Connect with us

Teknoloji

Çok Az İnsan Tarafından Bilinen Bilimsel Gerçekler

bilimsel gerçekler

Bilimsel Gerçekler : Çok Azımız Biliyoruz

Çok azımızın bildiği bilimsel gerçekler nelerdir? Gözyaşlarınızı akıtmanın mümkün olmadığı tek yer neresi? Karıncalar suyun altında ne kadar süre hayatta kalabilir? Eğer bir kelimeyi hatırlamakta zorlanıyorsanız, ne yapmalısınız?Bilim, bu soruların cevabını buldu. Fakat bilimin eriştiği bu yanıtlara birçoğumuzun henüz ulaşamadığını düşünerek, bu ve bunun gibi 18 sorunun cevabını sizler için sıraladık…

1. Dünyayı varoluşundan bu yana 24 saate sığdırmaya çalışsak, insanlar bu zamanın yalnızca 1 dakika 17 saniyesini doldurabilir.

2. Çin’de İngilizce konuşan kişilerin sayısı, ABD’den daha fazladır.

Advertisement

3. Hayatta kalma uzmanları, ‘3’ler kuralını’ hiç unutmaz. Zira insanlar oksijen solumadan ortalama 3 dakika, ekstrem hava şartlarında barınak olmadan 3 saat, su içmeden 3 gün ve yemek yemeden 3 hafta hayatta kalabilir.

4. 2011 yılında Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem öylesine etkili oldu ki, Dünya’da günler 1,8 mikro saniye kısaldı.

5. Karıncalar, suyun altında 2 hafta hayatta kalabilir.

6. Yer çekiminin olmadığı bir ortamda insan ağlayamaz. Çünkü gözyaşı yere doğru hareket edemez ve gözden çıkamaz.

7. İnsanların kalça kemikleri, betondan çok daha sağlamdır.

Advertisement

8. Sivrisinek kovucu spreyler aslında sivrisineklere rahatsızlık verip yaklaşmasını engellemez. Sivrisineklerin alıcılarını bloke eder ve insanları bir anlamda gizler.

9. Yalnızca Samanyolu galaksisinde 400 milyar’dan fazla yıldız olduğu düşünülüyor.

Günde 28 Bin litre Hava Alıyoruz

10. Bir insan günde en az 28 bin litre hava, 500 litre oksijen tüketir.

11. Her gün 275 milyon yeni yıldız doğuyor.

12. İki gözünüz var ve her biri 130 milyon görme siniri hücresinden oluşuyor. Ve her bir hücrenin içinde 100 trilyon atom olduğu düşünüldüğünde bu rakam evrendeki bütün yıldızların sayısından dahi daha fazla.

13. Derin sularda 180 balık türü, hiç ışık görmeden büyür ve hayatını sürdürür.

Advertisement

14. Şayet bir kelimeyi anımsamakta zorlanıyorsanız, yumruğunuzu sıkın. Bu beyin aktivitenizin artmasına ve hafızanızı geliştirmeye yardımcı olur.

15. Evrendeki yıldızların sayısı, dünya üzerinde yer alan kum taneciklerinin sayısından dahi daha çoktur.

16. Ağırlığı 600 kilogramı bulabilen bir mavi balinanın kalp damarlarının içine bir insan girebilir.

17. Yalnızca bir gün içinde dünyaya ulaşan güneş ışıkları ile, dünya 27 sene boyunca enerji ihtiyacını karşılayabilir.

18. Ortalama bir insan; 23 bin defa göz kırpar, 100 bin defa kalbi atar, 23 bin defa nefes alır, karaciğeriyle 1500 litre kanı süzer, midesiyle 2 litre asit üretir.

Advertisement

Teknoloji

Dünyanın en gelişmiş insansı robotu

Dünyanın en gelişmiş insansı robotu

ingiliz bir firmanın geliştirdiği insansı robot dikkat çekiyor. Mimikleri var. Yüzü oldukça gerçekçi. Robot teknolojisi geliştikçe benzerlerini daha çok görmeye başlayacağız.

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

2021 yılında en çok kullanılan emojiler belli oldu

2021 yılında en çok kullanılan emojiler belli oldu

Unicode Konsorsiyumu, 2021’in en çok kullanılan emojilerini açıkladı. “Gülmekten gözünden yaş gelen yüz” en çok kullanılan emoji olurken, “kırmızı kalp” emojisi ikinci sırada yer aldı.

Sosyal medyada ve yazışma dilinde sıklıkla kullanılan emojiler, günlük hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Evrensel kod geliştiren ve yazının modern yazılımlar üzerinde sunulması üzerine çalışan bir kurum olan Unicode Konsorsiyumu, 2021 yılında en çok kullanılan emojileri duyurdu. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle herhangi bir liste açıklamayan konsorsiyum, 2019 yılına göre büyük oranda aynı emojilerin kullanıldığını açıkladı. İşte dünyada en çok kullanılan 10 emoji:

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

Apple, 2021’in en iyi App Store uygulamalarını ve oyunlarını açıkladı

Apple, 2021'in en iyi App Store uygulamalarını ve oyunlarını açıkladı

Apple, uygulama mağazasında 2021 yılının en iyi uygulamaları listesini paylaştı. Yılın iPhone uygulaması “Toca Life World” oldu. Yılın oyunu ise League of Legends Wild Rift olarak açıklandı. Apple editörleri her cihaz için ayrı ayrı uygulama seçimi yaptı. Apple Türkiye için de listeyi paylaştı. İlk sırada Hayat Eve Sığar uygulaması yer aldı.

Apple editörler App Store’da bulunan onbinlerce uygulama arasından en iyi 15’ini seçti.  Uygulamalar kullanıldıkları platforma ve türlerine göre sınıflandırıldı.  İşte Apple’ın seçtiği uygulamalar….
Toca Life World Toca Life: World, kendi dünyanızı oluşturabileceğiniz ve dilediğiniz hikayeyi oynayabileceğiniz yeni uygulama
LumaFusion Çok parçalı ve mobil video düzenleme uygulamasına
Craft Belgeler, not oluşturma ve paylaşma aracı.
DAZN Spor canlı yayın uygulaması
Carrot Weather Hava durumu uygulaması
League of Legends: Wild Rift 5’e 5 çevrimiçi oyun
MARVEL Future Revolution Eternals’dan esinlenilen Marvel Oyunu.
Myst Myst adındaki adada geçen bir keşif oyunu
Space Marshals 3 Uzayda geçen bir Apple TV oyunu.
Fantasian RPG oyunu.
App Store editörleri uygulamaların yanısıra yılın trendini de seçiyor. Bu senenin trendi bağlanma, ilişki kurma oldu.  Bu trend kapsamında seçilen uygulamalar; Among Us! İşbirliği ve rekabet karışımıyla, Among Us! kullanıcıları şaka, blöf ve ekip çalışması yoluyla birbirleriyle konuşmaya ve dinlemeye teşvik eden küçük maçlar aracılığıyla topluluğu geliştirdi.
Bumble Bumble, kadınlar tarafından desteklenen sohbetleri teşvik ederken, buluşmayı, platonik arkadaşlıklar kurmayı ve profesyonel ağlarını genişletmeyi ümit eden kullanıcılar arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanmış özellikler ekleyerek ve geliştirerek o ihtiyacı karşıladı.
Canva Zarif, basit tasarım araçları ve muhteşem şablonlar sunan Canva, tasarımı profesyoneller, öğrenciler, iş arayanlar, topluluk liderleri ve her türden ekip için basit hale getirerek kullanıcıların girişimci ruhlarından yararlanmalarına yardımcı olur.
EatOkra EatOkra, insanların topluluklarına yatırım yapmak için lezzetli yollar bulmalarına yardımcı olan, Siyahların sahip olduğu 11.000’den fazla restoran için sağlam, kullanıcı odaklı bir kılavuz oluşturdu.
Peanut Peanut, hamilelik ve menopozdan ilişkilere ve kişisel bakıma kadar her konuda uzmanlar tarafından yönetilen sosyal sesli Pod’ları başlatarak, hayatın her aşamasında kadınlığın her yönü hakkında dürüst sohbetler için alan yaratıyor.
Türkiye’den Yılın En İyi Uygulamaları   iPhone Ücretsiz Uygulama: Haya Eve SığariPhone Ücretli Uygulama: The Wonder WeeksiPhone Ücretsiz Oyun: PUBG MOBILE: RESISTANCEiPhone Ücretli oyun: MesihiPad Ücretsiz Uygulama: Yotube, Watch, Listen, StreamiPad Ücretli Uygulama: Procreate iPad Ücretsiz Oyun: Among Us!iPad Ücretli Oyun: MinecraftArcade Oyunu: NBA 2K21 Arcade Edition   Yılın En İyi Ücretsiz iPhone Uygulamaları Hayat Eve SığarTelegram Messengere-NabızWhatsApp MessengerInstagramYouTube: Watch, Listen, StreamTrendyol – Online AlışverişgetirTikTok e-Devlet MHRS Facebook Yemeksepeti: Food GroceryGoogle Maps ZOOM Cloud Meetings Hepsiburada Snapchat BiP – Messenger, Video CallZiraat Mobil Gmail – Email by Google
Yılın En İyi Ücretli  iPhone Uygulamaları    The Wonder Weeks Forest – Your Focus MotivationFacetune TouchRetouch CamScanner +   OCR Scanner Threema. The Secure Messenger MilGPS TeamSpeak 3 DSLR Camera Procreate Pocket JSPS – MEVZUAT PRO CryptoTab Browser Pro Ezberle Jandarma Mevzuat SkyView® Video Master ProMy Contacts Backup Pro NeuralCam – Night Mode Camera DAZZL AutoSleep Track Sleep on Watch   Yılın En İyi Ücretsiz iPhone Oyunları PUBG MOBILE: RESISTANCE Among Us! 101 YüzBir Okey Plus Subway Surfers Bus Simulator : Ultimate Brawl Stars Project Makeover Candy Crush Saga Head Ball 2 – Football Game Roblox League of Legends: Wild Rift Homescapes Water Sort Puzzle Words of Wonders: Crossword Count Masters: Crowd Runner 3D Going Balls 8 Ball Pool™ PK XD – Play with your Friends Stack Ball 3D Shortcut Run Yılın En İyi Ücretli iPhone Oyunları MesihMinecraftPlague Inc.Football Manager 2021 MobileBaşkanlarHitman SniperEarn to Die 2RFS – Real Flight SimulatorConstruction Simulator 2014Bridge ConstructorMonarşiGrand Theft Auto: San AndreasFarming Simulator 20MonopolyHermes: KAYIPDriving Zone: Germany ProAdalet Namluda 2Age of History IIReal Drift Car RacingLapse: A Forgotten Future
Yılın En İyi Ücretsiz iPad Uygulamaları   YouTube: Watch, Listen, StreamZOOM Cloud MeetingsNetflixTikTokGoogle ChromeTrendyol – Online AlışverişDiscord – Talk, Chat  HangoutSpotify New Music and PodcastsCapCut – Video EditorFacebookExxenGmail – Email by GoogleCalculator Air – Math Calc AppTelegram MessengerGooglePinterestHepsiburada: Online Shopping  Yılın En İyi Ücretli iPad Uygulamaları ProcreateNotabilityGoodNotes 5Toca Kitchen 2Forest – Your Focus MotivationDuet DisplayLumaFusionMessaging for WhatsApp on iPadAffinity DesignerNomad SculptAffinity PhotoLittle Kitten -My Favorite CatToca Life: HospitalToca Life: NeighborhoodHuman Anatomy Atlas 2021Toca Life: VacationLittle Kitten Adventure GamesForger ClassicGoodReader PDF Editor  ViewerPAW Patrol: Air Sea HD

Rumico

Devamını Oku

Trendler