Connect with us

Politika

Benim Gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.

ikinci kurucu meclis

Benim Gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.

Nasıl oluyor da Sayın Cumhurbaşkanı ” ikinci kurucu meclis ” diyebilme hakkını kendisinde görebiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti millet vekillerine verdiği iftar yemeğinde26. dönem meclisi için “Benim Gözümde 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi , Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.” dedi.ikinci kurucu meclis açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan seçimlere 38 gün kala söyledi bunu. Cumhurbaşkanı görevi bitecek olan meclise ikinci kurucu meclis dedi. Yani, 26. dönem meclisini ilk meclis olan GAZİ MECLİS ile aynı tuttu.

Bu konuşmanın ardından MHP’den Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız bakın Erdoğan’a nasıl kol kanat oldu. Fethi Yıldız : “Cumhurbaşkanımızın açıklaması, ikinci kurucu meclis derken cumhurbaşkanı hükumet sistemi kabulünü yapan meclistir. Bundan dolayı demiştir.” dedi.

Advertisement

Bu söze tepki vermemek eleştirmemek mümkün değil

Şimdi gelelim benim şahsi düşüncelerime. Bu söze tepki vermemek eleştirmemek mümkün değil. Çünkü Türkiye’den, Türkiye Cumhuriyetinden bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu meclisinin kim olduğunu tarih kitapları hep yazdı, yazmaya da devam edecek. Böyle bir söylemin, hele ki bizi yöneten bir kişi tarafından söylenmesi kabul edilebilecek bir şey değil.

Bir tane kurucu meclis var. O da Birinci Meclis Gazi Meclis‘tir. MHP’li yetkiliyi dinliyorsunuz, en çok eleştirmesi gereken bir yetkili olması gerekirken o da buna bir kulp bulmaya çalışıyor, Sayın Cumhurbaşkanına toz kondurmuyor.

Bu söylem ikinci cumhuriyet gibi bir söylem açıkçası. Bizim bir kurucu meclisimiz var o da Birinci Gazi Meclis Sayın Cumhurbaşkanım.

15 Temmuz dan sonrasını kastediyorsanız, kusura bakmayın da ülkeyi bu hale siz getirdiniz. Önceden “Cemaat” diyordunuz, sonra “FETÖ” daha sonra da “Terör Örgütü” dediniz.

Yıllar yılı bu örgüt ile kol kola gittiniz, sonra bu örgüt böyle bir girişimde bulundu (Bu arada darbenin her türlüsüne karşı olduğumu belirteyim) ve sizde bu girişimi bastırmanın başarısını 26. dönem meclisine atfet tiniz.Advertisement

Dediniz ki, şöyle yaptınız böyle başardınız çok iyi yaptınız vs vs, dolayısıyla siz ikinci kurucu meclis siniz.

Hayır arkadaş ben bunu kabul etmiyorum. Bu kadar ucuz değil, bu Cumhuriyet bu kadar kolay kurulmadı. Hangi savaşlardan geçtiğimizi, nasıl mücadeleler verdiğimizi herkes biliyor.

O İSİM : GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bakın yarın 19 Mayıs. Size bir başka olay daha anlatayım.

19 Mayıs’da Kurtuluş mücadelesinin ateşlendiği an herkesin bildiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a inmesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Samsun’a gidip ayak bastığında kurtuluş mücadelesi başlamıştır.

TBMM Başkanı Atatürk sevgisinden yoksun olduğunu düşündüğüm Sayın İsmail Kahraman bu gün bir mesaj yayınladı. 5 paragraftan oluşan bir yazı. Hiç bir cümlesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini geçirmedi.

Advertisement

Meclis Başkanı çok önemli bir koltukta oturuyor ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk adını mesajında geçirmiyor. Onun yerine, Samsun‘dan yola çıkan heyet diye bahsedir.

Bakın ayrıca Sayın Meclis Başkanı ne diyor : “Samsun’dan yola çıkan heyet Amasya, Erzurum ve Sivas güzergahını takip ederek Ankara’ya ulaşmış, zafere tam inanmış bir milletin her türlü yokluğa göğüs gererek neleri başarabileceğini göstermiştir.

Kim yaptı bunu Sayın Meclis Başkanı ?????

Bunu yapan bir isim var. Bunu yapan bir Lider var Sayın Başkan.

Onun ismi de GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Advertisement

(Fatih Portakal)

 

 

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler