Connect with us

Ekonomi

33 dönüme ekim yapıldı: Jet yakıtı üretilecek

Eskişehir’de proje uygulayıcısı özel şirketin tarımsal projeler yöneticisi Nezih Suyaran, ekmeğin raf ömrünü uzatan, yağından ve küspesinden faydalanılan bitkinin aynı zamanda biyoyakıt ham maddesi olduğunu ifade ederek, “Jet yakıtı üretilebilecek. Türkiye’de bunun çalışmaları ve bütün Ar-Ge’si tamamlandı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü, İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve özel bir tarımsal enerji şirketi iş birliğiyle Eskişehir’in yanı sıra Ankara, Bursa, Afyon ve Konya’da nadasa bırakılan tarlalarda pelemir bitkisi üretimi için binlerce dekarlık alana ekim yapıldı. Yağ ve küspe üretiminin yanı sıra biyoyakıt ham maddesi olan pelemir bitkisinden dekar başına 135 kiloya varan verim sağlandı.

‘BAKANLIK VE TÜBİTAK DESTEKLİ’

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde 33 dönümde hasadı yapılan pelemirin hasadına katılan özel şirketin tarımsal projeler yöneticisi Nezih Suyaran, pelemirin Anadolu’da 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Sadece Eskişehir’de 600 dekarlık alanda pelemir ekili olduğunu, bakanlıklar ve TÜBİTAK destekli projeyle farklı genotipleri toplayarak en yüksek verim ve yağ oranına sahip türleri araştırdıklarını ifade eden Suyaran, “Ankara’daki Merkez Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü, bundan 10 yıl önce toplamışlar genotiplerini ve buradan ‘Karahan’ adlı bir tip çıkarmışlar. Yani bir çeşit çıkarmışlar. Bunu teşhir etmişler. Yağ oranına baktık, yağın kalitesine baktık. Sanayi için uygun mu değil mi ona baktık. Pelemir bakıldığı zaman çok güzel çevreci bir biyoyakıt.

Çok az gübre atarak ve hiç ilaç kullanmayarak pelemir üretimi yapılabiliyor. Bir de bunun küspesi var. Bunda yüzde 25 civarında bir yağ var. Yüzde 74 civarında küspesi var. Bu küspesi de hem hayvan yemi olarak kullanılabiliyor. Ayrıca biz pelemirin küspesini halk ekmeklerde, İstanbul Halk Ekmek, Ankara Halk Ekmek ve Eskişehir’e de vereceğiz, deneyecekler. Una karıştıracaklar ve ekmeğin bayatlamasını engelleyecek. Bir özelliği de var pelemirin, bu en önemli özellik esasında. Pelemir belki yüzyıllardan beri en büyük antioksidan bir ürün. Yani kesinlikle bağışıklık sistemini güçlendiriyor” diye konuştu.

Advertisement

JET YAKITI AR-GE’Sİ TAMAMLANDI

Pelemir bitkisinden yağ elde ederek jet yakıtı ham maddesi olarak kullanılmak üzere Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Suyaran, şöyle devam etti:

“Hedefimiz yağını elde ettikten sonra sanayide biyoyakıt olarak kullanmak. En fazla karbon salınımı yapan jet yakıtlarıdır. İşte pelemir bitkisinden jet yakıtı üretilebilecek. Türkiye’de bunun çalışmaları ve bütün Ar-Ge tamamlandı. İnşallah önümüzdeki yıl ülkemizin 100’üncü yılında bunu da göreceğiz. Genelde baktığımız zaman çevreci biyoyakıt. En fazla çevreyi kirleten de uçaklardır. Uçaklar havada uçtukları zaman yaptıkları karbon salınımı çılgındır. Bu konuya da bizim şirketimizde ve tarımsal enerji yıllardan beri üzerinde çalışıyor. Üretimler başladıktan sonra tüm dünyaya ihracat başlayacak.”

NADASA BIRAKACAKTI, PELEMİR EKTİ

Seyitgazi ilçesi Ayvalı Mahallesi’nde nadasa bıraktığı 33 dönüm tarlasında ilk kez pelemir eken Mustafa İrfan Kara, masrafsız bir bitki olduğundan çiftçiler için daha kazançlı olduğunu söyledi. Hasat ettikleri tarladan en az 130 kilo verim beklediklerini ifade eden Kara, “Bu sene pelemiri deneme amaçlı ektik. Bizim için masrafsız bir ürün oldu. Gübre, ilaç, herhangi şey kullanmadan sadece ektik. Şimdi de hasada başlayacağız. Biz burayı nadasa bırakacaktık. Bizim için alternatif bir ürün oldu. Nadasa bırakmak yerine 90- 130 kilo civarında bir ürün alırsak bizi tatmin edecek. Bu alan 33 dönüm. Hasattan sonra ürünü arkadaşlara teslim edeceğiz. Biz de yörede tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu bölge ilk defa tanıyor. Bu değişik bir ürün. Bunun en büyük özelliklerinden bir tanesi de tarlada yabancı ot barındırmıyor. Yani yabancı otun çok varsa ilaç yapmak yerine bunu ekmek yeterli” dedi. (DHA)

Advertisement

Rumico

Ekonomi

Bakan Kirişci: ‘Tarımsal destek 329 milyon liraya yükseldi’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çorum’da düzenlenen toplu açılış töreninde konuştu. “Bu ülkede üretici üretmiyor, çiftçi üretmiyor yalanın dik alasını söyleyenler” olduğuna dikkat çeken Bakan Kirişci, “Bakınız, birkaç rakam söyleyeceğim. 2002 yılında hükümet olarak iş başına geldiğimizde Türkiye’nin nüfusu 65 milyondu. Bugün Türkiye’nin nüfusu 84 milyon. Üzerine tam 19 milyon nüfus eklenmiş durumda. O gün üreten çiftçi 64 milyon için üretirken, bugün 84 milyon için üretiyor. Yani, üretmeye devam ediyor. O gün ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 15 milyondu. Pandemi öncesinde 52 milyonlara dayandı. Turist sayısı da 3 kat arttı. Gelen turistlerin yediklerini, içtiklerini üreten kim? Bu ülkenin aziz ve eli öpülesi üreticileri üretiyor. Utanmadan, sıkılmadan ‘Bu ülkede üretim yok, bu ülkede üretim yapılmıyor’ deniliyor. Bunların hiçbir sözüne itibar etmemek lazım. 65 milyonu dün doyuran, bugün 85 milyona çıkmış nüfusu doyurmaya devam eden sizlersiniz, bu ülkenin aziz üreticileridir.

Bu ülke, zengin ve gelişmiş ülke diyerek bilinen, pandemi de rafları boşanan o gelişmiş ülkeleri televizyondan izledi. Bu ülkede bir ürünün yokluğu çekildi mi, hayır. Elhamdülillah bütün ürünlerimizin yeteri kadar raflarda bulundu, bulunmaya da devam ediyor. Türkiye sadece kendini doyuran bir ülke değil, aynı zamanda 25 milyar doları bulan ihracatıyla da yurtdışındaki insanları da doyuran bir ülke. 2002’de 25 milyar olan tarımsal ihracat sadece 3,5 milyar dolardı. Şimdi ihracatımızı, üretimimizi arttırmış mıyız, evet. Kendi insanlarımızın nüfusu artmış, onları doyurmaya devam ediyoruz. Bunların tarımla ilgili söylediği yalanların hiçbir geçerliliği yoktur” diye konuştu.

“Et ve Süt Kurumu küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirime gitti”

Son olarak Et ve Süt Kurumu aracılığı ile küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirime gittiklerini anlatan Kirişci, “Cumhurbaşkanımız önceki gün DSİ’nin toplu açılış töreninde Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla et başta olmak üzere pek çok üründe indirime gidileceği açıklamasını yaptı. İnşallah, fazlasını yapacağız. Çünkü bu aziz milletimiz bunu ziyadesiyle hak ediyorlar. İnşallah bu desteklerimiz artarak devam edecek. Ekonomik sıkıntılar elbette var. Dünyada da var, bizde de var. Enflasyon bizde de var. Bütün bunları dikkate alarak kendi vatandaşının huzurunu, mutluluğunu, aşını düşüren bir Cumhurbaşkanımız var. Belki de tarihinde işsizlik en düşük düzeye indi, yüzde 10’lar mertebesine ilerledi. İşsizlikle ilgili de pek çok adım varken benim aziz Çorumlu hemşehrilerim, kendi aralarında 2023’ü mutlaka mütalaa etmeliler, 2023’ün kritik önemi haiz bir seçim olduğunu mutlaka birbirleri ile değerlendirmeliler. Bu seçim Cumhurbaşkanımızın bir şahsi meselesi ve seçimi değildir. Yine aynı şekilde bu milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın seçimleri ile ilgili bir mesele değildir. Benim sizden isteğim, bu seçime tamamı ile odaklanmanız, bu seçimi bu aziz millet ve bu aziz millete bel bağlamış mazlum milletlerin geleceği adına bir kritik seçim olduğunu sürekli aklınızda tutmanız ve AK Parti olarak, Cumhur İttifakı olarak bu çalışmalarımızı sürdürmenizdir” dedi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Bakan Dönmez: “81 ilin tamamına doğal gazı götürdük”

Bakan Dönmez bir dizi temasta bulunmak üzere Yalova’ya geldi. Dönmez, kentte ilk olarak Yalova Valiliği’ni ziyaret etti. Burada anı defterini imzalayan Dönmez’e Vali Muammer Erol tablo hediye etti. Dönmez, ardından Yalova Belediyesi’nin ziyaret etti. Burada Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde üretilmiş kağıdı Dönmez’e hediye etti.
Kentteki programına AK Parti İl Başkanlığı ziyareti ile devam eden Bakan Dönmez, Yalova’nın enerji alanındaki taleplerini yerine getirmeye devam edeceklerini belirtti. AK Parti iktidarı döneminde Yalova’da ciddi yatırımların gerçekleştirildiğini ifade eden Dönmez, şöyle konuştu:

“İktidara geldiğimiz 2002 yılında bu yatırımlar sadece 3 milyon lira iken geçtiğimiz yıl bu alanda yapılan yatırımların tutarı 2021 yılında 284 milyon lira olarak gerçekleşti. Son 19 yılda Yalova’ya tam 1 milyar liralık yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl ise katlanarak artacaktır. Önümüzdeki yıl 595 milyon liralık enerji alanında altyapı yatırımları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun büyük bir kısmını TEİAŞ gerçekleştiriyor. Hem şüphesiz elektrik dağıtım şirketinin, gaz dağıtım şirketinin şebeke yenileme ve genişletme çalışmaları aynı şekilde devam edecek.”

Yalova’nın doğalgazı erken kullanan iller arasında yer aldığını hatırlatan Dönmez, “İktidara geldiğimizde sadece 5 büyük şehrin merkez ilçelerinde doğalgaz kullanımı varken Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle, batıda ne varsa doğuda da o olacak anlayışıyla 81 ilin tamamına doğalgazı götürdük hamdolsun. Bu illerimizden birisi de Yalova oldu. Bizim ilk dönemizde erken doğalgaz kullanan kentlerden oldu. 2005 yılında doğalgaz arzımızı sağladık ve bu ilimizde doğalgaz kullanmayan ilçemiz, beldemiz kalmadı diyebiliriz” dedi.

Dönmez, belediyelerin kendi enerjilerini üretmeyle ilgili projelerine de destek vereceklerini anlattı. Programları AK Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol, AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar ve ilçe, belde belediye başkanları da takip etti.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Bilgi teknolojileri ürünleri satın alınacak

Bilgi Teknolojileri Ürünleri Ve Sistemleri İle Yardımcı Sarf Malzemesi Alımı mal alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacak.

Detaylar içintılayınız

Rumico

Devamını Oku

Trendler