Connect with us

Politika

CHP : Cumhuriyet Halk Partisi

chp

CHP : Cumhuriyet Halk Partisi

9 Eylül 1923’te CHP Cumhuriyet Halk Partisi adı ile kurulan, Atatürkçülük ve Sosyal Demokrasi anlayışını özünde bulunduran merkez sol partisidir.

Partinin bayrağında bulunan 6 ok Cumhuriyet Halk Partisinin ilkelerini belirtmektedir.Partinin 6 ilkesi şöyledir.

  1. Cumhiriyetçilik
  2. Halkçılık
  3. Milliyetçilik
  4. Laiklik
  5. Devletçilik
  6. Devrimcilik

Partinin web sayfası www.chp.org.tr dir. Genel merkezi Ankara’dadır.

İlk olarak “Halk Fırkası” ismi ile kurulan parti, 10 Kasım 1924 tarihinde ismini “Cumhûriyet Halk Fırkası” olarak değiştirmiştir. İlerleyen dönemde parti kurultayında alınan karar ile partinin adı “Cumhuriyet Halk Partisi” olmuştur.

Cumhuriyet Halk Partisinin ilk genel başkanlığını ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk yapmıştır. Atatürk’ün vefatından sonra genel başkanlık görevini İsmet İnönü devralmıştır. Partinin kapatılmasına kadar olan bir dönem de Bülent Ecevit parti genel başkanlığı görevini yerine getirmiştir. 1992 yılında oy birliği ile çıkarılan kanuna istinaden parti tekrar açılmış ve genel başkan Deniz Baykal olmuştur.

Advertisement

Bugün itibariyle Kemal Kılıçdaroğlu cumhuriyet döneminin ilk kurulan partilerinden olan Partinin genel başkanlık görevini sürdürmektedir. Kılçdaroğlu Ana muhalefet partisi lideri olarak AKP ile sıkı bir çatışma halindedir

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler