Connect with us

Politika

Benim Gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.

ikinci kurucu meclis

Benim Gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.

Nasıl oluyor da Sayın Cumhurbaşkanı ” ikinci kurucu meclis ” diyebilme hakkını kendisinde görebiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti millet vekillerine verdiği iftar yemeğinde26. dönem meclisi için “Benim Gözümde 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi , Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.” dedi.ikinci kurucu meclis açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan seçimlere 38 gün kala söyledi bunu. Cumhurbaşkanı görevi bitecek olan meclise ikinci kurucu meclis dedi. Yani, 26. dönem meclisini ilk meclis olan GAZİ MECLİS ile aynı tuttu.

Bu konuşmanın ardından MHP’den Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız bakın Erdoğan’a nasıl kol kanat oldu. Fethi Yıldız : “Cumhurbaşkanımızın açıklaması, ikinci kurucu meclis derken cumhurbaşkanı hükumet sistemi kabulünü yapan meclistir. Bundan dolayı demiştir.” dedi.

Bu söze tepki vermemek eleştirmemek mümkün değil

Şimdi gelelim benim şahsi düşüncelerime. Bu söze tepki vermemek eleştirmemek mümkün değil. Çünkü Türkiye’den, Türkiye Cumhuriyetinden bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu meclisinin kim olduğunu tarih kitapları hep yazdı, yazmaya da devam edecek. Böyle bir söylemin, hele ki bizi yöneten bir kişi tarafından söylenmesi kabul edilebilecek bir şey değil.

Bir tane kurucu meclis var. O da Birinci Meclis Gazi Meclis‘tir. MHP’li yetkiliyi dinliyorsunuz, en çok eleştirmesi gereken bir yetkili olması gerekirken o da buna bir kulp bulmaya çalışıyor, Sayın Cumhurbaşkanına toz kondurmuyor.

Bu söylem ikinci cumhuriyet gibi bir söylem açıkçası. Bizim bir kurucu meclisimiz var o da Birinci Gazi Meclis Sayın Cumhurbaşkanım.

15 Temmuz dan sonrasını kastediyorsanız, kusura bakmayın da ülkeyi bu hale siz getirdiniz. Önceden “Cemaat” diyordunuz, sonra “FETÖ” daha sonra da “Terör Örgütü” dediniz. Yıllar yılı bu örgüt ile kol kola gittiniz, sonra bu örgüt böyle bir girişimde bulundu (Bu arada darbenin her türlüsüne karşı olduğumu belirteyim) ve sizde bu girişimi bastırmanın başarısını 26. dönem meclisine atfet tiniz. Dediniz ki, şöyle yaptınız böyle başardınız çok iyi yaptınız vs vs, dolayısıyla siz ikinci kurucu meclis siniz.

Hayır arkadaş ben bunu kabul etmiyorum. Bu kadar ucuz değil, bu Cumhuriyet bu kadar kolay kurulmadı. Hangi savaşlardan geçtiğimizi, nasıl mücadeleler verdiğimizi herkes biliyor.

O İSİM : GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bakın yarın 19 Mayıs. Size bir başka olay daha anlatayım.

19 Mayıs’da Kurtuluş mücadelesinin ateşlendiği an herkesin bildiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a inmesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Samsun’a gidip ayak bastığında kurtuluş mücadelesi başlamıştır.

TBMM Başkanı Atatürk sevgisinden yoksun olduğunu düşündüğüm Sayın İsmail Kahraman bu gün bir mesaj yayınladı. 5 paragraftan oluşan bir yazı. Hiç bir cümlesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini geçirmedi.

Meclis Başkanı çok önemli bir koltukta oturuyor ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk adını mesajında geçirmiyor. Onun yerine, Samsun’dan yola çıkan heyet diye bahsedir.

Bakın ayrıca Sayın Meclis Başkanı ne diyor : “Samsun’dan yola çıkan heyet Amasya, Erzurum ve Sivas güzergahını takip ederek Ankara’ya ulaşmış, zafere tam inanmış bir milletin her türlü yokluğa göğüs gererek neleri başarabileceğini göstermiştir.

Kim yaptı bunu Sayın Meclis Başkanı ?????

Bunu yapan bir isim var. Bunu yapan bir Lider var Sayın Başkan.

Onun ismi de GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 

 

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırakın

Politika

Bozkurt işareti yapabilir miyim?

Bozkurt işareti yapabilir miyim?

Erdoğan dün düzenlenen törenle Trabzon’un ilçe adaylarını açıkladı. Erdoğan’ın AK Parti’nin destekleyeceği MHP’li aday Refik Kurukız’ı sahneye çağırmasının ardından Kurukız, Erdoğan’dan “Bozkurt işareti yapabilir miyim?” diyerek izin istedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’da partisinin ilçe adaylarını açıkladı.

Açıklanan 18 ilçeden ikisinde MHP adayını destekleme kararı alınırken Çarşıbaşı ve Şalpazarı ilçesinde AK Parti‘nin aday çıkarmayarak MHP’nin adayını destekleyeceği belirtildi.

Erdoğan’ın dün (11 Ocak) Hayri Gür Spor Salonu’nda gerçekleştirilen tanıtım töreninde adayları  açıkladı.

Adayların açıklaması üzerine MHP’nin Trabzon Şalpazarı Belediye Başkan adayı Refik Kurukız’ın sahnede izin istemesi ise dikkatlerden kaçmadı.

BOZKURT İŞARETİ YAPABİLİR MİYİM

Sendika.org’da yer alan habere göre Kurukız ismi hitap edildikten sonra sahneye çıktı ve Erdoğan’ın elini sıktı. Sonrasında Erdoğan’ın kulağına yaklaşarak “Bozkurt işareti yapabilir miyim?” diye sordu.

Kurukız, Erdoğan’ın “Yap bakalım” diye izin vermesinin ardından bozkurt işareti yaptı.

Devamını Oku

Politika

Vatandaş Ucuz Et Yerine Yağ Yiyor

Vatandaş Ucuz Et Yerine Yağ Yiyor

Vatandaş Ucuz Et Yerine Yağ Yiyor. Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu: Kasaplarda 100 gram kıymanın içinde %5 yağ varken; yandaş zincir mağazalarda yağ var.

Vatandaş Ucuz Et Yerine Yağ Yiyor

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, vatandaşa ucuza satılan etin ya da kıymanın aslında yağ olduğunu belirtti. Akp iktidarı vatandaşa ucuz et yerine aslında pahalıya yağ satıyor ve et yerine yağ yedirtiyor ifadesini kullandı.Ucuz Eti Vatandaş 30 Liraya Değil 37,5 Liraya Yedirtiyorsunuz

CHP’li Gaytancıoğlu et ve kıyma satışı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Ucuz et olarak Türkiye genelinde belirli zincir mağazalarda satılan kuşbaşı et ve kıymada, yapılan sözleşmelerde, yağ oranı yüzde 20 olarak belirlenmiştir.

Hâlbuki kasaplarda satılan kırmızı ette yağ oranı yüzde 5 ila 7’yi geçmemektedir. Şimdi soruyorum: Demek oluyor ki marketlere verilen sözde ucuz etin vatandaşa satış fiyatı 30 lira değil, 800 gramı 30 liradır yani kilogram fiyatı 37,5 liradır.

Yani iktidar olarak algıda ucuz et reelde pahalı fiyatlardan et satıyorsunuz. Ben de şimdi size soruyorum: Acaba bu satışlardan kimler ne rantlar sağlıyor, bunu bir açıklar mısınız?”

Ucuz Etlerin İçine %20 Yağ İlave Ediliyor

İktidarın ucuza et yedirdiğini iddia eden CHP’li vekil Okan Gaytancıoğlu,“İnsanlara ne yediriyorsunuz biliyor musunuz? Yağ yediriyorsunuz.

Sözleşme yapıyorsunuz ve ucuz etlerin içine yüzde 20 yağ koyuyorsunuz. Peki, kasaptan 1 kilo kıyma alın. Gerçi 1 kilo kıyma kimse alamıyor. 100 gram kıyma alıyor insanlar.

Bunun içerisinde ne kadar yağ var biliyor musunuz? Yüzde 5, bilemediniz yüzde 7 ama sizin yandaş mağazalarınızdan, zincir mağazalarınızdan satın alınan etlerde yüzde 20 oranında yağ var.

Yani siz 1 kilo et satmıyorsunuz 800 gram et satıyorsunuz. Diğer bir ifade ile 30 liradan satmıyorsunuz, 37,5 liradan satıyorsunuz. Kim kazanıyor kim kaybediyor, o belli? Tüketici kaybediyor, dar gelirli kaybediyor, yoksul insanlar kaybediyor.”

Devamını Oku

Politika

Binali Yıldırım istifa etmezse İstanbul’daki seçim iptal edilebilir

Binali Yıldırım istifa etmezse İstanbul'daki seçim iptal edilebilir

Binali Yıldırım istifa etmezse İstanbul’daki seçim iptal edilebilir. Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, AK Parti tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na aday gösterilen Binali Yıldırım’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı görevinden istifa etmemesi durumunda ‘tam kanunsuzluk’ halinin oluşacağını, bunun İstanbul’daki seçimlerin iptaline yol açabileceğini söyledi.Binali Yıldırım istifa etmezse İstanbul’daki seçim iptal edilebilir

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre,  Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Binali Yıldırım’ın, Meclis Başkanlığı görevinden istifa etmemesiyle ilgili söylediği “Seçim bir siyasi faaliyet değildir” sözlerini değerlendirdi.

 

Aktan, “Olay etik boyutun ötesindedir. Belediye başkan adaylığı tamamen siyasi bir faaliyettir, burada hiçbir tereddüt yoktur, ‘siyasi faaliyet değildir’ demek mümkün değil” dedi.

Aktan, anayasanın 94. maddesine göre Yıldırım’ın TBMM Başkanlığı’ndan istifa etmesi gerektiğini belirterek “Meclis Başkanlığı’ndan kesinlikle çekilmesi gerekiyor. Belediye başkan adaylığının siyasi faaliyet olmadığını söylemek olanaksızdır. İç hukuk da evrensel hukuk da bunu siyasi faaliyet olarak görür” diye konuştu.

Aktan, Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmemesi durumunda ‘tam kanunsuzluk’ halinin oluşacağını ve bunun, İstanbul’daki belediye seçimlerinin iptaline yol açabileceğini belirtti.

Devamını Oku

Trendler

error: İzinsiz Olarak Kopyalama yapamazsınız. !!