Connect with us

Dünya

ABD, Türkiye’ye F-35 Satmayı Reddetti: Peki Şimdi Ne Olacak?

ABD, Türkiye’ye F-35 Satmayı Reddetti

ABD, Türkiye’ye F-35 Satmayı Reddetti. ABD ve Türkiye arasında gerçekleşmesi beklenen F-35 satışları, ABD senatosu tarafından reddedildi. Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma silahlarının bu red kararında etkili olduğu söyleniyor. Bu anlaşma krizi NATO’ya kadar uzanabilir. Zira Türkiye’nin Rus savunma sistemlerine yatırımı artıyor.ABD, Türkiye’ye F-35 Satmayı Reddetti

ABD, Türkiye’ye F-35 Satmayı Reddetti. Türkiye’nin son teknolojiye sahip hava donanmasına kavuşması için önünde iki yol var. Bunlardan ilki ABD’nin ürettiği F35’ler, diğeri ise Rusya’nın ürettiği Su-57’ler. Her iki uçak modeli de dünyanın en gelişmiş hava donanmalarının bir numaralı tercihi. Türkiye’nin öncelikli olarak müttefiği ABD ile yaptığı F35 satın alma girişimi, ABD senatosu tarafından reddedilince gözler Rusya ile gerçekleştirilecek ikinci bir anlaşmaya çevirildi. Bu anlaşma, NATO’nun bir tehdit olarak gördüğü Su-57 uçaklarını içeriyor. Türkiye’nin bir NATO üyesi olması, ortamı gerginleştiriyor.

NATO ve dolayısıyla ABD, Türkiye’nin S-400 füze sistemleriyle başlayan Rusya anlaşmalarına tehdit gözüyle yaklaşıyor. Bunun üzerine Su-57 uçaklarının NATO tarafından “sessiz jet katili” olarak tanımlanması da ekleniyor. Başta ABD basını olmak üzere yabancı basın kaynaklarında Türkiye ve Rusya’nın savunma sanayi konusundaki sıcaklığı tehditkar olarak nitelendiriliyor.

Bilindiği üzere S-400 füze savunma sistemi, Moskova tarafından özellikle ABD menşeili savaş uçaklarını vurmaya yönelik geliştirildi. ABD’nin üst düzey savunma yetkilileri, Türkiye gibi diğer NATO üyesi ülkelerin Rusya ile anlaşma yapmasına karşı olduklarını yineliyor. ABD’ye göre NATO, Rusya’ya karşı koymak adına kurulan bir örgüt olduğu için, iki silah sisteminin aynı anda bir ülkede olması durumu krize neden oluyor.

Türkiye’nin önündeki ikinci şans olan Su-57 uçakları, ABD ve Türkiye arasındaki gerilimi tavan yapacak bir adım olabilir. Aynı şekilde bu gerilim Türkiye ve NATO arasını da açacaktır. ABD basınında Su-57’nin, ABD tarafından üretilen F-22 ve F-35’e doğrudan rakip olarak lanse edilmesi, söz konusu gerilimlerin dünya kamuoyuna yansımalarını da kolaylaştırıyor.

Advertisement

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nıun geçtiğimiz günlerde F-35 alışverişi konusunda “İhtiyacım varsa, acil ihtiyacımı bir yerden karşılarım” değerlendirmesi, Su-57 uçaklarını satın almak konusunda o kadar da seçici davranılmadığını gösteriyor. ABD hükümetinin Türkiye’nin savunma sanayi alışverişlerine karışarak NATO yoluyla tehdit oluşturduğu söylenebilir.

Türkiye’nin S-400’lerden sonra Su-57 uçaklarını satın alması, ABD teknolojilerini kullanan NATO için bir kabus olarak nitelendiriliyor.

Dünya

Uygulanan aşı dozu 6 milyarı geçti: En az15 ülke yüzde 3’ünü bile aşılayamadı

Uygulanan aşı dozu 6 milyarı geçti: En az15 ülke yüzde 3’ünü bile aşılayamadı

Corona virüs ile mücadele kapsamında 220 yılının Aralık ayından bu yana uygulanan corona virüs aşıları 6 milyar dozu geçti. Her gün ortalama 32 milyon aşının uygulandığı dünyada yoksul ülkeler ise aşıya ulaşmakta zorluk çekiyor. Yayımlanan verilere göre dünyada, çoğu Afrika kıtasında olmak üzere en az 15 ülke vatandaşlarının yüzde 3’üne bile aşı uygulayamadı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ise yoksul ülkelerin aşıya ulaşabilmeleri için, varlıklı ülkelerin aşı arzını azaltmaları gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 18 aydır hayatımızda olan corona virüs ile mücadele kapsamında geçtiğimiz Aralık ayından bu yana uygulanan Covid-19 aşıları, 184 ülkede uygulanmaya devam ediyor.  Bloomberg verilerine göre her gün yaklaşık 32 milyon aşı uygulanırken halihazırda 6,06 milyar doz aşı, pandemi ile mücadele için kişilere uygulandı.
Şu ana kadar en çok aşıyı uygulayan ülke vatandaşlarının yüzde 83’ünü tam olarak, yüzde 94’üne ise en az bir doz aşı uygulayan Birleşik Arap Emirlikleri olurken, dünyadaki en az 15 ülke nüfusunun sadece yüzde 3’ünden daha azına aşı uygulayabildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus’un geçtiğimiz günlerde yaptığı varlıklı ülkelerin, yoksul ülkelerin aşılara ulaşabilmesi için en azından yıl sonuna kadar Covid-19 aşılarını artırmaktan kaçınmalarını söylerken, bu ülkeler aşı kıtlığı ile pandemi ile mücadelede zorluk çekiyor:
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 130 bin 482 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 0,1
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 61 bin 545 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 0,4
Uygulanan aşı sayısı (en az): 166 bin 160 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 0,8
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 322 bin 934 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,1
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 174 bin 104 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,3
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 452 bin 336 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,4
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 1 milyon 499  bin 982 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,5
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 390 bin 141 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,6
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 396 bin 27 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,6
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 533 bin 949 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 1,7
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 113 bin  680 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 2,1
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 6 milyon 255 bin 25 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 2,2
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 221 bin 110 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 2,3
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 3 milyon 409 bin 507 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 2,3
Uygulanan aşı dozu sayısı (en az): 1 milyon 623 bin 582 En az bir doz alan nüfusun oranı: Yüzde 2.8.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Dev duvar resimleri apartmanları süslüyor

Dev duvar resimleri apartmanları süslüyor

İklim değişikliğinin etkileri her geçen gün daha fazla hissediliyor. Son örnek Arjantin’den. Güney Amerika kıtasının en uzun ikinci nehri olan Parana’nın su seviyesi giderek geriliyor. Bu duruma dikkat çekmek için Arjantinli ressamın yaptığı dev sokak resimleri dikkat çekiyor.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Bill Gates’ten Bezos ve Musk’a uzay eleştirisi: Dünyada yapacak çok işimiz var

Bill Gates’ten Bezos ve Musk’a uzay eleştirisi: Dünyada yapacak çok işimiz var

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, son dönemde yaşanan ‘milyarderlerin uzay yarışı’ ile ilgili açıklamalarda bulundu. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın uzaya yolculuk yapmak için yarış içinde olduğunu belirten Gates, “Uzay mı? Burada, dünyada yapacak çok işimiz var” dedi.

Dünyanın en zengin ve etkili insanlarının başlarında gelen Bill Gates, ünlü şovmen James Corden ile yaptığı röportajda milyarderlerin uzay yarışı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın uzayla olan meşguliyetleri hakkındaki fikri sorulan Gates, “Bu konuyu bilemiyorum. Sıtma ve HIV gibi şeylere ve bu hastalıklardan kurtulmaya kafayı taktım” derken, “ Muhtemelen kokteyl partilerinde hastalıklardan bahsederek insanları sıktım” diye konuştu. Microsoft’un kurucusu, “Uzay mı? Burada, dünyada yapacak çok işimiz var” şeklinde konuştu.
Röportajı gerçekleştiren Corden ise, Gates’in cevabını şimdiye kadar duyduğu yanıtlar içerisinde “en klas hakaret” olarak adlandırdı. Röportaj sırasında ünlü şovmen Gates’e “şu anda bir uzay gemisiyle dünyadan kaçmaya çalışmayan tek milyarder olduğu” için teşekkür etti.
Dünyanın en zengin beşinci kişisi Bill Gates, halk sağlığına olan ilgisini uzun yıllardır dile getiriyor. Eski eşi Melinda Gates ile birlikte eş başkanlığını yaptığı Gates Vakfı ise, Sıtma ve HIV ile mücadelenin yanı sıra Covid-19 aşında eşitliği sağlamak için yüz milyonlarca dolar hibe ve yatırım yapmıştı.
Elon Musk’ın şirketi SpaceX, 4 “amatör astronotu” 16 Eylül’de uzay yörüngesine göndermişti. ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan kapsül yaklaşık 575 kilometre yüksekliğe çıkmıştı.
ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da şirketi Blue Origin’in geliştirdiği uzay aracıyla 20 Temmuz’da 106 kilometre yüksekliğe çıkarak uzay seyahatini gerçekleştirmişti.
İngiliz iş adamı Sir Richard Branson da 11 Temmuz’da şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre mesafeye seyahat etmişti.

Rumico

Devamını Oku

Trendler