Connect with us

Tarım ve Hayvancılık

Türkiye’nin ‘Better Cotton’ Lisanslı Pamuğu

better cotton lisanslı pamuk

Better Cotton Lisanslı Pamuk

(IPUD), Better Cotton lisanslı pamuk Türkiye’de üretmek üzere 2014 yılında Better Cotton Initiative (BCI) ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı.İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD), ‘Better Cotton’ lisanslı pamuk Türkiye’de üretmek üzere 2014 yılındaBetter Cotton Initiative (BCI) ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı. 2015 sezonunda, 21 üretici birim altında çalışan 441 çiftçi ile 13 bin 64 hektar alanda gerçekleşen faaliyetler sonucu tahminen 68 bin 495 ton kütlü pamuk üretimi bekleniyor. Bugün Better Cotton, 5 kıta ve 20 ülkede üretiliyor.

İyi Pamuk Uygulamaları Derneği (IPUD), Türkiye’de pamuk üretimini, pamuğu üreten kesimler, pamuğun yetiştirildiği çevre ve sektörün geleceği için daha iyi bir hale getirmek amacıyla Eylül 2013’te kuruldu. 10 Mart 2014 yılında ilk genel kurulunu gerçekleştiren derneğin yönetim kurulunda;

 • Çukobirlik,
 • İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği,
 • İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği,
 • İzmir Ticaret Borsası,
 • SANKO Tekstil İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.,
 • Spot Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.,
 • Tariş
 • S.S. Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği,
 • Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası,
 • Türkiye Ziraat Odaları Birliği,
 • Tanmanlar Ziraat İşletmesi,
 • Ulusal Pamuk Konseyi gibi pamuk ve tekstil sektörünün farklı paydaşları ve lider kuruluşları yer alıyor.

IPUD’nin Kurucu Üyesi olan Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası, hâlâ Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Türkiye’deki pamuk üretimini çevresel, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilir kılmak ve sürdürülebilir pamuğu ana ticari ürün haline getirerek Türkiye genelindeki pamuk üretimini daha iyi yönde dönüştürmek amacıyla IPUD, ‘Better Cotton’ lisanslı pamuğu Türkiye’de üretmek üzere 2014 yılında Better Cotton Initiative (BCI) ile Stratejik Ortaklık Anlaşması imzaladı.BCI nedir?

Better Cotton Initiative (BCI); üreticiden perakendeciye kadar birçok farklı paydaşın bir araya gelip, ortak hareket ederek pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı, sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen çok paydaşlı, uluslararası bir inisiyatif. Küresel pamuk üretimini, pamuk üreticileri için, içinde yetiştiği çevre ve sektörün geleceğini daha iyi hale getirme misyonu ile 2009 yılında Cenevre’de kuruldu. Better Cotton üretim standardını geliştirdi.

Bugün Better Cotton, 5 kıta ve 20 ülkede üretiliyor. BCI’nın amacı, Better Cotton’un sürdürülebilir, genel geçer bir emtia olarak geliştirilmesi yoluyla dünya çapındaki pamuk üretimini dönüştürmek. BCI’ın 2020 yılına ilişkin hedefi, dünya pamuğunun yüzde 30’unun Better Cotton lisanslı pamuk olarak üretilmesi.

BCI; H&M, IKEA, Marks&Spencer, Levi’s, Adidas, Nike gibi tekstil sektörünün önde gelen markalarınca destekleniyor. Bu markalar tarafından tedarik ediliyor. BCI’a üye olan yaklaşık 50 uluslararası marka, sürdürülebilir pamuk olan Better Cotton tedariğinde Türk üreticilerle çalışma hacmini her geçen gün artırıyor. Şu an Türkiye’de 70 tekstil tedarik zinciri firma BCI üyesi ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Türkiye’de Better Cotton Lisanslı Pamuk

2013 sezonunda ilk Türk ‘Better Cotton’ pamuğunun hasadını gerçekleştiren IPUD, ilk sezonunda 7 bin 237 hektarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucu yaklaşık 14 bin 443 ton lif pamuğa karşılık gelen 34 bin 517 ton kütlü pamuk üretimi gerçekleştirdi. İlk sezon 7 üretici birim altında 278 çiftçi ile Aydın, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak illerinde çalışmalar yürütüldü.

İkinci sezon olan 2014 yılında 15 üretici birim altında çalışan 534 çiftçi ile 12 bin 712 hektarda gerçekleştirilen çalışmalar sonucu yaklaşık 22 bin 969 ton lif pamuğa karşılık gelen 60 bin 445 ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşti. 2014 yılında lisanslanan çiftçi ve üretici birimleri İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa şehirlerinden.2015 sezonunda, 21 üretici birim altında çalışan 441 çiftçi ile 13 bin 64 hektar alanda gerçekleşen faaliyetler sonucu tahminen 68 bin 495 ton kütlü pamuk üretimi bekleniyor. Ortalama çırçır verimleri üzerinden hesaplandığında bu rakam yaklaşık 26 bin 28 ton lif pamuğa karşılık geliyor. 2015 yılında lisanslanan çiftçi ve üretici birimleri İzmir, Aydın, Antalya, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Diyarbakır şehirlerinden.

Geçtiğimiz ay, BCI ve IPUD’un ortaklaşa organize ettiği BCI Bilgilendirme Forumu İstanbul, Kahramanmaraş ve İzmir’de farklı tedarik zinciri aktörlerini temsilen toplamda 164 katılımcı ile gerçekleşti. BCI Tedarik Zinciri Müdürü Kerem Saral, BCI Üyelik ve Tedarik Zinciri Sorumlusu Şeyma Karaçay Lokmacı, IPUD Genel Müdürü Şükran Bayçura katılımcıları BCI’ın ticaret hacmi ve işleyiş kuralları, üyelik süreçleri ve Türkiye Better Cotton üretimi konularında bilgilendirdiler. Söz konusu BCI Bilgilendirme Forumu’nun İstanbul ayağı, 19 Ekim 2015 Pazartesi günü sendikamız ev sahipliğinde geniş katılımlı olarak gerçekleşti.

IPUD’un faaliyetleri

BCI ile Stratejik Ortaklık Anlaşması kapsamında IPUD, Better Cotton’ın Türkiye’de stratejik olarak gelişiminden ve Better Cotton Standardı’nda üretiminin çiftçi ayağında uygulanmasından sorumlu. IPUD, çiftçi ve bu çiftçileri bir arada koordine eden ‘Üretici Birim’ seçimi, eğitimi ve kontrolleri kapsamında faaliyetlerini yürütüyor.

IPUD, yereldeki pamuk üretim yöntem ve sorunlarını bilen, çiftçilerin uygulamalarını yakından takip edebilen kurumlar olan Üretici Birimler ile işbirliği gerçekleştiriyor. Bu işbirliği; Better Cotton Standart Sistemi’nin gerektirdiği şekilde üretimin gerçekleşebilmesi için çiftçilere gerekli desteğin yerelde verilmesini amaçlıyor. Üretici Birimleri’nin tüzel yapısı hakkında herhangi bir sınırlama yok. Örneğin, sivil toplum kuruluşu, çırçır veya iplik işletmesi, tüccar veya devlet kurumları olabiliyor.IPUD, Better Cotton üretim standartlarının izlenmesinin yanında çiftçi ve işçilere Better Cotton üretim standartlarına uygun eğitimler verme konusunda Üretici Birimler’e destek oluyor. IPUD, birçok farklı konuda kurduğu ortaklıklarla, Türkiye’de başlıca pamuk üretiminin yapıldığı bölgelerde bulunan Üretici Birimleri’ni sürdürülebilir uygulamalar konusunda destekliyor.

IPUD, Better Cotton üretiminin olduğu illerdeki çiftçi sayısı ile pamuk ekim alanını artırmak ve Türkiye’ de pamuk üretimi yapılan diğer illerde de Better Cotton üretimine başlatmayı hedefliyor. Better Cotton üretimine başlamak isteyen üretici grupları için Üretici Birim başvuruları Ocak 2016’da başlayacak. Bu başvurular ile ilgilenenler aşağıdaki linkten veya dernek ile doğrudan iletişime geçerek bu başvuruları takip edebilir.

Arıcılık

Kovanların Güçlendirilmesi Karlılık Açısından Önemlidir

Kovanların güçlendirilmesi karlılık açısından önemlidir

Kovanların Güçlendirilmesi

Kovanların güçlendirilmesi ve Güçlü kolonilerle çalışma karlı ve başarılı arıcılığın ilk kuralıdır. Zayıf koloniler hastalık ve zararlılara karşı daha hassas olurken yeteri kadar hızlı gelişemeyip yeterli bal da üretemezler.Aynı zamanda zayıf koloniler, teknik arıcılığın bir kuralı olan flora takibinde (gezginci arıcılıkta) nakil masraflarını artırarak arıcılığın karlılığını düşürürler. Kovanların güçlendirilmesi karlılığın ilk kuralını oluşturmaktadır.

Arılardaki sosyal dayanışma ve iş bölümü gereği söylenebilir ki; 5 çerçeveli 3 kovana sahip olmak yerine 10 çerçeveli 1 kovana sahip olmak daha karlı arıcılığa vesile olur.

Benzer olarak, 20 bin yetişkin arısı bulunan bir koloni ancak 14 kg bal üretirken; 50 bin arısı bulunan koloninin 41 kg bal ürettiği bulunmuştur.

Bal başta olmak üzere diğer tüm arı ürünlerinin ekonomik üretimleri ancak ve ancak güçlü kolonilerle yapılabilir.

Güçlü kolonilere sahip olmak ise; arıcılığın bilgi ve tecrübesine, iyi bir ilkbahar bakımına, genç ve kaliteli ana arılarla çalışmaya, flora takibine, iyi bir kışlatmaya, hastalık ve zararlılara karşı uyanık olmaya bağlıdır.

Bee Culture

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Kaçak ana arı muhafız ekiplerince yakalandı. Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda; 1500 adet kaçak ana arı, 1 kilogram esrar ve muhtelif eşyalar yakalandı.

Sarp Gümrük Kapısında Kaçak Ana Arı Yakalandı

Türkiye’ye giriş yapmak üzere Sarp Gümrük Kapısına gelen Türk plakalı tır; Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizine tabi tutulmasının ardından, şüpheli görülerek x-ray tarama sistemine yönlendirildi. X-ray görüntülerinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine araç, arama hangarına alındı.

Aramanın genişletilmesi sonucunda aracın muhtelif yerlerine gizlenmiş vaziyette 150 ahşap kutu içerisinde; Türkiye’ye sokulmak istenen 1500 adet canlı kraliçe arı yakalandı. Söz konusu arıların yanı sıra araçta 16 adet oto yedek parçası; 235 adet çakı ve 107 adet çakı kılıfı da ele geçirildi.

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil olduğu aramada; köpeklerin araç içerisinde bulunan bir çantaya tepki vermesi üzerine açılan çantada 1 kilogram esrar bulundu. Ele geçirilen kaçak eşyalara el konulurken, 1500 adet canlı kraliçe arı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Sarp Gümrük Kapısında gerçekleştirilen operasyonda şüpheli görülerek aranan bir tırda, 1500 adet kaçak ana arı, 1 kilogram esrar ve muhtelif eşyalar yakalandı.Türkiye’ye giriş yapmak üzere Sarp Gümrük Kapısına gelen Türk plakalı tır; Gümrük Muhafaza ekiplerince risk analizine tabi tutulmasının ardından, şüpheli görülerek x-ray tarama sistemine yönlendirildi. X-ray görüntülerinde şüpheli yoğunluğa rastlanması üzerine araç, arama hangarına alındı.

Narkotik dedektör köpeklerinin de dahil olduğu aramada; köpeklerin araç içerisinde bulunan bir çantaya tepki vermesi üzerine açılan çantada 1 kilogram esrar bulundu.

Aramanın genişletilmesi sonucunda aracın muhtelif yerlerine gizlenmiş vaziyette 150 ahşap kutu içerisinde; Türkiye’ye sokulmak istenen 1500 adet canlı kraliçe arı yakalandı. Söz konusu arıların yanı sıra araçta 16 adet oto yedek parçası; 235 adet çakı ve 107 adet çakı kılıfı da ele geçirildi.

Ele geçirilen kaçak eşyalara el konulurken, 1500 adet canlı kraliçe arı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

Sorumlular hakkında yürütülen soruşturmaya devam ediliyor.

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imazlandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan “Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım; Paket Arıcılık Sistemi” proje sözleşmesi imzalandı.Paket Arıcılık Sistemi proje sözleşmesi imzalandı

Paket Arıcılık Sistemi proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imazlandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenmeye değer bulunan “Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım; Paket Arıcılık Sistemi” proje sözleşmesi imzalandı.

Güney Ege Kalkınma Ajansının Teknik Destek programına Kasım-Aralık döneminde; Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesinin yapmış olduğu; ”Arıcılıkta Farklı Bir Yaklaşım: Paket Arıcılık Sistemi” proje başvurusunun desteklenmesinin ardından; Aydın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Güney Ege Kalkıma Ajansı tarafından proje sözleşmesi imzalandı.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem proje ile ilgili olarak; “Aydın ili Arı Yetiştiricileri Birliği bünyesinde görev yapmakta olan personellerin; ilimizde arıcılık faaliyetini yürütmekte olan üreticilerimizin arıcılık ve paket arıcılık konusunda eğitim düzeylerinin arttırılarak; ilimiz için önemli olan arıcılık ürünleri üretimi ve katkı sağlamak; üreticilerimizin faaliyetlerine teknik destek vererek karlılıklarını arttırmak; personel eğitimi ile üreticilerimize daha bilinçli hizmet verilmesi için kurumsal kapasitemizin arttırılması; arıcılık faaliyetleri ile ön sıralarda yerini koruyan ilimizin bu sektörde; markalaşma yolunda paket arılık gibi modern tekniklerin sahada uygulanabilirliğinin arttırılması amaçlanmıştır dedi.Ökdem konuşmasına şöyle devam etti:

Uygun kışlatma koşullarından dolayı, ülkenin hemen hemen tüm göçer arıcıların kışlak alanı olarak tercih edilen ilimizde; paket arıcılık konusunda sahip olduğu konumun avantajları kullanılarak, proje ile üreticilerimizin eğitiminin sağlanacaktır.

Paket arıcılık konusunda bir model oluşturabileceği ve arı satışlarına bir standart getirilebileceği; özellikle ilimiz arıcılarının arı satışlarını sürdürülebilir duruma getirecek ve ihracat yapabilecek kalite ve standarda ulaştıracağı düşünülmektedir.

Proje kapsamında, görevlendirilen konu uzmanı eğitmen tarafından konuya yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin verilmesinin planlandığı; eğitim programının tüm ilçelerimizde faaliyet gösteren arı yetiştiricilerimizin katılımına olanak sağlayacak; Mart ayı içinde gerçekleşmesi planlanan eğitimin kesin tarihleri ilerleyen günlerde netlik kazanacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Trendler