Connect with us

Politika

Benim Gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.

ikinci kurucu meclis

Benim Gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.

Nasıl oluyor da Sayın Cumhurbaşkanı ” ikinci kurucu meclis ” diyebilme hakkını kendisinde görebiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti millet vekillerine verdiği iftar yemeğinde26. dönem meclisi için “Benim Gözümde 26. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi , Birinci Meclisten Sonraki ikinci kurucu meclistir.” dedi.ikinci kurucu meclis açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan seçimlere 38 gün kala söyledi bunu. Cumhurbaşkanı görevi bitecek olan meclise ikinci kurucu meclis dedi. Yani, 26. dönem meclisini ilk meclis olan GAZİ MECLİS ile aynı tuttu.

Bu konuşmanın ardından MHP’den Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız bakın Erdoğan’a nasıl kol kanat oldu. Fethi Yıldız : “Cumhurbaşkanımızın açıklaması, ikinci kurucu meclis derken cumhurbaşkanı hükumet sistemi kabulünü yapan meclistir. Bundan dolayı demiştir.” dedi.

Bu söze tepki vermemek eleştirmemek mümkün değil

Şimdi gelelim benim şahsi düşüncelerime. Bu söze tepki vermemek eleştirmemek mümkün değil. Çünkü Türkiye’den, Türkiye Cumhuriyetinden bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucu meclisinin kim olduğunu tarih kitapları hep yazdı, yazmaya da devam edecek. Böyle bir söylemin, hele ki bizi yöneten bir kişi tarafından söylenmesi kabul edilebilecek bir şey değil.

Bir tane kurucu meclis var. O da Birinci Meclis Gazi Meclis‘tir. MHP’li yetkiliyi dinliyorsunuz, en çok eleştirmesi gereken bir yetkili olması gerekirken o da buna bir kulp bulmaya çalışıyor, Sayın Cumhurbaşkanına toz kondurmuyor.

Bu söylem ikinci cumhuriyet gibi bir söylem açıkçası. Bizim bir kurucu meclisimiz var o da Birinci Gazi Meclis Sayın Cumhurbaşkanım.

15 Temmuz dan sonrasını kastediyorsanız, kusura bakmayın da ülkeyi bu hale siz getirdiniz. Önceden “Cemaat” diyordunuz, sonra “FETÖ” daha sonra da “Terör Örgütü” dediniz.

Yıllar yılı bu örgüt ile kol kola gittiniz, sonra bu örgüt böyle bir girişimde bulundu (Bu arada darbenin her türlüsüne karşı olduğumu belirteyim) ve sizde bu girişimi bastırmanın başarısını 26. dönem meclisine atfet tiniz.Dediniz ki, şöyle yaptınız böyle başardınız çok iyi yaptınız vs vs, dolayısıyla siz ikinci kurucu meclis siniz.

Hayır arkadaş ben bunu kabul etmiyorum. Bu kadar ucuz değil, bu Cumhuriyet bu kadar kolay kurulmadı. Hangi savaşlardan geçtiğimizi, nasıl mücadeleler verdiğimizi herkes biliyor.

O İSİM : GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Bakın yarın 19 Mayıs. Size bir başka olay daha anlatayım.

19 Mayıs’da Kurtuluş mücadelesinin ateşlendiği an herkesin bildiği gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile Samsun’a inmesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Samsun’a gidip ayak bastığında kurtuluş mücadelesi başlamıştır.

TBMM Başkanı Atatürk sevgisinden yoksun olduğunu düşündüğüm Sayın İsmail Kahraman bu gün bir mesaj yayınladı. 5 paragraftan oluşan bir yazı. Hiç bir cümlesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini geçirmedi.

Meclis Başkanı çok önemli bir koltukta oturuyor ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk adını mesajında geçirmiyor. Onun yerine, Samsun‘dan yola çıkan heyet diye bahsedir.

Bakın ayrıca Sayın Meclis Başkanı ne diyor : “Samsun’dan yola çıkan heyet Amasya, Erzurum ve Sivas güzergahını takip ederek Ankara’ya ulaşmış, zafere tam inanmış bir milletin her türlü yokluğa göğüs gererek neleri başarabileceğini göstermiştir.

Kim yaptı bunu Sayın Meclis Başkanı ?????

Bunu yapan bir isim var. Bunu yapan bir Lider var Sayın Başkan.

Onun ismi de GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

 

 

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yazın

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırakın

Politika

İstanbul seçim sonuçları açıklandı

İstanbul seçim sonuçları açıklandı

İstanbul Seçim Sonuçları Açıklandı

İstanbul seçim sonuçları açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı doğrultusunda yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde resim olmayan sonuçlara göre CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı.İstanbul Adliyesindeki İl Seçim Kurulunca hazırlanan; yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin birleştirme tutanakları İstanbul İl Seçim Müdürlüğü panosuna asıldı.

Buna göre, seçimde 10 milyon 570 bin 354 seçmenin 8 milyon 925 bin 63’ü sandık başına giderek oyunu kullandı. Oylardan 8 milyon 746 bin 464’ü geçerli sayılırken, 178 bin 599’u ise geçersiz sayıldı.

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu geçerli oyların yüzde 54,21’ine denk gelen 4 milyon 741 bin 868’ini; AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise geçerli oyların yüzde 44,99’una denk gelen 3 milyon 935 bin 453 oy aldı.

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar ise 47 bin 829; Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa İlker Yücel ise 14 bin 545 oy aldı.

Devamını Oku

Politika

Ankara halkına hizmet etmemizi kimse engelleyemez

Ankara halkına hizmet etmemizi kimse engelleyemez

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Mansur Yavaş, belediye meclisinde ‘CHP azınlıkta’ denerek engelleme imalarının anımsatılması üzerine “Onlar önemli değil. Ankara halkına hizmet etmemizi kimse engelleyemez. Bunun sorun olacağını sanmıyorum. Eskişehir örneği var ortada” dedi.Ankara halkına hizmet etmemizi kimse engelleyemez

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’li Mansur Yavaş, Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in seçime dair değerlendirmelerde bulundu.

Eş’in “Mansur Yavaş: Makam araçları azalacak” başlığıyla yayımlanan haberi şöyle:

“31 Mart Yerel Seçimleri’nde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP’li Mansur Yavaş, göreve başlar başlamaz ilk işinin kurumdaki makam aracı sayısının hızla azaltılması olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet’e seçimi değerlendiren Yavaş, Ankara halkının seçimin adresini ortaya koyduğunu dile getirdi. Ankara halkına hizmet etmemizi kimse engelleyemez dedi. Başkentte üçüncü seçimi olduğunu anımsatan Yavaş, bu kadar çirkin saldırıların olduğu ve düzeysiz tartışmaların yaşandığı seçimi ilk defa gördüğünü söyledi. Yavaş, ‘Ankara, isyanını sandıkta dile getirdi. Vatandaş öfkelendi, gerçekten bu siyasi kampanyanın yansımalarını her yerde hissettim. Oy kullanmayacaklar oy kullanmaya karar verdi.

Çirkin saldırılar ve düzeysiz söylemler

Bazı seçmen bu çirkin saldırılar ve düzeysiz söylemler nedeniyle oyunun rengini değiştirdi. Bunları sahada bire bir gözlemleme şansımız oldu’ dedi. Ankara’daki ilk icraatının makam araçlarına yönelik olacağını belirten Yavaş, makama oturur oturmaz bu konuda çalışacağını dile getirdi. Yavaş, ‘Söz vermiştim makam araçlarını azaltacağım. Bu çakarların ortadan kaldırılmasını sağlayacağım. Başka bir sorun asfalt katılım payı nedeniyle hacizler yaşanıyor. Bunu tüm Ankaralılar biliyor ve yaşıyor. Yine söz vermiştim, bu hacizleri kaldıracağız. Ayrıca bir an önce Ankara’nın ekonomisinin kalkındırılması, işsizliğin azaltılması için ne mümkünse onu ele alacağız ve çalışmaya başlayacağız’ değerlendirmesini yaptı.Oy sayımını ailesiyle birlikte izlediğini dile getiren Yavaş, çıkacak sonuçtan ve başarıdan emin olduğunu, bunun rahatlığını yaşadığını vurguladı.

İstanbul Belediye Başkanlığı yarışında önde görünen CHP’li Ekrem İmamoğlu’na ilişkin sonuçların geciktirilmesiyle ilgili sorumuz üzerine Yavaş, Anadolu Ajansı ve YSK’nin bilgi akışındaki gecikmelere tepki gösterdi. Yavaş, ‘AA her seçim bunu yapıyor. Geçen seçimlerde yaşananları herkes biliyor. İstanbul’da veri akışı durduruldu, herkes gördü. Ankara’da da iki saat veri akışını durdurdu. Seçim sonuçlarının sağlıklı duyurulması için AA ve YSK bu işi yeniden ele almalı ve düzenlemeli’ dedi.Ankaralılara da çağrıda bulunan Yavaş, şöyle konuştu:

‘Ankaralılara şunu söyledim: Oy versin vermesin herkesin mutlu olduğu bir döneme giriyoruz. Ayrıştırma, ötekileştirme dönemi yok oldu. Ankara halkı müşteri değildir. Ankara halkı bizim hemşerimizdir. Herkesin eşit yurttaş olduğu bir dönem açılıyor. Kesinlikle herkesin kolay ulaşabildiği bir belediye başkanı olacağım. Bu yüzyılın gereklerine uygun hizmeti alan bir Ankara için kolları sıvayacağız.’

ONLAR ÖNEMLİ DEĞİL

Yavaş, belediye meclisinde CHP azınlıkta denilerek engelleme imalarını anımsatmamız üzerine, ‘Onlar önemli değil. Ankara halkına hizmet etmemizi kimse engelleyemez. Bunun sorun olacağını sanmıyorum. Eskişehir örneği var ortada. Kimse hizmeti engellemeye cesaret etemez’ değerlendirmesini yaptı.”

Devamını Oku

Politika

Bizi gömmeye çalıştılar ama unuttukları bir şey vardı

Bizi gömmeye çalıştılar ama unuttukları bir şey vardı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Tunç Soyer, “Bizi gömmeye çalıştılar ama unuttukları bir şey vardı, bizler tohumuz. Bir gider bin geliriz. Gömdükçe daha çok geliriz” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve Anadolu Ajansı (AA) verilerine göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’li Tunç Soyer, Cumhuriyet‘ten Hakan Dirik’e konuştu.Bizi gömmeye çalıştılar ama unuttukları bir şey vardı

Sosyal medyada ‘Seferihisar Belediye Başkanı’ olarak yer alan unvanını ‘İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’ olarak değiştiren Soyer, ilk olarak en az oy aldığı mahallelere giderek “Hepinizin başkanıyım” diyeceğini açıkladı.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile birlikte fotoğrafını sosyal medyadan paylaşan Soyer, “Martın sonu bahar oldu. Türkiye’nin en güzel hikâyesi şimdi başlıyor” dedi.

Soyer, “Seçmenlerimiz, birlik ve beraberlikten yana oy kullanmıştır. Bizi gömmeye çalıştılar ama unuttukları bir şey vardı, bizler tohumuz. Bir gider bin geliriz. Gömdükçe daha çok geliriz” ifadelerini kullandı.

REKOR İZMİR’DEN

31 Mart seçimlerinde Türkiye rekoru da İzmir’den çıktı. Narlıdere’de CHP, Ali Engin’le yüzde 79.42 oy oranına ulaşarak Türkiye rekoru kırdı.

Narlıdere’yi yüzde 71.51 ile Karşıyaka, 70.23 ile Güzelbahçe, 67.82 ile Urla ve yüzde 67.17 oy oranıyla Balçova izledi.

İlçenin ekonomisini 2 kat büyüteceklerini kaydeden Ali Engin, “Örgütle bütünleştik. Sorunları, gelecek vizyonunu kısa sürede belirledik. Kentin altyapısını, ekonomisini daha üst düzeye çıkarmada insanlarımızı ikna ettim. Örgütümüze teşekkür ediyorum. Belediye çalışanlarımızla, STK, muhtar ve meclis üyeleriyle ortak çalışıp Narlıdere’nin ekonomisini en az 2 misli büyüteceğiz. Narlıdere’yi bir kültür ve sanat merkezi yapacağız. Günde en az 15 saat çalışacağız, 5 yılın sonunda mutlaka bu hedefleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Devamını Oku

Trendler