Connect with us

Cilt Bakımı ve Güzellik

Botoksa direnen cilt kırışıklığının altında yatan 4 neden

“Ciltte yaşlanma belirtilerini azaltmayan yani kırışıklığı gidermeyen botoks olur mu?” sorusuna açıklama getiren Dr. Nihat Mustafayev, “Yüz bölgesinde kırışıklığın giderilmesiyle ilgili en etkin tedavilerden birisi de botokstur. Botoks uygulaması, işinin uzmanı bir hekim tarafından yapıldığında istenilen sonucu elde etmemek neredeyse imkansızdır. Bazen botoksa direnç gösterdiğini söyleyen kişilerle karşılaşıyoruz ve şikayetleri genelde botoksun etkisinin az olduğu ya da hiç olmadığı yönündedir. Bu durumun altında yatan neden olarak botoksa bağışıklık geliştirdiğinizi düşünebilir ve bunun bir çaresi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Fakat cilt kırışıklığını gidermek için yaptırdığınız botoks uygulamalarında bir direnç ile karşılaşmanızın nedeni bir bağışıklık sorunu olmayabilir ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey mutlaka var” dedi.

Alıntı Metni

Botoksa direnen cilt kırışıklığının altında ne yatıyor?

“Çoğu zaman hastalarda daha az etki oluştuğu durumlarda dahi gerçek botoks direnci söz konusu değil” diyen Dr. Nihat Mustafayev, botoks sonrası istenilen sonucun alınamamasının nedenlerini şöyle sıraladı:

1- Botoksun tam etkisi ortaya çıkmamış olabilir

Birçok hasta 48 saat gibi kısa bir sürede daha az kırışıklık fark etse de, tam etkilerin farkına varması 10 güne kadar sürebilir. Başka bir deyişle sabırlı olmalısınız. 2 haftadan uzun bir süre geçmişse ve beklediğiniz sonuçları hala görmüyorsanız, uzmanınıza danışmanızda fayda var.

Advertisement

2- Yeni hekiminiz uygun doz belirlemeye çalışıyor olabilir

Botoks tedavisinde yüksek doz ile başlamak çok güvenilir bir yöntem değil. Bu nedenle eksik dozu tamamlayarak ilerlemek önemli. Eğer botoks sürecini yöneten hekiminizi değiştirdiyseniz ve yeni bir hekim ile tedaviyi sürdürüyorsanız, yeni hekiminiz uygun dozu belirlemek için kontrollü uygulama yapabilir. Dolayısıyla botoksun üzerinden geçen 10-15 günlük süreye rağmen istediğiniz etkiyi yakalayamadığınızda hekiminizle iletişimde olun ve tamamlayıcı doz uygulamalarını aksatmayın.

3-Botoksun tek başına yeterli olmadığı başka bir problem yaşıyor olabilirsiniz

Cilde yapılan uygulamalara rağmen yaşlanma sürecinin arka planda devam ettiğini unutmamak gerekir. Botoks uygulamalarında aynı doz uygulanıyor fakat artık tatmin edici sonuçlar alamıyorsanız cildiniz kolajen ve elastikiyet kaybetmiş ve/veya yüz yağı hacminiz azalmış olabilir. Her iki durum da çizgilerin derinleşmesine neden olabilir. Böyle bir durumda botoksun dozunun ya da periyodunun artırılması en iyi çözüm değildir. Bunun yerine botoksun etkisini artırmak ve deri görünümünü düzeltmek için enjekte edilebilir dolgu ve mezoterapi ürünleri ile daha genç bir görünüm ve doğal yüz ifadeleri elde edilebilir.

4- Botoks yanlış bölgeye veya yanlış dozda uygulanmış olabilir

Advertisement

Yüz anatomisine ilişkin kapsamlı bilgiye sahip olma, hastanın beklentileri doğrultusunda ve cilt kalitesine uygun dozajda uygulama becerisi, enjeksiyon yapan herkes için çok önemlidir. Bu nedenle hekim olmayan uygulayıcılar tarafından yapılan işlemlerde yanlış doz veya yüz kasındaki yanlış noktalara enjeksiyon yapılması istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.

Uzun ömürlü botoks mümkün mü?

“Botoksta yüksek doz uygulama ve sık uygulamalar, botoks direncini artırıyor” diyen Dr. Nihat Mustafayev, “İşinin ehli olan sağlık profesyonelleri tarafından yapılan bu medikal uygulamaların daha uzun ömürlü olması için bir takım önlemler almak gerekir. Mutlaka yaz-kış güneş kremi kullanılması, ayrıca cildin nem dengesinin sağlanması için nemlendirici kullanılması ve çinko takviyesi önemli. Botoks bölgesinde masaj fonksiyonu olan cihazlar kullanmak, sıcak su ve buhar banyosu yapmak ve mimikleri zorlayan hareketler yapmaktan kaçınılması gerekiyor” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı:

Alıntı Metni

Rumico

Advertisement

Cilt Bakımı ve Güzellik

Facelift bütün kırışıklıkları ortadan kaldırır mı?

Facelift hangi durumlarda tercih edilir?

Yaşa bağlı olarak ya da doğumsal özelliklerimizden dolayı yüzümüzün belli noktalarında sarkmalar oluşabilir. Ve yahut da yüzdeki yumuşak doku hacminin yüze dağılımıyla ilgili problemler olması durumunda yaptığımız işlemlerdir facelift. Bu volümün yüze daha doğru bir şekilde dağıtılmasını sağlayan, bununla birlikte sarkıklıkların da alınmasını sağlayan ameliyatlar grubuna facelift diyoruz. Eskiden yüz germe ameliyatı olarak adlandırılırken facelift artık günümüzde daha çok hacmin doğru şekilde dağıtılmasını sağlayan işlemler olarak düşünülebilir.

Peki, facelift bütün kırışıklıkları ortadan kaldırır mı?

Facelift, her zaman için tüm kırışıklıkları ortadan kaldıracak diye bir kural yok. Özellikle ince kırışıklıklar, göz çevresinde gülme ile oluşan, kaş çatma ile oluşan, alın çizgilerinde gördüğümüz kırışıklıklar ve dudak çevresindeki dikey kırışıklıklar facelift ameliyatı ile çok fazla iyileşmeyebilirler. Ama bu buradaki olaya bakış açımız bizim şu; facelift burada ana işlem, temel yaptığımız iş yüz germe. Bu ne yapıyor? Yüze genel bir gençlik veriyor; üç boyutlu olarak, volümetrik olarak, hacimsel olarak. Yüzün gençlik topografisine yeniden kavuşmasını sağlıyor. Bunun üzerinde biz bu çadırı inşa ettikten sonra, çadırın birinin üzerindeki ince kırışıklıklar, lekeler, vesairelerde facelift ile birlikte veya faceliftten sonra yapılan bir takım ek işlemlerle (botoks gibi, lazer gibi, dolgular ya da yağ enjeksiyonları gibi) ortadan kaldırılıyor. Bu yola çıkan bir kişi mümkünse sadece yüz germe cerrahisi değil, yüz germe ve sonrasında göreceği dolgu, botoks ve lazer gibi bir takım tamamlayıcı tedavilerle de birlikte ilerlediği takdirde sonucun iyinin de ötesinde, mükemmel seviyesini çıkacağını bilerek yola çıkmalı.

Dolguyu facelift’ten önce mi, sonra mı yapmalı?

Advertisement

Dolguyu faceliftten sonra yapmak lazım çünkü dolgu gerektiren problem büyük bir ihtimalle zaten yüz germeden sonra çözülecektir. Ameliyatta çözülmeyen ufak tefek problemler için dolguyu ameliyat sonrası şişlikler indikten sonra kullanmak daha mantıklı bir seçim olur.

Peki, faceliftten sonra dolgu hangi durumlarda uygulanır?

Dolgu uygulaması yüz germe işleminden sonra pek çok noktada bizim işimizi kolaylaştıran ufak tefek problemleri çözmekte bize yardımcı olan ve sonuçlarımızı iyiden daha da iyiye taşımaya yardımcı olan uygulamalardır. Örneğin bir hastanın yüzüne güzel bir facelift ameliyatı yaptıktan sonra zayıf dudakları dolguyla güçlendirmek o ameliyatın etkisini artıracaktır. Faceliftin etkisinin çok yeterli olmadığı ince kırışıklıklarda da yine dolgulardan faydalanmaksonucu daha öteye götürür.

Dolgu uygulamalarının süresi ne kadardır?

Dolgu uygulamalarının etki süresi iki temel faktöre bağlıdır. Bunlardan birincisi dolguyu uyguladığımız bölge, ikincisi de uygulanan dolgunun türü. Dolguyu uyguladığımız bölgede kan dolaşımı ne kadar fazla ve hızlı ise o dolgu oradan o kadar çabuk eriyecektir. Buna en iyi örnek dudaktır, genelde yüz dolguları içerisinde en çabuk eriyen dolgular dudak dolgularıdır. İkinci faktör ise yapılan dolgunun tipi; genellikle daha yoğun özellikle kemik üstüne yaptığımız, daha derin dokuya yaptığımız dolgular daha uzun süre kalıcı olmayı eğilimindedir ve daha yumuşak kıvamlı daha akıcı dolgular ve çapraz bağlı olmayan dolgular daha erken dönemde erimeye meyillidir. Ortalama bir süre vermek gerekirse dolguların ömrü 8 ila 12-14 ay arasıdır. Bu söylediklerim hyalüranik asit dolgular için geçerli. Bazı bölgelerde; özellikle gözaltı gibi bazı bölgelerde bu süre 2 yıla kadar uzayabilir.

Advertisement

Dolgu ile botoksun farkı nedir?

Dolgu ve botoks birbirinden tamamen farklı ürünler. Dolguların amacı bir yere volüm vermek, bir yeri doldurmak. Örneğin dudağın içerisine bir miktar dolgu yapılırsa o dudak büyür. Botoks ise bir ilaçtır ve bu ilaç yapıldığı yerdeki kasların kasılmasını engeller. Yani sinir uyarısı gelmesine rağmen o kas kasılamaz. Kasılamadığı zaman da o kasın kasılmasına bağlı oluşan kırışıklıklar oluşamaz. Bunun en güzel örneği kazayağı bölgesi, kaş arası ve alın çizgileridir. Bu bölgelerimize botoks yaptığınız zaman hasta oradaki kasını daha fazla kullanılmadığı için kırışıklık oluşmaz. Botoksun etki süresi aşağı yukarı 4 ay kadarken, dolguların etki süresi yerine göre 6 ay, 8 ay, 1 yıl, 2 yıla kadar uzanabilir.

Rumico

Devamını Oku

Cilt Bakımı ve Güzellik

Körlüğe neden olabilir! Dolgu uygulamasında ultrason kullanımının 3 faydası

Estetik dermatolojide en sık uygulanan işlemlerin başında emilebilir dolgular geliyor. Dolgu işleminin kişilerin sağlığını riske etmeden uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Mustafayev, “Güvenli uygulamalar estetik sürecinin en önemli basamağıdır. Hiç kimse güzelleşmek uğruna sağlığını kaybetmek istemez. Dolayısıyla dolgu gibi popüler ama bir o kadar da riskli bir işlemin uzman hekimlerce yapılması çok önemli. Aksi takdirde körlükten cilt nekrozuna kadar pek çok sağlık sorunuyla karşılaşmak mümkün hale gelir” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

Alıntı Metni

Estetik dermatolojide yeni tedavi

Dr. Nihat Mustafayev, “Yayınlanan son makaleler ve kılavuzlar doğrultusunda şunu söyleyebiliriz; deriye ve alttaki dokuya gelebilecek olası hasarı en aza indirmek için hyalüronik asit dolgu maddeleriyle dolgu işlemini gerçekleştirmek çok önemli. Çünkü hyalüronik asit dolgu maddeleri, komplikasyon durumunda çözülebilir olma avantajına sahiptir. Ancak daha da önemlisi, dolgu uygulamasının yapılması ya da komplikasyona neden olan dolgunun vücuttan atılmasını sağlamak amacıyla uygulanan ultrason yöntemidir. Bu bir tedavi biçimi olarak literatürde yer alıyor ve Amerika başta olmak üzere dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde prosedür olarak uygulanıyor. Ülkemizde ise yeni bir uygulama olarak kabul ediliyor ve yaygınlaşması için eğitimler veriliyor.. Ultrason destekli dolgu sayesinde dolgunun yapılacağı bölgenin uygun olup olmadığı hatta daha önce yapılan dolgunun derideki yerinin belirlenmesi sağlanabiliyor” diye konuştu.

Dolgu uygulamasında en büyük risk: Damar içi enjeksiyon

Dr. Nihat Mustafayev, dolgu uygulamasında ultrason kullanımı özellikle üç faydasını şöyle sıraladı:

Advertisement

– Dolguyu görselleştirmek: Bazen dolgu maddesi aslında olması gereken alandan, istenmeyen bir bölgeye hareket edebilir. Ultrason sayesinde dolgunun nerede olduğunu görme imkanı elde edebiliyoruz.

– Damar içi enjeksiyonları önlemek: Enjeksiyon yaparken en büyük risk damar içine girmektir. Bu durum istenmeyen sonuçlara yol açabilir; mesela körlük, cilt nekrozu gibi. Bunlar çok nadir karşılaşılan fakat çok tehlikeli komplikasyonlardır. Biz bunlari ultrason altında damarları görselleştirerek önleyebilmekteyiz.

– Komplikasyonu yönetmek: Örneğin, dolgu sonucu ortaya çıkan iltihaplanma (gronülom) varsa, bir dolgu düzgün şekilde enjekte edilmemişse veya damar içine enjekte edilmişse, ultrasonu bu komplikasyonları tedavi etmek için bir kılavuz olarak kullanabiliyoruz. Dolgunun nerede olduğunu görebiliyoruz ve doğru noktaya müdahale ederek tedaviyi gerçekleştirebiliyoruz.

Dr. Nihat Mustafayev, “Ülkemizde yeni bir uygulama olan bu sistemin yaygınlaşması ve estetik kliniklerinin de kesin protokollere bağlanarak bu işlemleri gerçekleştirmeleri toplum sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca ultrason altında yapılan dolgu işlemlerinde neyin görselleştirmesi, neyin ölçülmesi ve nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda bizler teorik ve pratikteki bilgilerimizi diğer hekimlerimize aktaracak, öğrenme sürecini de destekleyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Cilt Bakımı ve Güzellik

Yumuşacık yapıp güzelleştiren zencefil ve zeytinyağlı ayak balmı tarifi

Zencefilin iltihap ve ağrı giderici özellikleri, zeytinyağı ile birleştiğinde şişmiş ayakların etkilerini tersine çevirmek için mükemmel olduğunu belirten Güzellik Koçu Meltem Demir, tarif için sadece 100 gr taze zencefil kökü ile 1 su bardağı zeytinyağına ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

‘Bir gece beklemeli’

Zencefilin kabuğunu çıkarıp birkaç parçaya bölünmesi gerektiğini aktaran Demir, tarifin yapımı için şunları söyledi:

Alıntı Metni


Masaj yaparak yedirin

Ertesi sabah bir süzgeçle süzülerek ve elde edilen sıvının cilt tarafından emilene kadar dairesel hareketlerle ayaklara masaj yapılması önerisinde bulunan Demir, “Bu şekilde ayaklarınızın şişkinliğini indirebilir ve güzel ayaklara sahip olabilirsiniz” diye konuştu.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler