Connect with us

Dünya

Büyük savaş yakındır.

Büyük Savaş Yakındır

Suriye’de yaşanan gelişmeler akla büyük savaş yakındır düşüncelerini getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın resti ve Rusya’nın bu reste karşı yaptığı açıklamalar Suriye üzerinden Dünya’da yaşanan gerilimi biraz daha arttırdı. Bu gelişmelere istinaden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefon trafiği baya hızlı idi. İlk olarak ABD ile görüşen Erdoğan, sonra da Rus Lider Putin ile bir görüşme yaptı. Yapılan bu görüşmelerin ana amacı piyasaları biraz rahatlatmak için gerilimin şiddetini düşerme amaç yapıldığı bilinmektedir.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD BaşkanıTrump ile yaptığı ilk konuşmada Dünya’daki gerilimin çok yüksek olduğunu ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ile ilgili fikir alışverişinde olunması gerektiğini Trump’a bildirdiği söylenmektedir. Ayrıca, Erdoğan’ın yaptığı açıklamada: “Katil Esad ve PYD törer örgütünü destekleyenler yanlış yapıyor. Suriye’de bulunduğu yere huzur ve güven getiren tek ülke biziz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece Trum ile değil Moskova ile de görüştü. Bu görüşmenin sonucunda da Rus Lider Putin ve Erdoğan arasında Suriye konusunda devamlı dirsek temasında olunmasının önem ve ehemmiyeti konuşulduğu bildirilmektedir.

Operasyon Yakın

Dünyada yaşanan gelişmler sonucu Esad rejimine yönelik olarak ABD tarafından yapılacak olan operasyo sonucu büyük savaş yakındır. ABD başkanı Trump dün Rusya’ya: Hazır ol Rusya, füzeler geliyor” demişti. Trump’ın bugün de yaptığı açıklamalar dünkü kadar olmasada yine şiddetini korumaktadır. Ancak, yapılan açıklamalarda sanki biraz çelişki var gibi görünüyor. Hatırlanacağı üzere, Trump 48 saat içinde karar alığ hemen faaliyete geçeceğiz demişti. 48 saatin üzerinden bir gün geçmesine rağmen henüz bir karar alımadı. Ulusal güvenlik konseyi Başkan Trump’ın önderliğinde toplandı ve şu an durumu takip ediyoruz yakında bir açıklama yapacağız şeklinde bildiride bulunuldu. Bu toplantıda karar alınması kesin gözü ile bakılıyor. Çünkü Trump’ın Ulusal güvenlik danışmanı John R. Bolton’ın ekibini tam olarak kurduğu için kararın kesin olarak bir karar alınacağı tahmin edilmektedir.  Ayrıca, İngiltere’den gelecek olan cevaba göre de düzenlenecek operasyonu kapsamı konusunda net bir karar çıkacağa benzemektedir.

ABD den helen açıklamalar önceki yapılan açıklamalar ile karşılaştırıldığında biraz çelişkili gibi duruyor. Şöyle ki, ABD Savunma Bakanı Mattis senatonun silahlı hizmetler biriminde yaptığı konuşmada kimyasal saldırı ile ilgili hala kanıt arıyoruz dedi. Masum insanların öldüğü bu saldırıya askeri tepki verilmelidir diye açıklamasına devam etti. Kimyasal saldırı ile ilgil kanıt arıyoruz cümlesi önemli bir ifadedir. Bu cümle, operasyonun çok kapsamlı olmayacağı düşüncelerini gündeme getirmektedir. Geçtiğimiz yılda olduğu gibi küçük çaplı bir operasyon olma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Düzenlenecek operasyonun küçük çaplı olması nedenine gelecek olursak, Suruye’de yapılacak operasyon Irak ya da Afganistan da yapılanlar gibi olmayacak. Suriye’de yapılacak olan operasyonun kapsamı büyüdükce işin içine Rusya girecek ve Rusya’nın tepkisi şiddetlenecektir. Dolayısıyla yapılacak olan operasyonun küçük çaplı olma ihtimali yüksek gibi görünüyor.

Olan Türkiye’ye Oluyor

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere ABD ile Rusya arasındaki atışma sonucu piyasalar iyice gerilmiş ve döviz kurları artmıştı, tabi bu durum bizlere zam olarak hemen yansıdı. Ancak küçük caplı operasyon ve bu operasyonun hemem olmayabileceği beklentisi bu gün piyasaları biraz rahatlattı gibi görünüyor.  Dünya borsalarında bir artış göründü, TL ve Rus Rublesi dolara karşı biraz değer kazandı.

Bu gerilimin sonucu nereye varacak merak konusu, umarız Türkiye bu durumdan en az hasar ile kurtulur.

 

Dünya

Yeni Tip Korona Virüsü Vakalarının Sayısı Artıyor

Yeni tip korana virüsü

Yeni tip korona virüsü sadece iki ayda dünya çapında yaklaşık 10 bin kişiye bulaştı. Kasım 2002 – Temmuz 2003 arasındaki SARS salgınına 8098 kişi yakalanmıştı.

Yeni Tip Korona Virüsü Vakalarının Sayısı Artıyor

Çin’in Hubey eyaletinin Vuhan kentinde aralık ayında saptanan yeni tip korona virüsü; bugün itibarıyla dünya çapında 9800’den fazla kişiye bulaştığı belirtildi.Yine Çin merkezli, korona virüs kaynaklı şiddetli akut solunum yolu sendromu SARS; Kasım 2002 – Temmuz 2003 arası süren salgında 29 ülkede 8098 kişiye bulaşmıştı.

Böylece küresel çapta korona virüs vakalarının sayısı, sadece iki ayda SARS salgınını geçti.

Çin dışında en az 22 ülke ve bölgeye sıçrayan yeni tip korona virüs; bu ülkelerde en az 129 kişide teşhis edildi.

Yeni tip korona virüs, hepsi Çin’de olmak üzere en az 213 can aldı.

SARS ise 9 ayda 17 ülkede 774 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Bağışıklık yok, iyileşen tekrar hastalanabilir

Son olarak Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, yeni tip korona virüsten iyileşenlerin bağışıklık kazandıklarını sanmamaları gerektiği, tekrar hastalanabilecekleri uyarısını yaptı.

Komisyon’un açıklamasında virüse yakalandıktan sonra iyileşen kişilerin vücutlarının antikor geliştirdiği belirtilse de şöyle devam edildi:

“Antikorlar uzun süre hayatta kalmaz. Bu yüzden iyileşmiş hastaların tekrar enfeksiyon kapabileceklerine dair hala risk var. Onlar kendilerini korumaya devam etmeli.”

Başka ülkelere Çin’e seyahat edenler aracılığıyla taşınan virüs, gittiği ülkede kişiden kişiye bulaşma aşamasına geçti.

Taşındığı ülkede kişiden kişiye bulaşma aşamasına geçti

Dün ABD’den ilk kişiden kişiye bulaşma vakasının saptandığı haberi geldi.

Almanya, Japonya, Vietnam ve Güney Kore’den de yeni tip korona virüsün hastadan başkalarına bulaştığı vakaların haberleri geldi.Bu da virüsün yayılma potansiyelini daha da artırıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) daha önce gerek görmediği ‘küresel sağlık acil durum’ kararını nihayet dün alabildi.

ÇKP yerel yetkilisi: Önlem almakta geciktik

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Vuhan’daki başkanı Ma Guoqiang, bugün yaptığı açıklamada, önlem almakta geciktiklerini itiraf etti.

Çin devlet televizyonu CCTV’ye konuşan Ma Guoqiang, “Daha önce daha sıkı önlemler alsaydık şimdiki sonuç daha iyi olurdu” dedi.

Hong Kong Üniversitesi: Virüse yakalananların gerçek sayısı kat be kat fazla

BBC’ye göre, Pekin’in hakimiyetine karşı protestolarla sarsılan Hong Kong’daki Hong Kong Üniversitesi; virüse yakalananların gerçek sayısının açıklanan resmi sayıların çok üstünde olduğu tahmininde bulunuyor.

‘Sadece Vuhan’da 75 binden fazla kişiye bulaşmış olabilir’

Hong Kong Üniversitesi uzmanları, salgınla ilgili matematik modellerine dayanarak; virüsün sadece Vuhan’da 75 binden fazla kişiye bulaşmış olması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Devamını Oku

Dünya

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Sarı Yelekliler'in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı. Fransa’nın başkenti Paris’teki sarı yeleklilerin gösterilerinde 3’ü polis 30 kişi yaralandı. Öte yandan, Sarı Yeleklilerin ülke çapında düzenlediği gösterilerde ​gözaltına alınan kişi sayısı 950’yi geçti.

Sarı Yelekliler’in Paris eylemlerinde 30 kişi yaralandı, ülke çapında bine yakın gözaltı

Fransız polisi, göstericileri dağıtmak için biber gazı, tazyikli su ve sis bombası kullandı.

Yoğunluklu olarak Champs-Elysees Caddesi ve civarındaki ara sokaklarda süren protestolara müdahaleler sırasında 3’ü polis 30 kişi yaralandı.

BİNE YAKIN GÖZALTI

Fransa’da düzenlenen gösterilerde gözaltı sayısının bine yaklaştığı belirtildi.

BFMTV televizyonun haberinde, bugün Fransa genelinde “sarı yeleklilerin” yaptığı protesto gösterilerinde polis tarafından gözaltına alınan kişi sayısının 950’yi geçtiği bildirildi.

Daha önce Fransa İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, bugünkü gösterilere 31 bin kişinin katıldığı ifade edilmişti.

BFMTV’ye konuşan bir kaynak ise protestocu sayısının 76 bini geçtiğini, yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığını söyledi. Aralarından 720’nin tutuklandığı kaydedildi.

Devamını Oku

Dünya

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya'da düştü

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.Uçak Endonezya’da düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

188 yolcusu bulunan uçak, Endonezya’da düştü. Endonezya’da Jakarta-Sumatra seferini yapan Boing tipi yolcu uçağı denize düştü. Uçakta kaç kişinin bulunduğu ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.188 yolcusu bulunan uçak düştü

Endonezya’da, içinde 188 kişinin olduğu yolcu uçağının denize düştüğü bildirildi.

Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS), Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkmıştı.

Uçak kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştüğünü açıkladı.

Yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33’te radar bağlantısının kesildiği, uçağın düştüğü bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildiği belirtildi.

Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da, uçakta 181’i yolcu ve 7’si mürettebat olmak üzere toplam 188 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Devamını Oku

Trendler