Connect with us

Tarım ve Hayvancılık

Ayçiçeği Tohumculuğunda Dev Anlaşma

Ayçiçeği Tohumculuğunda Dev Anlaşma

Ayçiçeği Tohumculuğunda Dev Anlaşma. Dünya yağlı tohumlar pazarında ilk 3 firma arasında yer alan Euralis Semences S.A.’nın Türkiye kolu olan Euralis Tohumculuk A.Ş.’nin 2018 yılı itibariyle ülkemiz tarım sektöründeki faaliyetlerini güçlendirme kararı sonrası, yapılan karşılıklı görüşmeler neticesinde firma yetkililerinin katılımı ile Agromar Tohumculuk Karacabey tesislerinde imza töreni gerçekleştirilmiştir.Ayçiçeği Tohumculuğunda Dev Anlaşma

Ayçiçeği Tohumculuğunda Dev Anlaşma. Euralis Semences S.A. firmasının faaliyet gösterdiği komşu ülkelerin ihtiyacı olan ayçiçeği tohumlarının üretimi Agromar Tohumculuk tarafından gerçekleştirilecektir.

Agromar Tohumculuk A.Ş.’nin uzun yıllardır sürdürmüş olduğu mısır ve ayçiçeği ıslah faaliyetleri sonucu elde ettiği yeni çeşitlerin deneme ve değerlendirilmesi, Euralis Semences A.S.’nın çeşitlerinin de katılımı ile yapılması hedeflenmektedir.

Agromar Tohumculuk A.Ş.’nin Karacabey, Bursa adresinde bulunan tohum işleme ve paketleme tesisleri müştereken kullanılacaktır.

Agromar Tohumculuk A.Ş.’nin yaygın satış ve pazarlama ağı ile her iki firmaya ait ayçiçeği tohumu çeşitlerinin, yağlı tohumlar pazarında paylarının artırılması hedeflenmektedir.

TİTİZ Agrogroup A.Ş. iştiraki olan Agromar 1993 yılından beri tohumculuk faaliyetlerini sürdürmekte olup 100% yerli sermayeli tarım şirketidir. Faaliyetlerine başladığı günden beri daima tarım sektörüne yenilik katmayı hedef edinmiş olan firmamız, özellikle tohumculuk konusunda yeni yatırımlarına devam etmektedir. Son yıllarda dış pazarlara açılma kararları doğrultusunda çevre ülkelerde kendi ıslah etmiş olduğu ayçiçeği ve mısır çeşitlerinin tescil işlemlerini gerçekleştirmiştir. Ayrıca, bölge üreticisinin hizmetine sunmuş olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Euralis Semences S.A. 1950’li yıllarda tohumculuk faaliyetlerine başlamıştır. Yağlı bitkiler tohumculuğu alanında lider firmalardandır. Euralis Semences S. A’nin Türkiye kolu olan Euralis Tohumculuk A.Ş. ise ülkemizde 2011 yılında kurulmuştur. Tarla bitkileri tohumculuğunda özellikle ayçiçeği, mısır, kolza ve sorgum gibi bitki türleri ile tarımsal faaliyetlerini devam etmektedir.

Bilgi ve birikimle pazar payı daha da artacak

Euralis’le tanışıklıklarının çok öncelere dayandığını belirten Titiz Agrogrup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Emre Köse “Agromar olarak geçmişten beri Türkiye’de Euralis’in ayçiçeği çeşitlerinin satışını gerçekleştiriyorduk. Kendilerinin iki sene önce işbirliğini genişletmek adına bize bulundukları teklifi karşılıklı olarak görüşüp değerlendirdik. Tüm bu değerlendirmelerimiz sonucunda bugün bu anlaşmayı imzalamanın mutluluğu içindeyiz” diyor. İmzalanan anlaşmanın hem satışı yapılan çeşit portföyünün genişletilmesi hem de çevre ülkelerde Euralis çeşitlerinin kullanımı için Agromar aracılığıyla üretim yapılmasını kapsadığını da bildiriyor.

Anlaşmanın en büyük hedeflerinden biri; Agromar’ın hâlihazırda yürüttüğü ıslah programından çıkan ürünlere, Euralis’ten gelecek çeşitleri de ekleyerek her iki şirketin de Türkiye içindeki pazar payını arttırmak. Euralis’in çevre ülkelerde ve Avrupa’da oldukça yüksek bir pazar payına sahip olduğunun altını çizen İbrahim Köse aynı payı Türkiye’de de yakalamayı hedeflediklerini belirtiyor. Aynı zamanda sadece ayçiçeği değil, Euralis’in portföyünde bulunan kolza, mısır, sorgum gibi bitki türlerinin üretimine de devam edeceklerini belirtti. Köse, Agromar çeşitlerinin Euralis tarafından yurtdışındaki istasyonlarda denenmesini planladıklarını söylüyor. Anlaşmanın en önemli amacı ise her iki firmanın da yapmış olduğu Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye’de devam ettirmek. Bununla birlikte üretimi büyütmek ve hem ürün çeşitlerini hem de Türkiye’deki pazar paylarını arttırmak.

Daha geniş bir ürün portföyü

Agromar Tohumculuk Genel Müdürü Davut Göktaş ise bu stratejik işbirliği anlaşmasıyla; Euralis’in yağlı tohumlar alanındaki bilgi ve tecrübesiyle geliştirdiği rekabetçi çeşitleri, Agromar’ın kendi ıslah programından gelen çeşitlerle birlikte deneyecek. Deneme ile Türkiye’deki adaptasyonlarını ölçmeyi ve Türk ayçiçeği üreticilerinin hizmetine sunmayı planlanıyor. Bu işbirliğinin iki firma için de oldukça önemli olduğunu söyleyen Göktaş, “Her iki firma da aynı stratejik bakış açısıyla anlaşmayı imzaladı. Söz konusu anlaşmanın uzun yıllar devam edeceğine, firmaların birlikte hareket etmeyi sürdüreceğine ve bu beklentiler doğrultusunda giderek artan kararlılık ve azimle çalışacaklarına inanıyorum” diye konuşuyor.

Hedef pazara hâkimiyet

Euralis Semences Karadeniz Ülkeleri İş Birimi Yöneticisi Gilles Tambourre ise Agromar’la uzun yıllardır birbirlerini tanıdıklarını söyleyerek; Türkiye pazarında ortak bir vizyona ve hedefe sahip olduklarını, gelecek yıllarda birlikte çalışarak başarılı işler ortaya çıkaracaklarına dair inancının tam olduğunu belirtiyor.

Euralis Tohumculuk Ülke Müdürü Mehmet Gül ise Euralis olarak iyi bir geçmişe sahip olduklarını ifade ederek, “İhtiyaç duyduğumuz tek nokta, Türkiye pazarına olan eksiksiz bir hâkimiyetti. Agromar ile yapmış olduğumuz stratejik işbirliği sayesinde, firmanın deneyimi ve uzman ekibiyle birlikte daha geniş bir alana hitap edebileceğiz” diyor ve bu sayede hedeflerini gerçeğe dönüştüreceklerini sözlerine ekliyor.

Arıcılık

Kovanların Güçlendirilmesi Karlılık Açısından Önemlidir

Kovanların güçlendirilmesi karlılık açısından önemlidir

Kovanların Güçlendirilmesi

Kovanların güçlendirilmesi ve Güçlü kolonilerle çalışma karlı ve başarılı arıcılığın ilk kuralıdır. Zayıf koloniler hastalık ve zararlılara karşı daha hassas olurken yeteri kadar hızlı gelişemeyip yeterli bal da üretemezler.Aynı zamanda zayıf koloniler, teknik arıcılığın bir kuralı olan flora takibinde (gezginci arıcılıkta) nakil masraflarını artırarak arıcılığın karlılığını düşürürler. Kovanların güçlendirilmesi karlılığın ilk kuralını oluşturmaktadır.

Arılardaki sosyal dayanışma ve iş bölümü gereği söylenebilir ki; 5 çerçeveli 3 kovana sahip olmak yerine 10 çerçeveli 1 kovana sahip olmak daha karlı arıcılığa vesile olur.

Benzer olarak, 20 bin yetişkin arısı bulunan bir koloni ancak 14 kg bal üretirken; 50 bin arısı bulunan koloninin 41 kg bal ürettiği bulunmuştur.

Bal başta olmak üzere diğer tüm arı ürünlerinin ekonomik üretimleri ancak ve ancak güçlü kolonilerle yapılabilir.

Güçlü kolonilere sahip olmak ise; arıcılığın bilgi ve tecrübesine, iyi bir ilkbahar bakımına, genç ve kaliteli ana arılarla çalışmaya, flora takibine, iyi bir kışlatmaya, hastalık ve zararlılara karşı uyanık olmaya bağlıdır.

Bee Culture

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Kaçak ana arı muhafız ekiplerince yakalandı. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda; 1500 adet kaçak ana arı, 1 kilogram esrar ve muhtelif eşyalar yakalandı.

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Türkiye’ye giriş yapmak üzere Sarp Gümrük Kapısına gelen Türk plakalı tır; Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizine tabi tutulmasının ardından, şüpheli görülerek x-ray tarama sistemine yönlendirildi. X-ray görüntülerinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine araç, arama hangarına alındı.

Aramanın genişletilmesi sonucunda aracın muhtelif yerlerine gizlenmiş vaziyette 150 ahşap kutu içerisinde; Türkiye’ye sokulmak istenen 1500 adet canlı kraliçe arı yakalandı. Söz konusu arıların yanı sıra araçta 16 adet oto yedek parçası; 235 adet çakı ve 107 adet çakı kılıfı da ele geçirildi.

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil olduğu aramada; köpeklerin araç içerisinde bulunan bir çantaya tepki vermesi üzerine açılan çantada 1 kilogram esrar bulundu. Ele geçirilen kaçak eşyalara el konulurken, 1500 adet canlı kraliçe arı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda şüpheli görülerek aranan bir tırda, 1500 adet kaçak ana arı, 1 kilogram esrar ve muhtelif eşyalar yakalandı.Türkiye’ye giriş yapmak üzere Sarp Gümrük Kapısına gelen Türk plakalı tır; Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizine tabi tutulmasının ardından, şüpheli görülerek x-ray tarama sistemine yönlendirildi. X-ray görüntülerinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine araç, arama hangarına alındı.

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil olduğu aramada; köpeklerin araç içerisinde bulunan bir çantaya tepki vermesi üzerine açılan çantada 1 kilogram esrar bulundu.

Aramanın genişletilmesi sonucunda aracın muhtelif yerlerine gizlenmiş vaziyette 150 ahşap kutu içerisinde; Türkiye’ye sokulmak istenen 1500 adet canlı kraliçe arı yakalandı. Söz konusu arıların yanı sıra araçta 16 adet oto yedek parçası; 235 adet çakı ve 107 adet çakı kılıfı da ele geçirildi.

Ele geçirilen kaçak eşyalara el konulurken, 1500 adet canlı kraliçe arı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Sorumlular hakkında yürütülen soruşturmaya devam ediliyor.

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imazlandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan “Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım; Paket Arıcılık Sistemi” proje sözleşmesi imzalandı.Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imazlandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan “Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım; Paket Arıcılık Sistemi” proje sözleşmesi imzalandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansının Teknik Destek programına Kasım-Aralık döneminde; Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinin yapmış olduğu; ”Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım: Paket Arıcılık Sistemi” proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imzalandı.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem proje ile ilgili olarak; “Aydın ili Arı Yetiştiricileri Birliği bünyesinde görev yapmakta olan personellerin; ilimizde arıcılık faaliyetini yürütmekte olan üreticilerimizin arıcılık ve paket arıcılık konusunda eğitim düzeylerinin arttırılarak; ilimiz için önemli olan arıcılık ürünleri üretimi ve katkı sağlamak; üreticilerimizin faaliyetlerine teknik destek vererek karlılıklarını arttırmak; personel eğitimi ile üreticilerimize daha bilinçli hizmet verilmesi için kurumsal kapasitemizin arttırılması; arıcılık faaliyetleri ile ön sıralarda yerini koruyan ilimizin bu sektörde; markalaşma yolunda paket arılık gibi modern tekniklerin sahada uygulanabilirliğinin arttırılması amaçlanmıştır dedi.Ökdem konuşmasına şöyle devam etti:

Uygun kışlatma koşullarından dolayı, ülkenin hemen hemen tüm göçer arıcıların kışlak alanı olarak tercih edilen ilimizde; paket arıcılık konusunda sahip olduğu konumun avantajları kullanılarak, proje ile üreticilerimizin eğitiminin sağlanacaktır.

Paket arıcılık konusunda bir model oluşturabileceği ve arı satışlarına bir standart getirilebileceği; özellikle ilimiz arıcılarının arı satışlarını sürdürülebilir duruma getirecek ve ihracat yapabilecek kalite ve standarda ulaştıracağı düşünülmektedir.

Proje kapsamında, görevlendirilen konu uzmanı eğitmen tarafından konuya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesinin planlandığı; eğitim programının tüm ilçelerimizde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerimizin katılımına olanak sağlayacak; Mart ayı içinde gerçekleşmesi planlanan eğitimin kesin tarihleri ilerleyen günlerde netlik kazanacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Trendler