Connect with us

Politika

Gürer: “Bahçelerin kabusu Akdeniz sineği”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’i dert yanan üreticiler, “Bu zararlıya karşı bir ilaç geliştirilmedi. Tuzaklama sistemi kapsamında dönüm başına belirli sayıda tuzak veriliyor. Bu da mücadelede yetersiz kalıyor. Kış soğuk geçerse ortaya çıkması gecikiyor. Havalar sıcak olursa meyvenin canına okuyor” dediler. 

PEKMEZ VE SİRKE KARIŞIMLI TUZAK 

Akdeniz Meyve Sineğine karşı kendi yöntemlerini geliştirdiklerini anlatan Ali Çınar “Sirke ve pekmezi karıştırarak meyve sineği zararlısına karşı bir tuzak oluşturmaya çalışıyoruz. Pekmeze gelen sinek, pekmezin içindeki sirke sayesinde, belirli noktalara koyduğumuz karışımın içinde tuzaklanabiliyor.6 dekara bir tuzak veriyorlar ancak o yeterli olmuyor. Armut başta tüm meyvelere zarar veriyor. Toplamadan çırparak yere düşürüyoruz. Ağaçta bir tane sağlam meyve bırakmıyor” diye konuştu. 

NİĞDE’DE BAHÇELERİ TALAN EDİYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Akdeniz  Sineğinin özellikle Akdeniz Bölgesi’nde narenciye bahçelerine zarar verdiği bilinen bir zararlı olduğunu ancak son birkaç yıldır da Niğde’de meyve bahçelerinde ciddi hasara yol açtığına dikkat çekti. 

Advertisement

Elma, armut, kiraz, şeftali ve üzüm başta olmak üzere pek çok meyve çeşidine zarar verdiğinin görüldüğüne değinen Ömer Fethi Gürer, bu zararlının deldiği meyvenin içine girerek, meyveyi içten içe tükettiğine dikkat çekti. 

MİLYONLARCA LİRALIK HASAR 

Sadece Niğde’de yıllık milyonlarca lira hasara neden olan bu zararlıya karışı, Tarım ve Orman Bakanlığının yeterli önlem almadığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tuzaklama sistemiyle, ilgili üreticilere birkaç dönüm başına bir adet tuzak veriliyor. Dönümdeki onlarca ağaçtan sadece bir tanesinde tuzak olduğu için de ne yazık ki diğer ağaçlar Akdeniz Meyve Sineğine karşı korumasız kalıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu şekilde ortaya konan lokal önlemlerin yetersiz ve etkisiz olduğunu görmelidir. Bu yıl havaların sıcak gitmesi, tam da bölgedeki ürünler olma aşamasına gelmişken Akdeniz sineğinin gelmesine neden oldu ve bahçelere ciddi zarar verdi ”şeklinde konuştu. 

HANİ EKONOMİK BİR ZARARI YOKTU?

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Akdeniz Meyve Sineğinin neden olduğu zararın önlenmesine yönelik ne gibi çalışmalar yapıldığına dair, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdiğini de anımsatarak, “Bakan önergemize verdiği yanıtta, zararlının mücadelesine yönelik etkin bir çalışma yapılığını, bu mücadelede başarı sağlandığını ve alınan önlemler sayesinde ekonomik anlamda bir zarar tespit edilemediğini belirtmişti. Zararlı organizmalarla mücadele çalışmalarının il müdürlükleri, araştırma enstitüleri, üniversiteler ve üretici birliklerinin işbirliği ile çeşitli projeler yürütüldüğünü söyleyen Bakan Pakdemirli, Akdeniz Meyve Sineğine karşı zamanında ve toplu mücadele yapılması ve mücadelenin etkinliğinin artırılması amacıyla ülkemizde 45 İlde ‘Akdeniz Meyve Sineği İzleme Projesi’ yürütüldüğünü açıklamıştı. Ancak gelinen noktada, Bakanlığın yürüttüğü projelerin ve alınan önlemlerin yeterli faydası olmamış. Vatandaş, ürettiği meyveyi  dalından toplayamıyor. Bu şekilde ciddi bir ekonomik kayıp oluşuyor. Kâğıt üstünde alınan önlemleri bir kenara bırakıp, bağ ve bahçelerde gerçek manada bir tespit yapılarak, acil çözüm yolu bulunmalıdır” dedi. 

Advertisement

İLAÇ GELİŞTİRİLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarım Bakanlığı halen biyoteknik mücadele kapsamındaki tuzaklama sistemiyle bu sorunun çözmeye çalışıyor. Ancak en az 5 yıldır denenen bu mücadeleden  yeterli sonuç alınamadığı ortadadır. O nedenle farklı mücadele yöntemleri için çalışma yapılmalı, Akdeniz Meyve Sineğine karşı bir ilaç geliştirilmelidir” diye konuştu. 

TARIM BAKANLIĞINA ÖNERİ…

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Akdeniz Sineğinin son yıllarda bölgemize Akdeniz’den geldiği, uçarak farklı yerlere eriştiği ve yaşadığı sürece yaklaşık 300 yumurta bıraktığının belirlendiğini de belirtti. Gürer, “Sinek  her bölgeye uzanıyor. Akdeniz, Ege  ve de İç Anadolu’da sineğin varlığı dikkate alınarak daha ciddi ve acil önlemlere ihtiyaç vardır. Sinekle mücadelenin bir bahçede yapılması yeterli olmamakta, mücadele olmayan alanda çoğalma ve zararını sürdürerek olduğu bölgede yaşamına devam edebilmektedir.  Bölgemize gelen bu zararlı sineğe karşı, tuzak ile alınan önlemlerin yetersiz kaldığı artık görülmelidir. Ülkemizde bağ ve bahçeleri adeta talan eden Akdeniz Meyve Sineğine yönelik etkili mücadele önlemlerin alınması gerektiği gibi, tedbirler de geliştirilmelidir” diye konuştu.

Rumico

Advertisement

Politika

Bakan: “Arazi toplulaştırmada 4.89 milyon hektar alan tescillendi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, devam eden arazi toplulaştırma çalışmalarında gelinen aşamanın açıklanması için Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi yöneltti. 

Gürer, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“Ülke düzeyinde detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarının tamamlandığı il sayısı kaçtır? Bu alanda, bakanlığınızda çalışan uzman kamu personeli sayısı kaçtır? Bakanlığınızda etkin bir şekilde kamu denetimi yapılmakta mıdır? Arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri tamamlanan il sayısı kaçtır? Arazi toplulaştırma konusunda yargıya intikal eden dava sayısı kaçtır? Ülkemizde, arazi toplulaştırılmasının tamamlanması için ön görülen tarih ne zamandır?”

TOPRAK ETÜD VE HARİTALAMA ÇALIŞMALARI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Bekir Pakdemirli, Arazi Toplulaştırma ve TİGH (Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri) projeleri kapsamında 8 Milyon hektar alanda detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarının tamamlandığını belirtti. 

Advertisement

22 İLDE DETAYLI TOPRAK ETÜDÜ

Arazi Kullanım Planlaması” projesi kapsamında Ülke genelinde detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarının tamamlanması için çalışmalara başlandığına değinen Bakan Pakdemirli, 2021 yılı itibarı ile ilk etapta 22 İlde yaklaşık 7 Milyon hektar alanda detaylı toprak etüt ve haritalama çalışmalarına başlanılacağını ifade etti. 

Ülkemiz genelinde 8,25 Milyon hektar alanda Arazi Toplulaştırma çalışmalarının yürütüldüğü söyleyen Bakan Pakdemirli,  2021 yılı Haziran ayı sonu itibariyle tescil olan alan 4,89 Milyon hektar olarak gerçekleştiğini,  3,36 Milyon ha alanda ise çalışmaların devam ettiğini bildirdi. 

1.NESİL ARAZİ TOPLULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI 

Bakan Pakdemirli, “Ülkemizde 1. Nesil Arazi Toplulaştırma çalışmalarının çoğunlukla tamamlandığı İlimiz Mardin’dir. Zonguldak, Siirt, Rize, Karabük, İstanbul, Şımak, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bartın, Hakkâri, Düzce ve Artvin İlleri dışında kalan illerimizde çalışmalar devam etmektedir” açıklamasında bulundu. 

Advertisement

GÜRER: “YARGIYA İNTİKAL EDEN ÇOK DAVA VAR”

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Pakdemirli’nin verdiği yanıtla ilgili değerlendirmesinde, arazi toplulaştırma çalışmalarıyla ilgili yargıya intikal eden çok sayıda dosya olduğuna dikkat çekerek, “Gittiğimiz köy ve kasabalarda vatandaşların neredeyse birinci gündem maddesi arazi toplulaştırmayla ilgili yargıya intikal eden davalar oluyor. Ülkemizde toplulaştırma önemli bir çalışmadır. Bu yönde çalışmalar da adil ve titiz yapılmalıdır. Ülkemizde ilk defa arazi toplulaştırılması1961 yılında Toprak-Su Genel Müdürlüğü tarafından 7457 sayılı kanunun ve Medeni Kanunun ilgili maddelerine dayanarak yapılmasından bu yana geçen sürede toplulaştırma  çalışmaları devam ediyor. 2011 yılında Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, Türkiye genelinde 14 milyon hektar toplulaştırma ihtiyacı olan alanın bulunduğunu belirterek, ”7 yılda arazi toplulaştırma çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz” demişti. Halen ne zaman tamamlanacağı belli değil. Rakamları üst üste koyarak iyi çalışmalar yapıldığı belirtiliyor ama sonuç önemli. Sonuçta toplulaştırma sorunlu bir şekilde devam ediyor. Bu konuda sonuç odaklı çalışmalara yapılarak, toplulaştırma işlemi bir an önce tamamlanmalıdır” diye konuştu.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Tarsus’ta Beyaz Altın’ın Hasadı Yapıldı

Tarsus Belediyesinin desteğiyle Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün ziraat mühendisleri tarafından geliştirilen 3 çeşit pamuk tohumu, 60 dönümlük araziye nisan ayında ekildi.

Ekilen o tohumlar yetişerek  pamuk oldu ve ilk hasadı yapıldı.

Tarsus Belediyesi ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 60 dönümlük alanda C 92, May 455 ve Ceykot 340 yerli ve mili pamuk çeşitleri Mahmutağa Mahallesinde Şükrü Özer adlı çiftçinin tarlasına ekilmişti. O tarlada pamuklar yetişti ve hasat törenle gerçekleştirildi.

Hasat töreninde konuşan Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Osman Polat, “Umuyorum ki pamuğumuz eski değerine kavuşur ve üretimi artarak devam eder. Başkanımızın özellikle yerli çeşitlerle ilgili yaptığı çalışmaları can-ı gönülden destekliyoruz, takip ediyoruz ve değer veriyoruz. Pamuğun yanında bugüne kadar enstitü müdürlüğüyle yaptığımız çalışmalarda beş çeşidimizin hasadı yapıldı. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitü ’süne bu anlamda teşekkür ediyoruz. Herkesin emeğine sağlık” dedi.

Çiftçi Yusuf Özer de  “Mart, Nisan aylarında pamuk ekimi denememizi yapmış olduk. Sonuçtan memnunuz. Şu anda hasadını yapacağız. Yardımcı olan arkadaşlara ve belediyemize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Advertisement

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Lif Bitkileri Şube Şefi Yüksek Ziraat Mühendisi Sedat Süllü,  “Tarsus Belediyemize teşekkür ediyoruz. Böyle bir projeyi başlatarak çiftçimizi çeşitlerimizle buluşturduğu için. Üç tane çeşidimizi bu tarlada görmektesiniz. 36 tane çeşidimiz var bunlardan iki tanesi renkli, 34 tanesi beyaz renkte, 14 tanesi firmalar tarafından çiftçimizle buluşturuluyor. Mevcutta görmüş olduğunuz tarladaki çeşitler yüksek potansiyelli çeşitler. Türkiye ekonomisine yaptığımız katkıdan dolayı oldukça mutluyuz” dedi.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Ziraat Yüksek Mühendisi Hacer Kocatürk de “Geliştirmiş olduğumuz yerli pamuk çeşitlerinin üreticilerle buluşmasına, onlara tanıtımında öncelikle belediyemize teşekkür ediyoruz. Şu andaki gördüğünüz tarladaki ürün potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. Pamukta ve pamuk ıslahı konusunda oldukça iyi çalışmalarımız var. Güney doğu da dâhil olmak üzere çeşitlerimiz bölgede yaygınlaşmaya başladı umarım bundan sonra çiftçilerimize daha çok bir arada olup onlarla daha iyi çalışmalar yürütebiliriz diye ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İzmit Belediyesi Yeni Bir Açılışa Daha Hazırlanıyor

Halkın eğitimini ve sağlığını önemseyen, yaşam kalitesini yükselten ve üretimde yer alarak geleceğine daha güvenle bakmasını sağlayan projelerini tamamlayıp birer birer hizmete açan İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet yeni bir açılışa daha hazırlanıyor. Göreve geldikten sonra belediyenin öz kaynakları, taşınmazları ve atıl yapılarıyla ilgili durum tespiti yapan ve ardından teknik kurumlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve çalışma konusunun ilgilileriyle bir araya gelerek halkın ihtiyaçları yönünde projeler belirleyen ve kolları sıvayarak hemen işe koyulan başkan Hürriyet emeklerinin karşılığını halkın yüzündeki tebessümle alıyor.

Bir Açılış Daha Geliyor

Sözünü verdiği projeleri tek tek halkın kullanımına açan ve İzmit’in geleceğine dönük adımlarıyla kalıcı sosyal belediyecilik hizmetlerine yönelik adımlar atan Hürriyet, üst üste yaptığı açılışlarla halkın parasını ve atıl binaları kentin insanlarına sunuyor. Son dönemde Alzheimer Yaşam Evi, İzmit Kütüphanesi, Yeşilova Çınar Çocuk Evi, Kadın Girişimciler Merkezi, Çocuk Kütüphanesi, Çocuk Oyun Evi, Üretici Pazarı, Kırsal Kalkınmaya yönelik projeler, Kayıp Başkent Nikomedya Protokolü ile Turizm projeleri gibi önemli ve fark yaratan projeleri hayata geçiren Hürriyet bu kez hem üreticiyi, hem de vatandaşı memnun edecek olan Çınar Halk Market’i halka arz edecek.

Vatandaşın Yüzü Gülüyor

Belediyenin öz kaynaklarını tasarrufla kullanan başkan Hürriyet bu kez yerel üreticiyi ve Kooperatifleri desteklemek ve halkın sağlıklı ürünlere, uygun fiyatta erişebilmesi için market projesi geliştirdi. Halkın ekonomisini, sağlıklı beslenmesini ve aracısız hizmet almasını sağlayan önemli bir projeyi daha İzmitlilere kazandıran Hürriyet, İzmit Belediyesi Çınar Halk Market’i birkaç gün önce faaliyete başlattı. Daha önce açtığı; kadınları, çocukları, yaşlıları ve ailelerini çok memnun eden İZGİM, Alzheimer Yaşam Merkezi ve Çınar Çocuk Evi ile ulusal basında da geniş yer bulan Hürriyet bu kez Çınar Halk Market ile vatandaşın yüzünü güldürecek.

Advertisement

Yüzlerce Doğal Ürün Satılıyor

İzmit’e kooperatifçilik anlayışını yeniden getirecek olan ve üreticilerin de ürünlerini doğrudan satma imkanına ulaşacağı Çınar Halk Market, pazartesi günü kapılarını resmen açacak. 97 metrekare market, 67 metrekare asma kat ve ofis, 76 metrekare bodrum katıyla birlikte toplam 240 metrekare alana sahip Çınar Halk Market’te et ürünlerinden kuru bakliyata, kahvaltılıklardan kuruyemişlere, taze sebzeden ev yapımı erişte, tarhana gibi doğal ürünlere kadar geniş yelpazede yüzlerce ürün satışa sunuluyor.

Rumico

Devamını Oku

Trendler