Connect with us

Ekonomi

Dolar aldı başını gidiyor. 5,25 TL oldu

Dolar aldı başını gidiyor

Dolar aldı başını gidiyor. Geçen hafta 5.08 seviyesinden kapanan dolar/TL, Merkez Bankası‘nın bugünkü müdahalesinin ardından gün içinde 5.25 seviyesine yükseldi, euro ise 6 TL’nin üzerinde.

Dolar Aldı Başını Gidiyor

Dolar, Cuma günkü işlemlerde 5.11’in üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görendü. Dolar/TL kuru, Temmuz ayı Türkiye enflasyon verisi sonrasında bir miktar gerilemişti.


ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında düşüşünü sürdüren kur, haftayı 5.08’li seviyelerde tamamlamıştı.

Türkiye’de enflasyon Temmuz’da yıllık yüzde 15.85 ve aylık yüzde 0.55 ile beklenenden iyi geldi. Öte yandan yine Cuma günü açıklanan ABD Temmuz ayı istihdam verisi 157 binlik artışla 193 binlik beklentiyi yakalayamadı.

YENİ REKOR KIRILDI

Dolar/TL kuru, Pazartesi günü erken işlemlerde 5.1167’den işlem gördü. İlerleyen saatlerde yükselişi hızlandırdı. Ve %1.5’in üzerinde artışla 5.19 seviyesini de aştı. Akşam saatlerinde kur tekrar yükselişe geçti ve 5.2462 seviyesine çıktı. Türk Lirası hem dolar hem de euro karşısında günlük yüzde 3’ten fazla değer kaybına uğradı.

Euro/TL de 6.06 seviyesini görerek rekor tazeledi. Dolar ise 5.25’i gördü.

Advertisement

Ekonomi

Turkcell ile ASPİLSAN işbirliğinde yerli lityum batarya adımı

Turkcell ile ASPİLSAN işbirliğinde yerli lityum batarya adımı

Turkcell, lityum batarya üretimi yapan ASPİLSAN Enerji ile geleceğe dönük önemli bir işbirliği yaptı.

Sürdürülebilir çevre bilinci kapsamında, haberleşme şebekelerinin enerji altyapı sistemlerinde şimdiye kadar kullanılan kimyasal kurşun asit (VRLA) akülerin yerine çevreci, uzun ömürlü ve güvenilir elektrokimyasal lityum akülerin kullanılması tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor.

Dünyadaki bu değişime paralel olarak ülkemizde de gerekli yerli ürünlerin ortaya çıkarılması amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olan ASPİLSAN Enerji ile Turkcell, güçlerini birleştirdi. 2019 yılında başlayan işbirliği, iletişim şebekelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yerli lityum batarya üretim çalışmaları kapsamında ilk ürünlerini ortaya çıkardı.

Proje kapsamında ASPİLSAN Enerji’nin Ar-Ge mühendisleri tarafından dizayn edilip üretilen 48V 100Ah standartlarında prototip lityum batarya ürünleri, Ekim 2021’den bu yana Turkcell’in iletişim altyapı hizmeti veren ve farklı ekipman konfigürasyonları içeren baz istasyonlarında başarıyla test edildi. 

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Turkcell olarak, şebeke altyapımızda ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarıyla ilgili önemli bir işbirliği başlattık.

Advertisement

Yerli imkanlarla geliştirilen lityum bataryalar sayesinde sektör ve ülke ekonomisi için katma değer sağlanmasını hedefliyoruz” dedi.

Gediz Sezgin, “Haberleşme teknolojilerinde yerli ve milli üretim payını arttırmak amacıyla kurulan Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) oturumlarında sektördeki paydaş şirketlerle atılan işbirliği adımları, artık büyüyüp verimli çıktılara dönüşmeye başladı.

ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy

Ardından işbirliğimiz, Turkcell şebekesinde yapılan saha testlerindeki başarılı sonuçlarla da desteklendi.

Bu yıl itibariyle artık geliştirilen lityum bataryaların ASPİLSAN Enerji tarafından seri üretimlerinin yapılıp Turkcell şebeke altyapısında kullanımını sağlayacağız.” dedi. 

Turkcell ile yaptıkları işbirliğine ilişkin açıklama yapan ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy da şunları söyledi:

Advertisement

“Dışa bağımlılığımızı azaltacak yenilikçi çözümler üretme noktasında yaptığımız işbirlikleri oldukça kıymetli sonuçlara zemin hazırlıyor.

Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği sonrasında haberleşme teknolojilerinde de milli ve yerli üretime önemli bir katkı sunulacak.

Paydaşı olduğumuz bu proje kapsamında aynı zamanda ülkemizin cari açığına da katma değer sağlamış olacağız.”

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Sosyal medyadaki 7 tuzağa dikkat! Bakanlık dolandırıcılara karşı uyardı

Sosyal medyadaki 7 tuzağa dikkat! Bakanlık dolandırıcılara karşı uyardı

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemlerine ilişkin tüketicilere uyarıda bulundu.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında yer alan duyuruya göre, sosyal medya platformları, dolandırıcıların sahte profillerin arkasına saklanmasını veya gerçek hesapları ele geçirmesini sağlıyor.

Dolandırıcılar, kişilerin güvenini kazanmak için tanıdıkları biri gibi davranırken, bu kişiler, para ve kişisel bilgi istemeden haftalarca dolandıracakları kişiyle sohbet edebiliyor.

BAKANLIK DOLANDIRICILIK ÖRNEKLERİNİ SIRALADI

Duyuruda, sosyal medyada yaşanan dolandırıcılık olaylarına ilişkin örneklere de yer verilirken, söz konusu örnekler şöyle sıralandı:

Advertisement

İş ve Yatırım Dolandırıcılığı: Size bir iş veya çok para kazanmanız için yatırım fırsatları vadeder. Bu teklifler yalnızca paranızı, kişisel bilgilerinizi veya banka hesap bilgilerinizi almak için yapılan bir hiledir.

Sahte Ödül, Çekiliş ve Piyango Dolandırıcılığı: Size bir ödül kazandığınızı söyler ancak ödülü almak için bir ücret ödemenizi veya banka hesap bilgilerini vermenizi ister.

Romantik Dolandırıcılıklar: Çevrim içi bir ilişki içeriyor ancak güveni kazandıktan sonra genellikle para veya kişisel bilgi göndermenizi ister.

Abonelik Tuzakları: Sizi ücretsiz bir deneme teklifine veya bilginiz olmadan ücretli bir aboneliğe kaydolmaya ikna eder.

Sahte ‘Influencer’ Sponsorlukları: Sponsorluk fırsatları sunan gerçek markalar gibi görünür ancak takipçileri artan etkileyicileri/sosyal medya kullanıcılarını banka bilgilerini paylaşmaları için kandırır.

Advertisement

Piyasa Fiyatının Çok Altında Fiyatlı Cep Telefonları ve Diğer Elektronik Cihazlar için Reklamlar: Bu ürünler asla teslim edilmez.

Kimlik Avı Dolandırıcılıkları: Parolanızı veya hesap bilgilerinizi çalmak üzere sahte bir giriş bağlantısını tıklamanız amacıyla sizi kandırmak için e-posta veya metin mesajları kullanırlar.”

SOSYAL MEDYADAN MESAJ ATAN TANIDIĞINIZI ARAYIN

Genel Müdürlük, bu dolandırıcılıklardan kaçınmak için yapılabilecekler konusunda ise şu uyarılarda bulundu:

“Şüpheli sitelere veya hesaplara dikkatli davranın. Dolandırıcılık, dostça bir istekle başlayabilir. Tanıdığınız birinden garip bir mesaj alırsanız, bu kişiyle doğrudan iletişime geçin. Kişiyi arayın veya yüz yüze konuşun.

Advertisement

Sosyal medyada sizi takip eden yabancılara ve sizden bir şeyler vermenizi veya paylaşmanızı isteyen mesajlara karşı tetikte olun. Dolandırıcılar paranızın ve kişisel bilgilerinizin peşindedir. Cevap vermeyin.

Yanıt vermeden önce her zaman iletişimde olduğunuz kişi veya şirketin hesabını ve kimliğini doğrulayın. Gönderenin e-posta adresine veya URL’sine yakından bakın. Söyledikleri kişi olduklarından emin olmak için kişi veya şirketle doğrudan iletişime geçin veya web sitelerine bakın.

Bilgisayarınızı ve cihazlarınızı koruyun. Güvenlik yazılımı kullanın ve çok faktörlü kimlik doğrulama kullanarak hesaplarınızı koruyun.”

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Dolar kuru bugün ne kadar? (27 Ocak 2022 dolar – euro fiyatları)

Dolar kuru bugün ne kadar? (27 Ocak 2022 dolar - euro fiyatları)

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar/TL‘de dünkü 13,55-13,60 bandındaki hareketler devam ederken bugün kur 13,61 seviyelerinde değerleniyor.

Euro/TL ise 15,24’lerde seyrediyor.

MERKEZ BANKASI, ENFLASYON TAHMİNİNİ 11,4 PUAN YÜKSELTTİ

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun sunumunu yaptığı 2022 yılının ilk Enflasyon Raporu’nda enflasyon tahminlerine yukarı yönlü sert revizeler geldi. 2022 yıl sonu için yüzde 11,8 olan enflasyon tahmini 11,4 puan artışla yüzde 23,2’ye yükseltildi. Gıda enflasyonunda beklentiler 11,3 puan artırıldı.

Advertisement

FED MART AYINI İŞARET ETTİ

Amerikan Merkez Bankası (Fed) yılın ilk faiz kararını açıkladı. Banka faizi değiştirmedi, mart ayı için artış sinyali verdi. Faiz kararı sonrası yayımlanan metinde artışlara yakında başlanacağı belirtildi. Bankanın bir sonraki toplantısı 16 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Öte yandan Fed, bilanço küçültülmesine yönelik operasyonun ise sıkılaşmanın ardından geleceğini ifade etti.

BORSA GÜNE DÜŞÜŞLE BAŞLADI
 
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,6 azalışla 1.920,21 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 30,96 puan ve yüzde 1,59 değer kaybederek 1.920,21 puana geriledi.

Advertisement

‘YUKARI ADIM KURALI’ BUGÜN DE GEÇERLİ 

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara, önceki iki gün getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugün de uygulanacağını duyurdu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler