Connect with us

Teknoloji

Avrupa’nın ‘en elektrikli’ markası

Son 5 yıldır “mobilitenin geleceğinde bir adım önde olma” vizyonuyla çalıştıklarını, bu yönde önemli adımlar atarak bir noktaya geldiklerini kaydeden Okan Baş, “Daha ilerisi için de birçok hedeflerimiz var… Karsan markasının önce Avrupa sonra Kuzey Amerika’da sürdürülebilir büyümesini sağlamak, bunu yaparken iş yapış şekli, operasyonlarıyla fark yaratan bir şirket olmak, markanın gelecek mobilite çözümlerinde, teknoloji ve iş birliklerinde bir adım önde olma hedefleri var” diye konuştu.

3 yıl içinde Karsan markalı toplu ulaşım araç gamının tümünü elektriklendirdiklerini, Avrupa’da 6 metreden 18 metreye kadar elektrikli otobüs sunabilen ilk ve tek marka olduklarını söyleyen Okan Baş, “Avrupa otobüs pazarında Karsan’ın geçmişi yok. Dolayısıyla bizim için bu bir fırsat. Kartların yeniden dağıtıldığı bir pazarda, fark yaratarak yer alabilirsiniz. Ve biz de, 5 yıllık çalışmayla bu noktaya geldik” diye konuştu.

Tohumlama yılı

Karsan CEO’su Okan Baş, 2022’nin kendileri için bir tohum ekme yılı olduğunu vurgularken, “Hem Avrupa hem de Kuzey Amerika’da birçok uluslararası ve yerel fuara katıldık. Öte yandan, farklı boyutlardaki 30 tane demo aracımız da, Avrupa’nın her yerine dağıldı. Tüm potansiyel müşterilere ulaşmaya çalıştık. İnsanlar doğal olarak ‘Nereden çıktı, getir bir deneyelim’ dediler… Çok verimli bir yıl geçirdik bu anlamda. Bir taraftan da sonuçlarını aldık” dedi.

Tam elektrikli ürün gamıyla ilk yılda toplam elektrikli ihracat adetlerini ikiye katlayarak 287 adet elektrikli araç sattıklarını söyleyen Okan Baş, “Aslında bu kadar araç satmayı beklemiyorduk. Tohum ekme dönemi olarak gördüğümüz bir yılda 287 adet az değil… 600’den fazla elektrikli Karsan şu anda Avrupa yollarında. Yüzde 277 ile Avrupa’nın en çok büyüyen markası olduk” ifadelerini kullandı. Baş, Avrupa’da elektriklide yüzde 6.5 pazar payıyla ilk 10’a girdiklerini, asıl hedeflerinin ilk 5’e girmek olduğunu kaydetti.

Advertisement

Japonya’ya da giriyor

Avrupa’nın ardından e-Jest ile Kuzey Amerika ve Kanada’ya da girdiklerini, bu yıl orada sattıkları adetleri artıracaklarını söyleyen Karsan CEO’su Baş, “Bir de yeni pazarlar dediğimiz hedefimize yönelik çok önemli bir anlaşma imzaladık” dedi. Okan Baş, şunları söyledi:

“Karsan, e-JEST ile Japonya pazarına giriyor. Avrupa markaları için de Japonya pazarına girmek kolay değil. Bu ülkede 3 yılda 300 adetlik satış hedefliyoruz. Lansmanını da 2023 sonunda yapacağız. Böylece sağdan direksiyonlu pazarlara da girmeye başladık demektir. İlki Japonya, ardından İngiltere olacak. Endonezya ile çalışmalarımız devam ediyor. Oyun alanımızı bütün dünyaya genişletmek için de bunu çok önemli bir adım olarak görüyoruz. İlk ürünümüzü hazırlayıp göndereceğiz. Daha doğrusu soldan direksiyonlu bir aracımızı götürdük, gösterdik orada geçen sene. Gerçekten çok beğeni kazandı sonra hemen sağdan direksiyonlu ürünün gelişimine başladık… Bizi heyecanlandıran, bu ürünün müşteriyi çekiyor olması.”

Rumico

Advertisement

Teknoloji

Big Bang Startup Challenge 2023’te 1,28 milyar TL’lik rekor

İki gün süren etkinlikte girişimciler 8 sektörel dikey sahnesinde sunumlarını gerçekleştirdi.

İTÜ ARI Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, etkinlikte dünyadaki başarılı teknoloji ve inovasyon ekosistemlerinin hangi kriterlere bağlı olarak bu başarıyı elde ettiklerine dair yapılan araştırmalara değinerek, İTÜ ARI Teknokent’in başarısının da benzer kriterlerden kaynaklandığını vurguladı. Prof. Dr. Sağlamer konuşmasını “Ülkemizin geleceği siz gençlersiniz” diyerek bitirdi.

Big Bang Startup Challenge’ın ikinci gününün açılışında bir sunum gerçekleştiren İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş ise, “Kurulan ilk teknokentlerden biri olarak bu yıl 20. yılımızı kutluyoruz. Ülkemizin kuruluşundan itibaren üstlendiği teknolojiye dayalı milli kalkınma seferberliği kapsamındaki misyonumuzu devam ettiriyoruz. ‘Türkiye’deki Teknoloji Geliştirme Bölgeleri için örnek bir rol model yaratmak’ misyonuyla her zaman Birlikte İleriye anlayışını benimsiyoruz. İTÜ ARI Teknokent’i kurarken yaşayan, yaşatan, öğrenen ve de öğreten sinerjik bir ekosisteme dönüşmesini hayal ederek inşa etmiştik. Bugün geldiğimiz noktada hayallerimizin çok daha ötesine taşıdık bu yapıyı. O yüzden de kendimizi Global Ekosistem Kurucusu olarak konumlandırıyoruz. Kurduğumuz ekosistemin en önemli birimini ise bu yıl UBI Global tarafından dünyanın en iyi üniversite kuluçka merkezi seçilen İTÜ Çekirdek oluşturuyor. İTÜ Çekirdek’i hayata geçirdiğimiz sene, yılda sadece 478 başvuru almışken şimdi yılda 7 bini aşan başvuru alıyoruz. O yıl sadece 11 girişimi destekleyebilmişken şu anda yılda 500’ü aşkın girişimi destekliyoruz. Big Bang’in ilk senesinde girişimlere yatırım hiç yapılmamıştı. Sağladığımız ödül ise sadece 100 bin TL idi. Geçtiğimiz seneye baktığımızda ise 341 milyon TL’lik ödül, nakit ve yatırımı girişimlerle buluşturduğumuzu görüyoruz. Bugün ise rekora imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu başarı İTÜ ARI Teknokent ekibinin olduğu kadar paydaşlarımızın, mentorlarımızın, girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın” dedi.

İTÜ ARI Teknokent Girişimcilik Programları ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Arzu Eryılmaz da İTÜ Çekirdek’in başarısını etkileyen kriterleri anlattığı sunumuyla sahnede yer aldı. Eryılmaz konuşmasında “İTÜ Çekirdek’te sadece yılda 500 girişime destek olan bir kuluçka merkezi olmakla kalmıyor, her yıl Big Bang’ten sonra seçilen 40 girişime butik bir kuluçka programı sunuyoruz; koçlarımızın gücüyle birebir satış ve yatırım hızlandırma desteği sağlıyoruz. Ayrıca İTÜ Çekirdek’e giren her girişim artık bizim için ömür boyu İTÜ Çekirdek’li kalıyor. Tüm girişimlerimize hayat boyu mentorluk vermeye, desteğimizi sürdürmeye devam ediyoruz.”

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Teknoloji

Çalınan iPhone için yeni güvenlik önlemi

‘Çalınan cihaz koruması’ özelliği, ikinci bir güvenlik katmanı oluşturuyor ve şifresi bilinse dahi kullanıcının yanında olmayan telefona yetkisiz erişimi engelliyor. Telefon, sahibiyle ilişkilendirilmeyen konumda kayıtlı şifreleri göstermekiçin Face ID’ye ek olarak şifre isteyecek. Hırsız, yalnızca şifreyle cihazda hiçbir değişiklik yapamayacak veya bu ayarları göremeyecek.

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

“Gönül Bağı” ilk mezunlarını verdi

Üniversite öğrencilerine yönelik Geleceği Yazanlar Programı kapsamında sınıf içi eğitim kısmını tamamlayanlar Hatay’da sertifikalarını aldılar. Üniversiteli gençlerin eğitimi staj ile devam edecek ve başarılı olan adayların Turkcell ve grup şirketlerinde istihdam edileceği açıklanmıştı.

Ayrıca, şirketin bulut tabanlı oyun platformu GAME+ markasının katkılarıyla TÜBİSAD’ın (Bilişim Sanayicileri Derneği) kurduğu Teknolojik Eğitim Sınıfları’nda gerçekleşen kodlama eğitim programı da mezunlarını verdi. Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesi’nde ve Defne ilçesindeki Muhtar Ahmet Yiğitoğlu Ortaokulu’nda 7 hafta sonu süren toplam 112 saatlik eğitimi başarıyla tamamlayan ortaokul ve lise öğrencileri de düzenlenen törenle sertifikalarını Turkcell yöneticilerinden aldılar.

Eğitimlerle ilgili bilgi veren ve bölgeye yönelik istihdam seferberliğine yönelik açıklamada bulunan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şöyle konuştu:

“Depremden etkilenen illerdeki afetzede vatandaşlarımız ve onların bölge dışında eğitim gören birinci derece yakınları için ‘İstihdam Seferberliği’ başlatmıştık. Yine bu kapsamda, deprem bölgesindeki eğitim ve gelişim programlarını Turkcell Akademi ile genişletip, bölgedeki 1100 kişiyi istihdam etmeyi ve 7 binden fazla kişiye eğitim vermeyi planladığımızı da paylaşmıştık. Bu programlardan biri olarak TÜBİSAD iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz Game+ kodlama eğitimlerimizin ilki tamamlandı. Ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra Geleceği Yazanlar Programı kapsamında üniversiteli gençlerimizin gelişimlerini desteklemek ve istihdamlarını sağlamak amacıyla bootcamp programları düzenledik. Programları başarıyla tamamlayan ortaokul, lise ve üniversiteli arkadaşlarımız sertifikalarını aldılar. Siber dünyanın labirentlerinde güvenle dolaşan, kod yazmaya başlayan, oyun geliştirebilen gençlerimizin gözlerindeki enerjiyi gördük. İşte tam da gençlerimizin gözlerindeki bu umut için onların yanındayız. Deprem bölgelerindeki insanımızın mesleki becerilerinin artırılması, teknik gelişimlerinin desteklenmesi gibi konularda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yazılım, yazılım test uzmanlığı, robotik kodlama, bulut teknolojiler, satış ve pazarlama gibi eğitimlerle ülkeye nitelikli iş gücü kazandırmaya devam ederek istihdama önemli katkılar sunuyoruz. Turkcell’in sürdürdüğü projelerde eğitimlerini tamamlayanlar Turkcell, Paycell, Atmosware, Turkcell Global Bilgi ve Turkcell Bayii Satış kanallarında iş bulma imkanına sahip olacak.”

Rumico

Advertisement
Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler