Connect with us

Ekonomi

Dolar aldı başını gidiyor. 5,25 TL oldu

Dolar aldı başını gidiyor

Dolar aldı başını gidiyor. Geçen hafta 5.08 seviyesinden kapanan dolar/TL, Merkez Bankası‘nın bugünkü müdahalesinin ardından gün içinde 5.25 seviyesine yükseldi, euro ise 6 TL’nin üzerinde.

Dolar Aldı Başını Gidiyor

Dolar, Cuma günkü işlemlerde 5.11’in üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görendü. Dolar/TL kuru, Temmuz ayı Türkiye enflasyon verisi sonrasında bir miktar gerilemişti.


ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında düşüşünü sürdüren kur, haftayı 5.08’li seviyelerde tamamlamıştı.

Türkiye’de enflasyon Temmuz’da yıllık yüzde 15.85 ve aylık yüzde 0.55 ile beklenenden iyi geldi. Öte yandan yine Cuma günü açıklanan ABD Temmuz ayı istihdam verisi 157 binlik artışla 193 binlik beklentiyi yakalayamadı.

YENİ REKOR KIRILDI

Dolar/TL kuru, Pazartesi günü erken işlemlerde 5.1167’den işlem gördü. İlerleyen saatlerde yükselişi hızlandırdı. Ve %1.5’in üzerinde artışla 5.19 seviyesini de aştı. Akşam saatlerinde kur tekrar yükselişe geçti ve 5.2462 seviyesine çıktı. Türk Lirası hem dolar hem de euro karşısında günlük yüzde 3’ten fazla değer kaybına uğradı.

Euro/TL de 6.06 seviyesini görerek rekor tazeledi. Dolar ise 5.25’i gördü.

Advertisement

Ekonomi

İsmail Demir açıkladı! TOGAN’ın ilk teslimatı gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM tarafından milli imkanlarla geliştirilen mini gözcü İHA sistemi TOGAN’ın ilk teslimatının yapıldığını açıkladı. STM TOGAN, keşif, gözetleme ve istihbarat faaliyetlerinde kullanılacak.

Türkiye’nin tam bağımsız savunma sanayii hedefleri doğrultusunda çalışmalarını aralıksız sürdüren STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş., Türk güvenlik güçlerini yenilikçi ve milli sistemlerle donatmayı sürdürüyor. STM mühendislerince milli imkânlarla geliştirilen, otonom döner kanatlı gözcü İHA sistemi TOGAN’ın kabul testleri tamamlandı. Kabul testlerini başarıyla geride bırakan mini İHA TOGAN’ın ilk teslimatları güvenlik güçlerine gerçekleştirildi.

İLK TESLİMATI GERÇEKLEŞTİ!

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TOGAN’ın envantere girişini sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:
“Milli mühendislik çözümlerimizi güvenlik güçlerimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz! Keşif, gözetleme ve istihbarat amaçlı geliştirdiğimiz döner kanatlı milli gözcü İHA’mız TOGAN’ın ilk teslimatlarını gerçekleştirdik. Hayırlı olsun.”


“TOGAN GÖRÜLMEYENİ GÖRECEK”

Advertisement

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “STM olarak Türkiye’de öncüsü olduğumuz taktik mini İHA sistemleri alanında önemli bir teslimat daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Milli gözcü İHA’mız TOGAN, sahip olduğu özellikleri ile görülmeyeni görecek, takip edilemeyeni takip edecek. Gece ve gündüz etkin operasyon ve fiziki hedef takibi kabiliyetine sahip TOGAN, STM’nin diğer İHA’ları ile de müşterek operasyon gerçekleştirebiliyor. Taktik mini İHA’larımızın GPS olmayan sahalarda görev yapabilmesi ve düşman elektronik harp tehdidinden etkilenmeksizin görev icrasını sağlayacak kabiliyetlerimizle de platformlarımızı güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Mehmetçiğimizin sahadaki gücüne güç katacak TOGAN, ülkemize ve güvenlik güçlerimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

TOGAN İLE GECE-GÜNDÜZ ETKİN OPERASYON

Taktik seviye keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanmak üzere tasarlanan TOGAN, özgün uçuş kontrol sistemi ve görev planlama yazılımına sahip. Otonom şekilde havada görev değişimi/devri yapabilen TOGAN, operatörlere kesintisiz ve uzun süreli gözetleme kabiliyeti sunuyor. Tek bir TOGAN platformu, 10 kilometre menzilde 45 dakika boyunca görev yapabiliyor. TOGAN, 30x optik zoom seviyeli gündüz ve kızılötesi görüntü sistemleri ile gece ve gündüz efektif operasyon imkanı sunuyor. Platform, özgün otopilot ve bilgisayarlı görü yazılımları sayesinde otonom olarak hareketli hedef takibi gerçekleştirebiliyor. Gelişmiş bilgisayarlı görü algoritmaları sayesinde hedef tespit, tanıma, teşhis ve teknik analiz yapabilen TOGAN, görüntü kıymetlendirme çalışmalarında kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Görev değişimi özelliğiyle bir TOGAN’ın bataryası belli seviyenin altına geldiğinde, diğeri otomatik olarak görevi devralabiliyor ve bu sayede kullanıcıya kesintisiz kullanım sağlıyor.

VURUCU İHA’LARLA MÜŞTEREK OPERASYON YAPABİLİYOR

Harekat sahasında tek bir er tarafından kolaylıkla taşınabilen ve kullanılabilen gözcü İHA sistemi TOGAN, geliştirilen uçuş kontrol, görev planlama ve hedef tespit sistemleri vasıtasıyla diğer STM platformlarıyla da müşterek görev gerçekleştirebiliyor. TOGAN platformları, müşterek Yer Kontrol İstasyonu yazılımı vasıtasıyla STM’nin taşınabilir vurucu İHA sistemleri KARGU, ALPAGU, ve BOYGA ile gerçek zamanlı otomatik hedef bilgisi aktarabilecek şekilde tasarlandı.

Advertisement
Dar gelirliye ucuz dükkan! Yeni projeler fiyatları düşürür mü? İşte cevabı…
Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor, yapılması zorunlu! İşte yeni fiyatlar

Rumico

Devamını Oku

Ekonomi

Tarlada 80 kuruşa kadar düştü, tezgahta 4-5 lira

Mustafakemalpaşa ilçesinde yetişen karpuzlar Türkiye’nin çok sayıda iline gönderiliyor. Kalitesi ve lezzetiyle ön plana çıkan karpuzlar, bu yıl tarlada kilosu 3 liradan satılmaya başladı. Ürün bollaştıkça ise fiyatı 80 kuruşa kadar düştü.

Tarlada 80 kuruş olan karpuzun pazarda 4-5 liradan satıldığını ifade eden üretici Ersin Demir, “Bu karpuz sezonu iyi açtı, 3 liradan ürünümüzü satıyorduk. Ürün bollaştıkça fiyat 80 kuruşa kadar düştü. Bunun sebebi ürünün bol olması” dedi.

Rumico

Devamını Oku

Ekonomi

43 ilin geçiş noktası ‘kilit kavşak’ta yeni projeler hayata geçiriliyor

43 ilin geçiş noktasındaki “kilit kavşak” Kırıkkale’de, dini bayramlarda ve hafta sonu tatillerinde yaşanan trafik yoğunluğu ortadan kaldırmak için çalışma başlatıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, hızlı ve konforlu bir şekilde yolculuk imkanı sağlanması amacıyla Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu projesinin ihalesinin 24 Ağustos’ta yapılacağını bildirdi.

120 kilometrelik Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu; Marmara-Doğu Anadolu, Ege-Karadeniz ve Akdeniz-Karadeniz koridorları arasında önemli bir köprü özelliği taşıyor. Otoyol güzergahı, Ankara çevre yolunda yer alan Karapürçek Kavşağı ve Samsun Yolu Kavşağı’nın arasındaki Kızılcaköy mevkiinden başlayacak, Çerikli ilçesinin kuzeyinden Kırıkkale-Yozgat devlet yoluna bağlanacak.

Ankara-Kırıkkale D-200 karayolu üzerindeki “kilit kavşak” mevkiinde çalışmaların başlatıldığı köprülü kavşak projesinin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. AK Parti Milletvekili Ramazan Can, AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara ve partililer ile birlikte Yahşihan ilçesindeki şantiye alanını ziyaret etti. AK Parti Milletvekili Can, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu ile “Köprülü Kavşak” projesinin karayolundaki araç trafiğini rahatlatacağını söyledi.

“24 AĞUSTOS’TA DA İHALE ZARFLARI AÇILACAK”

Dini bayramlarda ve hafta sonu tatillerinde kitlenen trafiğin rahatlatılması için 10 yıldır çalışma içerisinde olduklarını ifade eden AK Parti Milletvekili Can, şunları kaydetti:

Advertisement

“Karadeniz, Doğu Anadolu, Ankara bağlantısının tam ana göbeğindeyiz. ’Kilit kavşak’ diye tabir ettiğimiz Yahşihan kavşağı, tam 45 ilin geçiş güzergahında bir kavşak. Özellikle cumartesi, pazar ve bayramlarda burası kilitleniyor. Burayı rahatlatmamız içinde bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yaklaşık 8, 10 yıldır uğraşıyoruz ve girişimlerde bulunduk. Allah’a hamd olsun 24 Ağustos’ta da ihale zarfları açılacak. 3 yıl içerisinde de otoyol projemiz devreye girecek. Otoyol projesinin devreye girmesiyle birlikte Kayseri, Sivas, Yozgat ve Samsun yol ayrımlarını düşündüğümüzde Kırıkkale’ye bunların belli bir kesimi girmeyecek. Kırıkkale’nin kenarından otoyolu kullanarak gidecekler. O bir noktada belli bir oranda trafiği rahatlatmış olacak.”

“EN FAZLA TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU YER”

En fazla trafik yoğunluğunun yaşandığı “kilit kavşak” diye tabir edilen Yahşihan ilçe girişindeki D-200 karayolu üzerine Köprülü Kavşak projesinin başlatıldığını ifade eden Can, “Kırıkkale’nin kendi etrafında biz ne yapabiliriz noktasında, Kırıkkale rafinerisi, tankerler, kamyonlar, bir sürü Kırıkkale-Ankara arasında bu yolu kullanan hemşerilerimiz var. Bu manada da ’Kilit Kavşak’ diye tabir ettiğimiz Yahşihan. İleride sanayi sitesi, üniversite ve hastaneyi de değerlendirdiğimizde önemli bir kavşak. En fazla trafiğin yoğun olduğu yer. Bayramlarda Kalecik Kavşağı’nı da etkileyen bir yoğunluk oluşuyor” dedi.

“BİZİM ARZUMUZ BATTI-ÇIKTI KAVŞAK OLSUN İSTEDİK”

Can, “Bu yoğunluğu da rahatlatmamız için İl Başkanımız Mustafa Kaplan, Belediye Başkanımız Mehmet Saygılı ve Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu ile beraber bakanlıklarımızı, bölge müdürlerimizi, genel müdürlerimizi ziyaret ederek ısrar ve taleplerimiz neticesinde Sayın Bakanımız da karayollarının açılışına geldiğinde ’biz buraya kavşak istiyoruz’ dedik. Bu kavşak çalışmaları da başladı. Bizim arzumuz battı-çıktı kavşak olsun istedik” ifadesini kullandı.

Advertisement

“İNŞALLAH YIL SONUNA BU KÖPRÜ AÇILACAK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin mühendislik açısından Köprülü Kavşak olması yönünde karar verildiğini belirten Can, “Şantiye kuruldu. İnşaat faaliyetleri de başladı. İnşallah yıl sonuna bu köprü açılacak. Üniversitenin oradan başlayacak Kayseri yol ayrımı olan mesafede 3 şerit gelecek 3 şeritte gidecek. Köprü, tatlı bir meyille 300 metre yükselecek, 180 metre ilerleyip yeniden köprüden sonra 300 metre tatlı bir meyille Kayseri yol kavşağına kadar gelecek. Akıllı kavşak olacak, çevre düzenlemesi, peyzaj ve mimarisi güzel olacak” diye konuştu.

Vali Bülent Tekbıyıkoğlu da yeni Köprülü Kavşak projesinin görsellerini sosyal medya hesabından paylaşarak, “Tam bir takım çalışması ile gerçekleştirdiğimiz Yahşihan kavşağı köprülü geçişinde sona gelindi. Kırıkkale ismi artık trafik çilesi ile anılmayacak” ifadesini kullandı.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler