Connect with us

Dünya

Çin yapay Güneş’in ardından yapay Ay inşa etti: Taykonotlar Dünya’nın uydusunda inşaat yapmayı öğrenecek

Çin yapay Güneş’in ardından yapay Ay inşa etti: Taykonotlar Dünya'nın uydusunda inşaat yapmayı öğrenecek

Son yıllarda uzaya ilişkin projelerde büyük bir atılım gerçekleştirerek batılı rakiplerine fark atan Çin, yapay Güneş’in ardından Dünya’nın uydusunundaki yer çekimini birebir taklit edebilen “yapay Ay” inşa etti. Nobel ödüllü Rus Fizikçi Andra Geim’in çalışmalarından yola çıkılarak yapılan simülatör ile gök bilimcilerin daha önce gerçekleştiremediği testler artık yapılabilecek. Diğer taraftan, Çin 2030 yılına kadar Rusya ile birlikte Ay’da bir üs kurmayı hedefliyor. Yapay Ay sayesinde, taykonotlar ve kozmonotlar deneyim kazanacak ve Ay’da nasıl inşaat yapılabileceğini deneyimlemiş olacak.

Çinli bilim insanları, gelecekteki keşif misyonları için taykonotların hazırlamalarına yardımcı olmak amacıyla  Dünya’nın uydusuna benzer yer çekimine sahip bir “yapay Ay’ inşa etti.
South China Morning Post’un haberine göre Yapay Ay, Çin’in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou kentinde bulunuyor.
Öte yandan, şu anda Dünya’da düşük yer çekimini simüle etmek, serbest düşüşe giren ve  ardından havaya geri tırmanabilen bir uçak kullanmayı gerektiriyor ve bu işlemi gerçekleştirmek dakikalar sürüyor.
Ancak, Çinili bilim insanları 1,2 metrekarelik küçük bir odadan oluşan yeni Ay simülatöründe, düşük veya sıfır yer çekimin ayarının istenildiği sıklıkta kullanılabildiğini ve saniyeler içinde hazır olduğunu bildirdi. Simülatörde aynı zamanda, Ay’ın yüzeyinde bulunanlar kadar hafif kayaların ve kum tanelerinin bulunduğu bir yüzey oluşturulduğu aktarıldı.
Diğer taraftan Ay’daki yer çekimi kuvveti,  Dünya’dakinin altıda biri kadar ve yapay yerçekimi odasının içinde ekip, düşük bir yerçekimi kuvvetinin “havaya yükselme etkilerini” simüle etmek için güçlü bir manyetik alan kullanıyor.
Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi’nden baş bilim insanı olan Li Ruilin, “Darbe testi gibi bazı deneyler sadece birkaç saniyeye ihtiyaç duyarken, sünme testi gibi diğer deneyleri birkaç gün sürebilir. Yapay Ay, daha önce gerçekleştirilemeyen çalışmaların yapılmasını sağlayacak” dedi.
Ruilin, havaya yükselmek için manyetik alanların kullanılması fikrinin, bir kurbağayı uçurmak için 2000 yılında mıknatıs kullanan Rus fizikçi Andre Geim’den alındığını söyledi. Geim, bir karbon atomu olan grafenin iki boyutlu olarak üretilmesine ilişkin yaptığı  çalışmalardan dolayı 2010 yılında asistanı Konstantin Novoselov ile birlikte Nobel Fizik Ödülü’nü kazandı.
Geim, South China Morning Post’a yaptığı açıklamada, çalışmalarının  uzay araştırmalarında uygulamalara yol açtığını görmekten memnun olduğunu söyledi ve ‘manyetik havaya yükselmenin anti-yerçekimi ile aynı şey olmadığını’ açıkladı. Bununla birlikte, manyetik alanlar kullanarak mikro yer çekimini taklit etmenin çok değerli olabileceği durumlar olduğunu söyledi.
Çin, 2030 yılına kadar Ay’a taykonot göndermeyi ve bu on yılın sonuna kadar Rusya ile ortak bir projede Dünya’nın uydusunda bir üs kurmayı hedefliyor.
Yapay Ay’ın  bilim insanlarının taykonotların egzersizleri planlamalarına ve düşük yerçekiminde inşaat yapmaya hazırlanmalarına izin vererek, Ay’a yapılacak gelecekteki görevlerde önemli bir rol oynaması bekleniyor.
Böylelikle, uzmanlar, Ay yüzeyinde gerçek, canlı bir projeyi bozabilecek yanlış hesaplamaları önleyerek Ay’a gitmeden önce ekipmanları test edebilecekler.
Öte yandan, bu ayın başında Çin’in Hefei kentinde yer alan ve ‘yapay Güneş’ olarak anılan nükleer füzyon reaktörü, 70 milyon derecede 17 dakikadan fazla çalıştıktan sonra yeni bir dünya rekoru kırdı. Uzmanlar, durumun dünyanın temiz bir gelecek arayışında önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Rumico

Dünya

IMF’den El Salvador’a “Bitcoin” uyarısı

IMF'den El Salvador'a

IMF, El Salvador’a Bitcoin’in resmi para birimi statüsünün kaldırılması ve Bitcoin yasasının kapsamının daraltılması çağrısında bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’a kripto paralarla ilgili riskleri göz önünde bulundurarak Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmama uyarısında bulundu.

IMF’den yapılan açıklamada, El Salvador ekonomisine ilişkin 4. madde konsültasyonunun tamamlandığı bildirildi.

El Salvador’un Eylül 2021’den bu yana kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullandığına işaret edilen açıklamada, bir kripto para biriminin resmi para birimi olarak kabul edilmesinin piyasa ile finansal bütünlük, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler içerdiği ifade edildi.

IMF yetkililerinin ülkede Bitcoin’in resmi para birimi statüsünün kaldırılması ve Bitcoin yasasının kapsamının daraltılması çağrısında bulunduğu belirtilen açıklamada, Bitcoin’e dayalı tahvil ihracı ile ilgili riskler konusunda da endişelerin dile getirildiği aktarıldı.

Advertisement

Açıklamada, geçen yıl yüzde 10 büyüdüğü tahmin edilen El Salvador ekonomisinin bu yıl ise yüzde 3,2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador, Eylül 2021’de kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başlamıştı.

Bitcoin’i resmen tedavüle sokarak dünyada bir ilke imza atan El Salvador, volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapma, “Bitcoin Şehri” kurma ve Bitcoin tahvili çıkarma gibi girişimleriyle kripto para alanındaki adımlarını hızlandırmıştı.
Rumico

Devamını Oku

Dünya

Biden: Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Putin’e yaptırım uygulayabiliriz

Biden: Ukrayna'yı işgal etmesi halinde Putin'e yaptırım uygulayabiliriz

ABD Başkanı Biden, “Ukrayna’yı işgal ederse Putin’in kendisine yaptırım uygular mısınız?” sorusuna Biden, “Evet” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

Biden, başkent Washington’da küçük bir işletmeye yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin “Ukrayna’yı işgal ederse Putin’in kendisine yaptırım uygular mısınız?” sorusuna Biden, “Evet” yanıtını verdi.

Biden, NATO’nun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupa’ya hareket edebileceğini belirterek, “Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz” dedi.

Advertisement

Olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını belirten Biden, “Ukrayna’ya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok” diye konuştu.

Biden, Putin’i de işgalin bedelinin “çok ağır” olacağı konusunda uyardığını vurgulayarak, “Ona eğer Ukrayna’ya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir” dedi.
Rumico

Devamını Oku

Dünya

Fransa’da bir günde yarım milyonu aşkın yeni vaka

Fransa'da bir günde yarım milyonu aşkın yeni vaka

Fransa’da son 24 saatte 501 bin 635 Covid-19 vakası belirlendi. Ülkede son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 366 bin 179’a yükseldi. Hastanede tedavi görenlerin sayısı da 30 bini aştı.

Fransa’da Covid-19 salgınında son 24 saatte 501 bin 635 yeni vaka kaydedildi.
Fransa Halk Sağlığı Kurumunun açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 364 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkede virüse bağlı can kaybı sayısı 129 bin 489’a çıktı.

Ülkede bir günde 501 bin 635 kişide virüs tespit edildi. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 366 bin 179’a yükseldi.

Hastanelerde 3 bin 741’i yoğun bakımda olmak üzere 30 bin 189 kişinin tedavisine devam ediliyor. Bu sayı 27 Nisan 2021’den bu yana ilk kez 30 bini geçti.Rumico

Devamını Oku

Trendler