Connect with us

Politika

Gürer: “Çeltik üreticisi ithalat tedirginliği yaşıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesi ile Çankırı’ya giden 48 Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi il genelinde esnaf, çiftçi ve vatandaşlar ile buluştu. Çankırı ili Kızılırmak ilçesine giden heyette yer alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Antalya Milletvekili Aydın Özer, Hatay Milletvekili Serkan Topal, Parti Meclis Üyesi Semra Dinçer, CHP İlçe Başkanı Erdoğan Alantor, Belediye Başkanı, Ziraat Odası Başkanı ve Esnaf Odası Başkanı ile köy ziyaretlerinde bulunarak esnaf, çiftçi ve vatandaşlarla buluştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Antalya Milletvekili Aydın Özer çeltik ekilen tarlalarda, çeltik üreticilerinin sorunlarını dinledi.

Girdi maliyetlerinin her yıl artmasına rağmen, ürünlerinin para etmediğinden yakınan üreticiler, halen geçen yılki ürünleri  bazı üreticilerin satamadıklarını belirttiler.

Tarlasında çeltik sulayan bir üretici CHP Milletvekilleri Gürer ve Özer’e, sorunlarını anlatırken, artan maliyetlerden yakındı. Mazotun litresinin 7 lira 30 kuruşa çıktığını, gübre fiyatlarının bir önceki yıla göre iki kat artığını anlatan çeltik üreticisi Yakup bey , “Daha geçen yılın ürününü bile bazı üreticiler satamadı. Cumhurbaşkanı açıklama yaptığında TMO’nun, üreticiyi desteklemek için patatesle birlikte çeltik  alımı yapacağını açıklamıştı. TMO patates alımı yapmasına rağmen pirinç alımı yapmadı. Geçen yılki ürünleri depolarında duran, satamayanlar var. Ekim yaptık, kaygılıyız. Tam hasat dönemi iktidar ithalat yapınca ürün değer bulmuyor, sıkıntılarımız katlıyor. Tohumunu 13 bin 500 liraya aldık. Bu yıl da TMO alım yapmaz ise tamamen biteriz. Geçen yıl kalite ve cinsine göre 3 bin 200 lira ila 4 bin 500 lira arasında sattığımız çeltiğin fiyatı 2 lira 50 kuruşa kadar düştü” dedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise girdi maliyetleri artarken, ürünün değer bulmaması sorununun, üreticiye tarımdan koparmaya başladığına dikkat çekti. İlaç, gübre, tohum, mazot ve biçerdöver gideri ile artan maliyetlerin mutlaka düşürülmesi gerektiğini belirterek, “TMO alım koşulları çiftçiyi cezbedici olmalıdır. TMO, bölgeden yeterli alım yapmamasının nedenini sorgulamalı ve çiftçinin yanında olmalıdır. Çiftçi ürettiği ürünü ilaç, gübre, mazot borcu nedeniyle düşük fiyatla satmasına rağmen tüccar piyasayı yükseltmesi neticesinde kazanan çiftçi olmamaktadır. Çiftçiden çıkan ürün değer bulmakta, çiftçi bundan yarar sağlanamamaktadır” diye konuştu.

Advertisement

Tarım alanlarına yakın bölgelerde kurulan HES’lerin çeltik üretiminde  sorun olduğunu kaydeden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ürün değer bulmadığı ve üretici gereği gibi  desteklenmediği için üretim  sorunlu oluyor. Pirinçte de ithalat ile çiftçi baskılanıyor. Pandemi süreci, ithal edebileceğimiz ürün konusunda da sıkıntıya düşmemize neden olacak gibi görünüyor. Çankırı ve Kızılırmak bölgelerinin pirinci kaliteli olmasına rağmen doğru ve gerektiği gibi üretici desteklenmediği için girdi maliyetleri de düşürülememesi neticesinde üretici kazanamıyor, tüketici de ithalata rağmen market rafından yüksek fiyatla ürün almak zorunda kalıyor” şeklinde konuştu. 

Ömer Fethi Gürer, ülkemizde çeltik üretiminin, kişi başına 9.5 kg olan pirinç  tüketimini karşılamadığı için sürekli ithalata yönelindiğini anlattı. 

Gürer, TÜİK verilerine göre ülkemizin yıllar itibariyle pirinç yeterlilik seviyesinin yüzde 65-67’ler seviyesinde olduğunu, ithalatın arz içindeki payının ise yüzde 38’leri bulduğunu sözlerine ekledi. Antalya Milletvekili Aydın Özer, bölgede üreticilerin anlatılarını rapora dönüştürüp Genel Başkana sunacaklarını belirterek, “Üreticinin her zaman yanındayız” dedi. Hatay Milletvekili Serkan Topal ve Parti Meclis Üyesi Semra Dinçer’de esnafların, sattıkları fiyata yeni ürün alamadıklarını ve vatandaşın alım gücünün daralmasının esnafı direk etkilediğini alanda gördüklerini ifade ettiler.

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler