Connect with us

Teknoloji

Otonom Drone’lar Tarımda Devrim Yaratarak Kıtlık Senaryolarına Son Verebilir

ilaçlama makinası drone

ilaçlama Makinası Drone : Tarımda Yenilik

Orta ölçekli bir gelecekte kıtlık ihtimalinin öngörüldüğü bu dönemde tarımda ilaçlama makinası drone kullanımının yoğunlaştırılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmış durumda. İnsanlık için yeterli ve nitelikli yiyecek üretiminin temeli drone’lara dayanıyor olabilir.Gün geçmiyor ki mükemmel bir alt yapıya sahip olan drone’lar için yeni kullanım alanları geliştirilmesin. Askeri amaçlardan keşiflere, tehlikeli arızaların tespitinden teslimatçılığa kadar üstlerine her türlü iş yüklenen drone’lar; artık bir hobi aracı olmaktan çıktı diyebiliriz. Günümüzde drone çekimi diye tabir edilen video ve fotoğraf çekimlerinin düğün organizasyonlarından konserlere kadar her noktaya ulaştığını görmekteyiz. Bizim de bu hızlı gelişime ne kadar rahat odaklandığı mızı objektif olarak görebiliriz.

Bu sıralar drone’lar için uzmanların dilinde yeni bir iş alanı var: ‘Tarımcılık.’ Genel anlamıyla düşünüldüğünde gelişen otonom teknolojisi ile beraber son derece verimli olabilecek sistem. Birçok açıdan aynı hizmeti çok daha zahmetsiz ve maliyetsiz verebilmesinin dışında sayısız ekstrayı da içinde barındırıyor. Tarımda ilaçlama makinası drone kullanımı maliyetleri düşürmek için önem arz ediyor.

Tohum Ekiminde Drone Kullanımı

Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan kıtlığın geleceğine dair haberlerden sonra hızlandırılan bu proje, çok daha ufak makinalarla çok daha geniş bir alanın kontrolüne olanak verebilir. Dronelara yerleştirilecek ekstra aparatlar ile gerekli ilaçlamarın çok daha hızlı ve ucuza yapılabilecek. Dronelar tohum ekiminden bitkiye ihtiyacı kadar su iletimine kadar tarım anlamında akla gelebilecek her şeyi çok daha düşük maliyetle yapabiliyor.

Geçmiş yıllarda da üstünde çalışmalar yapılan ve kısmen uygulanabilen bu teknoloji, yakın zamanda otonom geliştirmeleri takiben son derece yaygın bir hal alabilir. Tabii bu tür bir girişim yaygınlaşırsa tarım alanında çalışan işçi sayısı doğrudan etkilenecek. Sonuç olarak köyden kente göç döngüsü, yoğunluğunu daha da arttıracaktır. Ancak söz konusu geleceğimiz ise yeterli kaynak üretimi için bu tür bir fedakarlıklarda bulunmak da maalesef çağın gereklerinden biri haline dönüşebilir.

Advertisement

Tarımda ilaçlama makinası olarak drone kullanımı için Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları bölümlerinin de bu konuda çalışması faydalı olacaktır.

Teknoloji

Dünyanın en gelişmiş insansı robotu

Dünyanın en gelişmiş insansı robotu

ingiliz bir firmanın geliştirdiği insansı robot dikkat çekiyor. Mimikleri var. Yüzü oldukça gerçekçi. Robot teknolojisi geliştikçe benzerlerini daha çok görmeye başlayacağız.

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

2021 yılında en çok kullanılan emojiler belli oldu

2021 yılında en çok kullanılan emojiler belli oldu

Unicode Konsorsiyumu, 2021’in en çok kullanılan emojilerini açıkladı. “Gülmekten gözünden yaş gelen yüz” en çok kullanılan emoji olurken, “kırmızı kalp” emojisi ikinci sırada yer aldı.

Sosyal medyada ve yazışma dilinde sıklıkla kullanılan emojiler, günlük hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Evrensel kod geliştiren ve yazının modern yazılımlar üzerinde sunulması üzerine çalışan bir kurum olan Unicode Konsorsiyumu, 2021 yılında en çok kullanılan emojileri duyurdu. Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle herhangi bir liste açıklamayan konsorsiyum, 2019 yılına göre büyük oranda aynı emojilerin kullanıldığını açıkladı. İşte dünyada en çok kullanılan 10 emoji:

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

Apple, 2021’in en iyi App Store uygulamalarını ve oyunlarını açıkladı

Apple, 2021'in en iyi App Store uygulamalarını ve oyunlarını açıkladı

Apple, uygulama mağazasında 2021 yılının en iyi uygulamaları listesini paylaştı. Yılın iPhone uygulaması “Toca Life World” oldu. Yılın oyunu ise League of Legends Wild Rift olarak açıklandı. Apple editörleri her cihaz için ayrı ayrı uygulama seçimi yaptı. Apple Türkiye için de listeyi paylaştı. İlk sırada Hayat Eve Sığar uygulaması yer aldı.

Apple editörler App Store’da bulunan onbinlerce uygulama arasından en iyi 15’ini seçti.  Uygulamalar kullanıldıkları platforma ve türlerine göre sınıflandırıldı.  İşte Apple’ın seçtiği uygulamalar….
Toca Life World Toca Life: World, kendi dünyanızı oluşturabileceğiniz ve dilediğiniz hikayeyi oynayabileceğiniz yeni uygulama
LumaFusion Çok parçalı ve mobil video düzenleme uygulamasına
Craft Belgeler, not oluşturma ve paylaşma aracı.
DAZN Spor canlı yayın uygulaması
Carrot Weather Hava durumu uygulaması
League of Legends: Wild Rift 5’e 5 çevrimiçi oyun
MARVEL Future Revolution Eternals’dan esinlenilen Marvel Oyunu.
Myst Myst adındaki adada geçen bir keşif oyunu
Space Marshals 3 Uzayda geçen bir Apple TV oyunu.
Fantasian RPG oyunu.
App Store editörleri uygulamaların yanısıra yılın trendini de seçiyor. Bu senenin trendi bağlanma, ilişki kurma oldu.  Bu trend kapsamında seçilen uygulamalar; Among Us! İşbirliği ve rekabet karışımıyla, Among Us! kullanıcıları şaka, blöf ve ekip çalışması yoluyla birbirleriyle konuşmaya ve dinlemeye teşvik eden küçük maçlar aracılığıyla topluluğu geliştirdi.
Bumble Bumble, kadınlar tarafından desteklenen sohbetleri teşvik ederken, buluşmayı, platonik arkadaşlıklar kurmayı ve profesyonel ağlarını genişletmeyi ümit eden kullanıcılar arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanmış özellikler ekleyerek ve geliştirerek o ihtiyacı karşıladı.
Canva Zarif, basit tasarım araçları ve muhteşem şablonlar sunan Canva, tasarımı profesyoneller, öğrenciler, iş arayanlar, topluluk liderleri ve her türden ekip için basit hale getirerek kullanıcıların girişimci ruhlarından yararlanmalarına yardımcı olur.
EatOkra EatOkra, insanların topluluklarına yatırım yapmak için lezzetli yollar bulmalarına yardımcı olan, Siyahların sahip olduğu 11.000’den fazla restoran için sağlam, kullanıcı odaklı bir kılavuz oluşturdu.
Peanut Peanut, hamilelik ve menopozdan ilişkilere ve kişisel bakıma kadar her konuda uzmanlar tarafından yönetilen sosyal sesli Pod’ları başlatarak, hayatın her aşamasında kadınlığın her yönü hakkında dürüst sohbetler için alan yaratıyor.
Türkiye’den Yılın En İyi Uygulamaları   iPhone Ücretsiz Uygulama: Haya Eve SığariPhone Ücretli Uygulama: The Wonder WeeksiPhone Ücretsiz Oyun: PUBG MOBILE: RESISTANCEiPhone Ücretli oyun: MesihiPad Ücretsiz Uygulama: Yotube, Watch, Listen, StreamiPad Ücretli Uygulama: Procreate iPad Ücretsiz Oyun: Among Us!iPad Ücretli Oyun: MinecraftArcade Oyunu: NBA 2K21 Arcade Edition   Yılın En İyi Ücretsiz iPhone Uygulamaları Hayat Eve SığarTelegram Messengere-NabızWhatsApp MessengerInstagramYouTube: Watch, Listen, StreamTrendyol – Online AlışverişgetirTikTok e-Devlet MHRS Facebook Yemeksepeti: Food GroceryGoogle Maps ZOOM Cloud Meetings Hepsiburada Snapchat BiP – Messenger, Video CallZiraat Mobil Gmail – Email by Google
Yılın En İyi Ücretli  iPhone Uygulamaları    The Wonder Weeks Forest – Your Focus MotivationFacetune TouchRetouch CamScanner +   OCR Scanner Threema. The Secure Messenger MilGPS TeamSpeak 3 DSLR Camera Procreate Pocket JSPS – MEVZUAT PRO CryptoTab Browser Pro Ezberle Jandarma Mevzuat SkyView® Video Master ProMy Contacts Backup Pro NeuralCam – Night Mode Camera DAZZL AutoSleep Track Sleep on Watch   Yılın En İyi Ücretsiz iPhone Oyunları PUBG MOBILE: RESISTANCE Among Us! 101 YüzBir Okey Plus Subway Surfers Bus Simulator : Ultimate Brawl Stars Project Makeover Candy Crush Saga Head Ball 2 – Football Game Roblox League of Legends: Wild Rift Homescapes Water Sort Puzzle Words of Wonders: Crossword Count Masters: Crowd Runner 3D Going Balls 8 Ball Pool™ PK XD – Play with your Friends Stack Ball 3D Shortcut Run Yılın En İyi Ücretli iPhone Oyunları MesihMinecraftPlague Inc.Football Manager 2021 MobileBaşkanlarHitman SniperEarn to Die 2RFS – Real Flight SimulatorConstruction Simulator 2014Bridge ConstructorMonarşiGrand Theft Auto: San AndreasFarming Simulator 20MonopolyHermes: KAYIPDriving Zone: Germany ProAdalet Namluda 2Age of History IIReal Drift Car RacingLapse: A Forgotten Future
Yılın En İyi Ücretsiz iPad Uygulamaları   YouTube: Watch, Listen, StreamZOOM Cloud MeetingsNetflixTikTokGoogle ChromeTrendyol – Online AlışverişDiscord – Talk, Chat  HangoutSpotify New Music and PodcastsCapCut – Video EditorFacebookExxenGmail – Email by GoogleCalculator Air – Math Calc AppTelegram MessengerGooglePinterestHepsiburada: Online Shopping  Yılın En İyi Ücretli iPad Uygulamaları ProcreateNotabilityGoodNotes 5Toca Kitchen 2Forest – Your Focus MotivationDuet DisplayLumaFusionMessaging for WhatsApp on iPadAffinity DesignerNomad SculptAffinity PhotoLittle Kitten -My Favorite CatToca Life: HospitalToca Life: NeighborhoodHuman Anatomy Atlas 2021Toca Life: VacationLittle Kitten Adventure GamesForger ClassicGoodReader PDF Editor  ViewerPAW Patrol: Air Sea HD

Rumico

Devamını Oku

Trendler