Connect with us

Sağlık

AstraZeneca’nın antikor kokteyli Covid-19’a yakalanma ve ölüm riskini önledi

AstraZeneca'nın antikor kokteyli Covid-19'a yakalanma ve ölüm riskini önledi

AstraZeneca, Covid-19’a karşı geliştirdiği antikor kokteylinin geç aşamadaki klinik denemelerde ana hedefine ulaştığını duyurdu. Buna göre AZD7442 adlı ilaç, ciddi Covid-19 hastalığına yakalanma ve ölüm riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. AstraZeneca, vücutta uzun süreli faliyet göstermesini beklediği antikor ilacının, aşılanmasına rağmen vücudunda yeterince koruma oluşmayan ya da  çeşitli nedenlerle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde kullanılabileceğini açıkladı.

İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca, geliştirdiği deneysel Covid-19 ilacının, aşıların ötesinde corona virüse karşı ilaç geliştirme çabalarını hızlandırdığını açıkladı.

AZD7442 adlı iki antikordan oluşan bir kokteyl olan ilaç, yedi gün veya daha kısa süredir semptomları olan ve hastaneye kaldırılmayan hastalarda ciddi Covid-19 veya ölüm riskini yüzde 50 azaltarak çalışmanın ana hedefini karşıladı.

Bununla birlikte, AstraZeneca’nın enjeksiyon yoluyla verilen tedavisi, birden fazla denemenin ardından hem önleyici bir ilaç hem de Covid-19  tedavisi olarak umut vaat ederek türünün ilk örneği oldu. İlacın, aşılarla karşı yeterince güçlü bir bağışıklık yanıtı olmayan kişileri korumak için tasarlandığı belirtildi.

SALGINLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNAYABİLİR

Advertisement

Baş araştırmacı Hugh Montgomery, “Bu olumlu sonuçlar, uygun bir intramüsküler AZD7442 dozunun bu yıkıcı salgınla mücadelede önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor” dedi.

Aynı zamanda dünya çapında yaygın olarak kullanılanbir aşısı bulunan AstraZeneca, geçen hafta ABD düzenleyicilerinden önleyici bir tedavi olarak AZD7442 için acil kullanım izni vermelerini istedi.

DENEMELER 13 ÜLKEDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Öte yandan, antikor kokteylinin denemeleri 13 ülkede gerçekleştirildi. Çalışmaya, yarısı AZD7442 ve geri kalanı plasebo alan 900’den fazla yetişkin gönüllü katıldı. AstraZeneca, tam deneme sonuçlarının hakemli bir dergide yayınlanmak üzere gönderileceğini söyledi.

AZD7442, enfeksiyon durumunda virüsü tutmak ve  vücutta aylarca oyalanmak üzere tasarlanmış laboratuvar yapımı antikorlar içeriyor.AstraZeneca Başkan Yardımcısı Mene Pangalos, “Antikor tedavisi ile erken bir müdahale ve altı aydan daha uzun süre devam eden koruma, ciddi hastalığa karşı önemli bir başarı sağlayabilir” diye konuştu.

Advertisement

BENZER TEDAVİLER ÇEŞİTLİ ORANLARDA BAŞARI GÖSTERDİ

Diğer taraftan monoklonal antikorlar adı verilen bir ilaç sınıfına ait yapılan benzer tedaviler, Regeneron, Eli Lilly ve GlaxoSmithKline (GSK) tarafından daha önce geliştirildi. Bu tedaviler, ABD’de hafif ile orta şiddette Covid-19’u tedavi etmek için acil kullanım için onaylandı.

Regeneron’un tedavisi, ilk haftada semptomatik enfeksiyona karşı yüzde 72, sonrasında ise yüzde 93 koruma sağladı. GSK-Vir’in ortaklaşa ürettiği ilaç, herhangi bir nedene bağlı olarak hastaneye yatış veya ölüm riskinde yüzde 79’luk bir azalmaya neden olurken, Eli Lilly’nin tedavisi, plaseboya kıyasla yedinci günde viral yükte yüzde 70’lik bir azalma gösterdi.

Rumico

Advertisement

Sağlık

Kolay kilo aldırma yöntemleri (5 yiyecek)

Kolay kilo aldırma yöntemleri (5 yiyecek)

Kilo vermek dışında kilo almak da çaba ve sabır isteyen bir durum. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak çok zayıf olmaktan değil, ideal kilo aralığını korumaktan geçer. Bu yüzden kolay kilo alma formüllerini ve en kolay kilo aldıran besinleri sizler için derledik

Kilo vermek kadar kilo almak da düzenli bir yeme düzeni ile başarılabilecek bir süreç. Verilmeye çalışılan fazla kilolar dışında sağlıklı bir bedene ulaşmak için kilo alınması gerekilen durumlar da olabiliyor. Kilo vermekte de olduğu gibi kilo alacakken de bilmeniz gereken en önemli bilgi bazal metabolizma hızınızın kaç olduğu. Bazal metabolizma hızınızı nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Önerilerimizi uygulamadan önce bir sağlık uzmanına danışmayı unutmayın
Kilo vermekte olduğu gibi kilo almakta da dikkat edilmesi gereken püf noktalar var. Kilo alırken glisemik indeksi orta ve yüksek besinler tüketilmesi kilo alım sürecini kolaylaştırır. Bunun için pirinç, patates, makarna, beyaz unlu mamüller gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler glisemik indeks değerlerinden dolayı vücudunuzda daha hızlı sindirilecektir. Glisemik indeksi orta seviyede olan mısır, tatlı patates gibi ürünleri de beslenmenize dahil etmeyi unutmayın.
Orta ve yüksek seviyeye sahip hızlı sindirilen besinler kilo alma sürecinizi kolaylaştıracaktır.  Daha hızlı sindirdiğiniz besinler sizin daha çabuk acıkmanıza, dolayısıyla daha çok yemek yemenize ve daha çok kalori almanızı sağlayacaktır. Glsemik indeksi 50 ve daha yukarısında olan besinleri tüketmeye özen gösterin. Glisemik indeks: Alınan besinlerin kan şekerine karışma hızı
Önemli olan diğer bir nokta ise kilo alırken bunu zararlı yiyeceklerle yapmamaya özen göstermek. Kilo alırken tabii ki de kalorisi yüksek gıdalara yönlenmeniz gerekecek. Fakat arada ince bir çizgi var Kalorisi yüksek yiyecekler genelde zararlı ürünlerdir ama günlük kalori tüketiminizi artırmak adına ara ara beslenmenizde yer vermenizde fayda var
Burada unutulmaması gereken nokta tatlılar, kızartmalar gibi zararlı yiyecekleri her zaman değil nadiren tüketilmesinin önemli olduğu. Çünkü bu noktada sürekli bu gibi gıdalarla beslenirsek; bu bizim hormon seviyelerimizi, organ sağlığımızı ve hatta psikolojimizi bile zararlı şekilde etkileyebilir.
Kilo alırken bu noktada sporu da bu sürece dahil etmeyi unutmamalısınız. Spor olmadan alacağınız kilolar size iyi bir fiziğe kavuşturmaz; aksine daha yağlı ve sarkık bir vücuda sahip olmanıza neden olur. Bu yüzden kilo alırken aynı zamanda spor yapmanız bu süreci daha sağlıklı kılacaktır. Unutmayın ki ne kadar yavaş kilo alırsanız sağlığınızı o kadar korumuş olursunuz
Tahin 100 gr: 600 kalori
Fındık 100 gr: 730 kalori
Soslu Makarna 100 gr: 314 kalori
Tam yağlı beyaz peynir 100 gr: 340 kalori
Fıstık ezmesi 100 gr: 620 kalori

Rumico

Devamını Oku

Sağlık

27 Ekim 2021 corona virüs tablosu: 210 can kaybı, 26 bin 896 yeni vaka

27 Ekim 2021 corona virüs tablosu: 210 can kaybı, 26 bin 896 yeni vaka

Türkiye’nin 27 Ekim 2021 günlük corona virüs tablosu açıklandı.

Günlük corona virüs tablosu…

Türkiye’de son 24 saatte 355 bin 947 Covid-19 testi yapıldı, 26 bin 896 kişinin testi pozitif çıktı, 210 kişi yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanlığı, Günlük Corona Virüs Tablosu’nu “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı.

Buna göre, son 24 saatte 355 bin 947 Covid-19 testi yapıldı, 26 bin 896 kişinin testi pozitif çıktı, 210 kişi yaşamını yitirdi, iyileşenlerin sayısı ise 30 bin 542 oldu.

Advertisement

18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 78,01, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 89,09 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de bugüne kadar uygulanan aşı sayısı 115 milyon 861 bin 861’e yükseldi. Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında son 24 saatte 187 bin 267 doz aşı uygulandı.

En az iki doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il Ordu, Muğla, Amasya, Kırklareli, Çanakkale, Osmaniye, Eskişehir, Balıkesir, Edirne ve Zonguldak oldu.

En az iki doz aşı yapılanların oranının en düşük olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Siirt, Muş, Mardin, Bingöl, Bitlis, Ağrı ve Bayburt olarak sıralandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “26 bin 896 test pozitif çıktı. Hastalığı ağır geçirenlerden 210 kişi hayatını kaybetti. Bu ölümlerin bir kısmı birden çok sebebin bir araya gelmesine bağlı ve önlenebilir. Örneğin, Covid-19’a kronik hastalıkların eşlik etmesi riski artıran bir faktör. Tam doz aşı bu riski azaltıyor.” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Sağlık

SMA hastası 2,5 yaşındaki Deniz yardım bekliyor

SMA hastası 2,5 yaşındaki Deniz yardım bekliyor

Antalya yaşayan 2,5 yaşındaki Deniz Elmas, SMA hastalığıyla mücadele ediyor. Hastalıktan kurtulabilmesi gen tedavisiyle mümkün… Yurtdışında gerçekleştirilen bu tedavinin maliyeti ise 2,2 milyon doları buluyor. Tedavi marsafları için başlatılan kampanyada henüz yeterli para toplanamadı. Sanatçı ve koleksiyoneler de Deniz’in tedavisine katkı sağlamak için online müzayede düzenleyecek.

Rumico

Devamını Oku

Trendler