Connect with us

Magazin

Faladdin mi – Falcı Bacı mı ? Dinleniyor muyuz?

Faladdin Bizi Dinliyor mu

Faladdin ve Falcı Bacı

Faladdin Bizi Dinliyormu ?Son zamanlarda hızlı bir şekilde kullanımı artan Faladdin ve Falcı Bacı gibi uygulamalar nasıl oluyor da gerçekleri biliyor?Fala inanma falsız da kalma sözüne inat Faladdin ve Falcı Bacı gibi uygulamalar kullananları oldukça şaşırtıyor. Evet, söyledikleri şaşırtmakla kalmıyor, tamı tamına biliyor da… Çoğumuzun cep telefonlarında kurulu olan bu tür uygulamalar nasıl oluyor da bu kadar özelimiz biliniyor? hiç merak ettiniz mi? Ben çok merak ediyorum. Bu soruya eminim çoğunuz “telefonlarımızı dinliyorlar” cevabını veriyorsunuz. Haksız da sayılmazsınız, gelişen teknoloji ile her şey mümkün.

Türkiye’de bildiğiniz üzere kahve içip de falına baktırmayan yoktur. Bu sektörü gören girişimciler yaptıkları uygulama ile dijital ortamda da yerlerini almış durumdalar. Eee, fal bakan uygulamalar artınca da rekabet ortaya çıkıyor doğal olarak. Artan rekabet işleri biraz daha kızıştırıyor, uygulamaları yazanları piyasada tutunabilmeleri için farkın dalık yaratmaya zorluyor. Peki bu farkın dalık kişilerin özel hayatlarını ihlal ediyor mu ? Cep telefonları dinleniyor, mesajlar okunuyor mu?

Falcı Bacı

Faladdin den önce hayatımıza giren, çoğumuzun telefonunda bulunan falcı bacı uygulaması bu günlerde biraz popülaritesini kaybetmiş gibi görünüyor. Yeni gelen faladdin falcı bacıyı biraz geride bıraktı gibi görünüyor.

Advertisement

Nasıl Ortaya Çıktılar

Faladdin’in kurucularından biri nasıl ortaya çıktıklarını sorduğunda “sihirli bir hikaye” cevabını alıyor. Ekibi için de “doğa üstü bir ekip” tanımlaması yapan yetkili şöyle devam ediyor. “Bu uygulama yapay bir zeka ile gerçek falcıların bir bileşimi”. Annesinin kahve falı hevesinden yola çıkan ekip ilk uygulamasına Annesinin adı olan “Binnaz” ismini veriyor. Daha sonralarda “Binnaz” adını değiştiriyor ve “Faladdin” oluyor.

Acaba yapay zeka derken ne kast ediliyor. Günümüz teknolojisi ile her şey mümkün. Zaten bu uygulamaları telefonumuza indirip kullanmaya başladığımız ilk anda bizlerden bazı izinler isteniyor. Bu izinler yasal olarak uygulama sahiplerini koruma amaçlı. Peki bile bile bu izinlere neden onay verip özel hayatımızı herkes ile paylaşıyoruz aklım almıyor. Bu uygulamaların bizleri dinlediğini veya mesajlarımızı okuduğunu söylemiyoruz. Ancak görünen köy kılavuz istemez hesabı, şüphelenmiyor da değiliz. Dedim ya, Fala inanma Falsız da kalma. Acaba bu durum için de bir fal mı baktırsak ?

Alışveriş mağazamızda ilerleyen dönemlerde bu şekilde uygulamalar bulundurur muyuz acaba bilmiyoruz? Bekleyip göreceğiz.

Magazin

Ekmek parası için kilometrelerce yol gidiyor

Ekmek parası için kilometrelerce yol gidiyor

Kayseri’de tarihin en eski mesleklerinden biri olan çerçicilik yok olmaya yüz tutarken; Kayseri’nin Develi ilçesinde yaşayan 88 yaşındaki Kemal Çiçekyüz 45 yıldır çerçilik mesleğini sürdürüyor. Her gün kilometrelerce yol yürüdüğünü ifade eden Çerçici Kemal Çiçekyüz; ”Arabamla kaza yaptım, arabam olmadığı için el arabasıyla çerçilik yapıyorum” dedi.

Rumico

Devamını Oku

Magazin

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor

Dünyanın kayısı başkenti olarak nitelendirilen Malatya’da geçmişten bugüne sofralardan eksik olmayan Malatya kurabiyesinin hamuruna tescilli kayısı çekirdeği eklenerek yeni lezzet elde edildi.

Dünyanın ağzını tatlandıran kayısı ve çekirdeği, kentte tatlıdan şekerlemeye, hoşaftan kayısı dönerine birçok alanda kullanılıyor. Geçmişten bugüne yapılan Malatya kurabiyesi için ürünleri büyük kazanda karıştıran usta eller, hamuru bir süre dinlendiriyor.
Hamur daha sonra, önceden makine yardımıyla un haline getirilen kayısı çekirdeğiyle buluşturuluyor. Silindir şekline getirilen kayısı çekirdekli hamur, eşit parçalarda kesilip yuvarlanarak şekil veriliyor.
Tepsiye dizilen kurabiyeler, üzerine tekrar kayısı çekirdeği serpildikten sonra fırında pişiriliyor.
Her geçen gün talebin arttığı kayısı çekirdekli Malatya kurabiyesinin ustaları, Türkiye’nin yanı sıra Belçika, Almanya ve ABD gibi dünyanın dört bir yanından gelen siparişleri yetiştirmek için yoğun mesai yapıyor.

Rumico

Devamını Oku

Magazin

Ebru Şallı, oğlu Pars’ın doğum gününü kutladı: Bu melekle 9 yıl yaşadım

Ebru Şallı, oğlu Pars’ın doğum gününü kutladı: Bu melekle 9 yıl yaşadım

Eski manken Ebru Şallı, geçen yıl hayatını kaybeden oğlu Pars’ın doğum gününü sosyal medyadan yaptığı paylaşımla kutladı.

Erbu Şallı‘nın 2013 yılında boşandığı Harun Tan ile evliliğinden dünyaya gelen Pars Tan, geçtiğimiz yıl nisan ayında uzun süre mücadele ettiği lenfomaya yenilerek hayatını kaybetti. Oğlunun vefat haberiyle sarsılan Şallı, Pars’ın doğum gününü sosyal medyada kutladı. Her fırsatta oğluna özlemini dile getiren eski manken, Instagram’da Pars’ın fotoğraflarını paylaştı.

Ebru Şallı, fotoğrafların altına “Seni tarifsiz seviyorum Ponciğim. İyi ki doğdun meleğim benim. Doğum günün kutlu olsun! İyi ki seni doğurmuşum. Bana yaşattığın her şey için, mesajların ve işaretlerin için sana teşekkür ederim. Eşsiz kokun hep hücrelerimde benimle hep, her an meleğim. Tüm Türkiye şahit oldu meleklerde yaşar” notunu düştü.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler