Connect with us

Politika

Abdullah Gül ? Huzur ittifakı ve Cumhur ittifakı savaşı.

abdullah gül

Dün yaşanan sıcak gelişmeler sonucu Ankara sabaha Kadar uyumadı. Huzur ittifakı Abdullah Gül konusunda anlaştı mı? Cumhur ittifakı nasıl hamle yapacak?

Abdullah Gül Huzur ittifakı’nın Adayı mı?

Ankara’da yaşanan hızlı dakikalar tüm Türkiyeyi yakından ilgilendiriyor. Bir taraftan iktidar sahibinin de içinde bulunduğu Cumhur ittifakı, diğer taraftan huzur ittifakı adı altında kurulan muhalefet partileri dün gece uyumadı. Dün akşam Abdullah Gül ve Meral Akşener isimleri yoğun olarak konuşuldu, bu isimler üzerine detaylı planlar yapıldı.Yaşanan Siyasi Trafik Baş döndürücü

Cumhurbaşkanı adayları netleşmek üzere

Trafiğin merkezinde Ak Parti ile MHP arasında kurulan Cumhur ittifakı bulunuyor. Huzur ittifakı olarak kurulan muhalefet partileri (CHP – İYİ Parti – Saadet Partisi) yapılacak olan seçim konusunda çok hızlı çalışıyorlar. Muhalefet partileri tek parti rejimine karşı ve parlamenter demokratik sistemi savunuyor.

Advertisement

Cumhur ittifakı nasıl hamle yapacak

Muhalefet partileri 24 haziranda yapılacak seçim de Abdullah Gül ile tek çatı altına mı girecek yoksak Meral Akşener’in de olduğu çoklu bir aday mı olacak merak konusu.

Siyasette Sıcak Temaslar Yaşanıyor

AK Parti Genel Başkanı, Partili Cumhurbaşkanı dün Akşam Bülent Arınç ile görüştü. Bir önce ki gün de eski cumhur başkanlarından Abdullah Gül Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Ayrıca dün akşam Necmettin Erbakan adına düzenlenen ödül töreninde Saadet partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun Gül ile yaptığı sıcak temaslar dikkat çekiciydi.

Bununla birlikte CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün saat 13.00 da Meral Akşener ile görüşecek. Meral Akşener’in dün yaptığı açıklama dikkat çekiciydi. Akşener yaptığı açıklamada: “Ben Abdullah Gül için çekilmem. İyi partinin cumhurbaşkanı adayı benim.” demişti.

Bugün Kılıçdaroğlu Akşener ile görüşecek. Görüşmenin detayları sizler ile anında paylaşılacaktır.

Sonar araştırma şirketi yaptığı açıklamada Erdoğan’ın birinci turda %51 i bulamayacağını ve ikinci tura kalacağını söylüyor. Ayrıca araştırma şirketi, Erdoğan’ın Akşener ve Abdullah Gül gibi güçlü rakiplerinin olduğunu da belirtiyor.

CHP içinde farklı sesler var

Gül’ün çatı adatı olması konusunda CHP içinde farklı sesler yükselmeye başlandı. CHP için sağcı bir aday olmaz, bir AKP için başka bir AKP li aday olmamalıdır şeklinde yorumların olduğu söylenmektedir.

Advertisement

Politika

‘Başarı hikâyesi yazmanın vakti’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’ın Seçkin Gözlemci Günü’ne katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, can Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nde katılımcılarla beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi. Erdoğan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in şahsında can Azerbaycan’ın mümtaz halkına samimi misafirperverlikleri için teşekkür ederek şunları söyledi:

BİR MİLLET İKİ DEVLET: Hazar’ın incisi Bakü’de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. (Şair Bahtiyar Vahapzade’nin dizelerini okuyarak) Bir ananın iki oğlu. Bir ağacın iki kolu. O da ulu, bu da ulu. Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, dilimiz bir. Ayımız bir, yılımız bir. Aşkımız bir, yolumuz bir. Azerbaycan-Türkiye. Bizler melali de sevinci de bir olan, sözde değil, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız. Göklerde nazlı nazlı dalgalanan hilallerimiz gibi bizler aynı inancı paylaşan asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Türkiye gibi, burası bizim de vatanımızdır. Aynı şekilde Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. İki kardeşi hangi hudut ayırabilir?

Erdoğan ve Aliyev, Türk Yıldızları ve Solo Türk ekibinin akrobasi gösterisini izledi

AKINCI’NIN REKORU: Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle bu Akıncı zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul’dan buraya non-stop uçmak suretiyle o da bir rekora imza attı. Tabii çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır çünkü biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değil, tarihiyle, kültürüyle, medeniyet değerleriyle büyük bir milletin evlatlarıyız. Azerbaycan’la birlikte daha nice projelerde gençlerimize yeni ufuklar açmayı ve milli teknoloji hamlemizi birlikte gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Her alanda olduğu gibi uzay ve havacılık alanında da Azerbaycan’la yakın işbirliği içinde olacağız.

KALICI BARIŞA DESTEK: Vakit artık bu topraklarda başarı, barış ve kalkınma hikâyesi yazmanın vaktidir. Maziden ve geçmişte yaşadığımız acılardan ders çıkararak hep birlikte geleceği inşa etmemiz gerekiyor. Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan’ın yanındayız. Bölgesel barış ve istikrar adına aziz kardeşim Aliyev’in Ermenistan’la kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü biçimde destekliyoruz. Karabağ’ın dünyaya açılan kapısı Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nı geçtiğimiz yıl kardeşim İlham Bey’le birlikte açmıştık. Sırada Zengilan ve Laçin’deki havalimanı projeleri var. Agdam sanayi parkı ve Araz vadisi ekonomik bölgesi de işgalden kurtarılan topraklardaki potansiyelden istifade edilmesine imkan verecek. Bu bölgelerde akıllı kentler, bunların kurulmasına ilişkin projelerde birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Selçuk Bayraktar’dan Azerbaycan TEKNOFEST’te önemli mesaj

16 TAKIMA ÖDÜL VERİLDİ

Advertisement

Programda, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da konuşma yaptı. Konuşmaların ardından dereceye giren 16 takıma ödüllerini verdi.Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra AK Parti’li bazı vekiller de katıldı. Erdoğan, TEKNOFEST’in ardından Aliyev ile birlikte 7 numaralı ASAN Hizmet Merkezi ve Bakü Bilim Merkezi’nin açılışını yaptı.

‘BİRBİRİMİZİN YANINDAYIZ’

Cumhurbaşkanı İlhamAliyev de konuşmasında “İyi günde de kötü günde de her zaman birbirimizin yanındayız. Öyle yapmalıyız ki ileride ancak iyi günler olsun. Türkiye ile Azerbaycan’ın birliği, halklarımız için başlıca yol haritasıdır” dedi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Politika

‘Dezenformasyona yargı karar verecek’

ANKARA Milliyet –İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Yasası ile ilgili yeni düzenlemelere gidildiğini kaydeden Mahir Ünal, “Çünkü 23 Nisan 2022’de AB, Dijital Hizmetler Yasası üzerinde anlaştı. Bu yasayı esas alarak biz de 5651’i yeniden düzenlendik ve dezenformasyonu da suç kapsamına aldık” diye konuştu.

Ünal, “Bir bilginin ‘dezenformasyon’ olup olmadığına yargı karar verecek. Suçu üç kademeye bağladık ki bunun teşekkülü, niteliği ve hakimin bununla ilgili vereceği kararda bir belirsizlik ortaya çıkmasın. Ayrıca CMK’ya bunu ekleyerek ifade özgürlüğüne temas eden noktalarda temyiz yolunu açtık. İfade özgürlüğü, eleştiri hakkı, basın özgürlüğü herhangi bir şekilde kısıtlanmasın diye böyle bir düzenleme yaptık”ifadelerini kullandı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Altılı masa bugün 4. kez toplanıyor

ANKARA Milliyet – Toplantıda liderlerin, parlamenter sisteme geçiş süreciyle ilgili çalışmak üzere kurulan komisyonların raporlarını değerlendirmesi bekleniyor.Davutoğlu, yapılacak zirve öncesinde sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, beş lideri etiketledi. “Türkiye’nin Masası” başlıklı videodaahşap bir masayı cilalayan yaşlı marangoz ile bir genç arasındaki diyalog dikkati çekiyor. “Değecek mi girdiğin zahmete” diye soran gence marangoz, “Değer”diye yanıt veriyor.

Rumico

Devamını Oku

Trendler