Connect with us

Ekonomi

Erken seçim hükümet’e ve piyasalara rahat nefes aldırdı

Erken Seçim

MHP Genel baskani Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısı hükümete yaradı. Ekonomik olarak sıkıntılarla baş etmekte zorlanan Ak Parti hükümeti Bahçeli ‘nin erken seçim çağrısıyla biraz rahatladı. Erdogan ile görüşen Bahçeli seçim tarihi için Ağustos ayini söylemişti.  Ancak görüşmeden 24 Haziran tarihi çıktı.Erken Seçim hükümet’e ve piyasalara rahat nefes aldırdı

Siyaset ve Turkiye’nin en sıcak konusu olan erken seçim hükümeti çok rahatlattı. Seçim ile kurulacak yeni hükümeti zor günler bekliyor olacak. Zorlukların başında, cari açık, borçlar, ekonomik veriler, döviz kurları, faiz oranları, genç nüfus daki işsizlik oranları geliyor.

Bahçeli daha önce yaptığı grup toplantılarında erken seçim yok demişti. Ancak en Son yaptığı grup toplantısında Türkiye’nin kasım 2019 a kadar dayanması zor görünüyor diyerek erken seçim istedi. Anlaşılıyor ki Erdoğan ve ekibini isteğiyle bu girişim yapılmıştı.

Külliyede yapılan 30 dakikalık bir görüşmenin ardından seçim tarihi belirlendi ve 24 Haziran olarak netleşti. Zaten ortada bir danışıklı dövüş olmasa Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu kadar hızlı karar vermesi beklenemezdi.

Hükumet’in Türkiye’yi yönetmekte zorlandığını ekonomik veriler bizlere gösteriyor. Resmi veriler incelendiğinde Turkiye’ye yabancı sermaye girişi neredeyse yok denecek kadar azaldı, bununla birlikte ülkeden hızlı bir sermaye çıkışı da söz konusu. Cari açık 190 milyar dolar civarında.  Doların her gün daha da artması borçların güncel değerlerinin artmasına neden oluyor.

Advertisement

Alınan seçim kararı piyasaları biraz gevşetti. Piyasalar yeni beklenti içine girdi ve 24 Hazirana konsantre oldu. Eee tabii bu durum hükumete yaradi,  24 Haziran’a kadar piyasalar süt liman olacak.

Yeni gelecek olan hükumetin işi zor. Allah kolaylık versin.

Peki seçim’de neler olacak? Kafalar karışık durumda. En çok merak edilen konulardan bir tanesi Cumhurbaşkanı Adayları kim olacak? İyi Parti ile Akşener seçime girebilecek mi? Hep beraber bekleyip bu soruların cevaplarını birlikte göreceğiz.

Umarız bu seçim ile iktidara gelecek kişi ve partiler ülkemiz adına faydalı işler yaparlar. Tek temennimiz ekonominin bir an evvel düzelmesi, cari açığın kapatılması, gayri safi milli hasılanın istenilen seviyelere gelmesidir.

Advertisement

Ekonomi

Meclis’te bütçe maratonu başlıyor: Fuat Oktay bütçe sunumu yapacak

Meclis'te bütçe maratonu başlıyor: Fuat Oktay bütçe sunumu yapacak

TBMM’nin yeni haftada yoğun bir gündemi var. Çarşamba günü, bütçe maratonu başlayacak. Meclis ayrıca yeni haftada Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti tezkeresi ile kooperatiflere yeni düzenlemeler getiren kanun teklifi için de mesai yapacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütçe maratonu başlıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 20 Ekim Çarşamba günü Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin sunumunu yapacak…

Bütçe sunumunun ardından hazırlıklar için komisyon çalışmalarına yaklaşık bir hafta ara verilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonunda, 26 Ekim Salı günü bütçenin geneli üzerindeki görüşmeler yapılacak.

Advertisement

15 Ekim’de Meclis’e sunulan bütçenin büyüklüğü, 1 trilyon 751 milyar Türk Lirası.

Bütçede sosyal harcamalara 104,2 milyar lira kaynak ayrıldı. Tarıma ayrılan pay ise, 57,6 milyar lira.

2022’de savunma ve güvenlik harcamaları için ise 181 milyar lira kaynak ayrıldı.

TEZKERE VE KOOPERATİF GÖRÜŞMELERİ

Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi ise Salı günü Genel Kurulda görüşülecek.

Advertisement

Çarşamba günü ise Kooperatiflere yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi Genel Kurul’un gündemine gelecek.

Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonunda ise, ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesine yönelik kanun teklifi ele alınacak.
Rumico

Devamını Oku

Ekonomi

9 aylık mobilya ihracatı ilk kez 3 milyar doları aştı

9 aylık mobilya ihracatı ilk kez 3 milyar doları aştı

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 9 ayda 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 28 yükselerek 4,97 milyar dolara ulaşırken, mobilya ihracatındaki artış yüzde 20 olarak gerçekleşti. Mobilya ihracatının payı ise 3.07 milyar dolar oldu. Böylece 3 çeyreklik ihracat miktarı ilk kez 3 milyar doların üzerine çıktı.

Türkiye’nin mobilya ihracatı, bu yılın ocak-eylül döneminde ilk kez 3 milyar doları aşarak rekor kırmaya devam etti.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği verilerine göre, yılın 9 ayında Türkiye’den yapılan mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2020’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 28 artarak 4,97 milyar dolara ulaştı.

Mobilya ihracatındaki artış ise yüzde 20 olarak gerçekleşti. Ocak-eylül döneminde yapılan mobilya ihracatı ilk kez 3 milyar doları aşarak 3,07 milyar dolar oldu.

Söz konusu dönemde en çok mobilya ihracatı yapılan ülkeler ABD, İsrail, Fransa ve İngiltere olarak sıralandı. İhraç ürünleri arasında “çocuklar için karyola ve beşikler”, “çocuklar için oturmaya mahsus mobilyalar”, “yemek ve oturma odaları için ahşap mobilyalar”, “metal mobilyalar”, “yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar” öne çıktı.

Advertisement

Eylül ayına bakıldığında ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 657 milyon dolar olurken, mobilyanın bu rakamdan aldığı pay 385,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“SORUNLARA RAĞMEN ARTIŞ SÜRÜYOR”

İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, artan ham madde maliyetleri, devam eden küresel ticaret sorunları ve yetersiz insan kaynağı sorunlarına rağmen mobilya sektörünün büyümesini sürdürdüğünü ve ihracatını artırdığını söyledi.

Mobilya sektörünün kapasite kullanım oranlarının yüzde 76 seviyelerinde olduğunu, bu oranın küçük işletmelerde yüzde 40’a kadar gerilediğini aktaran Güleç, hem üretim kapasitesi hem de kapasite kullanımının artırılması halinde dünya pazarından daha yüksek pay alabileceklerini kaydetti.

Bunu başarmak için sektörde kümelenme modeli uygulamaları gerektiğini belirten Güleç, mobilya özelinde organize sanayi bölgeleri kurulması gerektiğini vurguladı.

Advertisement

Gelişmiş ülkelerin mobilya sektörünü desteklediğini aktaran Güleç, “Mobilya, bir ülkenin gelişimine katkı sağlayan en önemli sektörlerin başında geliyor. Bugün birçok gelişmiş ülke mobilya sektörüne yatırım yapıyor. Bir ülkeyi geliştirmek istiyorsanız mobilya sektörünü desteklemelisiniz.” diye konuştu.

KÜRESEL OYUNCULAR TÜRKİYE’YE YÖNELDİ

Ahmet Güleç, salgın sürecinde yaşanan tedarik sorunları ve artan navlun fiyatları nedeniyle küresel oyuncuların yerel üretime yöneldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Birçok üretici de Türkiye’de üretim yapma kararı aldı. Bu kararı alan üreticilerin en sonuncusu da İsveç merkezli mobilya devi oldu. Şirket, Türkiye’deki mevcut üretimine ek koltuk, kanepe, kitaplık, gardırop ve mutfak dolapları kategorilerini de büyük montanlı olarak Türkiye’de ürettirerek Türkiye üzerinden ihraç etmeyi amaçlıyor. Mobilya devinin aldığı kararı son derece olumlu buluyoruz. Türk mobilya sektörünün büyümesinde itici güç olacak. Küresel oyuncuların üretimlerini Türkiye’ye kardırmalarıyla sektörün yıldızı parlayacak. Türk mobilya sektörü olarak, 2023 ihracat ve dünyanın ilk 5 mobilya üreticisi arasında yer alma hedeflerimize ulaşacağız.”
Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Teknoloji geliştirme bölgelerinde gelir vergisi stopajı teşvikinde oran yüzde 50’ye çıkarıldı

Teknoloji geliştirme bölgelerinde gelir vergisi stopajı teşvikinde oran yüzde 50'ye çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre teknoloji geliştirme bölgelerinde çalışan personelin, bölge dışarısında geçirdikleri sürelerin gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında oranı yüzde 50’ye çıkarıldı.

Teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde çalışan personelin, toplam çalışma süresinin yüzde 50’sini aşmamak kaydıyla bölge dışarısında geçirdikleri süreler, gelir vergisi stopajı teşviki kapsamında olacak.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, teknoloji geliştirme bölgeleri ile Ar-Ge veya tasarım merkezlerinde çalışan personelin, gelir vergisi stopajı teşvikine konu edilen toplam çalışma sürelerine uygulanmak üzere söz konusu bölge ve merkezler dışında geçirdikleri süreler bakımından yüzde 20 olarak belirlenen oranın, 31 Aralık 2022’ye kadar yüzde 50 olarak uygulanması kararlaştırıldı.
Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler