Connect with us

Sağlık

ABD’den çarpıcı araştırma: Çocukların Covid-19’a yakalanma olasılığı yetişkinler kadar yüksek

ABD'den çarpıcı araştırma: Çocukların Covid-19’a yakalanma olasılığı yetişkinler kadar yüksek

ABD’de yapılan yeni bir çalışma, çocukların yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanma olasılığının yetişkinler kadar yüksek olduğunu ancak çocuklardaki vakaların önemli ölçüde asemptomatik olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, durumun pandemi esnasında çocuklar arasındaki vakaların yetersiz tespit edildiğini kanıtladığını söyledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Utah Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar, Utah eyaletindeki ve NYC’deki katılımcı hanelerden veri topladı.
Çalışma süresi boyunca her bin yetişkinden ve çocuktan yaklaşık beşinin hastalandığı ve yaşın bir kişinin virüse yakalanma olasılığı üzerinde çok az etkisi olduğu görüldü.
Bununla birlikte, yetişkinlerin yüzde 88’ine kıyasla, virüse yakalanan çocukların yalnızca yarısı semptomatik olarak hastalandı. Yani, çocukların ciddi Covid-19 ile hastalanma olasılığı çok daha düşüktü.
Çalışmanın bulguları, çocukların ve gençlerin, daha yaşlı akranlarından daha güvenli olduklarına ve ciddi komplikasyon veya ölüm riskinin düşük olduğuna dair artan kanıtlara katkıda bulundu.
JAMA Pediatri dergisinde yayımlanan çalışma kapsamında 310 haneden bin 236 kişi iincelendi. Katılımcılar, Eylül 2020 ile Nisan 2021 arasında katılımcılardan düzenli olarak burun sürüntüleri topladı.
Genel olarak,New York’taki  katılımcılar arasında bin kişi başına 7,7 pozitif vaka, Utah’taki bin kişi başına 3,8 vaka meydana geldi. Araştırmacılar her iki bölgeden  gelen verileri birleştirdi ve katılımcıları yaş gruplarına ayırdı. Sıfır ile dört yaş arasındaki  bin çocuktan 6,3’ü virüse yakalandı. Ayrıca, 5-11 yaş arası her bin çocuktan 4,4’ü ve 12-17 yaş arası her bin  çocuktan 6’sı Covid-19 için pozitif test etti.
Çalışmaya dahil edilen yetişkinlee de  benzer Covid-19  oranlarına sahipti ve her bin kişiden 5,1’i virüse yakalandı. Ancak, enfeksiyon oranları benzer olsa da, virüse yakalanan çocuklar, büyüklerinden çok daha iyi durumdaydı. En küçük iki yaş grubundaki, sıfır ila dört ve beş ila 11 yaş arasındaki çocukların yarısı, virüse yakalandıklarında asemptomatikti.
Araştırmaya katılan 12-17 yaşları arasındaki biraz daha büyük çocuklarda bile yüksek asemptomatik vaka oranları vardı ve enfekte olanların yüzde 45’inde herhangi bir semptom görülmedi. Ancak çalışmadaki yetişkinler için rakamlar büyük ölçüde farklıydı Araştırmaya katılan yetişkinlerin sadece yüzde 12’si asemptomatik vakalara sahipti.
Çalışmanın yazarları, “Çocuklarda Covid-19 enfeksiyonlarının daha büyük bir kısmı asemptomatikti ve test yapılmadan büyük olasılıkla tespit edilemeyecekti. Bu durum çocuklar arasındaki Covid-19 enfeksiyonlarının pandemi sırasında büyük ölçüde yetersiz tespit edildiği hipotezlerini destekliyor” açıklamasını yaptı.
Türkiye’de ise 18 Ağustos’tan bu yana COVID aşısı 15 yaş üstüne yapılabiliyor. 12 yaş üstü kronik hastalığı olan çocuklar da aşı takvimine dahil edilmişti. Okullarda yüz yüze eğitimin başladığı 6 Eylül’den hemen önce, 12 yaş üstü tüm çocuklara aşı hakkı tanındığı açıklandı. Türkiye’nin yanı sıra ABD ve Kanada‘da 12-15 yaş grubundaki çocuklara BioNTech/Pfizer aşısının yapılabileceği tavsiyesinin çıkmasının ardından aşılamalar başladı. Şimdiye dek birkaç milyon çocuğun aşılandığı duyuruldu. Bilim insanları özellikle toplumun sürü bağışıklığına ulaşması ve yaşlıların Covid-19 korunması için çocukların aşılanmasını öneriyor.

Rumico

Sağlık

Kolay kilo aldırma yöntemleri (5 yiyecek)

Kolay kilo aldırma yöntemleri (5 yiyecek)

Kilo vermek dışında kilo almak da çaba ve sabır isteyen bir durum. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak çok zayıf olmaktan değil, ideal kilo aralığını korumaktan geçer. Bu yüzden kolay kilo alma formüllerini ve en kolay kilo aldıran besinleri sizler için derledik

Kilo vermek kadar kilo almak da düzenli bir yeme düzeni ile başarılabilecek bir süreç. Verilmeye çalışılan fazla kilolar dışında sağlıklı bir bedene ulaşmak için kilo alınması gerekilen durumlar da olabiliyor. Kilo vermekte de olduğu gibi kilo alacakken de bilmeniz gereken en önemli bilgi bazal metabolizma hızınızın kaç olduğu. Bazal metabolizma hızınızı nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Önerilerimizi uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışmayı unutmayın
Kilo vermekte olduğu gibi kilo almakta da dikkat edilmesi gereken püf noktalar var. Kilo alırken glisemik indeksi orta ve yüksek besinler tüketilmesi kilo alım sürecini kolaylaştırır. Bunun için pirinç, patates, makarna, beyaz unlu mamüller gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler glisemik indeks değerlerinden dolayı vücudunuzda daha hızlı sindirilecektir. Glisemik indeksi orta seviyede olan mısır, tatlı patates gibi ürünleri de beslenmenize dahil etmeyi unutmayın.
Orta ve yüksek seviyeye sahip hızlı sindirilen besinler kilo alma sürecinizi kolaylaştıracaktır.  Daha hızlı sindirdiğiniz besinler sizin daha çabuk acıkmanıza, dolayısıyla daha çok yemek yemenize ve daha çok kalori almanızı sağlayacaktır. Glsemik indeksi 50 ve daha yukarısında olan besinleri tüketmeye özen gösterin. Glisemik indeks: Alınan besinlerin kan şekerine karışma hızı
Önemli olan diğer bir nokta ise kilo alırken bunu zararlı yiyeceklerle yapmamaya özen göstermek. Kilo alırken tabii ki de kalorisi yüksek gıdalara yönlenmeniz gerekecek. Fakat arada ince bir çizgi var Kalorisi yüksek yiyecekler genelde zararlı ürünlerdir ama günlük kalori tüketiminizi artırmak adına ara ara beslenmenizde yer vermenizde fayda var
Burada unutulmaması gereken nokta tatlılar, kızartmalar gibi zararlı yiyecekleri her zaman değil nadiren tüketilmesinin önemli olduğu. Çünkü bu noktada sürekli bu gibi gıdalarla beslenirsek; bu bizim hormon seviyelerimizi, organ sağlığımızı ve hatta psikolojimizi bile zararlı şekilde etkileyebilir.
Kilo alırken bu noktada sporu da bu sürece dahil etmeyi unutmamalısınız. Spor olmadan alacağınız kilolar size iyi bir fiziğe kavuşturmaz; aksine daha yağlı ve sarkık bir vücuda sahip olmanıza neden olur. Bu yüzden kilo alırken aynı zamanda spor yapmanız bu süreci daha sağlıklı kılacaktır. Unutmayın ki ne kadar yavaş kilo alırsanız sağlığınızı o kadar korumuş olursunuz
Tahin 100 gr: 600 kalori
Fındık 100 gr: 730 kalori
Soslu Makarna 100 gr: 314 kalori
Tam yağlı beyaz peynir 100 gr: 340 kalori
Fıstık ezmesi 100 gr: 620 kalori

Rumico

Devamını Oku

Sağlık

27 Ekim 2021 corona virüs tablosu: 210 can kaybı, 26 bin 896 yeni vaka

27 Ekim 2021 corona virüs tablosu: 210 can kaybı, 26 bin 896 yeni vaka

Türkiye’nin 27 Ekim 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı.

Günlük corona virüs tablosu…

Türkiye’de son 24 saatte 355 bin 947 Covid-19 testi yapıldı, 26 bin 896 kişinin testi pozitif çıktı, 210 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanlığı, Günlük Corona Virüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı.

Buna göre, son 24 saatte 355 bin 947 Covid-19 testi yapıldı, 26 bin 896 kişinin testi pozitif çıktı, 210 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 30 bin 542 oldu.

Advertisement

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 78,01, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 89,09 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı 115 milyon 861 bin 861’e yükseldi. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte 187 bin 267 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Muğla, Amasya, Kırklareli, Çanakkale, Osmaniye, Eskişehir, Balıkesir, Edirne ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Mardin, Bingöl, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “26 bin 896 test pozitif çıktı. Hastalığı ağır geçirenlerden 210 kişi hayatını kaybetti. Bu ölümlerin bir kısmı birden çok sebebin bir araya gelmesine bağlı ve önlenebilir. Örneğin, Covid-19’a kronik hastalıkların eşlik etmesi riski artıran bir faktör. Tam doz aşı bu riski azaltıyor.” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Sağlık

SMA hastası 2,5 yaşındaki Deniz yardım bekliyor

SMA hastası 2,5 yaşındaki Deniz yardım bekliyor

Antalya yaşayan 2,5 yaşındaki Deniz Elmas, SMA hastalığıyla mücadele ediyor. Hastalıktan kurtulabilmesi gen tedavisiyle mümkün… Yurtdışında gerçekleştirilen bu tedavinin maliyeti ise 2,2 milyon doları buluyor. Tedavi marsafları için başlatılan kampanyada henüz yeterli para toplanamadı. Sanatçı ve koleksiyoneler de Deniz’in tedavisine katkı sağlamak için online müzayede düzenleyecek.

Rumico

Devamını Oku

Trendler