Connect with us

Politika

Barut: Çiftçiyi bitirmeye yemin etmişler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, tarımsal sulama ücretlerinin geçen yıla göre 2 kat arttırılmasına sert tepki gösterdi. Geçen yıl narenciye üreten bir çiftçinin 12 bin 732 lira sulama ücreti ödediğini aktaran Barut, ödeme belgelerini paylaşarak bu sene aynı yer için aynı çiftçiye 24 bin 393 liralık borç çıkarılmasının asla kabul edilemez olduğunu söyledi. Tarımın ve üreticinin desteklenmesini isteyen Barut, “Biz çiftçi ve tarıma destek isterken bunlar anlaşılan üreticileri ve tarımı tamamen bitirmeye yemin etmişler” dedi.
“BAKAN BİR KEZ OLSUN ÇİFTÇİYİ GÖRSÜN”
Geçtiğimiz dönemlerde borçlarını ödeyemeyen çiftçilere Sulama Birlikleri’nce tehdit gibi ‘icra’ uyarıları yapıldığını hatırlatan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, iktidarın çiftçinin yaşadıklarını görmezden gelmeyi sürdürdüğünü kaydetti. Üretim maliyetlerinin sürekli olarak fahiş oranlarda arttığını ancak ürünlerin aynı ölçüde para etmediğini belirten Ayhan Barut, “Fahiş oranda zamlanan girdilere rağmen üreten, ancak ürünü de para etmeyen çiftçi borcunu nasıl ödesin? Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi bir kez olsun bu çiftçinin halini görmeye çağırıyoruz” diye konuştu.
BELGESİNİ PAYLAŞTI
Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde geçen yıl sulama ücreti olarak 12 bin 732 lira sulama ücreti ödeyen bir çiftçiye bu sene aynı yer için 24 bin 393 liralık borç çıkarıldığını belirten ve belgelerini paylaşan Barut, şunları kaydetti:
“Mısır, pamuk, soya ve narenciye hasat edilmeden üreticiler sulama ücreti şoku yaşıyor. Tarımda çok ciddi bir yangın var ama bu yangını söndürmekle görevli olanlar, sanki rüyada yaşıyor gibi, başka işleri varmış gibi hareket ediyor. İktidardan bir Allah’ın kulu çıkıp da ‘Çiftçimize yazıktır, yapılan zulümdür’ demiyor. Sizin Allah’tan korkunuz, kuldan utanmanız yok mu? Bu zor zamanlarda, üreticinin yükünün hafifletileceği yerde bu yapılan reva mıdır? Biz maliyetlerin düşürülmesini, ürünlerin para etmesini, ekonomik krize çözüm bulunmasını, tarımdaki yangının söndürülmesini isterken sulama ücretlerindeki geçen seneye oranla 2 kat artışı kim, nasıl açıklayabilir? Tarımsal üretimi ve üreticiyi gözetmedikleri açık. Anlaşılan çiftçiyi ve tarımı bitirmeye yemin etmişler. Neredeyse tamamı kredi ve borçla üretim yapan, ürünü para etmeyen çiftçilere bir nefes verin. Sulama ücretlerindeki bu korkunç artışa çözüm bulun, çare üretin.”

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler