Connect with us

Tarım ve Hayvancılık

Hayvancılıkta yem fiyatları ve yaşanan kriz

Hayvancılıkta yem fiyatları ve yaşanan kriz

Hayvancılıkta yem fiyatları ve yaşanan kriz üretimi zora sokmakta. Yem fiyatları temmuzdan bugüne yüzde 40’a varan oranlarda zamlandı. Yem üreticileri ve hayvancılıkla uğraşanlar durumdan şikayet ederken, özellikle yemciler yem ham maddesi bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Hayvancılıkta Yem Fiyatları ve Yaşanan Kriz

Son günlerde temizlik ürünlerinden gıdaya kadar her alanda gelen zamlar gündemin en önemli konuları arasında. Yükselen kurlar, tarladaki verimsizlik, artan maliyetler, fırsatçılık, stokçuluk gibi sebeplerle fiyatların arttığı konuşulsa da. Gelen zamlar hem tüketiciyi hem de üreticiyi etkiliyor.Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticiler de artan yem fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor. Yemin ana hammaddeleri arasında yer alan mısıra temmuzdan eylüle yüzde 25. Arpaya yüzde 33, soya küspesine yüzde 43, yemlik buğdaya da yüzde 28 zam geldi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Bandırma’da yumurta tavukçuluğu yapan bir firmanın yöneticisi yükselen fiyatlar sonrasında yem almakta zorlandıklarını söyledi. Adana ve Konya’da hasat zamanı olmasına rağmen fiyatların bu denli yükselmesine anlam veremediklerini ifade eden yönetici. “Arpa, buğday, soya küspesi, ay çiçek küspesi gibi birçok yemin fiyatları yükseldi. Yakında yem alamayacağız. Bu da üretimi durdurma anlamına geliyor. Bir an önce bu yükselişlerin durması gerekiyor. Yumurta fiyatları tüketici tarafında zaten artmış durumda. Böyle devam ederse maliyetlerimiz arttığı için biz de fiyatları daha da yükseltmek durumunda kalacağız” dedi.

YEM HAMMADDESİ BULAMIYORUZ

Yem fiyatlarında yaşanan yükselişin yükselen döviz kurları ile ilgili olduğunun altını çizen Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş. “Bu sene döviz tahminleri tutmadı. Toprak Mahsulleri Ofisi bu sene fiyat belirlerken, dolar kuru tahminini yıl sonu için 4.7-5 TL bandında hesaplıyordu. Bu aşıldı. Böyle olunca da ilk defa hububat fiyatları yurtdışındaki fiyatların altında kaldı. 35 yıldır bu sektördeyim ilk kez böyle bir durum yaşandı. Yurtiçindeki fiyatlar da hemen yurtdışındaki ürünlerin fiyatlarına doğru çekildi.

Advertisement

Arpa, buğday üreticiden mayıs, haziran ve temmuz aylarında borsalar ve aracılar tarafından toplandı. Söz konusu ürünlerin fiyatları piyasada yukarı tırmandırıldı. Mısırın şu anda hasat dönemi ton 850-900 liraya satılır diye hesaplanıyordu. Yine dolar kurundaki yükseliş sebebiyle fiyatlar yurtdışı ile eşitlendi. Üretici de, aracı da fiyat artacak diye ürün bile satmak istemiyor. Şu anda mısırın tonu 1200-1250 TL civarında. Yem sanayicisi, yem yapmak için hammadde bulamıyor. Mal satmayı bıraktılar” diye konuştu.ÇİFTÇİ KAZANMIYOR

Yem üreticilerinin dünya piyasalarındaki mısır fiyatları ile yerli üreticiyi geçmişte terbiye ettiğini belirten. Adana Seyhan Ziraat Odaları Birliği Başkanı Süleyman Girmen şunları söyledi. “Üreticide biraz da olsa fiyat yükselince yem üreticileri hemen ithalat sopasını çeker, yurt dışında daha uygun fiyata ham madde getirirdi. Şu anda bunu yapamıyorlar. 1200 TL’lik mısır fiyatı dendiğinde bu çiftçinin cebine giriyor diye anlaşılmamalı. Çiftçi en fazla ton başına 1000 TL alıyor. Geri kalan nakliye ve aracılara gidiyor. Fiyatlar konusunda yemciler kısmen de olsa haklı. Onlar da yüksek fiyata alınca yüksek fiyattan satmak istiyorlar. Bu işten en çok hayvancılık sektörü etkilenir. Zaten bıçak sırtı gidiyordu. En önemli girdi maliyetlerini de yem oluşturuyor. Yaşanan süreçte ne yemci, ne üretici ne de hayvancı memnun. Bir an önce siyasi otorite kontrolünde tüm paydaşlar bir araya gelmeli en az zararla bu işten çıkışın formülü aranmalıdır”

Hayvancılıkta yem fiyatları ve yaşanan kriz

Hayvancılıkta yem fiyatları ve yaşanan krizTMO DEVREYE GİRMELİ

Ülkü Karakuş, yükselen fiyatları engellemek için TMO’nun devreye girmesi gerektiğini dile getirdi. Ülkü Karakuş, “TMO’nun elinde sıfır gümrükle hammadde ithal etme yetkisi var. Karar da alındı aslında. Şu anda TMO’ya onay verilmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı. Yem üreticilerinin çiftçinin mal vermediği iddiasına da cevap veren Süleyman Girmen ise, “Mısır hasadı bitti. Burada ürünü stoklayabilecek çiftçinin oranı yüzde 10’u geçmez. Gerisi depocuların, büyük oyuncuların elinde. Yurtiçi fiyatlarının yurtdışı fiyatlarını yakalamasını bekliyorlar”dedi.

Kaynak: Yeniçağ

Advertisement

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Sakarya, EXPO 2029’a talip oldu

Sakarya, yeni bir uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapmak için kolları sıvadı. Dış mekân süs bitkisi üretiminde Türkiye’de ilk sırada bulunan kent, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle A1 kategorisinde EXPO 2029’a aday oldu. Uluslararası Bahçecilik Bitkileri Federasyonu’nun dünyanın farklı şehirlerinde 5 yılda bir düzenlediği organizasyon, bu alandaki en geniş katılımlı etkinliklerden biri olmasıyla önem taşıyor. 6 ay sürecek organizasyona 3 milyon yerli ve yabancı ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor.

29 bin ağaç, 80 bin çalı grubu bitki dikilecek

Doğal güzellikleri ve kente yapılan yatırımlarla cazibe merkezine dönüşen Sakarya’nın EXPO 2029 için en güçlü aday olduğunu belirten Yüce, “Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde düzenlediğimiz BMX Supercross Dünya Kupası’ndan sonra şehrimizi yeni uluslararası etkinliklerle dünyaya tanıtacağız. Sakarya Nehri’nin kenarına inşa edeceğimiz EXPO 2029 Sakarya Proje Uygulama alanı, yeni bir çevreci yaşam ve rekreasyon merkezi olacak. Proje tamamlandığında burada 86 tür ve 255 çeşit olmak üzere 29 bin ağaç grubu bitki ile 54 tür ve 107 çeşitten oluşan 80 bin çalı grubu bitki dikeceğiz” dedi.

Yüce, Kültür Bahçeleri temasını anlattı

“2029 Sakarya Uluslararası Bahçecilik Exposu” adıyla hazırlanan başvuru projesinde “Kültür Bahçeleri” temasının belirlendiğini söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bu tercihte kentte huzur içinde yaşayan farklı kültürlerin etkili olduğunu belirtti. Yüce, maskot olarak coğrafi işaret alan ve Sakarya ile özdeşleşen kabak bitkisini seçtiklerini ifade ederek şunları anlattı; “Kültür Bahçeleri temamız üç alt temadan oluşmaktadır. İlk hedefimiz tarımsal üretimi artırarak vatandaşları güvenli ve sağlıklı gıdalarla buluşturmak. İkinci alt temamız bitkilerin iyileştirici gücünden yararlanarak alternatif tıp için yetiştirdiğimiz aromatik bitkileri tanıtmak. Son olaraksa çağımızın en büyük sorunu stresi tabiat ile yenmek ve doğal yaşamın avantajlarını anlatmak”.

Advertisement

Türkiye’nin 7 bölgesi Sakarya’da buluşacak

Proje kapsamında EXPO alanına Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesine ait kültür evlerinin inşa edileceğini kaydeden Yüce, bu noktalarda gastronomi zenginliğinin bulunacağını söyledi. Yüce, sözlerinin devamında; “Bu 7 bölge evinde aynı zamanda terapi yöntemleri geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın örneklerine ulaşılacak. Ayrıca projemiz içinde ekolojik yaşam alanları, göl, orman, meyve bahçeleri, köy evleri, tıbbi ve aromatik bitki üretim alanları ve karavan kamp yerleri de olacak. Yeni bilgi ve teknolojilerin gelecek nesillere aktarılacağı uygulamalı eğitim merkezimiz de vatandaşlara hizmet verecek” dedi.

AIPH heyeti Sakarya’ya tam not verdi

Öte yandan, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH), üst düzey bir heyet ile Sakarya’yı ziyaret etti. AIPH Başkanı Bernard Oosterom, Başkan Yardımcısı Leonardo Capitanio ve Dış İlişkiler Müdürü Elena Terekhova’dan oluşan heyet, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile EXPO alanını gezerek incelemelerde bulundu. EXPO adaylığında Sakarya’ya destek mesajı veren Oosterom şunları söyledi; “Sakarya’nın gerçek anlamda yeşil bir şehir olma hayali kuracağını umuyor ve bu yolculukta size yardımcı olmayı çok istiyoruz. AIPH onaylı bir EXPO’ya ev sahipliği yapmak büyük bir sorumluluk. Sakarya’yı şehir yeşillendirme ve sürdürülebilirlik konusunda dünya lideri olarak konumlandıracaksınız. Bu ziyaretin AIPH ile Sakarya arasındaki uzun ve verimli ilişkinin başlangıcı olmasını diliyoruz”.

 

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Uluslararası Tarım Gazetecileri Antalya’da Bir Araya Geldi

Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneğimizin (TAGYAD), Uluslararası Tarım Gazetecileri Federasyonu (IFAJ) ile birlikte 22 – 26 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya’da düzenlediği Basın Turu başarıyla sona erdi. Growtech Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı’nın destekleriyle gerçekleşen TAGYAD – IFAJ Basın Turu 16 ülkeden 23 tarım gazetecisinin katılımıyla iki tam gün süren yoğun bir programa sahne oldu. 

Tohumculuktan çiçekçiliğe, tarımsal mekanizasyon ve seracılıktan, meyve ve sebze ihracatına kadar farklı konularda yapılan toplantı ve sunumları büyük bir ilgiyle izleyen yabancı gazeteci dostlarımız böylece gerek Türk tarım ve gıda sektörü gerekse Antalya’nın tarımsal potansiyeli hakkında geniş bilgi edindiler.

TAGYAD Yönetim Kurulu başkanı İsmail Uğural, “TAGYAD’ın, IFAJ ile birlikte son altı yıl içinde düzenlemiş olduğu 5’inci uluslararası organizasyonun gerçekleşmesinde katkı sahibi olan diğer kurum ve kuruluşlar; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Türk Tarım Alet ve Makina İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB), Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya Ticaret Borsası, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Antalya Teknokent AŞ, Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (TSÜAB), TARİŞ Pamuk Birliği, TARİŞ Üzüm Birliği, Yüksel Tohum AŞ, Osman Akça Tarım Ürünleri AŞ ve Alhatoğlu Zeytinyağları’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Tarım ve Hayvancılık Haberleri

Türkiye’nin Büyüyen Markası “Bimuz”

Antalya, Manavgat ilçesi Çakır mahallesinde 2017 yılında tarım sektörüne yatırım yapan Öncel Grup, tropik sera yatırımları ile sektöre destek vermeye devam ediyor.

2017 yılında muz üretmek için modern sera inşaatıyla başladıklarını belirten şirketin yönetim kurulu başkanı Şevki Öncel; “Ticarete ilk olarak 1988 yılında Öncel Klima şirketimizle başladığımız yolda, Ticaret Odasında yapılan bir sunumda ülkemizin bereketli topraklarının değerlendirilmesi gerektiğinin söylenmesi üzerine tarım sektörüne yatırım yapmaya karar verdim”

Sektöre girmeden önce uzun araştırmalar yaptığını belirten Öncel; “Yenilenebilir enerji kaynağı kullanarak havadan-suya ısı pompalarıyla toplamda 170 dekar serayı 2 ay boyunca +12 c’ nin altına düşürmeyecek şekilde ısıttık. Bunun için sadece 12 bin lira değerinde elektrik enerjisi harcadık. Çevreye karbondioksit ve benzeri zararlı gaz salınımı yapmadık. Bu şekilde çevreye duyarlı ve sağlıklı gıda üretiminin ilk aşamasını tamamladık” dedi.

Üretilen muzların işlenmesi için 2019 yılında 3 bin 500 m2 paketleme ve sarartma tesisini açtıklarını belirten Öncel; “Ülkemiz yeterli muz üretmediğinden muz sektörüne girerek dış ticaret açığını kapatmaya ve vatandaşlarımıza kaliteli yerli muz yedirmeyi hedefledik. Bugün ülkemizde üretilen 728 bin ton muzun %41’i 296 bin tonu Antalya’da üretilmektedir. İlk biz bu işe girdiğimizde çevremizde doğru dürüst bir tesis yoktu. Şimdi çevremiz muz seraları ile dolu. Önce biz inandık, başardık ve çevremize örnek olduk” dedi.

Ülkemizin tropik meyve ürünlerinde ithalatçı olduğunu belirten Öncel Grup yönetim kurulu başkanı Şevki Öncel; “Yatırım yaparken bir yandan Ar-Ge’ye de önem veriyoruz. Hangi tropik meyvelerin ülkemizde yetiştirilebilir, hangileri halkımızın ağız tadına uygun olur diye tropik meyve serası kurduk. Seramızda 25 çeşit tropik meyve bulunmaktadır. Araştırmalarımız sonucu ülkemize en uygun bitkileri yetiştirerek burada da dövizlerimizin içerde kalmasını sağlayacağız”

Advertisement

Tarıma 180 milyon liralık yatırım yapmalarına rağmen, destek ve kredilerin yeterli olmadığını belirten Öncel; “Son günlerde artan girdi maliyetlerinin üretimi zorlamakta ve maliyetler neredeyse 4 kat arttı. Enerji maliyetler çok yüksek. Bunun yanında naylon, sulama ve diğer tarım ekipmanlarında KDV oranı %1’e indirilmelidir. Özellikle gübre konusunda acil bir destek programı yapılmalıdır. Girdi maliyetleri yanında bu şartlar altında yatırım yapmak istediğimizde ise krediye ve bürokratik engelleri aşmakta zorlanıyoruz. İş süreçlerinin yatırımı yapmak isteyenler için kolaylaştırılmalıdır” dedi.

Üretimlerini tüketiciye ulaşması için tropik sepeti portalını kurduklarını belirten Öncel; “Elimizden geldiğince üreticiden tüketiciye zincir halkasını azaltarak vatandaşlarımızın tropik meyvelere ulaşmasını sağlamak için www.tropiksepeti.com internet sitesini kurarak halkımıza sağlıklı gıdayı ulaştırmaya çalışıyoruz. Tüketiciler buradan benzersiz tropik meyvelere ulaşabilirler” dedi.

Rumico

Devamını Oku

Trendler