Connect with us

Dünya

Trump’ın eski başdanışmanı: Dünyanın en tehlikeli adamı Erdoğan

Dünyanın en tehlikeli adamı Erdoğan

Trump’ın eski başdanışmanı: Dünyanın en tehlikeli adamı Erdoğan. Trump’a seçimi kazandıran adam olarak tanınan ve Beyaz Saray‘da 8 ay en üst strateji danışmanlığı yapmış olan Bannon, ”Dünyanın en tehlikeli adamı Erdoğan” dedi.

Dünyanın En Tehlikeli Adamı ErdoğanBannon, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyasında önemli rol oynadı. Bunun ardından en üst strateji danışmanı olarak Beyaz Saray’a girdi. Ağustos 2017’de görevden alınması sonrasında da yeni sağın etkili bir sesi olarak kulak veriliyor.

GÜÇLÜ KİŞİLİKLER CEZBEDİYOR

Bannon, eski bir Goldman Sachs bankeridir. Bannon, çarşamba günü ‘CNBC Kurumsal Yatırımcı Alfa Konferansı’nda sohbette katıldı. Trump’ın dış ve ticaret politikalarını savunurken söz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a geldi.

CNBC muhabiri Michelle Caruso-Cabrera’nın Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den hoşlanan bir görüntü çizdiğini söyledi. Bunun üzerine Bannon, Trump’ın kendi ülkelerini başka her şeyin önüne koyan, güçlü kişiliklere sahip liderlerin çekimine kapıldığını belirtti.

MİLLİYETÇİ, BAŞKALARININ NE DEDİĞİNİ UMURSAMAYAN

ABD Başkanı’nın eski başstratejisti şöyle konuştu:

Advertisement

”Sanırım güçlü kişilikleri beğeniyor. (Çin Devlet Başkanı) Şi’yi beğeniyor… Erdoğan’ı beğeniyor… Ki Erdoğan bana göre dünyanın en tehlikeli adamı…. Ve Putin’i de beğeniyor. Çünkü güçlü liderleri beğeniyor. Önceliği kendi ülkelerine veren, bu yolda devam eden, milliyetçi, başkalarının ne dediğini umursamayan liderleri…”CNBC’nin yayımladığı konferans videosunun 08.52’nci dakikasında bu konu açılıyor.

Dünya

Putin, Bayraktar TB2 istiyor: ‘Moskova Türk SİHA’larının neler yapabildiğini gördü’

Rusya lideri Vladimir Putin ile Soçi’de gerçekleştirdiği dört saatlik kritik görüşme sonrasında tüm dünyanın konuştuğu Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Gebze Bilişim Vadisi’nde düzenlenen, ‘Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Karabağ hem de Ukrayna’da savaşın gidişatını değiştiren Türk SİHA’larıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“ŞİMDİ HERKES SİHA İSTİYOR”

Alıntı Metni

“BAYRAKTAR HALK ŞARKILARINA İLHAM VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor, Akıncı istiyor” diyerek süper güçlerin Türkiye’den satın almak için sıraya girdiklerini ifade ettiği Bayraktar TB2, bugün yine dünyada manşetleri süsledi. İngiliz Daily Mail gazetesi, Türk SİHA’larının Ukrayna’da popüler halk şarkılarına ilham verdiğini ve bunun sık görülecek bir hadise olmadığını yazdı ve “Bayraktar TB-2’nin çekiciliğini küçümsemek mümkün değil” ifadelerini kullandı.

HAYATİ ROL

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, Türk insansız hava aracının, Ukraynalılar için savaşın en önemli güçlerinden biri olduğunun kaleme alındığı haberde, Bayraktar’ın on helikopter, on üç karadan havaya füze sistemi, yedi zırhlı araç, yirmi yedi diğer araç da dahil olmak üzere şaşırtıcı miktarda Rus ekipmanının yanı sıra, altı donanma gemisi, komuta noktaları ve yakıt depoları gibi çok sayıda başka hedefi yok ettiği ifade edildi. İngiltere merkezli Daily Mail gazetesindeki haberde, şu ifadelere yer verildi:

Advertisement

BAYRAKTAR SAYESİNDE ERKEN ZAFER

Alıntı Metni

“PUTİN ELBETTE BAYRAKTAR İSTİYOR”

Türk SİHA’ları dünya basınında

Haberde ayrıca, Bayraktar TB2’nin, konvansiyonel hava savunma sistemlerine neredeyse görünmez oldukları hatırlatıldı ve Rusya tarafından geliştirilen S-300’lerden kaçabildikleri vurgulandı. 2020 yılındaki Dağlık Karabağ savaşında, Türk İHA’larının sadece S-300’lerden kaçınmakla kalmayıp daha sonra onları da yok ettiği ifade edildi. Haberde, “Putin’in elbette Bayraktar’a sahip olmak isteyeceği ve bunun şaşırtıcı olmadığı” da ifade edildi.

TÜRKİYE ABD’NİN EN BÜYÜK RAKİBİ

Alıntı Metni

Lazer güdümlü silahlar kullanarak hassas saldırılar gerçekleştirmeden önce, araziyi keşfedip hedefleri belirlediği için Putin’in güçlerine karşı savaşta hayati bir öneme sahip olduğu ifade edilen Bayraktar, Almanya’da da haberlere konu oldu. Alman haber kanalı N-TV’de, “Moskova, Türk insansız hava araçlarının ne yaptığını gördü” başlıklı haberde Türk SİHA’larının başarısına değinildi. N-TV muhabiri Rainer Munz’un, Soçi’deki Erdoğan-Putin zirvesini gözlemledikten sonra yaptığı haberde, “Türk yapımı savaş uçakları Ukrayna savaşında zaten kullanılıyor, ancak şimdiye kadar sadece Rus ordusuna karşı kullanılmıştı. Şimdiyse Rusya lideri Putin, görünüşe göre bu tür İHA’ları Erdoğan’dam satın almak istiyor” denildi.

PUTİN’DEN ERDOĞAN’A YARI ŞAKA YARI CİDDİ SİHA TEKLİFİ

Soçi’deki dört saatlik Erdoğan-Putin zirvesinde, resmi olarak açıklanmış olsa da iki liderin Türk SİHA’ları üzerine konuşmuş olabileceği yorumlarında bulunuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov açıklamada bulunmuş ve daha önce sıkça gündeme gelen Bayraktar TB2’nin Rusya’da üretilmesi ve satın alınması konusuyla ilgili liderlerin bir görüşme yapıp yapmadığı sorusuna sadece “Hayır” diyerek karşılık vermişti.

Advertisement

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, bir hafta önce, katıldığı bir televizyon programında “Rusya’nın Türkiye’ye ortak SİHA anlaşması teklifi oldu mu?” sorusuna dikkat çeken bir yanıt vermişti. Sözcü Kalın, şu ifadeleri kullanmıştı:

Alıntı Metni

Türk SİHA’ları için iki sürpriz teklif

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Dünyada ne oluyor?

Can Çırnaz – Önce Ukrayna, sonrasında ise Tayvan’da yaşanan gelişmeler, dünyanın farklı bölgelerindeki gerilimlere ve bu gerilimlerin yol açabileceği daha büyük çapta bir çatışma olasılığına dair endişeleri artırıyor. ‘Dünyanın nereye gittiği’ yönündeki soruların arttığı bir dönemde bu gerilimlerin bazılarını ve bu bölgelerdeki son durumu derledik.

Ukrayna

Ukrayna’da devam eden savaş iki tarafın da ilerlemekte zorlanması ve bir durma noktasına gelmesi nedeniyle Tayvan sorununun gerisinde kaldı. Ancak şu an dünyada yaşanmakta olan birçok sorunun temelinde Ukrayna’daki savaş yatıyor. Özellikle pandemi dönemi sonrası yaşanan ekonomik zorlukların Ukrayna’daki savaşla doğrudan bağlantısı var. Bununla birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatının Çin’i Tayvan konusunda cesaretlendirmiş olabileceği yönünde yorumlar da bulunuyor.

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna’da sahada yaşadığı askeri başarısızlıklar ve amiral gemisi olarak görülen Moskova kruvazörünün Ukrayna güçlerince batırılması, Çin’in kendi askeri planları üzerinde bir daha düşünmesine neden olabilir.

Tayvan

Advertisement

Uzun yıllardır gerilimin devam ettiği Tayvan konusu, dünyada büyük bir savaşa yol açabilecek bir sorun olmaya devam ediyor. Ancak son yıllarda Çin’in Tayvan konusundaki aşırı sert tutumu, ABD’nin ise adaya yönelik desteğinden vazgeçmemesi, bölgeden tüm dünyayı etkileyebilecek bir savaşın çıkabileceği yönündeki endişeleri artırıyor.

ABD’nin Tayvan konusundaki “stratejik muğlaklık” politikası devam etse de, Washington yönetimi bir saldırı durumunda Tayvan’ı koruyacağını beyan etti. ABD Ukrayna’ya asker göndermedi ancak Tayvan konusunda durum farklı olacaktır. Çin ise, kendini Tayvanlı olarak tanımlayan ada halkına rağmen, Tayvan’ın anakaraya bağlanması için yıllardır süren baskısını son dönemde iyice artırmış durumda. Tayvan konusunun daha büyük çapta bir çatışmayı tetikleyeceği, hatta bir dünya savaşına neden olabileceği yönünde teoriler bulunuyor. ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin ziyareti, Çin ile ABD arasında Tayvan konusunda bulunan ince teraziyi oynatmış durumda.

Ekonomi ve küresel iklim

Avrupa’ya yaşanan son sıcak hava dalgası, küresel iklim değişikliğinin günümüzde ve ileriki yıllarda nasıl büyük sorunlara yol açacağının ufak bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Yaşanan felaketlerin sıklığı her geçen yıl artarken, bu felaketlerin yol açtığı insani krizler güçlü ülkeleri dahi zorluyor. Pandemi sonrası yaşanan yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluk ise ciddi sosyal ve siyasi sonuçlara yol açabilecek bir başka gelişme.

Dağlık Karabağ

Advertisement

Dağlık Karabağ bölgesinde 2020 yılında gerçekleşen ve Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinde olan bölgeleri ele geçirmesiyle sona eren savaş sonrası, bölgedeki gerilimin yeniden yükselmesi dikkat çekiyor. Bölgede Rusya aracılığıyla imzalanan anlaşma sonrasında, Laçin koridoruyla ilgili maddesini yerine getirilmemesi Karabağ’da tansiyonu yükseltti. Azerbaycan’ın son operasyonu sonrası Ermenistan yönetimi Rusya’yı suçladı. Ancak Ukrayna konusuylameşgul olan Rus yönetiminin Karabağ için bir adım atması beklenmiyor.

Bosna Hersek ve Kosova

Bosna Hersek ve Kosova son aylarda yeniden diken üstünde olan ülkeler. Bosna Hersek’te Sırp entitesinin son dönemde daha yüksek sesle dile getirdiği ayrılıkçı gündeminin ardından, Hırvatlar ve Boşnaklar arasında da temsil nedeniyle çıkan anlaşmazlık sonrası, yaşananların daha ileri bir boyuta taşınmaması ümit ediliyor.

Kosova’da ise hükümetinaraç plakaları konusunda attığı basit bir adımın Sırplar tarafından büyük tepki ve güç gösterisiyle karşılanması, ülkede gelecekte yaşanabilecek bir kargaşayla ilgili endişeleri artırdı.

Afganistan

Advertisement

Afganistan’da yönetimin Taliban tarafından devrilmesiyle başlayan bilinmezlik ve ülkeden başlayan göç dalgasının etkileri devam ediyor. Ülkenin yeniden terör örgütlerinin yuvası olacağı yönündeki endişeler gölgesinde, El Kaide lideri Eymen El Zevahiri’nin başkent Kabil’de olduğu ABD’nin gerçekleştirdiği operasyonla ortaya çıkarken, DAEŞ ile Taliban güçleri arasında çatışmalar hız kazanıyor.

Suriye

Suriye’de savaşın ardından durum nispeten sakin olsa da, savaşın yarattığı sosyal ve ekonomik sorunlar devam ediyor. Ülkenin kuzeyinde terör örgütlerinin varlığı da özellikle Türkiye’yi rahatsız eden bir diğer unsur.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Dünya

Dünyanın gözü hava trafiğinde! Ünlülerin kabusu oldu

DERLEYEN: PELİN AYKIN – Uçak takip sitesi Flightradar24, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretini gerçekleştirirken kullandığı Boeing C-40C uçağının 7 saatlik uçuşunu 708 bin kişinin izlediğini açıkladı. Flightradar24’ün iletişim başkanı Ian Petchenik, Pelosi’nin uçuşuna “benzeri görülmemiş bir ilgi” olduğunu belirtti. Uçak takip siteleri her ne kadar Pelosi’nin ABD, Çin, Tayvan ilişkilerinde tansiyonu yükselten ziyaretiyle gündeme gelmiş olsa da son günlerde milyonlarca kişinin bu tip siteleri kullandığı ifade ediliyor.

Site trafiğinde artışa neden olan etkenin sadece küresel haberler olmadığını belirten Petchenik, Flightradar24’ün bir futbolcunun transfer tarihi yaklaştıkça sporseverler için de vazgeçilmez olduğunu söyledi. Petchenik, “Taraftarlar sevdikleri futbolcuların hangi uçakta olduğunu öğrenip
takip ediyor” dedi.

KADDAFİ’YE ÇALIŞMIŞ

Bir diğer önemli uçak takip sitesi ADS-B Exchange ise belirli suçları veya gizli kalması istenen gerçekleri ortaya çıkarmasıyla ünlü. Siteyi 2016’da kuran bilişim teknolojileri uzmanı Dan Streufert, verilerini genellikle hava kazası müfettişleriyle paylaştığını ve ayrıca ABD savunma bakanlığı ile sözleşmeleri olduğunu söyledi. İnternet ağının kullanıcıların, güçlü insanların gizli tutulmasını istediği uçuşları gözlemlemelerine de olanak tanıdığını vurgulayan Streufert, bu nedenle Avrupalı bir avukattan ADS-B Exchange’in müvekkilinin uçuşlarını takip etmeyi bırakmasını isteyen bir mektup aldığını söyledi. Streufert, uçuş verilerine baktıktan sonra uçaktaki avukatın müvekkilinin eskiden Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi için çalıştığını tespit ettiğini söyledi. Streufert, “Sanırım birileri özel jetiyle Venezuela’dan Libya’ya altın taşıdığını anlamak için verilerimizi kullanmıştı ve bunun açığa çıkmasından pek memnun değildi” ifadesini kullandı.

Özel jetin derdi büyük olur

UÇAKLAR NASIL TAKİP EDİLİYOR?

Advertisement

Flightradar24 gibi internet siteleri, uçakların konumlarıyla ilgili bilgileri elde etmek için ADS-B adı verilen bir gözetim teknolojisini kullanıyor. Herkes ucuz kitler kullanarak evine bir ADS-B alıcısı kurabildiğinden, Flightradar24, 2007’de kurulduğunda, çoğu gönüllüler tarafından yönetilen dünya çapında 30 binden fazla alıcıya sahip devasa bir ağa geçti. ADS-B Exchange ise dünya çapında havacılık meraklıları ve diğer gönüllüler tarafından yönetilen 9 bin ADS-B alıcısından oluşan bir ağdan gelen verilere dayanıyor.

ÜNLÜLERİN KÂBUSU

Uçak takip sitesi ADS-B Exchange’in verileri, ABD’li zengin ve ünlülerin alışkanlıklarının ortaya çıkmasını da sağladı. Örneğin, bu yıl Jack Sweeney adlı 19 yaşındaki bir programcı, milyarder Elon Musk’ın uçuş yollarını Twitter’da paylaşmaya başladı. Musk, bu paylaşımları durdurması için Sweeney’e 5 bin dolar teklif etti, ancak genç bunu reddetti.

ADS-B Exchange’in verileri, bu yaz, Drake, Kylie Jenner, Travis Scott ve Taylor Swift gibi yıldızların ürettiği karbon emisyonlarını tahmin etmek için kullanıldığında da manşetlere taşındı. Özel jetiyle en fazla yolculuk yapan Swift, çevreyi en fazla kirleten ünlü olurken, ADS-B Exchange’in verileri, TV yıldızı Kylie Jenner’ın jetiyle bazıları 20 dakikadan daha az olan kısa yolculuklar yaptığını gösterdi.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler