Connect with us

Politika

Alan başkanlığı değil, talan başkanlığı

CHP Bursa Milletvekili ve PM Uludağ Alan Başkanlığı kurulması için verilen yasa teklifine tepki gösterdi. Sarıbal, AKP’li Bursa milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu yasa teklifi için “Bu teklif Uludağ’ın talanına neden olacak. Onların Uludağ Alan Başkanlığı dediği iş ‘Uludağ Talan Başkanlığı’ olarak hayata geçecek” dedi.

Uludağ’ın ülkemizin en önemli milli parklarından ve doğal SİT alanlarından biri olduğunu kaydeden Sarıbal, “Uludağ eşine az rastlanır bir habitat zenginliğine ve biyoçeşitliliğe sahiptir. Bu yüzden milli parktır ve tamamı doğal SİT alanıdır. AKP milletvekilleri, yasal koruma altındaki Uludağ’ın tek elden planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesi amacıyla Uludağ Alan Başkanlığı kurulması için Meclis’e yasa teklifi sundular. Yasalaştığı takdirde Uludağ turizmciler, inşaatçılar için imara açılacak, tahrip edilecek. Bu tasarı Uludağ’ı yandaşlara, bir grup turizmciye peşkeş çekme, Uludağ’ın doğal, tarihsel, kültürel alanlarını ticarete ve ranta konu etme yasa tasarısıdır” diye konuştu.

Uludağ’ın yönetiminde yetki karmaşası olduğu gerekçesiyle böyle bir kanun teklifi hazırlandığının söylendiğini, ancak bunun doğru olmadığını vurgulayan Sarıbal, şöyle devam etti:

“Ülkeyi tek adama teslim ettiler, sonucunu gördük. Tek adam yönetimiyle ülke her alanda krize girdi. Şimdi Uludağ Milli Parkını tek elden yönetmek istiyorlar.

Mevcut durumda Uludağ’da bir yapılaşma kararı alınması için Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, koruma kurulları ve birçok kamu kurumunun izni gerekiyor. Yeni getirilen yasa teklifi ile kurulacak olan Uludağ Alan Başkanlığı, Uludağ’ın yapılaşma kararlarında tek yetkili olacak.

Advertisement

Uludağ Alan Başkanlığı, bölge içerisinde her türlü uygulama kararlarını yeni kurulacak Uludağ Alan Komisyonu aracılığıyla alacak. Komisyonda Bursa vali yardımcısı, çeşitli bakanlıklardan 7 üye, belediyeden 1 üye, üniversitelerden 4 üye yer alacak. Onların Uludağ Alan Başkanlığı dediği iş ‘Uludağ Talan Başkanlığı’ olarak hayata geçecek.”

Uludağ Kapadokya olmasın

Benzer uygulamanın daha önce Çanakkale’de, Salda Gölü’nde ve Kapadokya’da hayata geçirildiğini ve doğa harikası bu yerlerin perişan edildiğini hatırlatan Sarıbal, “Uludağ’ın tek elden yönetilmesi için bu yasa teklifini hazırlarken kime danıştınız?” diye sordu.

Yasa teklifini TBMM’ye sunan AKP’li milletvekillerini duyarlılığa çağıran CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, teklifin geri çekilmesini istedi.

Rumico

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler