Connect with us

Politika

Barut: Yandaşa kredi vereceğinize, çiftçi borçlarını faizsiz yapılandırın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türk çiftçisinin bankalara zamanında ödenemeyen borcunun 5 milyar liraya, çiftçilerin bankalara olan toplam borcunun ise 146.6 milyar liraya yükseldiğini söyledi. Borçlarını ödeyemeyen çiftçilerin icra kıskacına alındığını aktaran Barut, “Çiftçimiz borçlarını ödeyemediği için borç takibi ve icra kıskacına alınırken Ziraat Bankası bir avuç yandaşa milyarlarca lira kredi veriyor. Üstelik bunun ödemesinin bile yapılmadığı söyleniyor. Çiftçi borçlarını yapılandırın, 5 yıl öteleyin, faizleri silin” dedi.
ÇALIŞTAYA BÜYÜK İLGİ
CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Adana’da CHP tarafından düzenlenen “Tarımda İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri” konulu çalıştayda konuştu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın ile CHP Tarım Politikaları Başdanışmanı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal koordinatörlüğünde yapılan çalıştayda, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Feyzullah Korkut ve Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan sunum yaptı. Çalıştaya, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Okan Gaytancıoğlu ile çiftçiler, muhtarlar ve tarımla ilgili mesleki örgüt temsilcileri katıldı.
“ÇİFTÇİYİ DÜŞTÜĞÜ YERDEN KALDIRACAĞIZ”
Kürsüye çıkarak çalıştaya katılanları selamlayan Ayhan Barut, “Dünyanın en verimli 3 ovasından birisi olan Çukurova’da, adam eksen adam bitecek bu topraklarda bile tarım can çekişiyor, üreticilerimiz perişan olmuş durumda. 3 Kasım 2002 tarihinden beri memleketi yönetenler de bu kara tablonun sorumlusu. Tarımda bu yangın var ama sorunlar çözümsüz, çiftçimiz ve memleketimiz de sahipsiz değil. Biz varız, hep birlikte tarımı da çiftçiyi de ülkemizi de düştüğü yerden kaldıracağız” diye konuştu.
“FAİZLERİ SİLİN, BORCU YAPILANDIRIN”
Gübreden mazota, ilaçtan tohuma tarımdaki tüm üretim maliyetlerinin fahiş oranda arttığını bildiren Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Çiftçinin alınteriyle ve binbir emekle ürettiği ürünler para etmiyor. Biz çiftçilerimize ve tarıma destek isterken, iktidar bırakın destek vermeyi köstek oluyor. Tarım bütçesinde destekleri geçen yılla aynı olacak şekilde 22 milyar lirada bıraktılar. Oysa bütçesi 168.7 milyar Euro olan Avrupa Birliği ülkeleri tarıma yüzde 35 oranında yani 58.6 milyar Euro, ABD ise 42 milyar dolar destek ayırdı. Ülkemiz bütçesinin sadece yüzde 1.63’ünün tarıma ayrılması bile utançtır. Tarım sektörünün bankalara olan borçları nisan ayında bir önceki aya göre 3.2 milyar lira, 2020 yılı aralık ayına göre de 21.2 milyar lira arttı. Toplam banka borcu 146.6 milyar liraya yükseldi. Çiftçilerin piyasalara olan borcuyla birlikte toplam çiftçi borcu 185 milyar lirayı aştı. Tarım sektöründe çiftçinin zamanında ödeyemediği borç miktarı 5 milyar liraya ulaştı. Çiftçimiz borçlarını ödeyemediği için borç takibi ve icra kıskacına alınırken Ziraat Bankası bir avuç yandaşa milyarlarca lira kredi veriyor. Üstelik bunun ödemesinin bile yapılmadığı söyleniyor. Biz çiftçi borçlarını yapılındırın, 5 yıl öteleyin, faizleri silin.”

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler