Connect with us

Politika

Gürer: “Soğan tarlada 60 kuruşa bile alıcı bulmuyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Ankara il başkanı Ali Hikmet Akıllı, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ankara Milletvekili Levent Gök ile birlikte başkentin ilçelerinde üreticilerle görüşerek sorun ve taleplerini dinledi.

ÜRETİCİ, 80 KURUŞA MAL ETTTİĞİ SOĞANI 60 KURUŞA BİLE SATAMIYOR 

Gürer ve Gök, Şereflikoçhisar ilçesindeki soğan tarlalarında üreticilerle bir araya geldi. 300 bin TL masraf ederek, 100 dönüm arazi üzerinde ektiği soğanı işçilere toplattırdığını belirten üretici, “Soğanın maliyeti 75-80 kuruş. Ancak bugün işçilere toplattığımız soğan 60 kuruşa bile satamıyoruz. Büyük çoğunluğu zaten fire olarak yerde kaldı. Mazot, gübre, ilaç gibi borçlarımızı nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum” diye konuştu. 

SOĞAN TORBASI 90 KURUŞTAN 1.5 LİRAYA ÇIKTI 

Soğan üretiminde girdi maliyetlerinde yarı oranında arttığına dikkat çeken üretici, gübre, ilaç, sulama masraflarının neredeyse iki kat arttığını, geçen yıl 90 kuruşa aldıkları soğan torbasının bile bu yıl 1.5 liraya çıktığını anlattı. 

Advertisement

SOĞAN İÇİN SON 15 GÜN 

Üretici, soğanın tarlada en fazla 15 gün daha bekleyeceğini, bu sürenin aşımı halinde satılamazsa ürünün tamamının çürüyeceğini de ifade etti. 

Soğan üreticisinin sorunlarını dinleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, AKP iktidarının plansız ve öngörüsüz tarım politikalarının, hem çiftçiyi hem de besiciyi bitirdiğini, ürün planlaması olmadığı için her yıl farklı ürünlerin tarlada kaldığını ve çiftçinin ekimden uzaklaştığını söyledi. Gürer, “Soğan bu yıl çok ekildi ve bu nedenle oluşan fiyat maliyetini karşılamıyor, gelecek yıl ekim azalacak bu sefer de soğan üreticisi yine terörist ilan edilecek. Ürün ile ilgili bakanlık bir planlama yapmadığı için çok üretim yapılan ürün çürüyor, ekim miktarında azalma olduğunda da bu sefer tüketici pahalı ürüne mecbur kalıyor. Bunu düzene sokmak iktidarın görevidir” diye konuştu.

TMO’YA ÇAĞRI 

Soğan üreticilerinin bu yıl ciddi mağduriyet yaşadığını aktaran Gürer ve Gök üreticinin mağduriyetinin giderilmesi noktasında Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ve tarım kredi kooperatiflerinin ürünü alması için  göreve davet etti. 

Advertisement

HEM ÜRETİCİ MAĞDUR OLMASIN HEM TÜKETİCİ UCUZA ÜRÜN ALSIN 

Tarım kredi kooperatiflerinin TMO eliyle üreticinin elinde kalan soğanı makul bir fiyata alıp, tüketiciye ulaştırabileceğini vurgulayan CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Bugün tarlada 60 kuruşa bile alıcı bulamayan soğanın marketlerdeki fiyatı 4 lira civarında. Burada üretici ürününü maliyetine bile satamazken, tüketici de pahalıya ürün alıyor. Tarla ve market fiyatı arasındaki uçurumda, aracılar ciddi paralar kazanıyor. Oysa TMO maliyetin üstünde bir fiyatla ürünü satın alıp, tarım kredi kooperatifleri aracılığıyla tüketiciye daha uygun bir fiyatla tüketiciye ulaştırırsa hem üretici mağdur olmaz hem de tüketici pahalı ürün almamış olur” ifadelerini kullandı. 

ÜRETİCİLER SENEYE EKMEMEYİ DÜŞÜNÜYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve Ankara Milletvekili Levent Gök görüştükleri çiftçilerin büyük çoğunluğunun girdi maliyetlerindeki artıştan yakındığını ve ürünlerinin para etmediğini söylediğini aktararak, “Çok sayıda çiftçi sırf bu nedenle önümüzdeki yıllarda üretim yapmamayı düşünüyor. Bu durum, ülke tarımı için ciddi bir sorun teşkil ediyor. O nedenle siyasal iktidarın bu önemli soruna bir an önce eğilip, bu konuda sündüğümüz çözüm önerilerini de dikkate alarak, tedbir almalıdır” şeklinde konuştu. Ankara CHP il Başkanı Ali Hikmet Akıllı, CHP Milletvekilleri Levent Gök ve Ömer Fethi Gürer Şereflikoçhisar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt’u ziyaret edip çiftçi sorunlarını görüştüler. Şereflikoçhisar’da çiftçilerle de buluşan Gürer ve Gök burada da çiftçileri dinleyip birer konuşma yaptılar. Kalabalık bir topluluğa hitap eden CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, çiftçilerin sorunlarını bildiklerini ve takip ettiklerini belirterek, iktidarın vurdumduymaz tavrını eleştirdi. Gök, “Tarım yapılan her köyde ziraat mühendisi olacak, çiftçi desteklenecek” dedi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de 20 yıldır iktidarda olan AKP iktidarının yanlış tarım politikalarının hem üreticiyi hem de tüketiciyi vurduğunu belirtti. “Tarımda AKP politikaları duvara tosladı” diyen CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, CHP iktidarında, bir yıl önceden hangi ürün hangi bölgede ne kadar ekilecek, kaç lira maliyeti olacak belli olacağını, piyasada oluşan dengesizlik halinde, çiftçinin elinde kalan ürünlerin devlet tarafından alınacağını, tüketicinin uygun fiyatla ürün alabileceği bir düzeni kuracaklarını söyledi. Ayrıca çiftçi borçlarından faizi silerek, milli gelirin %1’inin çiftçiye verilmesi hususunda kanunda belirtilen tutarın AKP iktidarları zamanında verilmediği ve CHP olarak bu tutarı çiftçiye vereceklerini ifade etti.

Rumico

Advertisement

Politika

Bu sene ekmek yiyemeyeceğiz

Çukurova’da buğdayda yeni ekim sezonu hayli sorunlu başladı. Tarlalarında buğday eken çiftçilerle bir araya gelen CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, sorunları dinleyip üreticilerle görüş alışverişinde bulundu. ÜRE gübrenin fiyatı son bir yılda yüzde 500 arttığı için gübre atmadan buğday tohumu eken çiftçiler, iktidara tepki gösterdi. Milletvekili Barut’a sorunlarını anlatan çiftçiler, “Bu sene kimse ekmek bulamayacak” dedi. Gübresiz ekim nedeniyle buğday verimi ve kalitesinde çok ciddi kayıp olacağına dikkat çeken Ayhan Barut ise, “Yeni bir gıda krizi daha yaklaşıyor. Buğday olmazsa ekmek de olmaz. Gübresiz ekimi önleyin, çiftçiye gübre tedarik edip destek verin” diye konuştu.
“BU MALİYETLERİ KARŞILAYAMAM”
Adana’nın Yüreğir İlçesi’ne bağlı Denizkuyusu Köyü’nde üreticilik yapan Mehmet Karaca, şunları söyledi:
“Bu sene zorlukla olsa da buğday tohumu aldık ama gübre alamıyoruz fiyat çok arttığı için. Mecburen gübre kullanmadan ekim yapacağız. Bu da rekolteyi etkileyecek. Dönüme 500-600 kilogram ürün aldığımız yerde verim dönüme 250-300 kilograma kadar düşecek. Sayın Cumhurbaşkanım, sayın Tarım Bakanım bu sene rezil olduk. Gübrede indirim bekliyoruz, maliyetimizi düşürün yeter. Tarlamıza gübre atamıyoruz. Ekmeğe muhtaç olacağız bu sene. Vatandaşlar da her şeye hazırlıklı olsun. Dönüme 100 kilogram gübre kullanıyoruz. Maliyet 900 lira demek. 250-300 dönüm tarla ekiyoruz. Ortalama 250 bin lira masraf olacak. Bu maliyeti kaldıramam. Eskiden gübreyi borçla alabiliyorduk, bu sene gübreci peşin olmadan gübre vermiyor. Tarım Kredi Kooperatifine de borcumuz olduğu için oradan gübre alamıyoruz. Ne yapacağımızı şaşırdık. Allah yardımcımız olsun.”
“GÜBRE FİYATLARINA ÇARE BULUN”
Karataş İlçesi’ne bağlı Oymaklı Köyü’nde çiftçilik yapan Hacı Bayram Sürmeli ise, “Tahıl ürünleri üretiyorum, pamuk ve sebze ekiyoruz ama maliyetler çok yükseldi. Buğday ekiyoruz şimdi ama gübre atamıyoruz. Tohum da gübre de pahalı. Gübre olmuş 9 lira. Bu fiyattan gübre alıp ne kazanacağız? Mecburen gübresiz ekim yapacağız. Acilen gübre fiyatlarına çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.
“GIDA GÜVENLİĞİ RİSK ALTINDA”
Karataş Ovası’nda gübresiz buğday ekimi yapan çiftçilerle buluşan CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, çiftçilerin sorunlarını dinledi. Buğday üreticisinin de çok zorlandığını aktaran Barut, şunları vurguladı:
“Çukurova’da buğday ekim sezonu başladı ama üretici çok zorlanıyor. Tarımsal üretim maliyetlerinde çok fahiş artış var. Şu anda üretici gübre alamıyor, gübresiz ekim yapıyor. Bu çok tehlikeli. Ülkemizin gıda güvenliği için riskli bir durum. Türkiye’de yıllık 5.5 milyon ton gübre kullanılıyor. Çiftçi verim ve kaliteli ürün yetiştirmek için gübre kullanıyor. Ama gübre fiyatları aşırı arttığı için çiftçi kullanamazsa verimde ve kalitede çok ciddi kayıp olacak. Bundan üretici gibi tüketici de olumsuz etkilenecek. Geçen sezon buğdayı tonunu 2 bin 250 liradan satan çiftçimizin yeni sezonda üretim maliyeti şimdiden 4.5 liraya çıktı, yani ton maliyeti şimdiden 4 bin 500 liraya çıktı. Çiftçinin minimum 5 lira ve üzerinde bir fiyata satmalı ki maliyetini kurtarsın ama böyle bir durum yok.”
“YILDA YÜZDE 500, AYDA YÜZDE 30 ARTIŞ VAR”
Gübredeki fahiş fiyat artışını ÜRE gübre örneğini vererek anlatan Ayhan Barut, şöyle konuştu:
“ÜRE gübrenin 2020 yılı Haziran ayında tonu 1800 liraydı, 2021 Haziran ayında 4100 lira oldu. Bugün ise ÜRE gübrenin fiyatı 9100 lira oldu. Üretici bu fiyatlarla gübre alıp kullanamaz. Çünkü gübre fiyatı yüzde 500 arttı, ayda yüzde 30 gübre fiyatı zamlandı. Üretici için gübrede de acil çözüm bulunması gerekiyor. Üreticiye gübrede sübvanse lazım. Hasat vadeli üreticinin gübresi tedarik edilmeli. İktidara sesleniyoruz. Gübrede fiyatları düşürün, yarı yarıya destekleyin. Tarım Kredi Kooperatifi başta olmak üzere tüm kurumlar seferber edin, bu yangını söndürün. Aksi takdirde çiftçi ürettiğinden kazanamayacak, tüketici de perişan olacak.”

Rumico

Devamını Oku

Politika

Büyükşehir, Yok Olmaya Yüz Tutmuş Manda Yetiştiriciliğini Yeniden Canlandırdı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kurulduğu 2014 yılından bu yana vizyonları arasında yer alan tarım ve hayvancılık alanında, örnek çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmaların en önemlileri arasında yer alan Mandacılığı Geliştirme Projesi ile yok olmaya yüz tutmuş olan manda yetiştiriciliği yeniden canlandırıldı.

61 MANDA YETİŞTİRİCİSİNE 168 GEBE MANDA VERİLDİ

Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekirdağ Manda Yetiştiricileri Birliği ile 2015 yılından bu yana sürdürülmekte olan Mandacılığı Geliştirme Projesi, Saray ilçesinin Güngörmez, Safaalan ve Bahçeköy mahallelerini kapsıyor. Manda yetiştiricilerinin sayısını çoğaltmak amacı taşıyan proje kapsamında söz konusu mahalledeki 61 manda yetiştiricisine toplam 168 gebe manda verildi.

PROJE İLE BİRLİKTE 8 İŞLETME AÇILDI, İL GENELİNDEKİ MANDA SAYISI 561’DEN 1622’YE ÇIKTI

Mandacılığı Geliştirme Projesi’nin başladığı 2015 yılından bugüne kadar, 500 tonun üzerinde manda sütü elde edilmiştir. Saray ilçesinde 2014 yılında proje başlarken 411 baş olan manda sayısı 2020 yılı itibariyle 1353 baş olmuştur. Aynı yıllar için il genelindeki manda sayısı 561 baştan 1622 başa çıkmıştır. Proje öncesinde Bahçeköy mahallesinde mandacılıkla uğraşan kimse yokken projeyle birlikte 8 işletme açılmış ve 48 baş manda varlığına ulaşılmıştır. 6 yıllık yapılan projeksiyona göre toplam malak sayısı 600 başa ulaşmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanlığımız bu proje kapsamında mandaların refahı için Güngörmez mahallesinde 6 adet, Safaalan mahallesinde ise 2 adet olmak üzere toplam 8 adet gölet yapmıştır. Mandaların daha yoğun olduğu Güngörmez mahallesine 1 tonluk süt soğutma tankı alınmıştır. Ayrıca bir bölgesel kültür unsuru olarak geliştirilmeye çalışılan kırsal turizmin çok önemli bir aracı haline getirilmiştir. Gelir düzeyi ve eğitim seviyesine bağlı olarak hızla değişmekte olan beslenme alışkanlıklarında aranan ürün haline gelen manda sütü ve eti bölgemiz üreticilerinin daha çok ilgisini çeker hale gelmiştir.

Advertisement

BAŞKAN ALBAYRAK: “KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR KÜLTÜRÜ YENİDEN CANLANDIRDIK”

Konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ, tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin önemli şehirleri arasında yer alıyor. Biz de bu gerçekten hareketle tarım ve hayvancılığı 5 vizyonumuz arasına alarak önemli projeleri hayata geçirdik. Bu projeler arasında yer alan Mandacılığı Geliştirme Projesi de bizim ve manda yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımızın büyük ve olumlu geri dönüşler aldığı projelerimizin başında geliyor. Proje kapsamına aldığımız Saray ilçemizin Güngörmez, Safaalan ve Bahçeköy mahalleleri iklim ve ekoloji bakımından manda yetiştiriciliğine çok uygun olan bir bölge. Bu mahallelerde öteden beri manda yetiştiriciliği yapılmaktaydı. Fakat son yıllarda ciddi bir azalma söz konusuydu. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hem kaybolmaya yüz tutmuş bir genetik kaynak korunup geliştirilirken onun getirdiği bir kültürü de yaşatmış olduk hem de bölge halkının gelir kaynaklarının çeşitlendirilip arttırılmasına katkı sağladık. Tekirdağ için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Faydalı böcek yetiştiriciliği için ekilen patatesler hasat ediliyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yerelden kalkınma hedefiyle ilçelerin kalkınmasına ve köyden kente göçün önüne geçmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda kooperatiflerle yapılan çalışmalar bir bir sonuç veriyor.

TOHUMLUK PATATESLER YETİŞTİ

Korkuteli Osmankalfalar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile yapılan işbirliği kapsamında kooperatife hibe edilen tohumluk patatesler yetişti ve hasat edildi. Kooperatif üyeleri tarafından yetiştirilen patatesler, Büyükşehir Belediyesi’nin biyolojik mücadele için faydalı böcek üretiminde kullanılacak. Büyükşehir Belediyesi tarafından üretimi gerçekleştirilen faydalı böcekler ise turunçgil ve nar bahçelerine bırakılarak unlu bit zararlısıyla mücadele edilecek. Bu sayede pestisit kalıntısının önüne geçilecek, üretici ve tüketicinin sağlığı korunacak, üreticinin üretim aşamasındaki işçilik ve pestisit maliyetleri azalacak.

BÜYÜKŞEHİR’E DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Korkuteli Osmankalfalar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi Musa Oral, Büyükşehir’den ilk kez hibe desteği aldıklarını belirterek, “Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızla yaptığımız görüşmelerde bundan sonraki yıllarda bu desteklerin farklı alanlarda ve farklı ürünlerle de devam edilmesi kararına vardık. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığımızın bizlere vermiş olduğu bu patateslerin herhangi bir ilaç ve gübre kullanılmadan tamamen organik şekilde üretilmiş olması da bizim için bir avantaj. Geri alma garantisiyle bu işe teşvik edildik. Bu desteklerin devamının sağlanmasını diliyoruz. Bu açıdan Belediyemizin vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler