Connect with us

Politika

AKP İktidarı Çiftçi’nin Beline Borç, Küfesine İcra Dosyası Yükledi

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere çiftçilerin bankalara olan borçlarının her geçen gün katlanarak arttığını, iktidarın yanlış tarım politikalarından dolayı çiftçilerin bankalara olan borçlarının rekor seviyeye ulaştığını ifade etti.

Milletvekili Tutdere AKP iktidarının yanlış tarım politikalarının faturasının çiftçilere ödettirildiğini ifade ederek, “Tarım sektörünün bankalara olan borçları nisan ayında bir önceki aya göre 3.2 milyar lira, 2020 yılı aralık ayına göre de 21.2 milyar lira artış göstererek 146.6 milyar liraya yükseldi. Çiftçilerimizin bankalara olan borçlarının büyük bir bölümünü kamu bankalarına olan borçlardan kaynaklanıyor. Çiftçilerimizin kamu bankalarına olan borçları 106.4 milyar lira. Özel bankalara olan borç ise 37.2 milyar lira.” ifadelerini kullandı.

Çiftçiler İcraya Veriliyor, Borcunu Ödemeyen Yandaş Şirketlere İse Dokunulmuyor

Tarım sektörünün zamanında ödeyemediği borç miktarının 4.9 milyar liraya ulaştığını ifade eden Milletvekili Tutdere, Anadolu çiftçisinin borçlarını ödeyemediği için borç takibi ve icra kıskacına alınırken kamu kaynaklarını sömüren yandaş şirketlere ise yaptırım uygulanmamasına tepki gösterdi.

Çiftçilerin İktidara Ahı Büyük

Milletvekili Tutdere, “Demirören Holding, Doğan Medya Grubu’nu satın alırken Ziraat Bankası’ndan 750 milyar dolar kredi kullandı ve Ziraat Bankası, Demirören Holding’e bu krediyi bir çırpıda verdi. Üstelik bu bir çırpıda verilen bu kredinin geri ödemesinin de yapılmadığı iddia ediliyor. Bir yanda çiftçi bankası olan Ziraat Bankası’na borcunu ödeyemediği için traktörü dahi haczedilen gariban Anadolu çiftçimiz, bir yanda da milyar dolarlık kredisini ödemeyip hiçbir yaptırım uygulanmayan iktidar yanlısı holdingler var. Anadolu’nun dört bir yanında çaresizlikten feryat eden gariban çiftçilerimizin yükselen çığlıklarına kulak vermeyen iktidar, ülkemizin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerek kamu kaynaklarını talan etmektedir. Anadolu’nun dört bir yanındaki çiftçilerimizin iktidara ahı büyüktür.” dedi.

Advertisement

“Hayvanlarımızı Sonbaharda Satıp Gideceğiz”

Seçim bölgesi Adıyaman’daki köyleri dolaşarak köylülerin yaşadığı sorunları dinleyen Milletvekili Tutdere, Adıyaman Merkez ilçesine bağlı Palanlı Köyü’ndeki yetiştiricilere kulak verdi. Palanlı Köyü’nde yetiştiricilikle uğraşan bir köylü, artan girdi maliyetlerine direnemediklerini ve sonbaharda hayvanlarını satarak çiftçiliği bırakacağını ifade etti. Yaşadığı mağduriyetleri dile getiren yetiştirici, “Hazine arazileri birilerine peşkeş çekiliyor, hayvanlarımızı besleyemiyoruz. Girdi maliyetlerimiz çok arttı. 9 kişilik bir aile olarak tüm geçimimizi hayvancılıktan sağlıyoruz. Başka yapacak bir işimiz de yok. Köyümüzün yüzde 80’i hayvancılıkla uğraşıyor, hepsi de aynı durumda. Hayvanlarımızı sonbaharda mecburen satacak ve bırakıp gideceğiz. Başka çıkar yolumuz kalmadı.” dedi.

İcra Dairelerindeki Dosya Sayısı 22 Milyonu Aştı

Borçlarını ödeyemediği için icralık olan kişi sayısındaki büyük artışa da dikkat çeken Milletvekili Tutdere, “UYAP üzerinden alınan verilere göre, 4 ayda icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 132 yeni dosya geldi. Geçen yılın ocak ve haziran aylarına göre icra ve iflas dairelerine gelen dosya sayısında 1 milyon adetlik bir artış söz konusu. İcra dairelerindeki toplam dosya sayısı ise 22 milyonu aşmış durumda. AKP, yanlış ekonomi politikalarının sonuçlarını yurttaşlarımıza ödetiyor. Yurttaşlarımız, AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklanan borçları sırtlanmak zorunda bırakılıyor.” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler