Connect with us

Politika

CHP 81 ilde oturma eylemi yapacak.

CHP 81 ilde Oturma Eylemi Yapacak

CHP 81 ilde oturma eylemi yapacak.

Cumhuriyet Halk Partisi 81 il merkzinde OHAL için oturma eylemi yapacak. Eylemde CHP 81 ilde oturma eylemi ni aynı anda ortak bildiri ile yapacaklarını bildirdiler. Bu karar yapılan merkez yönetim kurulu (MYK) toplantısında alındı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı önceki açıklamalar hatırlanırsa; OHAL in olduğu yerde demokrasi olmaz, OHAL döneminde yargı bağımsızlığını kaybetti demişti.

CHP’nin MYK toplantısı sonucu almış olduğu oturma eylemi ve bildiri okuma kararı tüm Türkiye’de aynı anda 16 Nisan’da yapılacak. Eylem’in yapılacağı tarihin 16 Nisan olarak belirlenmesi tesadüf değil. 16 Nisan OHAL kararının alınışının yıldönümüdür.


Cumhuriyet Halk Partisi MYK toplantısında görüşülen konular arasında özellikle Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler konuşulduğu ve Türkiyenin ekonomik anlamdaki verilerinin incelendiği belirtildi. Ekonomik verilerin görüşülmesinden sonra CHP lideri Kılıçtaroğlu kurmaylarına faiz ve borçlar ile ilgili en kısa zamanda bir çalışma yapılması talimatını verdi.

Orta Doğu’da yaşanan son gelişmeler Türkiye’ yi çok yakından ilgilendiriyor.

Suriye’de yaşanan kimyasal saldırı ve askeri üste düzenlenen saldırılar sonucu 100’e yakın kişi hayatını kaybetmişti. Bunun ardından ABD hemen karar alıp vuracağı noktaları kamuoyuna bildirdi. Önceden Suriye’den çıkacağız diyen ABD şimdilerde faklı konuşmalar yapıyor. ABD’ye ne derece de güvenilir ayrı mesele. Orta doğuda yaşanan bu olaylar sonucu Türkiye ilerleyen tarihlerde Rusya ile de karşı karşıya gelebilir. İki Dünya lideri ABD ve Rusya’nın Orta Doğu hakkında yağtığı açıklamalar MYK toplantısında ağırlık verilen konular arasında olduğu belirtildi. Orta Doğu’da yaşanan bu olayların Türkiye’yi nasıl etkileyeceği ve atılacak adımların neler olması gerektiği konuşulduğu tahmin ediliyor.

Advertisement

Ayrıca MYK toplantısında yaşanan diğer önemli konulardan diğeri de Ekonomik veriler oldu. Görünen o ki, ekonomide yaşanan bu durum, özellikle döviz kurlarındaki artış ve faizlerdeki değişimler CHP’nin gündeminden hiç düşmeyecek, düşmemelide. Kılıçdaroğlu ekonomik veriler ile ilgili çalışma yaptırmakda ve kötü giden bu durumu incelemek ve önlem alınması için çalışmakta çok haklı aslında. Döviz kurlarında yaşanan artışlar herkesin çebini yakıyor. An itibariyle dolar 4 TL nin üzerinde ve daha da gideceğe benziyor.  Bu durum sonucu, yakın bir süre içinde petrole aşırı bir zam geleceğinin göstergesi.

OHAL kararının yıl dönümü olan 16 Nisan’da yapılacak olan oturma eyleminin yaklaşık 1 saat olacağı bildirilmektedir. CHP bu eylemde “OHAL değil demkrosi istiyoruz” pankart ve sloganlarıyla 81 ilde eylemi gerçekleştirecek.

 

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler