Connect with us

Politika

Gürer: “Vatandaşın alım gücünün düşmesi pazarcı esnafını da zora soktu”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Zincir marketlerin her köşe başını tuttuğu günümüzde, tüm esnaflarımızın işleri bu sebeple daralmıştır. Pandemi, esnafı boğulma noktasına getirdi. Semt pazarlarında hem taze hem uygun fiyatla ürün satılır, vatandaşlarda haftalık sebze ihtiyacı için pazar yerlerini tercih ederdi. Marketlerde, fiyatların daha yüksek ve günlük ürünün sınırlı olması semt pazarlarını cazip kılıyordu. Mevsimine göre de fiyat indirimi önce pazar yerlerine yansırdı. Artık mevsimi gelen ürünün fiyatı pazarda dahi düşmüyor. Tarlada üreticinin elinde değer bulmayan ürün tezgâhta 4-5 kat zamlanıyor. Pazarcı esnafı karlarından ciddi oranda feragat etmesine rağmen vatandaşın gelir kaybı yaşaması neticesinde alım gücünün daralması ürün satışını zorlaştırıyor” diye konuştu.

CİDDİ VERİM KAYBI OLACAK 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yıl yaşanan kuraklığın yanında  don olayı ve dolu yağışının da  bahçelerde ciddi zarara neden olduğunu belirterek ürünlerde ciddi verim kaybına yol açtığını işaret etti.

Gürer, “İklim değişiklikleri ve küresel ısınma tarımsal anlamda önemli kayıplara neden olmaktadır. Üretici zor durumdadır. Bazı ürünlerde yaşanan talep daralması neticesinde ürünler tarlada kalmaktadır. Girdi fiyatlarındaki artış maliyeti direk  etkilemektedir. Bir de tüccarın alım yapmaması üreticinin belini bükmektedir. Öte yandan üreticiden alınan ürün yüksek fiyatla tüketiciye ulaşmaktadır. Bu arada yaşanan dolu, don, sel, çöl sıcakları ve kuraklık üreticiyi iyice boğmakta olup bir an önce ÇKS şartı aranmadan  zarar gören çiftçiye destek verilmelidir. Sadece TARSİM’e kayıtlı üreticilerin değil hasar gören tüm üreticilerin zararının karşılanması için girişimde bulunulmadır. ÇKS kaydı olmadığı için de TARSİM sigortası yaptıramayan çiftçilerin zararını da iktidar karşılamalıdır ” diye konuştu. 

YEM FİYATLARI ARTIYOR, ÜRETİCİ ZORDA 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde tarımla uğraşan her kesim sorunlu. Tüketiciye ürün yetiştiren çiftçi de geçimini hayvancılıkla sağlayan da dert yanıyor. Tüketicinin çarşı-pazar ve markete, zorunlu ihtiyaçlarının dışında gidecek ve alım yapacak ekonomik gücü yok. Et ve süt fiyatları tüketiciye ulaşana kadar kat kat artsa da  besicinin bundan bir kazancı olmuyor. Aradaki fiyat farkı aracıların kazançlarını katlıyor. Üreten ve tüketen sıkıntı yaşıyor. Serbest piyasa ekonomisinde kamu devrede olmayınca vurguncular ve aracılar piyasa fiyatlarını oluşturuyor. Hayvancılıkla uğraşan üreticilerin yaşadığı en önemli sorunların başında da yem fiyatlarına gelen zamlar var. Yem fiyatlarına bir yıl içinde gelen zam yemin fiyatını neredeyse iki katına çıkardı. Bu nedenle hayvan üreticileri girdi maliyetlerinin sürekli artmasından şikayet ediyor. Hayvancılıkta gider artıp gelir daralıyor ama hayvanın sütü ve eti üreticiden düşük fiyatla alınıp vatandaşa yüksek fiyatla satılmasına iktidar tarafından göz yumuluyor” şeklinde konuştu. 

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler