Connect with us

Politika

Gürer: “Yem Fiyatlarındaki Artış Lafla Önlenemez, İcraat Gerekir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, tarımda yaşanan sorunları sıraladı. 

AKP, TARIMDA DUVARA TOSLADI 

Gürer, CHP Grubu adına yaptığı konuşmada, AKP iktidarının tarım politikasını eleştirerek, “ AK Parti’nin yirmi yılda uyguladığı tarım politikaları ne yazık ki çiftçiyi de besiciyi de bitirdi. Bu bağlamda geldi duvara tosladı, sorunlar arttı, katlandı” dedi. 

YEM FİYATLARI BESİCİYİ PERİŞAN ETTİ 

Süt üretiminde girdi maliyetlerinin yüzde 70’ini oluşturan yem fiyatlarındaki artışın üreticileri perişan ettiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, üreticinin ve çiftçinin sürekli mağdur edildiğini, o nedenle bu durumda üretiminin olmayacağının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini kaydetti.

KÜÇÜK AİLE TİPİ İŞLETMELER 

Advertisement

CHP Milletvekili Gürer, ülkemizde bu sürecin bile bile yaratıldığına da işaret ederek, “Küçük aile tipi işletmeler ve kırsal desteklenmedi, bunun yanında ülkemizde tarıma doğru destekler verilmedi ve bugünkü yaşadığımız sorunlarla karşı karşıya kaldık” dedi.

5 MİLYON HEKTAR TARIM ARAZİSİ TARIMDAN ÇIKTI 

5 milyon hektar tarım arazisinin tarımdan çıkarıldığını ifade eden Gürer, 1970’te 21 milyon hektar olan mera arazisinin, 11 milyon hektara gerilediğini belirtti. 

MERA ALANLARI SÜREKLİ DARALIYOR 

Gürer, İrlanda’da meradan ot faydası sağlama oranının yüzde 97, İngiltere’de yüzde 83, Fransa’da yüzde 71  olduğunu kaydeden Gürer, ülkemizde meraların yok edildiği için hayvanların 12 ay boyunca ahırda tutulduğunu söyledi. Gürer, “Hayvanlar içinde elde edilecek yemin önemli bölümünü ithalatla karşılıyoruz yani mısırını, soyasını, ayçiçeği tohumu küspesini, pamuk tohumu küspesini yurt dışından getirip bu hayvanlara veriyoruz. Fiyatlar sürekli katlanıyor, besicinin oradan elde ettiği gelir daralınca da sorunlar büyüyor” diye konuştu,

Advertisement

SÜT ÜRETİCİSİ DESTEKLENMİYOR 

Gürer, Ulusal Süt Konseyi’ni yalnızca sanayici ve iktidarın el ele yürüdüğü bir alan olarak değerlendirdi ve orada süt üreticisinin düşünülmediğini, süt üreticisine yeterli destek sağlanmadığını anlattı.

110 LİRAYA PEYNİR SATILIYOR 

Gürer, geçen yıl, Ulusal Süt Konseyinin bir yıl boyunca sütü sabit tüttüğünü anımsatarak. “Ama sütten üretilen her ürünün de fiyatı katlandı. Rafa gidiyorsunuz, kilosu 110 liradan peynir var. Türkiye’de 10 kilo sütten 1 kilo peynir elde ediliyor. Hesaba vurduğun zaman birileri para kazanıyor, üretenler buradan para kazanamıyor. Süt üreticiliği, hayvancılık kolay bir iş değil, yirmi dört saat hayvanla haşır neşir olmak zorunda, tatili yok, dinlencesi yok; hayvanın aşısı, veterineri, bakımı sorun” ifadelerini kullandı. 

BESİCİ YEME PARA BULAMIYOR 

Advertisement

Besicilerin önceki yıllarda hem için harcadığını parayı bu yıl harcayamadığına dikkat çeken Gürer, “Yani daha önce yem için harcadığı parayı, bu kez harcayamayan besici ne yapıyor? Samanı daha çok vermek istiyor ama kuraklığın etkisiyle bu kere de saman bulmak zorlaştı. Geçen yıl 600 lira olan samanın tonu, bu yıl 1.300 lira, orada sorun var. 2019’da TMO’nun arpa alış fiyatı tonu 1.100 liraydı; bugün 1.750 liraya TMO alıyor, 1.950’ye satıyor ama piyasada 2.500 lira. Yem fiyatı böyle olursa bu üretici ne yapacak? Sorunlar, sıkıntılar sürekli artarak büyüyor” diye konuştu. 

3 LİRA 20 KURUŞ ÜRERİTİCİNİN BEKLENTİSİNİ KAŞILAMADI 

Bu arada CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, Ulusal Süt Konseyi tarafından açıklanan  çiğ süt referans fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında litresi 3 lira 20 kuruş açıklanan çift süt fiyatına 20 kuruş da destekleme fiyatı eklenerek, sütün litresinin 3 lira 40 kuruş olmasının sağlandığını belirten Gürer, açıklanan fiyatının beklentilerin çok altında kaldığını ifade etti. 

ÇİĞ SÜT FİYATI 4 LİRA OLMALIYDI 

Süt üreticisinin destekleme fiyatları dahil litre başına 4 lira civarında bir fiyat beklediğini ifade eden Gürer, yılbaşından bu yana özellikle yem fiyatlarında olmak üzere süt maliyetlerinin yüzde 50 oranında arttığı bir dönemde, çiğ süt referans fiyatındaki artışın yüzde 10’u bile bulmadığına dikkat çekti. 

Advertisement

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞ 

Yem fiyatlarındaki artışın en önemli göstergesinin TMO’nun açıkladığı arpa taban fiyatı olabileceğine işaret eden Gürer, 2019 yılında ton başına 1100 TL olan arpanın 2021 yılı için 1750 lira olarak açıklandığını hatırlattı. Borsa’da arpa fiyatının 2 bin 500 lirayı aşmışken, TMO’nun 1950 liradan arpa satacağını duyurduğuna vurgu yapan Gürer, “Yem fiyatları 2 katına çıkarken ne süt ne de et fiyatları üretici bazında bu kadar artmadı. Ancak et ve süt ile et ve süt ürünlerinin fiyatları çok arttı. Üretici para kazanamazken, marketlerde ciddi oranda et ve süt ürünleri ile hayvansal gıda ürünlerinin fiyatlarındaki artış, tüketiciyi ürün alamaz hale getirdi. Üretici kazanamadı, tüketici pahalıya ürün aldı, aracılar ciddi kazanç elde etti” diye konuştu.

GİRDİ FİYATLARI DÜŞÜK TUTULMALI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, karma ve kaba yem fiyatlarının sürekli artmasının süt ve et üretiminde sorunun artmasına neden olduğunu anlatan Gürer, yapılması gerekenin girdi fiyatlarını düşük tutup süt fiyatlarının da girdi maliyetlerine göre ayarlanması olduğunu sözlerine ekledi. 

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler