Connect with us

Magazin

Eric Clapton’dan aşı karşıtı gruba bağış

Eric Clapton'dan aşı karşıtı gruba bağış

Covid-19 aşısı vurulduktan sonra aşı karşıtı olduğunu açıklayan ünlü şarkıcı Eric Clapton, salgın önlemlerini ihlal ettikleri için para cezası alan bir İngiliz müzik grubuna bağış yaptı. Aşı zorunluluğu getiren bir mekanda konser vermeyeceğini açıklayan Clapton’ın, söyleminin aksine, salgın önlemlerine uygun konser verdiği ortaya çıktı.

Dünyaca ünlü İngiliz blues şarkıcısı ve gitaristi Eric Clapton aşı karşıtı olduğunu her fırsatta dile getirmesine rağmen, çelişkili hareketleriyle dikkat çekiyor.

Rolling Stone dergisinde yer alan habere göre, 76 yaşındaki rock şarkıcısı, son aylarda defalarca aşı karşıtı gruplara para yardımı yaptı. 

Clapton, son olarak, bir konserde “Covid-19 önlemlerini ihlal ettikleri” için para cezası alan Jam for Freedom isimli gruba para yardımında bulundu. Clapton, grup için açılan fon hesabına 1360 dolar bağışladı. 

Jam For Freedom grubu, son aylarda Birleşik Krallık’ta düzenledikleri etkinliklerde, Covid-19’la mücadele edenleri rahatsız edici içeriklere yer veriyor. Hatta grubun parçalarından birinde “Zehirli aşını olabilirsin” sözü geçiyor. 

Advertisement

MİNİBÜS SATIN ALMA PARASI DA VERDİ

Jam For Freedom’ın kurucu üyesi 27 yaşındaki Cambel McLaughlin, Rolling Stone’a yaptığı açıklamada, Clapton’dan gelen parayı görünce şaka yapıldığını düşündüğünü söyledi. Bu yüzden bağışla ilişkili hesaba bir mesaj göndererek, “Bu sahte olabilir” yazdı. Clapton’dan McLaughlin’e, “Selam, ben Eric, harika iş çıkarıyorsun” yanıtı geldi. 

İkili daha sonra telefonda konuştu ve Clapton’ın, konserlere gidebilmeleri için Jam For Freedom grubuna altı kişilik bir transporter minibüsü ödünç vermeyi teklif ettiği öğrenildi. McLaughlin’e göre, Clapton daha sonra genç rock’çılara kendi minibüslerini satın alabilmeleri için bir miktar para verdi.

AŞI OLDUKTAN SONRA AŞI KARŞITI OLDU

Jam For Freedom grubunun sosyal medya hesabında, Clapton ve McLaughlin’in yan yana olduğu bir fotoğraf paylaşılarak, “Turnemize devam etmemiz için bize otobüsünüzü ödünç verdiğiniz için teşekkürler Eric Clapton. Canlı müzik mirasınıza devam edeceğiz!” denildi. 

Advertisement

Clapton, son dönemlerde corona virüs aşısını eleştirdiği için manşetlere çıkıyor. Mayıs ayında Clapton, İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca aşısının kendisi üzerinde “felaket” bir reaksiyon gösterdiğini iddia etti.

Aşı karşıtı eylemcilere yazdığı bir mektupta Clapton, “Ellerim ve ayaklarım dondu, uyuştu ve yandı. İki hafta boyunca parmaklarımı kullanamadım. Bir daha asla çalamayacağımdan korktum” dedi.

Eric Clapton, “periferik nöropatisi” nedeniyle “hiçbir zaman iğnenin sinirlerine gelmemesi gerektiğini” de söyleyerek, aşının herkes için güvenli olduğu söylemine karşı çıktığını belirtti. 

COVID ÖNLEMLERİNE UYGUN KONSER VERDİ

Clapton, “Ailemi aktif olarak sevebilmek için pasif isyan yolunu seçiyorum. Şimdi bildiklerimle susmam zor” diyen Clapton, aşının yan etkilerini yaşadığı zamandan beri aşı karşıtı olduğunu dile getirdi.

Advertisement

Şarkıcı ayrıca, konukların aşı olma zorunluluğu gereken herhangi bir mekanda performans göstermeyi reddettiğini kamuoyuna duyurdu.

Bununla birlikte, geçen ay Eric Clapton’ın New Orleans’taki Smoothie King Center’da bir gösteri yaptığı ortaya çıktı.

Konserde Covid önlemlerine uygun olarak, 12 yaşın üzerindeki tüm personel ve katılımcıların en azından ilk Covid aşısını vurulmuş olmaları veya son 72 saat içinde yapılmış negatif corona virüs testi sonucu sunmaları gerektiği ortaya çıktı.

Rumico

Advertisement

Magazin

La Casa De Papel’in Lizbon’u Itziar Ituno Martinez: Annem Fatmagülün Suçu Ne? dizisine bayılıyor

La Casa De Papel'in Lizbon'u Itziar Ituno Martinez: Annem Fatmagülün Suçu Ne? dizisine bayılıyor

La Casa De Papel dizisinde dedektif Raquel (Lizbon) karakterine hayat veren İspanyol oyuncu Itziar Ituno Martinez, İstanbul’a geldi. Başrollerini Pelin Batu, Deniz Tansel Öngel gibi Türk oyuncularla paylaştığı Grev filminin galası için Türkiye’de bulunan Martinez, NTV’ye özel bir röportaj verdi. Martinez “Annem birçok Türk dizisini deli gibi takip ediyor. Ben de arada o izlerken görüyorum. Mesela Fatmagülün Suçu Ne? dizisine bayılıyor” dedi.

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran La Casa De Papel dizisinin Raquel’i, yani Lizbon’u Itziar Ituno Martinez İstanbul’a geldi. Metin Yeğin’in yönetmenliğini üstlendiği Grev filminde başrol oynayan İspanyol oyuncu filmin galası için Türkiye’de bulunuyor. Filmde Martinez, İspanya İç Savaşı’nda mücadele eden bir kadına hayat veriyor.
Martinez, “Bizi filmin yönetmeni Metin Yeğin’le bir arkadaşım tanıştırdı. Okur okumaz senaryoyu çok sevdim. Filmin senaryosunda İspanya ile Türkiye’yi birbirine bağlayan iki hikaye vardı” dedi.
“Herhalde benim yüz hatlarımın keskinliğinden, sesimin derinliğinden bana hep mücadeleci kadın rolleri geliyor” diyen Martinez, “Raquel de böyleydi. onların sesi olmaktan çok mutluyum. güçlü kadınların hayatın her alanında olmasını istiyorum” diye konuştu.
La Casa De Papel dizisinden sonra tüm hayatının değiştiğini itiraf eden ünlü oyuncu, “Elbette bir oyuncunun yer aldığı proje başarılı olunca, önünde birçok kapılar açılıyor. Diziden önce rol seçme, ‘Hayır’ deme lüksüm yoktu. Diziden sonra bu lüksüm var artık. İstemediğim rollere ‘Hayır’ diyebiliyorum. Sevdiğim projelerde yer alıyorum sadece” dedi.
İstanbul’a daha önce de geldiğini söyleyen Martinez, annesinin Türk dizilerine hayran olduğunu da dile getirdi: “Annem birçok Türk dizisini deli gibi takip ediyor. Ben de arada o izlerken görüyorum. Mesela Fatmagülün Suçu Ne? dizisine bayılıyor. Onun bütün bölümlerini heyecanla izliyor”
Grev filmi 29 Ekim’de vizyona girecek olan ünlü oyuncu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye daha önce tatil için gelmiştim. Topkapı Sarayı ve Ayasofya ile birlikte tarihi yerlerini gezmiştim. İstanbul Boğazı’na da bayılıyorum. İstanbul bana özellikle film yapmak için çok büyüleyici bir şehir gibi geliyor”

Rumico

Devamını Oku

Magazin

Selita Ebanks: Dayatılan beden ölçüsü tabiat anaya aykırı

Selita Ebanks: Dayatılan beden ölçüsü tabiat anaya aykırı

Victoria’s Secret eski mankeni Selita Ebanks, markanın mankenlerinden beklediği beden ölçüsünün doğal olmadığını belirterek ünlü iç çamaşırı firmasını eleştirdi.

ABD merkezli E! kanalında konuşan Selita Ebanks “Victoria’s Secret’ta modellik yapmak için uymanız gereken bir kural var. Bedeni koruma beklentisi var ve ne yazık ki tabiat anaya karşı çıkıyoruz” dedi.
Ebanks “Bu beklenti ve koşullar doğal olan bir şey değil, olması gereken bir şey değil. Bu zor” açıklamasında bulundu.
2008 ve 2009 yılları arasında Victoria’s Secret’ın ünlü defilelerinde podyuma çıkan 38 yaşındaki manken, ayrıca markayla çalışmayı hak etmediğini düşünen diğer modellerle uyum sağlamakta zorlandığını ve baskı gördüğünü itiraf etti.
Erin Heatherton, Bridget Malcolm ve Karlie Kloss gibi eski Victoria’s Secret mankenleri kendilerine dayatılan beden ölçüleri için sağlıksız diyetler yaptıklarını ve psikolojik sorunlar yaşadıklarını açıklamıştı.
Eleştiriler üzerine Victoria’s Secret, farklı beden ve meslek gruplarından kişilere markada yer vereceğini duyurmuştu.

Rumico

Devamını Oku

Magazin

Charlize Theron’dan aşı çağrısı: Daha adil dağıtılmalı

Charlize Theron'dan aşı çağrısı: Daha adil dağıtılmalı

Yıldız oyuncu Charlize Theron, Dünya Sağlık Örgütü’nün gelecek yıl gezegenin yüzde 70’ini aşılama hedefi hakkında konuştu. Theron, “Hedeflere ulaşmak istiyorsak, ülkelerin aşıları paylaşmaya başlaması gerekiyor” dedi.

Bir etkinlikte konuşan Charlize Theron,  patentleri konusunda bir feragat üzerinde anlaşmasını istiyor.
“Hedeflere ulaşmak istiyorsak, ülkelerin aşıları paylaşmaya başlaması gerekiyor” diyen Theron, aşı patentleri sayesinde ülkelerin kendi aşılarını hızlıca üretebileceğini dile getirdi.
46 yaşındaki oyuncu, Afrika nüfusunun yalnızca yüzde 5’inin aşılandığını ve bazı ülkelere destek sağlanmadığını aktardı.
Hollywood yıldızı oyuncu Charlize Theron’un geçtiğimiz yıl başrolünü oynadığını The Old Guard’daki baklava sahnesi Türkiye’de gündem olmuştu. Sahnede ‘baklava gurme’si’ olarak hareket eden ve kendisine sunulan baklavanın nerede yapıldığına ilişkin tahminde bulunan Theron, baklava konusunda tartışmalı konuya değinmişti.
Filmdeki repliğin ardından sosyal medya paylaşımlarında da baklavaya övgüler düzen Theron, son açıklamasında tercihinin cevizli baklavadan yana olduğunu söyledi.

Rumico

Devamını Oku

Trendler