Connect with us

Dünya

Ayı dehşet saçtı! Midesinden çıkanlar şoke etti

Milliyet.com.tr – Tarihler 9 Aralık’ı gösterdiğinde Japonya’da büyük bir boz ayı kış uykusundan erken uyandı ve birbirine yakın dört bölgede bulunan birkaç eve saldırdı. Boz ayının etrafına saçtığı dehşet günlerce sürdü.Her şey kasım ayının ortalarında ‘Ussuri’ olarak adlandırılan boz ayının kış uykusundan uyanarak dağdan inmesiyle başladı. Ayı ilk olarak Ikeda ailesinin evinin yakınlarında görüldü. Devasa ayıyı karşılarında gören aile panikledi. Ayı Ikeda ailesinin evine girerek yalnızca hasat ettikleri mısırlarını çaldı ve oradan uzaklaştı. Tehlikenin geçtiğini düşünen aile sakinleşti ancak bir müddet sonra ayı yeniden döndü. Bu kez Ikeda ailesi endişeye kapılıp önlem almak istedi fakat ayı yine kaçtı. Birkaç gün sonra ayı tekrar ortaya çıkınca bu kez Ikeda ailesinin üyeleri ayının peşine düştü ve onu tüfekle vurdular. Ertesi sabah Ikeda ailesinin üyelerinden birkaçı, Onishika Dağı’na doğru giden ayının ayak izlerini takip etti. Yol boyunca kan lekelerini gören ve ayının öldüğünü düşünen Ikeda ailesi, çıkan fırtına nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı ve ayıyı bir daha görmediler.

BU KEZ BAŞKA BİR AİLE!

9 Aralık günü ise dev boz ayı bu kez Ota ailesinin evininin yakınlarında ortaya çıktı. Ota ailesinden anne Abe Mayu ve Mayu’nun baktığı bebek Hasumi Mikio evdeydi. Ayı ilk önce bebek Mikio’yu başından ısırarak öldürdü. Mayu da bebeğin öldüğünü görünce kaçmak istedi ancak ayı onu da yakalandı ve ormana sürükledi. Ota ailesinin evi kan gölüne dönmüştü. Ayı tarafından sürüklenerek dağa götürülen Abe Mayu’dan haber alınamadı. Hemen Abe Mayu’yu bulmak için 30 kişiden oluşan bir arama ekibi kuruldu. Arama ekibi ormana girince boz ayı ile karşılaştı. Arama ekibindeki beş kişi ayıya beş el ateş etti ama içlerinden sadece biri onu vurmayı başarabildi. Vurulan hayvan geri çekildi.

Alıntı Metni

FELAKET SAÇTI

Boz ayı kısa süre sonra bu kez de Miyouke ailesinin evini bastı. Miyouke ailesinin annesi Yayo mutfakta akşam yemeği hazırlıyordu. Dışarıdan bir ses duydu ve sesin nereden geldiğini anlamaya çalışırken saniyeler içinde evin camını kırarak içeri giren ayıyla göz göze geldi. Ocağın üzerindeki tencelereler yere düştü, gaz lambası söndü ve bir anda oda karanlığa gömüldü. Evin tam ortasına kor bir ateş gibi düşen boz ayı, Yayo ve küçük oğlu Yujiro’ya saldırdı. Bölgedeki yetkililer eve geldiklerinde başta anne Yayo ve Yujiro olmak üzere evdeki herkesin ölmüş olabileceğini düşünüyorlardı. Ancak Yayo yaralanmıştı, küçük oğlu Yujiro ise ayı tarafından öldürülmüştü. Ayıyı bulmak için kurulan araştırma ekibi ve yetkililer ayının tekrar döneceğini düşündüklerinden o gece Miyouke ailesinin evinde nöbet tuttu ama bir daha geri dönmedi.

Advertisement
Geçinmek için gereken para…

KESKİN NİŞANCILAR PEŞİNE DÜŞTÜ

Ayının Japonya’nın Sankebetsu bölgesinde yeniden ortaya çıkmasıyla ilgili haberler Hokkaidō Hükümet Dairesi’ne ulaşınca ayının peşine düşmesi için keskin nişancılardan oluşan bir ekip kuruldu. Ekibin içindeki uzmanlardan biri ayının öldürdüğü kişilerin cesetlerini almak için döneceğini düşündü ve onu bir kurbanın cesediyle tuzağa düşürmeye karar verdi. Ota ve Miyoke aileleri bu plana isyan etti ancak uzmanlar bölgedeki diğer kişileri korumak için bunu yapmak zorundaydı. Altı kişilik keskin nişancı ekibi Miyouke ailesinin evinde bekledi. Uzmanların tahmin ettiği gibi oldu ve ayı Miyouke ailesinin evine tekrardan geldi.Ancak evin içine bakıp hızlıca ormana döndü ve o gece bir daha görünmedi.

CESUR REHBER OLAYA EL ATTI

Ayıyı yakalayamayan ekibin içinde yer alan polis amiri Suga, bölge halkı için gün geçtikçe artan riskin farkındaydı. Bu nedenle ayıyı öldürmeye karar verdikleri bir başka gecede keskin nişancılar yerlerini aldı. Bir keskin nişancı karşı kıyıdaki ağaçların arasında bir gölge gördüğünü söyledi. Polis Suga keskin nişancılara ateş açmalarını emretti ama o anda gölge kayboldu. Ayıyı alt etmek için uzmanlardan oluşan grupta bölgeyi iyi bilen rehberler de bulunuyordu. Rehber Yamamoto ve Ikeda Kamejirō bu olayın ardından hemen yola çıktı. Yamamoto iki kişilik küçük bir ekibin daha hızlı olacağını düşündü ve rehberler gruptan ayrılarak ayıyı izlemeye karar verdi. Çok geçmeden Yamamoto ayının ormanın içinde bir ağacın altında dinlendiğini gördü. Onun 20 metre yakınına yaklaştı ve ateş etti. İlk kurşunu ayının kalbine, ikinci kurşunu ise kafasına isabet eden Yamamoto ayıyı öldürdü.

Alıntı Metni

YAŞANANLAR BİRÇOK ESERE KONU OLDU

Advertisement

Japonya’da ‘Sankebetsu Rokusen Olayı’ olarak bilinen boz ayı saldırısı turistler için hâlâ endişe yaratan bir konu. Öyle ki bölgeye gelen turistlerden dikkatli olmaları ve geceleri dışarı çıkmamaları isteniyor. 1915 yılında yaşanan felaketler silsilesi o yıllardan beri romanlara, belgesellere, oyunlara ve Sonny Chiba’nın yönettiği ‘Sarı Diş’ adlı filme de ilham kaynağı oldu. Hatta bu olayın unutulmaması için saldırıların anbean canlandırıldığı ‘Tomamae Halk Müzesi’ adında bir müze bile kuruldu. Müzeyi ziyaret edenler gördüklerinin yalnızca bir canlandırma olmasına rağmen dehşete kapıldıklarını söylüyor. Müze yönetimi ise müzeyi ziyaret edeceklere mutlaka gündüz saatlerinde gelmelerini, akşam saatlerinde ayılarla karşılaşma ihtimalinin söz konusu olabileceğini belirtiyor.

Gece sokakta karşılarına çıktı
Kerem Aktürkoğlu’na cevap verdi
Görüşmeler sırasında ‘son dakika’ eklendi
All Star’da yıllar sonra ilk yaşandı
Content Video – Ayı dehşet saçtı! Midesinden çıkanlar şoke etti

Rumico

Dünya

Sudan’ı sel vurdu: 51 ölü, 24 yaralı

Sudan’ın Beyaz Nil ve Nil Nehri eyaletlerinde şiddetli yağışlar selde neden oldu. Yetkililer 51 kişinin hayatını kaybettiğini, 24 kişinin ise yaralandığını duyurdu.
Nil Nehri Eyaleti hükümeti, eyaleti diğer şehirlere bağlayan ana yolların sel nedeniyle aşındığını belirtti.

Sudan Ulusal Sivil Savunma Konseyi Sözcüsü Tuğgeneral Abdul Jalil Abdul Rahim ise sel nedeniyle 5 bin 345 evin 2 bin 845’inin kısmen, 16 kamu tesisinin ise tamamen çöktüğünü açıkladı.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

İngiltere’de orman yangını sonrası ‘şeytan hortumu’

İngiltere’nin kuzeydoğusunda yer alan Durham Kontluğunda çıkan orman yangınının ardından bölgede “şeytan hortumu” çıktı. O anlar bölgede çalışma yapan bir itfaiyecinin cep telefonu kamerasına yansıdı.

Şeytan hortumu, diğer hortumlardan farkı aşağı doğru değil, yerden yukarı doğru oluşuyor ve bulutlarla bağlantısı bulunmuyor. Söz konusu hortum, genellikle kurak ve yarı kurak alanlarda havanın açık ve kuru olduğu, öğle saatlerinde aşırı ve hızlı ısınmanın gerçekleştiği durumlarda görülüyor.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

İspanya’da festivalde sahne çöktü: 1 ölü, 40 yaralı

İspanya’nın Valencia bölgesinde yer alan Cullera kenti yakınlarında düzenlenen Medusa Festivali’nde, şiddetli rüzgar nedeniyle sahnenin bir kısmı çöktü. Olayda 1 kişinin hayatını kaybettiği, en az 40 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Yetkililer yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğunu belirtti.
Şiddetli rüzgar ayrıca 6 gün boyunca sürmesi planlanan festivalin altyapısına da zarar verdi.

Medusa Festivali’nin organizatörleri tarafından yapılan açıklamada, “Yaşanan olaydan dolayı büyük üzüntü duyuyoruz” denildi. Yetkililer, olumsuz hava koşulları nedeniyle festivalin askıya alındığını bildirdi.

Rumico

Devamını Oku

Trendler