Connect with us

Politika

Gürer: “AKP, kırsalı unuttu”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ilçe, belde ve köy gezilerini aralıksız sürdürüyor. Gürer’in son durağı Ulukışla ilçesine bağlı köyler odu. Porsuk, Tekneçukur, Çanakçı, Kozluca ve Koçak köyleri ile Bor ilçesine bağlı Kaynarca köyünü ziyaret eden Gürer’i, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

KÖYLÜLERİN TAŞINMA SORUNU DEVAM EDİYOR 

Çanakçı, Kozluca, Koçak ve Tabaklı köylerinin 20 yıldan fazla bir zamandır devam eden ‘taşınma’ sorununun halen çözüm bulamadığını belirtiler köylüler, bu dört köyün bulunduğu bölgede kuraklığın hat safhaya ulaştığını, kozlucave Porsuk köy yollarının aylardır yapılmadığını, cep telefonun bile bazı köylerde halen  çekmediğini ifade ettiler. 

ULUKIŞLA-POZANTI YOLU ÖLÜM YOLU OLDU 

Bölgeyi de içine alan E-90 Karayolunun Ulukışla ile Adana’nın Pozantı ilçesi arasındaki yaklaşık 40 kilometrelik bölümün artık yükünü kaldıramaz olduğuna ve sık sık ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının meydana geldiğine dikkat çeken köylüler, “Genellikle ağır tonajlı araçların tercih ettiği ve ölüm yolu olarak bilinen bu bölgede hemen hergün bir veya birkaç trafik kazası meydana geliyor ve ne yazık ki ölümlü kazalar çoğunlukta. Defalara kez müracaat etmemize rağmen bir sonuç alamadık. Yolun genişletilmesi için çalışma başlatılacağı açıklandı ama yıllardır böyle bir çalışma yapılmadı” dediler. 

Advertisement

SULAMA SUYU SORUNU 

Çanakçı, Tekneçukur, Darboğaz, Güney, Maden, Horoz, İmrahor ve Porsuk köylerinde sulama suyu için gölet sorununun yaşandığını ifade eden köylüler “Kuraklık bölgede hububatın yanısıra, bahçelerde sorun yaşatıyor” dedi. 

GİRDİ MALİYETLERİ BELİMİZİ BÜKTÜ 

Bor ilçesine bağlı Kaynarca köyünde ise üreticiler artan gübre fiyatlarından yakındı. Girdi maliyetlerindeki artışa bir çözüm bulunamaması halinde tarımı bırakma noktasına geleceklerini ifade eden köylüler, “Ürettiğimiz ürün değer bulmazken, girdi maliyetleri her yıl katlanarak artıyor” diyerek sorunlarını dile getirdiler. 

KÖYLÜ SÜTÜ, YUMURTAYI MARKETTEN SATIN ALIYOR 

Advertisement

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise ziyaretlerinin ardından yaptığı açıklamada, Niğde ve ilçelerinin tüm köylerini her yıl bir veya birkaç kez mutlaka ziyaret ettiğini anımsatarak, “Köylerde bu kez durum çok daha vahim bir hal almış. Kuraklığın yaşandığı bölgelerde su sıkıntısı artmış. Özellikle sulama suyu göleti olmayan köylerde tarım tamamen  sorunlu  durumda. Gençler, büyükşehirlere göç etmiş, köyde kalmak zorunda olan orta yaşın üzerindekiler de bir zamanlar kendileri üretip sattıkları ürünleri, şimdi ilçe merkezine gidip parasıyla satın almak zorunda kalıyorlar. Domatesi, salatalığı, sütü, yumurtayı bile ilçe merkezlerindeki marketlerde alıyorlar. Bu durum köylerde tarımın tamamen sorunlu olduğunu gösteriyor” şeklinde konuştu.

İKTİDARA ÇAĞRI 

ülkenin geleceğinin tarımda olduğunu yineleyen  Ömer Fethi Gürer, köylüyü destekleyip  kırsalın sorunlarını çözmekten başka çıkar yolun kalmadığını ifade ederek, “Buradan siyasi iktidara sesleniyorum; köylülerimiz hala, yol ve sulama suyu sorunlarını telefonda dert yanıyorsa 20 yıllık iktidarınızı sorgulayın. Kırsal, dert ve sorun yumağı içinde. Gölet için verilen sözler de tutulmamış. İklim değişikliği her akan suyun değer bulmasını zorunlu kılıyor. Üretici girdi, besici ise yem fiyatlarına yapılan zamlardan dert yanıyor. Bakanlar köylünün, çiftçinin derdini dinlediklerinde yaptıkları yanlış ve yetersizlikleri göreceklerdir. Kırsalın ve köyün sorunları biliyoruz ve sürekli gündeme getiriyoruz. Biz sorunları çözeriz, yeter ki seçim olsun. Bu iktidar, halkın oyu ile gitsin. Tahribatı kısa sürede gideririz. Köy hizmetlerini ve Toprak su gibi müdürlükleri bitirip, kırsalda çoğu köyü adeta yok eden AKP iktidarı, hiç olmazsa gölet ve köy yollarında şikâyete neden olmayacak bir çalışma yapsın “çağrısında bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in köy ziyaretlerinde, Ulukışla ilçe Başkanı Hüseyin Toker, Niğde Belediye Meclis Üyesi Erdal Aydoğan ve Ulukışla Belediye Meclis Üyesi Zafer Güven de yer aldı. Gürer ziyaretlerine devam ediyor

GÜRER, KURAKLIĞIN BİLANÇOSUNU SORDU 

Advertisement

Gürer: “Kuraklık mağdurlarına yeni kredi imkanı sunulacak mı?”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kuraklıktan etkilenen çiftçilerin yaşadığı mağduriyeti, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Borçları erteleneceği açıklanmasına rağmen, banka ve tarım kredi kooperatiflerinde kendilerine zorluk çıkarıldığı iddia edilen üreticilerin sorunlarını da gündeme getiren Gürer, kuraklık desteğiyle ilgili yapılan ödemelerin sayısı ve miktarının açıklanmasını istedi. Gürer, “Ülkenin yarısı kuraklıktan etkilendi. Buğday ve arpada ciddi rekolte kaybı oluştu. Kuraklık Ekim ayında yağacak yağmurlarla aşılmazsa gelecek yılda sıkıntı kapıda, başta GAP olmak üzere sulama projeleri hızlandırılmalıdır. Yeraltı suyu ile tarım ayakta duruyor. Bu da maliyete yansıyor. Kuru tarım için yağmursuz verim çok sınırlı oluyor. Modern sulama yöntemleri ile daha çok tarım alanı suyla buluşmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yıl 41 ilde önemli ölçüde verin kaybına neden olan kuraklık sorununa dikkat çekmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

Gürer, kuraklık oluştuğu bölgelerde hasar tespiti çalışmalarına başlandığı ve çiftçilerin kamu bankalarına ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği yönünde resmi açıklamaların yapıldığını anımsattı.

Advertisement

CHP Milletvekili Gürer, kuraklıkla ilgili çalışmalar kapsamında hazırladığı şu soruların, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını istedi:

“1 – Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarına göre çiftçilerin kamu bankaları ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceği açıklanmıştı. Bu uygulamadan yararlanan ve yararlanacak olan çiftçi sayısı kaçtır? Zarar gören ürün toplam ne kadardır?

2.Cumhurbaşkanı Kararnamesine göre kuraklıktan etkilenen 41 ilde Borçları bir yıl ertelenen çiftçi sayısı ve ödemesi 5 yıla yayılan çiftçi sayısı kaçtır? Bahsi geçen konuda başvuru yapan çiftçi sayısı kaçtır?

3.Tüm üreticilerin kredi faizlerinin silinerek borçlarının ertelenmesi ve üretime devam edebilmeleri için yeni kredi imkânı sunulması düşünülmekte midir?

4.Ekim ayında yeniden hububat ekecek çiftçiye; tohum, gübre, tarla kirası gibi üretim masrafları için yeni destekler verilmesi düşünülmekte midir?”

Advertisement

Rumico

Politika

Bakan: “Arazi toplulaştırmada 4.89 milyon hektar alan tescillendi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, devam eden arazi toplulaştırma çalışmalarında gelinen aşamanın açıklanması için Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi yöneltti. 

Gürer, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“Ülke düzeyinde detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarının tamamlandığı il sayısı kaçtır? Bu alanda, bakanlığınızda çalışan uzman kamu personeli sayısı kaçtır? Bakanlığınızda etkin bir şekilde kamu denetimi yapılmakta mıdır? Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri tamamlanan il sayısı kaçtır? Arazi toplulaştırma konusunda yargıya intikal eden dava sayısı kaçtır? Ülkemizde, arazi toplulaştırılmasının tamamlanması için ön görülen tarih ne zamandır?”

TOPRAK ETÜD VE HARİTALAMA ÇALIŞMALARI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Bekir Pakdemirli, Arazi Toplulaştırma ve TİGH (Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri) projeleri kapsamında 8 Milyon hektar alanda detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarının tamamlandığını belirtti. 

Advertisement

22 İLDE DETAYLI TOPRAK ETÜDÜ

Arazi Kullanım Planlaması” projesi kapsamında Ülke genelinde detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarının tamamlanması için çalışmalara başlandığına değinen Bakan Pakdemirli, 2021 yılı itibarı ile ilk etapta 22 İlde yaklaşık 7 Milyon hektar alanda detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarına başlanılacağını ifade etti. 

Ülkemiz genelinde 8,25 Milyon hektar alanda Arazi Toplulaştırma çalışmalarının yürütüldüğü söyleyen Bakan Pakdemirli,  2021 yılı Haziran ayı sonu itibariyle tescil olan alan 4,89 Milyon hektar olarak gerçekleştiğini,  3,36 Milyon ha alanda ise çalışmaların devam ettiğini bildirdi. 

1.NESİL ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI 

Bakan Pakdemirli, “Ülkemizde 1. Nesil Arazi Toplulaştırma çalışmalarının çoğunlukla tamamlandığı İlimiz Mardin’dir. Zonguldak, Siirt, Rize, Karabük, İstanbul, Şımak, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bartın, Hakkâri, Düzce ve Artvin İlleri dışında kalan illerimizde çalışmalar devam etmektedir” açıklamasında bulundu. 

Advertisement

GÜRER: “YARGIYA İNTİKAL EDEN ÇOK DAVA VAR”

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Pakdemirli’nin verdiği yanıtla ilgili değerlendirmesinde, arazi toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili yargıya intikal eden çok sayıda dosya olduğuna dikkat çekerek, “Gittiğimiz köy ve kasabalarda vatandaşların neredeyse birinci gündem maddesi arazi toplulaştırmayla ilgili yargıya intikal eden davalar oluyor. Ülkemizde toplulaştırma önemli bir çalışmadır. Bu yönde çalışmalar da adil ve titiz yapılmalıdır. Ülkemizde ilk defa arazi toplulaştırılması1961 yılında Toprak-Su Genel Müdürlüğü tarafından 7457 sayılı kanunun ve Medeni Kanunun ilgili maddelerine dayanarak yapılmasından bu yana geçen sürede toplulaştırma  çalışmaları devam ediyor. 2011 yılında Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, Türkiye genelinde 14 milyon hektar toplulaştırma ihtiyacı olan alanın bulunduğunu belirterek, ”7 yılda arazi toplulaştırma çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz” demişti. Halen ne zaman tamamlanacağı belli değil. Rakamları üst üste koyarak iyi çalışmalar yapıldığı belirtiliyor ama sonuç önemli. Sonuçta toplulaştırma sorunlu bir şekilde devam ediyor. Bu konuda sonuç odaklı çalışmalara yapılarak, toplulaştırma işlemi bir an önce tamamlanmalıdır” diye konuştu.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Tarsus’ta Beyaz Altın’ın Hasadı Yapıldı

Tarsus Belediyesinin desteğiyle Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün ziraat mühendisleri tarafından geliştirilen 3 çeşit pamuk tohumu, 60 dönümlük araziye nisan ayında ekildi.

Ekilen o tohumlar yetişerek  pamuk oldu ve ilk hasadı yapıldı.

Tarsus Belediyesi ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 60 dönümlük alanda C 92, May 455 ve Ceykot 340 yerli ve mili pamuk çeşitleri Mahmutağa Mahallesinde Şükrü Özer adlı çiftçinin tarlasına ekilmişti. O tarlada pamuklar yetişti ve hasat törenle gerçekleştirildi.

Hasat töreninde konuşan Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Osman Polat, “Umuyorum ki pamuğumuz eski değerine kavuşur ve üretimi artarak devam eder. Başkanımızın özellikle yerli çeşitlerle ilgili yaptığı çalışmaları can-ı gönülden destekliyoruz, takip ediyoruz ve değer veriyoruz. Pamuğun yanında bugüne kadar enstitü müdürlüğüyle yaptığımız çalışmalarda beş çeşidimizin hasadı yapıldı. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitü ’süne bu anlamda teşekkür ediyoruz. Herkesin emeğine sağlık” dedi.

Çiftçi Yusuf Özer de  “Mart, Nisan aylarında pamuk ekimi denememizi yapmış olduk. Sonuçtan memnunuz. Şu anda hasadını yapacağız. Yardımcı olan arkadaşlara ve belediyemize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Lif Bitkileri Şube Şefi Yüksek Ziraat Mühendisi Sedat Süllü,  “Tarsus Belediyemize teşekkür ediyoruz. Böyle bir projeyi başlatarak çiftçimizi çeşitlerimizle buluşturduğu için. Üç tane çeşidimizi bu tarlada görmektesiniz. 36 tane çeşidimiz var bunlardan iki tanesi renkli, 34 tanesi beyaz renkte, 14 tanesi firmalar tarafından çiftçimizle buluşturuluyor. Mevcutta görmüş olduğunuz tarladaki çeşitler yüksek potansiyelli çeşitler. Türkiye ekonomisine yaptığımız katkıdan dolayı oldukça mutluyuz” dedi.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Hacer Kocatürk de “Geliştirmiş olduğumuz yerli pamuk çeşitlerinin üreticilerle buluşmasına, onlara tanıtımında öncelikle belediyemize teşekkür ediyoruz. Şu andaki gördüğünüz tarladaki ürün potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. Pamukta ve pamuk ıslahı konusunda oldukça iyi çalışmalarımız var. Güney doğu da dâhil olmak üzere çeşitlerimiz bölgede yaygınlaşmaya başladı umarım bundan sonra çiftçilerimize daha çok bir arada olup onlarla daha iyi çalışmalar yürütebiliriz diye ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İzmit Belediyesi Yeni Bir Açılışa Daha Hazırlanıyor

Halkın eğitimini ve sağlığını önemseyen, yaşam kalitesini yükselten ve üretimde yer alarak geleceğine daha güvenle bakmasını sağlayan projelerini tamamlayıp birer birer hizmete açan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet yeni bir açılışa daha hazırlanıyor. Göreve geldikten sonra belediyenin öz kaynakları, taşınmazları ve atıl yapılarıyla ilgili durum tespiti yapan ve ardından teknik kurumlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve çalışma konusunun ilgilileriyle bir araya gelerek halkın ihtiyaçları yönünde projeler belirleyen ve kolları sıvayarak hemen işe koyulan başkan Hürriyet emeklerinin karşılığını halkın yüzündeki tebessümle alıyor.

Bir Açılış Daha Geliyor

Sözünü verdiği projeleri tek tek halkın kullanımına açan ve İzmit’in geleceğine dönük adımlarıyla kalıcı sosyal belediyecilik hizmetlerine yönelik adımlar atan Hürriyet, üst üste yaptığı açılışlarla halkın parasını ve atıl binaları kentin insanlarına sunuyor. Son dönemde Alzheimer Yaşam Evi, İzmit Kütüphanesi, Yeşilova Çınar Çocuk Evi, Kadın Girişimciler Merkezi, Çocuk Kütüphanesi, Çocuk Oyun Evi, Üretici Pazarı, Kırsal Kalkınmaya yönelik projeler, Kayıp Başkent Nikomedya Protokolü ile Turizm projeleri gibi önemli ve fark yaratan projeleri hayata geçiren Hürriyet bu kez hem üreticiyi, hem de vatandaşı memnun edecek olan Çınar Halk Market’i halka arz edecek.

Vatandaşın Yüzü Gülüyor

Belediyenin öz kaynaklarını tasarrufla kullanan başkan Hürriyet bu kez yerel üreticiyi ve Kooperatifleri desteklemek ve halkın sağlıklı ürünlere, uygun fiyatta erişebilmesi için market projesi geliştirdi. Halkın ekonomisini, sağlıklı beslenmesini ve aracısız hizmet almasını sağlayan önemli bir projeyi daha İzmitlilere kazandıran Hürriyet, İzmit Belediyesi Çınar Halk Market’i birkaç gün önce faaliyete başlattı. Daha önce açtığı; kadınları, çocukları, yaşlıları ve ailelerini çok memnun eden İZGİM, Alzheimer Yaşam Merkezi ve Çınar Çocuk Evi ile ulusal basında da geniş yer bulan Hürriyet bu kez Çınar Halk Market ile vatandaşın yüzünü güldürecek.

Advertisement

Yüzlerce Doğal Ürün Satılıyor

İzmit’e kooperatifçilik anlayışını yeniden getirecek olan ve üreticilerin de ürünlerini doğrudan satma imkanına ulaşacağı Çınar Halk Market, pazartesi günü kapılarını resmen açacak. 97 metrekare market, 67 metrekare asma kat ve ofis, 76 metrekare bodrum katıyla birlikte toplam 240 metrekare alana sahip Çınar Halk Market’te et ürünlerinden kuru bakliyata, kahvaltılıklardan kuruyemişlere, taze sebzeden ev yapımı erişte, tarhana gibi doğal ürünlere kadar geniş yelpazede yüzlerce ürün satışa sunuluyor.

Rumico

Devamını Oku

Trendler