Connect with us

Magazin

Can Yücel ve şiirleri – Bugün Büyük Usta’nın Ölüm Yıldönümü

Can Yücel ve şiirleri

Can Yücel ve şiirleri – Bugün Büyük Usta’nın Ölüm Yıldönümü. Yine sosyal medya ve internette sahte şiirleri dolaşacak, onu sevenlerin, yakınlarının canı yanacak. O şiirleri “Can Yücel’in” diye paylaşacak olursanız, aman dikkat!

Can Yücel ve şiirleri

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölüm Başkanı, akademisyen, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni, şair Prof. Dr. Semih Çelenk, “Can Yücel’in olmayan şiirler” çalışmasını şairin ölüm yıldönümü olan 12 Ağustos öncesi;  sahte şiirleri sosyal medyada dolaşmasın diye yeniden anımsattı. Çelenk’in güncellemeleriyle; geçen yıllarda  olan Can yücel ve şiirleri 43 şiir ve metinlerin sayısı  50’ye ulaştı. Bu şiir ve metinleri “Can Yücel’in” diye paylaşacak olursanız, aman dikkat!Çelenk, Can Yücel ve şiirleri hakkında şöyle devam etti.

Çelenk, “Yaklaşık son on yıldır internette, sosyal medyada dolaşan. “Can Yücel” imzalı ancak Can Yücel’in ne üslubunu ne ince alayını barındırmayan sahte metinler bir güncelleme de yapılarak listede sıralandı.

Advertisement

Daha önce 43 olan listedeki metin sayısı bu sene yaptığım güncellemeyle 50’ye ulaştı.  Bu çalışmaya başlamam. 1926’da doğan, 1999’da ölen ironik, lirik şiirler yazan, çeviriler yapan. Can Yücel’le internet üzerinde dolanan Can Yücel’in farklı insanlar olduğunu anlamakla başladı. Bu farkı anladığınızda ‘Bunlar gerçek Can Yücel değildir, bunlar o insanı yok eder’ diyorsunuz. 50 adet ona ait olmayan şeyi üretip kulaktan kulağa yaymak korkunç; cinayet gibi bir şey” dedi.

İNTERNETTEKİ SAHTE CAN YÜCEL METİNLERİ (GÜNCEL LİSTE)

1.Bağlanmayacaksın

2.Kadın Dediğin

3.Erkek Dediğin

4.Seninle Olmanın En Güzel Yanı

Advertisement

5.Anladım

6.Herşey Sende Gizli

7.Eğer

8.Herkes Gitmek İstiyor

9.Sevdiğin Kadar Sevilirsin

Advertisement

10.Sağlık Olsun

11.Tam zamanında Yaşamak (Yaşamak Zamanı)

12.Tersten Yaşamak

13.Biraz Değiştim

14.Bir gün Anlarsın

Advertisement

15.Gitmek

16.Seninle Yaşlanmak İstiyorum

17.Asla Keşkelerim Olmadı

18.Özledim Seni

19.Bilmelisin ki

Advertisement

20.Aşk

21.Boşver ve Yaşı Başı

22.Olmuyorsa Zorlamayacaksın

23.Ben Benden Olgun İnsan İsterim Karşımda

24.Öyle Sabah Uyanır Uyanmaz Fırlama Yataktan

Advertisement

25.Farkında Olmalı İnsan

26.Bir Eşi Olmalı İnsanın

27.Unutma

28.Sevgi Emekmiş

29.Özleme Dair (Kim Özlerdi?)

Advertisement

30.Ömür Dediğin Bir Gündür O da Bugündür

31.Aşk Ayakkabı Gibidir

32.Rakı İçen Kadınlar

33.AteşveSu

34.Ülke Bölünsün İstiyorum

Advertisement

35.Kadınım Ben

36.Senin İçin Yasak Dediler

37.Bayram Şiiri

38.Dostlar Irmak Gibidir

39.Öye Bir Hayat Yaşadım ki

Advertisement

40.Bir Yolun varsa Gidilecek

41.Ömür Dediğiniz Nedir Ki

42.Fakirin Gayrimeşru Çocuğu

43.Ey Yüreğim

44.Özlersin

Advertisement

45.Hepsi Bu

46.Birşey Eksik

47.Kendimden Özür Diliyorum

48.Bir Kadını Ağlatmak

49.Ölüm Bir An

Advertisement

50.Galiba Yoruldum

(Yukardaki liste Prof.Dr.Semih Çelenk tarafından yapılmıştır.)Can Yücel kimdir?

Can Yücel ve şiirleri

Can Yücel ve şiirleri hakkında bilgi verdikten sonra hayatını inceleyelim. Can Yücel (21 Ağustos 1926, İstanbul – 12 Ağustos 1999), modern Türk şairidir. Kullandığı kaba ama samimi dil ve bariton sesi ile okuduğu Türk şiirinde farklı bir tarz yaratmıştır. Tek parti döneminin 7 yıl süre ile Millî Eğitim Bakanlığını yapan Hasan Âli Yücel’in oğludur.

Can Yücel Hayatı

1943 yılında, yakın dostu ve Ankara Atatürk Lisesi’nden sınıf arkadaşı Gazi Yaşargil ile birlikte yurt dışı eğitim bursu kazandığı. Burs kazandığı halde, babası, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel ” Bakan, kendi oğluna torpil yaptı derler” diyerek karşı çıktı. Gazi Yaşargil, bu bilginin doğru olmadığını, ikisinin de ailelerinin imkânlarıyla yurt dışına gittiklerini açıkladı. Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca okudu. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra’da BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptı. Askerliğini Kore’de yaptı. 1958’de Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Bodrum ve Marmaris’te turist rehberi olarak çalıştı. Ardından bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamını İstanbul’da sürdürdü. 1956 yılında Güler Yücel ile evlendi. Bu evlilikten iki kızı (Güzel ve Su) ve bir oğlu (Hasan) oldu.

Advertisement

Son yıllarında Eski Datça’ya yerleşti ve her hafta Leman, her ay Öküz dergilerinde yazıları ve şiirleri yayımlandı. 1996 yılında kurulan Emek Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Şairin “Hava döndü” şiiri EMEP’in parti marşı olarak kullanılmaktadır. Yücel, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`e hakaretten de yargılanmıştı. Yücel, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi`nin İzmir 1. sıra milletvekili adayı oldu. 12 Ağustos 1999 gecesi ölen şair, çok sevdiği günebakan çiçekleriyle uğurlanarak Datça’ya defnedildi.

Can Yücel Sanat Hayatı

Can Yücel, 1945-1965 yılları arasında

 • Yenilikler,
 • Beraber,
 • Seçilmiş Hikayeler,
 • Dost,
 • Sosyal Adalet,
 • Şiir Sanatı,
 • Dönem,
 • Ant,
 • İmece,
 • Papirüs` adlı dergilerde yazdı.

Daha sonraları;

 • Yeni Dergi,
 • Birikim,
 • Sanat Emeği,
 • Yazko Edebiyat,
 • Yeni Düşün dergilerinde yayımladığı şiir, yazı ve çeviri şiirleri ile tanınmıştı.

Yücel, 1965`ten sonra siyasal konularda da ürün verdi. 12 Mart 1971 döneminde Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapse mahkûm oldu. 1974’de çıkarılan genel afla dışarı çıktı. Dışarı çıkışının ardından hapiste yazdığı Bir Siyasinin Şiirleri adlı kitabını yayımladı. 12 Eylül 1980 sonrasında müstehcen olduğu iddiasıyla “Rengahenk” adlı kitabı toplatıldı.

1962’de İngiltere’deyken, 1709 yılından kalma, Latin harfleriyle taş baskısı olarak basılmış bir Türkçe dilbilgisi kitabı bulması geniş yankı uyandırdı.Yücel, şiirlerinde argo ve müstehcen sözlere çok sık yer vermekteydi. Bu nedenle zaman zaman dikkatleri üzerine çekip kovuşturmaya uğrayan Yücel, ilk şiirlerini 1950 yılında `Yazma` adlı kitapta toplamıştır.

Advertisement

Can Yücel, taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkati çekti. Can Yücel’in ilham kaynakları ve şiirlerinin konuları; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duygulardır. Şiirlerinin çoğunda sevdiği insanlar vardır. ‘Maaile’ şairin kitaplarından birine koyduğu bir ad. Can Yücel için ailesi çok önemlidir: eşi, çocukları torunları, babası.. Bu insanlarla olan sevgi dolu yaşamı şiirlerine yansımıştır. ‘Küçük Kızım Su’ya’, ‘Güzel’e’, ‘Yeni Hasan’a Yolluk’, ‘Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim’ bu sevgi şiirlerinden bazılarıdır.

Can Yücel ve şiirleri

Can Yücel ayrıca Lorca, Shakespeare, Brecht gibi önemli yazarların oyunlarından çeviriler yaptı.

Shakespeare çevirileri (Hamlet, Fırtına ve Bir Yaz Gecesi Rüyası) aslına bağlı kalmayan, eserleri topluma aktarma amacıyla yaptığı çevirilerdir. Shakespeare’in ünlü ‘to be or not to be’ sözünü ‘bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin’ şeklinde Türkçeleştirmiştir. 1959’da ilk baskısı yayımlanan ‘Her Boydan’ adlı kitabında dünya şairlerinin şiirlerini serbest ama çok başarılı bir biçimde Türkçeye çevirmiştir.

12 Ağustos 1999 tarihinde vefat eden Yücel’in cenazesi dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın katkıları ile Datça’ya getirildi. Ve 17 Ağustos 1999 tarihinde 1999 Gölcük depreminin meydana geldiği tarihte defnedildi. Ölüm yıl dönümlerinde anma törenleri, “şarap” içiliyor gerekçesi ile Datça Belediyesi tarafından yapılmadı. “Mekanım Datça Olsun” isimli bir kitap yazması ve yayınlaması nedeniyle, mezarı Datça şehrine defin edildi. Yücel’in mezarı, Datça’da adına tören düzenlenmemesi ve başka yerlerde yapılan törenler nedeniyle yıkıma uğratıldı ve mezar taşı parçalandı. Mezarı yakınında bulunan “Can Evi” isimli alan ise, bu yıkımın ardından kapatıldı.

Magazin

Günlük burç yorumları (18 Ekim 2021)

Günlük burç yorumları (18 Ekim 2021)

Astrolog Murat İpek’ten 18 Ekim 2021 Koç, Boğa, Yengeç, İkizler, Aslan, Başak, Terazi, Kova, Akrep, Yay, Oğlak, Balık burcu yorumları…

Ay 13:00 e kadar boşlukta Mars ve Jüpiter arasındaki olumlu duruş, bizi spora ve her konuda harekete davet edecek. (MURAT İPEK / astroloji@muratipek.com)
Koç Kariyer iş konularına çok elleşmediğiniz taktirde diğer her alanda oldukça olumlu bir gün görünmekte.
Boğa İş, çalışma koşulları, kariyer vb. alanlarda kafanızı toparladığınız taktirde bugün gayet başarılı kararlar alabilirsiniz.
İkizler Sosyal konularda gayet olumlu gelişmeler bugün sizi bekliyor.
Yengeç Öğrenciyseniz talihli bir gün, çalışıyorsanız kararlı ve istikralı olduğunuz takdirde sorun yaşamazsınız.
Aslan Kendinizi bomba gibi bir hafta başına hazırlayın. Kafanızda birçok düşünce uçuşuyor olsa da dikkatinizi toplamanız gerekebilir.
Başak Toz pembe bir tablo karşısında şaşırabilirsiniz. “Yok bu fazla iyi bu işte bir tuhaflık var” demeyin. Yolunda gideni kabullenin.
Terazi Sağlık konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Bu hafta başı yediklerinize içtiklerinize dikkat edin derim.
Akrep Bu haftaya adeta bir aşk kelebeği olarak uçuş uçuş başlayabilirsiniz. Keyfinizi kaçırmak istemem ama mantıklı olun bence.
Yay Ortaklık için ideale yakın bir gökyüzü var sizin için, aile ile yapılacak ticari görüşmeler de halledilebilir bugün.
Oğlak Birilerine haber göndermek, uyarı yapmak veya önemli konularda konuşmak için uygun bir gökyüzü var.
Kova Çözüm odaklı olup, çevrenizdeki insanlarla ilgili sorunları halledebilmek için gayet güzel bir gün.
Balık Bugün sizin için para konuşacak, duygularınız susacak gibi görünmekte. Maddi konularda girişimci olun.

Rumico

Devamını Oku

Magazin

Alişan okulda özel park yeri iddialarına tepki gösterdi

Alişan okulda özel park yeri iddialarına tepki gösterdi

Ünlü şarkıcı Alişan, geçtiğimiz günlerde, ölen kardeşinin çocuklarını okuldan alırken diğer velilerle arasında park krizi yaşandığına ilişkin iddialar sonrası açıklama yaptı. Çıkan haberleri yalanlayan Alişan, “Ne özel park alanım var, ne de şoförüm. Ben kimseden ayrıcalık istemem” dedi.

Temmuz ayında 41 yaşındaki kardeşi ve menajeri Selçuk Tektaş’ı corona virüs nedeniyle kaybeden ünlü şarkıcı Alişan (45), “Artık onlar benim çocuklarım” dediği yeğenlerine sahip çıkıyor. Alişan, oğluyla aynı okulda okuyan iki yeğenini bizzat okula bırakıp alıyor.
Ancak ünlü şarkıcı hakkında dün bir iddia ortaya atıldı. Alişan’ın yeğenlerini okula almak için gittiği okulda park krizi yaşandığı ileri sürüldü. Okul çıkış saatinde park edecek yeri olmayan Levent’teki bir özel okulun hemen önünde Alişan’ın şoförü tarafından trafik konisi konarak, ünlü şarkıcıya özel yer tutulduğunu gören velilerin bu duruma tepki gösterdiği iddia edildi.
“KİMSEDEN AYRICALIK İSTEMEDİM” Basına yansıyan haberlerin ardından Alişan, sosyal medyadan açıklama yaptı. Kimseden ayrıcalık istemediğini belirten Alişan, şu ifadeleri kullandı: “Ne kadar büyük bir haber, ne kadar büyük bir yanlış. Alişan yeğenlerini almaya gitmiş de özel park yeri kullanmış! Herkesin her gün park ettiği yere boş diye park etmeye çalışmak büyük bir ayrıcalık ve yasadışı bir şey! Gerçekten bunu haber yapmak da büyük bir haber başarısı! Bu mübarek kandil günü bunu haber yapıp altına da vicdandan, merhametten, nasibini almamış herkesi Allah’a havale ediyorum… Biz acımızı sarmaya çalışıyoruz lütfen beni ve ailemi rahat bırakın… Ben ne kimseden ayrıcalık ne de başka bir şey istiyorum… Ne özel park alanım var ne de şoförüm… Sadece amacım yeğenlerimi okuldan almak her anne babanın yaptığı gibi… Ben kardeşimi kaybetmişim acıların en büyüğünü yaşamışım, yapacağınız hiçbir şey beni yaralamaz üzmez… Ama bu kadar merhametten, anlayıştan yoksun insan olması!”
Alişan, kardeşi Selçuk Tektaş’ın vefatının ardından yaptığı paylaşımda, “Abim bizi öksüz bıraktın, gittin… Sen benim kardeşimdin, neşemdin, arkadaşımdın, sırdaşımdın her şeyimdin… Ben şimdi sensiz ne yapacağım? Dualar ettik, şifalar gönderdik ama hiçbiri fayda etmedi… Allah’ım seni bizden daha çok istedi, yanına aldı… 2 çocuğum, 2 yeğenim vardı, şimdi 4 çocuğum var artık… Sen rahat uyu Eyşan’ım, Ceylan’ım, Merve’m bana emanet… Seni çok seviyorum abim… Yaşadığın sürece beni gururlandırdığın her an için sana teşekkür ederim… Seni bir daha görememek beni delirtiyor olsa da maneviyatını her zaman yaşatacağım Selçuk’um… Seni çok seviyorum. Allah’ım mekanını cennet eylesin inşallah…” ifadelerini kullanmıştı.
“SON NEFESİME KADAR YANINDAYIM”Selçuk Tektaş, Instagram sayfasındaki son paylaşımını nisan ayında yapmış ve eşi Merve Tektaş’ın doğum gününü kutlamıştı. Tektaş, “Bugün benim canım aşkım, sevgilim, hayatımın anlamı, kızlarımın annesi, kısaca benim her şeyim doğmuş.Tam 13 yıldır beraberiz ve Rabbim’e ne kadar şükretsem az senin gibi bir hayat arkadaşına sahip olduğum İçin. Seni çok seviyorum meleğim son nefesime kadar hep yanındayım” mesajını yazmıştı.
Kardeşinin ölümünün ardından “2 çocuğum, 2 yeğenim vardı, şimdi 4 çocuğum var artık” diyen Alişan, yeğenleriyle yakından ilgileniyor.

Rumico

Devamını Oku

Magazin

La Casa De Papel’in ‘Berlin’i Pedro Alonso: Dizi yeniden çekilse ‘İstanbul’ olurum

La Casa De Papel'in 'Berlin'i Pedro Alonso: Dizi yeniden çekilse 'İstanbul' olurum

Kaleme aldığı Filippo’nun Kitabı’nı tanıtmak üzere İstanbul’a gelen La Casa De Papel dizisinin Berlin’i Pedro Alonso, dizi yeniden çekilse ‘Berlin’ yerine ‘İstanbul’ olmak isteyeceğini belirtti.

Kaleme aldığı Filippo’nun Kitabı’nı tanıtmak üzere İstanbul’a gelen La Casa De Papel dizisinin Berlin’i Pedro Alonso, Show TV’den Ömür Sabuncuoğlu’na verdiği röportajda, dizi yeniden çekilse Berlin değil ‘İstanbul’ karakterini canlandırmak istediğini söylerken, “Bence İstanbul tek bir diziye sığdırılacak bir şehir değil” dedi.
“BEN EN ÇİRKİNLERDEN BİRİYİM” Berlin karakteriyle birlikte dünyanın en çekici erkekleri arasında gösterilen Pedro Alonso, kendisini ‘çirkin’ bulduğunu söylerken, “Çekici bulunmak bana fantastik geliyor ama ben en çirkinlerden biriyim” diye konuştu.
“TÜRK İNSANINI ÇOK SEVİYORUM” Ünlü oyuncu, Türk kadınları hakkında ise, “Genel olarak Türk insanlarını çok seviyorum. Yayıncılık sektöründe tanıştığım kadınlardan yola çıkarak çok hazırlıklı, çok profesyonel, çok akıllı ve çok eğitimli olduklarını söyleyebilirim. Bu benim için çok güzel bir sürpriz oldu” diye konuştu.
Türkiye’ye ikinci kez geldiğini ve çok sevdiğini belirten Pedro Alonso, “İstanbul benim uzun süre kalmak istediğim yerlerden bir tanesi. Sadece zaman geçirmek için değil burada kalıp resim yapmak, gezmek ve güzel hatıralar biriktirmek istiyorum” dedi.
“TANIŞMA ANIMIZ ROMANTİK BİR SAHNE OLURDU” Kitabını birlikte kaleme aldığı sevgilisi Tatiana’yla tanışma öyküsünü de anlatan Alonso, “Onunla ilk karşılaştığımız an kitabımızın çıkış noktasıydı. Kitabım bir film olsa Tatiana’yla tanışma anımız çok romantik bir sahne olurdu. Başlangıçta bir aşk ilişkimiz yoktu, aramızda mesafe vardı. Birbirimize kur yapmadan ilerledik ve sonrasında ilişki netleşti” ifadesini kullandı.

Rumico

Devamını Oku

Trendler