Connect with us

Dünya

Cargill müslüman işçilere tazminat ödeyecek

Cargill müslüman işçilere tazminat ödeyecek

Cargill müslüman işçilere tazminat ödeyecek. ABD merkezli gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren Cargill firmasının et işleme birimi. 2016 yılında namaz vakitlerine ilişkin anlaşmazlık sebebiyle işten çıkarttığı 138 Müslüman işçisine 1.5 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Cargill müslüman işçilere tazminat ödeyecek

Federal hükümete bağlı olarak çalışma koşullarını denetleyen Eşit İş Fırsatları Komisyonu. ABD’nin Colorado eyaletinde bulunan Cargill Meat Solutions firmasının. Müslüman işçilerine yönelik ayrımcılık yaptığını ve tazminata mahkum edildiğini açıkladı.Komisyon tarafından yapılan açıklamada, çoğu Somalili olan Müslüman işçilerin temel ibadet özgürlüklerinin kısıtlanması.

İş yerinde tacize maruz kalmaları ve işten atılmalarının verilen karar için makul ve haklı sebepler olduğu ifade edildi.

KISA NAMAZ ARASI VERİLECEK

Cargill firması suçlamaları reddetse de davanın uzamaması ve yayılmaması amacıyla uzlaşmaya razı olduğu belirtilen açıklama yapıldı. Açıklamada, şirket yönetiminin, Müslüman çalışanlara kısa namaz arası vermeye de razı olduğu belirtildi.

Advertisement

Ayrıca işçilerin yaşadıkları ayrımcılıkları bildirmesine rağmen bu şikayetleri dikkate almayan yerel işçi sendikası. Teamsters da mağdurlara 153 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

2016’DA NAMAZ VAKİTLERİ TARTIŞMASI YAŞANDI

2016 yılı aralık ayında Cargill et işleme tesisinde çalışan Müslüman işçilerle vardiya şefleri arasında “namaz vakitlerine ilişkin anlaşmazlık” yaşanmıştı.

Daha önce namazlarını vardiya aralarında kıldıklarını ancak son günlerde şeflerinin artık buna izin vermediğini ifade eden işçiler. Bu durumu “işe gelmeyerek” protesto etmişlerdi.

ABD Sivil Haklar Yasası’nın 7. maddesine göre işverenler “makul” ibadet taleplerini reddedemiyor olmasına rağmen. Cargill ‘3 gün üst üste işe gelmeme’ gerekçesiyle çoğu Somalili 130 Müslüman işçiyi işten çıkarmıştı.

ABD merkezli Cargill, 68 ülkede gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Advertisement

Dünya

NASA’dan UFO itirafı! İlk kez doğruladı, ihbar yağıyor

Geçtiğimiz haftalarda ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’nin Terörle Mücadele, İstihbarat ve Yayılmayla Mücadele Alt Komitesi, tanımlanamayan hava olayları ve UFO görüntüsü olduğu iddia edilen kayıtlar hakkında halka açık bir toplantı gerçekleştirdi. 1969 yılından bu yana bu konuda halka açık bir oturum gerçekleştirilmediği için toplantıda konuşulanlar ilgiyle takip edildi. NASA ve Pentagon’dan da üst düzey isimlerin katıldığı halka açık toplantıda söz alan ABD Temsilciler Meclisi üyesi Andre Carson, UFO’ların potansiyel bir milli güvenlik tehdidi olduğunu belirtti ve “Bugün daha iyi biliyoruz. Açıklanamıyor, bu doğru ama gerçekler. Araştırılmaları gerekiyor. Ayrıca ortaya çıkardıkları tehditlerin de hafifletilmesi gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’dan da bir açıklama geldi. NASA, son yıllarda artışa geçen ‘tanımsız hava olayı’ ihbarlarını incelediğini doğruladı.

NASA’NIN ÇALIŞMALARI EKSİK NOKTALARI TAMAMLAYACAK

ABD’de geçen yıl yayınlanan raporlarda, 2004 yılından bu yana 140’dan fazla “tanımlanamayan hava olayı” ihbarının yer aldığı açıklandı. Halka açık toplantıda da pilotlar ve hizmet yetkilileri tarafından bildirilen vakalar ile birlikte ihbar sayısının 400’e çıktığı belirtildi.ABD’de geçtiğimiz yıl tanımlanamayan hava olayları ve tanımlanamayan hava araçlarını araştırmak için özel bir birim kuruldu. Pentagon’dan yapılan açıklamada birimin dünya dışı yaşamı araştırmak için kurulmadığı, diğer ülkelere ait olası yeni teknolojilerin takibinin yapılacağı açıklanmış ve bu teknolojilerin ABD hava sahasını ihlal edip etmediği hakkında çalışmalar yapılacağı belirtildi.

‘Bu ilaç umut olabilir’

NASA kaynakları, Pentagon’da oluşturulan özel birime desteğini artıracağını açıkladı. Karar temsilciler meclisinde yapılan toplantının ardından geldi. NASA’da görevli kaynak konu hakkında,“Tanımlanamayan hava olaylarının tespit edilmesi için bizim ne gibi yardımlarımız olabileceği değerlendiriliyor. Bu konu hakkında birden fazla resmi kurumla temas halindeyiz”dedi. NASA’nın sağlayacağı destek sayesinde Pentagon’da kurulan özel birimin çalışmalarında eksik kalan noktaların tamamlanacağı belirtildi.

Advertisement

PENTAGON NASA’DAN GÖRÜNTÜ İSTEDİ

Yapılan açıklamada, NASA arşivinde bulunan görüntülerin özel birime fayda sağlayıp sağlamayacağının değerlendirmeye alındığı ve bu amaçla görüntülerin yeniden izleneceği belirtildi. Pentagon’da kurulan özel birim NASA’nın bazı uzay görevlerinde mekik kameraları tarafından kaydedilen görüntülerin de talep etti.

Alıntı Metni

GÖRÜNTÜLERİN ÇOĞU ORDU TARAFINDAN KAYDEDİLDİ

Geçtiğimiz yıl Pentagon tarafından yayınlanan raporda 2004’ten bu yana askeri pilotların gördüğünü söylediği onlarca Tanımlanamayan Uçan Cisim / Unidentified Flying Object – UFO tespit edildiği belirtilmişti.Raporda verilen bilgilerde “Tanımlanamayan Uçan Cisim” vakalarında tam olarak ne olduğunun anlaşılması için yeterli veri bulunmadığı, ancak olayların büyük kısmında fiziksel nesnelerin kaydedildiği açıklanmıştı.

Yapılan açıklamada görgü tanıklarının yaptığı bildirimlere de yer verildi. En az 18 olayda “fark edilebilir bir itiş gücü olmaksızın” uçan ve “olağandışı” hareketler sergileyen cisimler olduğu belirtildi. Raporda, ‘Bazı tanımsız hava araçlarının rüzgarda sabit kaldığı, rüzgara karşı hareket ettiği, ani manevralar yaptığı veya fark edilebilir bir itiş kaynağı olmaksızın yüksek bir hızda hareket ettiği görüldü’ denildi.

Advertisement

Tanımsız hava olaylarına ilişkin görüntülerin artmasının ardından yetkililer harekete geçti ve Pentagon’da bu konu hakkında özel bir araştırma birimi kuruldu.

Alıntı Metni

Dünyaya en yakın yıldız sisteminin 4.37 ışık yılı mesafede olduğunu belirten bilim insanları, bu mesafeyi aşacak dünya dışı bir medeniyetin varlığına ilişkin bir işaret olmadığını belirtiyor.

İdam mahkumunun ölüm minibüsü ile turu!
ABD’li turistin Yunanistan tatili kâbusa döndü
Content Video – NASA’dan UFO itirafı! İlk kez doğruladı, ihbar yağıyor

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Son dakika… 22 yolcu taşıyan küçük uçak kayboldu

Asya ülkesi Nepal’de bir küçük uçak kayboldu. Yetkililer, bir özel şirketin sahibi olduğu jette 22 yolcu bulunduğunu açıkladı.

Radarla bağlantısı kopan küçük uçak, turizm merkezi Pokhara’dan ülkenin batısındaki Jomsom’a doğru havalanmıştı.

Uçağın ait olduğu Tara Air şirketinden bir yetkili, kaybolan araçtakilerden dördünün Hindistan, ikisinin de diğer ülke vatandaşları olduğu bilgisini verdi. Geri kalan yolcuların hangi ülkeden olduğu şimdilik bilinmiyor.

Dünyanın en yüksek zirvesi Everest’e ev sahipliği yapan Nepal’de çoğunlukla dağcıları taşıyan küçük jetlerin kaza yaptığı biliniyor.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Ruslar Donbas’ta ilerliyor!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, Rus ordusunun tüm dikkatini verdiği Donbas bölgesindeki kazanımları artıyor.Rusya’nın bir süredir saldırdığı ve kritik önem taşıyan Severodonetsk kentini kuşatmaya yakın olduğu belirtildi. Luhansk bölge valisi Serhiy Hayday, 10 bin Rus askerinin Donbas bölgesinde olduğunu belirtirken, Severodonetsk’teki Ukrayna güçlerinin teslim olmamak adına çekilmek zorunda kalabileceği ifade ediliyor.

Rus güçleri topçu ateşiyle ilerlemeyi sürdürürken, Rusya dün Lyman kentinde kontrolü sağladığını duyurdu. Lyman büyük bir kent olmamasına rağmen stratejik bir konumda bulunması nedeniyle önem taşıyordu. Rus güçlerinin buradan Slovyansk kentine doğru ilerlemesi bekleniyor. Bununla birlikte Rus güçlerinin ana hedefinde hala Severodonetsk yer alıyor. Son kazanımlarla birlikte Moskova’nın son haftalardaki en büyük ilerlemesini kaydettiği ifade ediliyor. Donbas’a odaklanan Rusya, Harkov ve Dnipro kentlerini de vurmaya devam ediyor.

‘DURUM ÇOK ZOR’

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise, Donbas’taki durumun çok zor olduğunu ifade ederken, Avrupa ülkelerini yaptırımlar konusunda anlaşamamaları nedeniyle eleştirdi. Dünyada yaşanan gıda sıkıntısına da dikkat çeken Zelenskiy, Ukrayna’nın tahıl ihracat arzının neredeyse yarısının şu anda durdurulduğunu belirterek, “22 milyon ton tahıl depolarda bekletiliyor” dedi.

PUTİN’DEN BATI’YA SUÇLAMA

Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi yaptı. Scholz ve Macron’un görüşmede derhal ateşkes ve Rus birliklerinin Ukrayna’dan geri çekilmesi çağrısı yaptığı belirtildi. İki liderin, ayrıca Putin’e Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile ciddi ve doğrudan müzakerelerde bulunma, soruna diplomatik çözüm çağrısında bulunduğu kaydedildi. Aynı şekilde Macron ve Scholz’un, Putin’den, Azovstal fabrikasında teslim olan 2 bin 500 Ukraynalı askerin de serbest bırakılmasını istediği belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada da, Putin’in, Rusya’nın Ukrayna ile müzakerelere devam etme istediğini ilettiği kaydedildi. Rus Interfax ajansının haberine göre de, Putin, Almanya ve Fransa liderlerini Ukrayna’yı silahlandırmama konusunda uyardı. Ukrayna’ya silah tedarikini “tehlikeli” olarak niteleyen Putin, Ukrayna’daki durumun “daha da istikrarsızlaşması ve insani krizin daha da kötüleşmesi riskine” karşı uyarıda bulundu.

BİDEN: PUTİN’İN PLANI GERİ TEPTİ

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna kültürünü “silip yok etmeye çalıştığını” söyledi. Askeri öğrencilere konuşan Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine de değindi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘planının geri teptiğini’ belirtti. ABD lideri, “Rusya Devlet Başkanı, Avrupa’yı ‘Finlandiyalaştırmaya’ çalıştı, ancak bunun yerine tüm Avrupa’yı ‘NATO’laştırdı” dedi.

ULUSAL MUHAFIZLARDAN 115 ASKER KOVULDU!

Advertisement

Rusya’da ‘Rosgvardia’ adı verilen Ulusal Muhafız birliğinde Ukrayna’daki savaş nedeniyle büyük bir çatlak yaşandığı ortaya çıktı. The Guardian’ın haberine göre, Putin’in ‘özel ordusu’ olarak bilinen ‘Rosgvardia’dan 115 asker, Ukrayna’da savaşmayı reddettiği için görevden alındı. Olay, askerlerin yerel mahkemeye toplu dava başvurularının reddedilmesiyle gün yüzüne çıktı.

Rumico

Devamını Oku

Trendler