Connect with us

Politika

İYİ Partili Oral: Balâ’lı, Ankaralı Çiftçinin Gözyaşlarında Boğulacaksınız

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral TBMM Genel Kurulu’nda İç Anadolu bölgesinde etkili olan kuraklık sorununu gündeme getirdi. İYİ Partili Oral Balâ ilçesine yaptıkları ziyareti örnek gösterdi.

İYİ Partili Oral’ın TBMM’de yaptığı konuşmanın öne çıkan kısımları şunlar:

Balâ’yı, Ankara’yı ve İç Anadolu’yu Kuraklık Vurmuştur

Geçtiğimiz haftalarda Ankara’nın Balâ ilçesine bir ziyarette bulundum. İl Başkanımız, ilçe başkanımız ve partililerimizle 7  köyü ziyaret ettik. Tarlalara girdik, çiftçiyle sohbet ettik. Gördük ki, yağmur oranlarının düşüklüğü ve zamanlaması çiftçiyi mağdur etmiştir, kuraklık baş göstermiştir. Ankara’nın pek çok yerinde ekinler yanmıştır. Yanmayanlar da biçerdöver giremeyecek kadar cılız kalmış durumdadır.

Çiftçi Kardeşim Gözyaşlarıyla Bana Sarıldı

Ziyaretimizde bu işlerden dertli bir çiftçi kardeşimiz bana geldi sarıldı ve çaresizlikten göz yaşlarını tutamadı.

Advertisement

“800 dönüm toprak ekiyorum. Gururum inciniyor. Çok zor durumdayım” diye feryat etti. “Sulama masraflarını karşılayamıyorum. Ekili araziye otlatmaya hayvanları sokmak zorunda kaldım. Bari hayvanlar aç kalmasın” dedi. Çiftçinin göz yaşlarına boğulmasına sebep olanlar utanır mı acaba? Ben hiç sanmıyorum. Göz yaşı dökmeyi bırakın “aç varsa doyurun” diyecek bir kayıtsızlığa erişmiş durumdadırlar. İlk sandıkta çiftçinin gözyaşlarında ve oy kullandıkları sandıkta boğulacaksınız!

Kuraklık Afet İlan Edilmelidir

Bala ve çevresinde çok verimli topraklar var. Tek yapılması gereken kapsamlı bir bölgesel sulama planıdır.  Bala örneğinde anlattığımız kuraklık bütün Orta Anadolu’nun içinde bulunduğu bir afettir. İktidar kuraklığı afet kapsamına alarak hareket etmelidir. GAP bitirilmeli ve GAP gibi pek çok yeni proje üretilmelidir.

Akkoşan Projesi Genişletilerek Tamamlanmalıdır

Akkoşan sulama projesini tamamlamak hayata geçirmek ve genişletmek zor mudur? Kanal İstanbul’a milyarlarca lirayı gömmeye niyetlenen iktidar Akkoşan gibi çiftçinin çaresizliğine son verecek küçük projeleri neden görmezden gelmektedir?

Advertisement

Ben Bala’da, Haymana’da, Polatlı’da göz yaşı döken çiftçiden yanayım. Afşar’da, Suyugüzel’de, Çiğdemli’de, Belçarsak’ta kara kara düşünen çiftçinin tarafındayım. İYİ Parti’nin tarafı belli.

Siz Katarlıların ve Doğu Türkistan’da Zulmeden Çinlilerin Tarafındasınız

Ya, Siz kimin tarafındasınız?

Ben söyleyeyim: Siz Kanal İstanbul’da vatan topraklarını peşkeş çektiğiniz Katarlıların, Doğu Türkistan’da soykırım yapan Çinlilerin şirketlerinin tarafındasınız. Vallahi de billahi de millet bunu görmektedir ve size ilk sandıkta cevabını verecektir.”

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler