Connect with us

Dünya

Ekvator Ginesi Hakkında Bilgiler; Ekvator Ginesi Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ekvator Ginesi bayrağı, günümüzdeki yapısını 21 Ağustos 1979 yılında almış ve göndere çekilmiştir. Yeşil, beyaz, kırmızı ve mavi renklerden oluşur. Orta kısımda ise ülkenin arması bulunur. Bayraktaki beyaz renk barışı, kırmızı bağımsızlık için verilen mücadeleyi, yeşil ülkedeki doğal zengin kaynakları, mavi denizi simgeler. Ortada yer alan armanın anlamı ise barış ve birliktir.

Ekvator Ginesi Nerede Bulunur?

Resmi adıyla Ekvator Ginesi Cumhuriyeti, Atlas Okyanusu kıyılarında, Afrika kıtasında bulunuyor. Doğu ve güney kısmında Gabon, batısında Gine körfezi, kuzeyinde Kamerun, güneybatısında Principe ve Sao Tome bulunuyor.

Ekvator Ginesi Başkenti Neresidir?

Ekvator Ginesi ülkesinin başkenti, Malabo şehridir. Başkent, aynı zamanda en fazla gelişen şehirlerin başında gelir. Oyala, Bata, Mongomo, Luba, Aconibe Ekvator Ginesi ülkesinin diğer önemli şehirleri arasında sayılırlar.

Advertisement

Ekvator Ginesi’nin Nüfusu Ne Kadar?

Ekvator Ginesi nüfusu, worldometers.info tahmini verilerine göre 1,714,671 kişiden oluşur. Ülke nüfusuyla, dünya sıralamasında 152. basamakta yer buluyor. Ülkedeki yıllık nüfus artışı ise dünya genelinin üzerinde %3.47 oranında yükseliş sağlamıştır.

Ekvator Ginesi Para Birimi Nedir?

Ülkede kullanımda olan para birimi Orta Afrika frangıdır. Orta Afrika frangı simgesi, CFA’dır. Ülkede kullanılan para birimi, bazı Afrika ülkeleri arasında da tercih edilir. 1 Orta Afrika frangı, 0.013 Türk lirasıyla aynıdır.

Ekvator Ginesi’nin Resmi Dili Hangisi?

Advertisement

Ekvator Ginesi ülkesini 3 ayrı resmi dili bulunur. Bunlar; Portekizce, İspanyolca ve Fransızca’dır. Halk içerisinde Ibo, Bubi ve Fang dilleri yaygın şekilde konuşulur. Ülkede İngilizce dili özellikle batı kesimlerinde sıkça kullanılır. Batı kısmında İngilizce ‘Weskos’ denilen lehçeyle konuşuluyor.

Ekvator Ginesi ile Türkiye Arası Saat Farkı Ne Kadardır?

Ekvator Ginesi Cumhuriyeti ile ülkemiz arasında saat farkı 2 saattir. Ülkemiz Ekvator Ginesi ülkesinin 2 saat ilerisindedir. Türkiye’de saat 15:00 olduğunda, Ekvator Ginesi devletinde 13:00 olur.

Ekvator Ginesi Ekonomisi

Ülkede 1990’lı yıllarında keşfedilmiş olan petrol, Ekvator Ginesi’ni kıtanın hızlı büyüyebilen ekonomilerinden birisi haline getirmiştir. Petrol ülkenin önemli bir gelir kaynağı ilen yabancı yatırımların yükselmesi, ekonominin güçlenmesine katkı sunmuştur.

Advertisement

Ekvator Ginesi ülkesi, geçmiş dönemlerde yükseliş trendini devam ettirememiş, son yıllarda sıkıntılar yaşamaya başlamıştır. Buna rağmen kişi başına düşen milli gelir oldukça yüksektir.

Ekvator Ginesi İklimi

Sıcaklık ortalamasının 26 derecece civarlarında olan Ekvator Ginesi, tropikal iklime sahiptir. Yıllık yağış ortalaması ise 2400 ile 4600 mm arasında değişir. Bazı bölgeleri yağışlı geçtiğinde, diğer bölgeleri kuru geçebilir. Ancak yağmur oranı, dünya ortalamasının çok üzerindedir.

Ekvator Ginesi’ne Ne Zaman Gidilebilir?

Ekvator yakınlarında olduğundan bölge iklimi ülkeye hakimdir. Bu nedenle her dönem ülkeye gidilebilir. Hangi bölgeye gidilecekse, buna göre planlama yapılmalıdır. Bioko ve Rio Muni bölgeleri arasında tam tersi durum söz konusu olduğundan, yağışlı dönemlere dikkat edilmelidir. Ekvator Ginesi’ne ziyaret edilebilecek en iyi zaman dilimi ise ilkbahar mevsimidir.

Advertisement

Ekvator Ginesi’nde Sosyal Yaşam

2000’li yıllarda dünyanın yükselen yıldızlarından birisi olan Ekvator Ginesi, son dönemlerde bazı ekonomik sorunlar yaşamıştır. Buna rağmen, halkın refah seviyesi çok yüksektir. Ülke gelirlerinin çoğunluğu, halka adil şekilde dağıtılmaya çalışılır. İnsanların yaşam standartları yüksek fakat sanat gibi faaliyetler tam gelişmemiştir.

Rumico

Advertisement

Dünya

Son dakika… İran’da peş peşe patlamalar

İran devlet televizyonu, İsrail tarafından 2023’ün son günlerinde Şam’daki evinde füzelerle öldürülen general Rıza Musevi’nin mezarı yakınında patlamalar duyulduğunu bildirdi. İlk patlamayı ikincisi izledi.Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamalar Saheb al-Zaman Camii’sinin hemen yakınında oldu.

Ayrıntılar geliyor…

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Suriye Hakkında Bilgiler; Suriye Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Suriye bayrağı Yemen, Mısır, Sudan, Irak ve Ürdün bayraklarına benzemektedir. Geleneksel Pan- Arabizm renklerinden oluşmaktadır. Bayrakta bulunan kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasi ve Araplığı sembolize etmektedir. Bayrağın üzerinde bulunan iki yeşil yıldızı ise Suriye halkını temsil etmektedir.

Suriye Nerede?

Suriye ülkesi Akdeniz’in doğusunda yer almaktadır. Resmi adı ile Suriye Arap Cumhuriyeti Orta Doğu ülkesi olmaktadır. Suriye’nin kuzey ve kuzey doğusunda Türkiye yer almaktadır. Doğusunda Irak yer alırken güneyde Ürdün, Batıda İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile çevrilidir.

Suriye ülkesi coğrafi konumu itibari ile Orta Doğu’da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Güney bölgemizden komşu ülkemizdir. Suriye yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede yer alan insani endeksi bakımından düşük olan Suriye ülkesi devam eden savaş sebebiyle halın gelişimine de engeldir. Ayrıca dünyada en fazla mülteci gönderen ülke konumundadır.

Ülkenin ekonomisi petrole ve tarıma dayanmaktadır. Ülkede iklim sebebiyle birçok tarım ürünü yetişir. Böylece dış ülkelere de ihraç edilir. Ayrıca ülke tarih boyunca pek çok devlet tarafından da yönetilmiştir. Bağımsızlığını ise Osmanlı Döneminden sonra kazanmıştır. Ülkede Kavak, söğüt ve meşe ağaçları bol bulunur. Bitki örtüsü ise Bozkır ve ormandır.

Advertisement

Suriye’nin Nüfusu Ne Kadar?

Ülkenin etnik yapısı genellikle Araplardan oluşmaktadır. %70 oranında Arap nüfus bulunmaktadır. oranındaki nüfus Kürt, geri kalan nüfus ise Türk, Ermeni, Çerkez ve Filistinlilerden oluşmaktadır. Nüfusu ise 2015 yılından sonra düşüş göstermiştir. 2019 yılında 18.528.105 olan nüfus 2020 yılı nüfus tahminlerine göre 16.9 milyon olarak açıklanmıştır. 2024 yılında Suriye nüfusu tahmini verilere göre 23,227,014 kişidir.

Suriye’nin Başkenti Neresidir?

Suriye ülkesinde birçok eyalet bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, aynı zamanda ülkenin başkenti Şam’dır. Şam şehrinin diğer bir ismi ise Dimask’tır. Suriye’nin başkenti olan şehrin resmi adı Şam antik şehridir. Şam aynı zamanda tarih boyunca uzun süre kullanılmış şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca Şam şehri birçok medeniyetin kültürünü yansıtmaktadır.

Suriye’nin Para Birimi nedir?

Advertisement

Suriye Lirası Suriye’nin para birimidir. Günümüzde Suriye Lirasında kuruşlar artık kullanılmamaktadır. Suriye Lirasının ise kısaltılmış hali SYP olmaktadır. Ayrıca Suriye para biriminin üzerinde ihracat kısaltmaları da bulunmaktadır.

Suriye Osmanlı Egemenliği altında iken Türk Lirası para birimi kullanılmaktaydı. Fakat Osmanlı devletinin çökmesi sonucunda Suriye ülkesi de manda yönetimine girerek Fransız ve İngiliz mandaları ile beraber Mısır lirası kullanılmaya başlanmıştır. 1919 yılında ilk kez Suriye lirası çıkarılmıştır. Böylece 20 Suriye Lirası 1 Fransız Frankına sabitlenmiştir. Ayrıca Suriye ve Lübnan ülkelerinin resmi banka olma özelliğini taşıyan Suriye Bankası Suriye ve Lübnan Bankası olarak değiştirilmiştir. 1924 yılında banka Lübnan-Suriye para birimini basmış, 1939 yılında ise Lübnan ile Suriye para birimleri birbirinden ayrılmıştır.

Suriye’nin Resmi Dili Nedir?

Suriye ülkesinin resmi dili Arapça dilidir. Halkın birçoğu tarafından bilinen Arapça dili dışında Fransızca da ülke içerisinde konuşulan başlıca dillerden birisidir. Ayrıca ülkede birçok kişi Müslümandır. Şii mezhebine sahip olan halk dışında en fazla yaygın olan din ise Hristiyanlıktır.

Suriye İle Türkiye Arasında Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Ülkelerin bulundukları konumlarından dolayı aralarında yerel saat farkı bulunabilir. Suriye ile Türkiye arasında ise yerel saat farkı bulunmamaktadır.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Sudan Hakkında Bilgiler; Sudan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ülkenin resmi bayrağı yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşur. Afrika dilinde Sudan’ın sözlük anlamı ”Siyah” olduğu için bayrakta siyah renge yer verilmiştir. Yeşil ve kırmızı ise Pan Afrikan ülkelerinin ortak rengidir. Bayrakta yer alan beyaz, bolluğu, barışı ve bağımsızlığı temsil eder. Sudan bayrağı 20 Mayıs 1970 tarihinde kabul edilmiştir.

Büyük Britanya’nın kolonisi olduğu dönemde (1899 – 1956) yeşil zemin üzerinde bir hilal ve üç yıldız simgesi yer almaktaydı. Ülkenin 1956 – 1970 yılları arasında kullandığı bayrağın renkleri sarı, mavi ve yeşildi. Sudan Cumhuriyeti toplam 16 eyaletten oluşur. En büyük eyaletleri arasında El Cezire, Batı Darfur, Sennar, Kassala ve Nil Nehri Eyaletleri yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehirleri ise Hartum, El Kadarif, Wau, Nyala ve Vad Medeni’dir. Sudan, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Altın, gümüş, bakır, çinko ve kurşun, en çok çıkarılan madenler arasındadır. Ülkenin kuzey kesiminde zengin wollastonit yatakları da bulunuyor.

Sudan Nerededir?

Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Sudan, Kuzey Afrika’da yer almaktadır. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda olan ülkenin sınır komşuları Çad, Mısır, Libya, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Sudan Nüfusu Ne Kadar? (2024)

Advertisement

Resmi olmayan verilere göre Sudan Cumhuriyetinin nüfusu 48,109,006’dır. Afrika kıtasının en genç nüfusuna sahip olan ülkede genç nüfus oranı %40’tan fazladır. %99’u Müslüman ülkede nüfusun yarısını Suud Araplar oluşturur. Ülkenin etnik dağılımında Beriler, Fulaniler ve Nubalar yer alıyor. Sudan’da ortalama yaşam süresi erkeklerde erkeklerde 63, kadınlarda 66’dır.

Sudan’ın Başkenti Neresidir?

Sudan Cumhuriyetinin başkenti Hartum’dur. 1881 yılında kurulan kentin yüz ölçümü 22.142 kilometrekaredir. Başkentte imalat, sanayi, ticaret ve turizm sektörleri gelişmiştir. Hartum’un en ünlü yerleri şunlardır: Ulusal Sudan Müzesi, Tuti Adası, Greek Melkite Katolik Kilisesi ve Nil Caddesidir. Şehrin sınırları içerisinde bulunan Nubian Piramitleri, her yıl 2 milyondan fazla yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Başkentte antik dönemden kalma birçok harabe ve tapınak da yer almaktadır. Hartum’un Asya kıtasında birçok kardeş şehri bulunuyor. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Saink Petersburg ve Amman’dır.

Omdurman, Sudan’ın yüz ölçümü bakımından en büyük şehridir. Ülkenin ekonomi ve ticaret merkezi olan kentte Ahlia, Karary, Ahfad ve Omdurman İslam Üniversitesi yer almaktadır.

Sudan’ın diğer yerleşim yerleri ve önemli şehirleri şunlardır: Port Sudan, El Cuneyna, Suakin, Yeni Halfa, Damazin, Bor, El-Hubeyd, Al Fassir, Sennar ve Rabak.

Advertisement

Sudan’ın Para Birimi Nedir?

Ülkenin resmi para birimi Sudan Sterlini’dir. Central Bank of Sudan’ın bastığı ve dağıttığı Sterlin’de en küçük madeni para 50 qirş, en büyük banknot ise 50 cunaih’tir. Sudan Sterlini 2007 yılında tedavüle girdi. Bu tarihten önce ülkede resmi para birimi olarak Sudan Dinarı kullanılıyordu.

Sudan’da Konuşulan Diller

Sudan’ın 2 resmi dili vardır. Bu diller Arapça ve İngilizcedir. Birçok etnik grubun yer aldığı ülkede 130’dan fazla yerel dil konuşuluyor. Toposa, Otuha, Nuer, Murule ve Abukaya, konuşulan yerel diller arasında yer almaktadır. Ülkenin devlet okullarında İngilizce ve Arapça eğitim zorunludur.

Sudan ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Türkiye ile Sudan arasında sadece 1 saatlik fark vardır. Örneğin Sudan’da saat 14.00 iken Türkiye’de 15.00’dir.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler