Connect with us

Teknoloji

AB’de her 5 yeni otodan 1’i elektrikli

Bu yılın ilk sekiz ayında AB’de 1 milyona yakın tamamen elektrikli otomobil satıldı. Otomobil satışları için ağustos ayı genelde daha yavaş bir ay olarak geçse de AB’deki tam elektrikli otomobil satışları, Ağustos 2022’ye göre iki kattan fazla artarak 165.165 adede ulaştı. Verilere göre hibrit modeller de öne çıkarken AB’de fosil yakıtlı araçlar ağustos ayında satışların yüzde 50’sinden azını oluşturdu.

Rumico

Teknoloji

Sedan’ın ardından Hatchback de makyajlandı

Yenilenen dış tasarımı ve iç kabin detaylarıyla dikkat çeken Corolla Hatchback Hybrid, yeni jant ve far tasarımları, yeni renk ve döşeme seçenekleriyle daha şık araç haline gelmiş. 1.8 lt tam hibrit motoruyla dinamik bir sürüş sunan model, aynı zamanda daha yüksek verimliliğiyle de dikkat çekiyor. Nitekim araç, 140 HP güce sahip 1.8 lt hibrit motorla 0-100 km/s hızlanmasını 9.1 saniyede gerçekleştiriyor. Aynı zamanda yeni Corolla Hatchback Hybrid, WLTP ölçümlerine göre 4.5 lt’ye kadar/100 kilometrelik düşük ortalama tüketimiyle de öne çıkıyor.

Yenilenen Corolla Hatchback Hybrid’de kullanılan daha hafif ve daha küçük yeni lityum-iyon batarya ile ağırlık yüzde 14 azaltılırken, güç çıkışı ise yüzde 14 artırıldı. Yeni soğutma sistemiyle birlikte daha sessiz bir sürüş sunan 5. Jenerasyon hibrit sistemi, daha rafine bir sürüş elde edilmesini sağlıyor.

Aynı zamanda tamamen dijital ve kişiselleştirilebilen 12.3 inç’lik renkli ekranlı gösterge paneline sahip olan Corolla Hatchback, bu sayede her sürüş ve ışık koşulunda kolay okunma sağlıyor. Sürücünün tercihlerine göre direksiyondan değiştirilebilen dijital gösterge paneli, farklı temalarıyla gerekli verilerin kolayca takip edilmesine yardımcı oluyor. Aracın kabininin merkezinde yer alan 10.5 inç “Toyota Touch 2 Multimedya Sistemi” ise, daha hızlı ve sezgisel çalışan ekranıyla, kablosuz Apple CarPlay ve kablolu Android Auto akıllı telefon entegrasyonunu beraberinde sunuyor.

‘Hayırlı’ bir iş için üretildi!


İtalyan üretici Ferrari, Monterey Otomobil Haftası’nda gerçekleşen özel bir etkinlikte, türünün tek örneği olan “Ferrari 812 Competizione”yi tanıttı. Eşi benzeri olmayan bu özel tasarım otomobil, Ferrari Tasarım Merkezi’nin her yeni model için yaratıcı araştırmalarına başlama yöntemini ifade eden “boş sayfa” konseptinden esinlenilerek geliştirildi. Aracın en büyük özelliği ise, tasarımcıların araçla ilgili kalemle yaptığı çizimlerin, otomobilin üzerine aktarılmış olması. Yani çizimlerle gerçeği bir arada kurgulanmış. 999 Ferrari 812 Competizione’den biri olan otomobilin, 17 Ekim’de New York’ta gerçekleşecek Ferrari Gala’da açık artırmaya çıkarılacağı belirtiliyor. Ferrari müşterilerinden oluşan topluluğun katılacağı Gala’dan elde edilen tüm gelir, Ferrari’nin eğitime destek projeleri kapsamında, hayır kurumlarına bağışlanacak.

Advertisement

Onun da hibrit versiyonu oldu


Citroen’in elektrikli mobilite dönüşümündeki atılımı, markanın karakteristik “e” harfiyle birlikte sunulan elektrikli ve elektrik destekli model serisine eklenen C5 Aircross ile devam ediyor. C5 Aircross Hybrid 136 e-DCS6’nın hibrit teknolojisi, yeni nesil 136 HP (100 kW) PureTech benzinli motora ek olarak 21 kW elektrik motoru, yeni elektrikli çift kavramalı şanzıman e-DCS6 ve bazı sürüş koşullarında otomatik olarak şarj olan 48V bataryadan oluşuyor.

Yeni C5 Aircross Hybrid 136, emisyonları ve yakıt tüketimini kontrol altında tutarken, araç içi konforu daha da ileriye taşıyarak üstün sürüş keyfi yaşatıyor. Son derece hassas hızlanma performansı sunan hibrit sistem, aynı zamanda eşdeğer bir benzinli motordan yüzde 15’e kadar daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunun yanı sıra elektrik modunun tüm avantajlarından faydalanma olanağı sağlıyor. Araç, Türkiye’de Kasım ayından itibaren satılmaya başlanıyor.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Teknoloji

TEKNOFEST 27 Eylül’de İzmir’de

TEKNOFEST İzmir etabında Turizm Teknolojileri ve Oyun Çevre, Enerji ve İklim Teknolojileri, Engelsiz Yaşam Teknolojileri, Sağlık ve İyi Yaşam Teknolojileri temalarında yarışacak girişimci yarışmacılar burada en iyisi olmak için mücadele edecek. Ayrıca Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon, Take Off Girişim Zirvesi Ön Etkinlikleri de Milli Teknoloji Hamlesine İzmir’de katkı sunmaya devam edecek.

TEKNOFEST İzmir’de ilk kez Deneyap Fikir Maratonu ve Deneyap Makeathon Yarışması da düzenlenecek. Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim gören öğrencilerin fikir geliştirme süreçlerini ve sunum yeteneklerini pekiştirecek olan yarışmalar aynı zamanda ürünleştirme sürecini ve marka geliştirmeyi deneyimleyen bir nesil yetişmesini de amaçlıyor. Festival kapsamında 81 il 132 farklı Deneyap Teknoloji Atölyesinden ortoakul ve lise/üzeri seviyesinde 913 takım, 2592 öğrenci Deneyap Fikir Maratonuna başvuruda bulunurken, öğrencilerin danışmanları tarafından desteklendiği yarışmada toplam 327 takımda 1055 öğrenci ara tura geçmeye hak kazandı. Ara turda sunumlarını gerçekleştirilen 327 takım 1055 öğrenci arasından 28 takım 94 öğrenci finalist olma hakkını kazandılar. Dereceye girenler ortaokul kategorisinde toplam 60 bin TL, lise kategorisinde de toplam 60 bin TL’lik ödülün sahibi olacak.

Yine Deneyap Teknoloji Atölyelerinde eğitim almaya devam öğrencilerin kendilerini deneyecekleri, eğitimlerde öğrendikleri bilgileri hayata geçirecekleri Deneyap Makeathon Yarışması ortaokul ve lise olmak üzere iki kategoride düzenlenecek. Öğrenciler oluşturdukları takım ile yarışma esnasında verilecek konuya çözüm üretecek ve bu çözümü prototip haline getirecek. 3 aşamalı olarak düzenlenen yarışmada finalist olan takımlara bir tema verilecek olup takımlar belirlenen tema üzerinde çalışacak ve soruna uygun prototip üretimi yapacak. TEKNOFEST İzmir kapsamında ilk kez düzenlenen yarışmaya 1005 takımda 2979 öğrenci ön başvuruda bulundu ve 408 takım 1301 öğrenci ara tura geçmeye hak kazandı. Ara turda video tanıtımlarını gerçekleştirilen 408 takım 1031 öğrenci arasından 32 takım 102 öğrenci finalist olma hakkını kazandı.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Teknoloji

1 saniyenin altında 0’dan 100’e çıktı

Zürih Teknoloji Enstitüsü ve Lucerne Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrencilerinin ‘Mythen’ adını verdikleri elektrikli araçları, 0’dan 100 km/s hızlanmasını sadece 0,956 saniyede tamamladı. Aracı kullanan Kate Maggetti’nin ise projedeki öğrencilerin arkadaşı olduğu ve hafif kilosu yüzünden pilot olarak seçildiği ifade edildi. Dört farklı elektrik motoruna sahip araç 326 beygir güce sahip. Önceki rekor Stuttgart Üniversitesi öğrencilerinin 0’dan 100 km/s hıza 1,461 saniyede çıkanaracına aitti.

Rumico

Devamını Oku

Trendler