Connect with us

Politika

Demokrasi Nedir?

demokrasi

Demokrasi Nedir?

Demokrasi kelimesinin temellerini “demos” ve “kratos” oluşturmaktadır. Demos halk anlamına gelmekte olup kratos kelimesi egemenlik anlamını taşımaktadır.

demokrasi

Demokrasi denilince ilk akla gelen toplumda yaşayan bireylerin egemenlik ve özgürlüğüdür.  Bu anlayış Yunan dönemine kadar gitse de konu hakkında birden fazla görüş bulunmaktadır.

Ülke yönetimlerinde doğrudan ve temsili demokrasi ibareleri kullanılmaktadır.

Doğrudan olan anlayış toplumda yaşayan halkın toplu halde karar alması anlamına gelmektedir.Advertisement

Temsili anlayış da halkın direk bir şekilde katkısının olmadığı, temsil ettiklerinin karar alması anlamına gelmektedir. Türkiye Cumhuriyetinden uygulanan anlayış sistemi bundan ibarettir. Halk kendisini temsil etmesini istediği kişileri milletvekili olarak seçer ve bu kişiler mecliste halkı adına karar alınmasını sağlar. Dünya genelinde ağırlıklı olarak bu sistem kullanılır. Bu anlayış gereği halkın bir araya gelebilmesi için partiler oluşturulmuştur.

Demokrasinin var olduğundan söz edilebilmesi için bazı ilkeler olmaz ise olmaz durumundadır. Bu ilkeler şunlardan oluşmaktadır.

  • Halkın egemen bir şekilde bulunması
  • Tüm toplumdaki bireylerin kanunlar doğrultusunda seçme ve seçilme hakkının bulunması
  • Toplumda yaşan kitlelerin eşit olması
  • Özgürlük hakkı
  • Hukuk

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler