Connect with us

Politika

Cumhurbaşkanı Adayları ve İYİ parti adayı kim?

cumhurbaskani adaylari bomba iddia iyi parti cumhurbaşkanı adayı

Erken Seçim’de Cumhurbaşkanı Adayları kim olacak?

Türkiye’nin dört göz ile kilitlendiği en önemli konu ve bomba iddia olan Cumhurbaşkanı adayları oldu. 24 Haziran’da yapılacak seçimde iyi parti Cumhurbaşkanı Adayı kim olacak?Bomba iddia : Cumhurbaşkanı Adayları merakla bekleniyor

Cumhuriyet Halk Partisi yarın Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayacak. Edinilen bilgilere göre CHP seçime çatı adayı ile değil kendi adayı ile girecek. Parti kulislerinde konuşulan ve Kılıçdaroğlu’nun elinde bulunan 4 isim bulunmakta. Bu isimler şöyle

  1.  Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı)
  2. İlhan Kesici (İstanbul Milletvekili)
  3. Murat Karayalçın (Eski SP Genel Başkanı)
  4. Muharrem İnce (Yalova Milletvekili)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu isimlerin belirlenmesi konusunda anket yaptırdığını ve sonuçlara göre isimleri belirlediği söylenmektedir.

Yapılan açıklamaya göre Kemal Kılıçdaroğlu elindeki 4 isimden 2 sini parti meclisine götürecek. Edinilen bilgiye göre de bu isimler de belirlenmiş durumda. CHP nin cumhurbaşkanı adayları şöyle olacak.

  1. Muharrem İnce (Yalova Milletvekili)
  2. Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı)

Yalova Millet vekili Muharrem İnce birkaç gün önce Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede: “Doğal aday sizsiniz, siz olmazsanız ben olayım” demişti.

Yarın yapılacak olan CHP parti meclis toplantısı bu iki isim üzerine konuşacak ve bunlardan birisi üzerinde karar verecektir. Cumhuriyet Halk Partisi çatı adayı ile değil kendi adayı ile seçime girecek.

iyi Parti Adayı: Meral Akşener

İyi Parti, CHP’den yapılan vekil transferi ile mecliste grup kurma sayısına ulaştı ve Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olması için 100 bin imzaya gerek kalmadı.

Advertisement

Akşener yaptığı açıklamada: “İyi Parti cumhurbaşkanı adayı benim” dedi.

Saadet Partisinde Son Durum

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu adayını hafta sonuna açıklayacağını bildirmişti. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Saadeet partisinin adayı olacak gibi görünüyor. Karamollaoğlu kısa süre içinde Kılıçdaroğlu ve Akşener ile bir toplantı yapacak. Bu toplantıdan bir çatı aday çıkar mı? sorusu da merak konusu.

Cumhur ittifakının adayı: Recep Tayyip Erdoğan

Yaşanan sıcak gelişmelerin ardından Muhalif partilerin aday konusunda verecekleri son kararlar bu hafta içinde netleşecek. Bütün gözlere muhalefete kilitlenmiş bir durumda cumhurbaşkanı adaylarını bekliyor.

Anlaşılan şu ki, CHP kendi adayı ile seçime girecek. Saadet Partisi ile İyi Parti bir ittifak oluşturur mu ? merak konusu.

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler