Connect with us

Politika

Vekil Transferi: İYİ Parti’ye CHP’den destek

vekil transferi

İYİ Parti’ye CHP’den Vekil Transferi

Bugün tarihi bir gün yaşandı. İYİ Parti’ye CHP’den vekil transferi yapıldı. Yüksek seçim kurulunun İYİ Parti ile kararını Pazartesi günü açıklayacağının ardından muhalefetten karşı atak geldi. CHP’den 15 millet vekili İYİ Parti’ye transfer oldu.


Vekil Transferi Ne Anlama Geliyor?

5 millet vekili olan İYİ Parti CHP‘den 15 vekil transferi ile mecliste grup kurma sayısına ulaştı. Konuyu daha açık söylemek gerekirse Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olması için 100 bin imza şartına gerek kalmadı.

Engin Altay Açıkladı:

Genel Başkanımızın talimatıyla partimizden İYİ Parti’ye 15 vekil transferi yapıldı. Demokrasinin kazanması için Türkiye’ye ve Demokrasimize hayırlı olsun. Arkadaşlarımız gasba, kumpasa zırh olmuşlardır.

CHP ve İYİ parti anlaştı:

İki parti anlaştı ve CHP den 15 milletvekili iyi partiye geçti. 24 Haziran erken seçim şokunun ardından iki partinin aldığı karar gündeme bomba gibi düştü.

Meral Akşener Açıkladı:

“Hukukun ve millet iradesinin aşılmasında devlet iradesinin önüne konulan bu engelin aşılmasında CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu tavır her türlü takdirin üzerindedir.” dedi.

Advertisement

Kritik hamle Akşener ile Kılıçdaroğlu’nun 20 Nisan’da İstanbul’da yaptıkları görüşmenin ardından geldi. İyi Parti seçime girebilecek mi? iyi parti seçime giremeyecek mi? konusunda anlaşmaya vardılar.

Transfer edilen 15 milletvekili İYİ Parti’nin milletvekili çıkarma olasılığı yüksek olan illerden seçildi. Bu millet vekilleri seçimlerde birinci sıra adayı olacaklar.

5 millet vekili bulunan İYİ Parti 15 millet vekil transferi ile mecliste grup kuracak çoğunluğu sağlamış oldu. Bu durum seçim kanununa göre partinin önünü açtı. Ayrıca Akşener’in Cumhurbaşkanı olabilmesi için 100 bin imzaya gerek kalmadı.

Bu transfere istinaden Akşener salı günü mecliste ilk grup toplantısını yapacak ve hazine yardımından da yararlanabilecek.

Tarihi Bir Olay Yaşandı

Geçmişte vekil transferi olayları yaşandı. Ancak bu transferin benzeri gibi değil.

2002: DSP’den ayrılan milletvekilleri Yeni Türkiye Partisini kurdular.

Advertisement

1997: DYP millet vekilleri başka bir parti kurdu.

Geçmişte yaşanan vekil transferlerinin amacı mevcut bulundukları partilerden koparak partilerini hezimete uğratmaktı.

Ancak CHP milletvekilleri kendi partilerini daha iyi yere getirebilmek için bu hamleyi gerçekleştirdiler.

Önümüzdeki günlerde neler yaşanacak hep birlikte merakla bekliyoruz.

 

Advertisement

Politika

‘Başarı hikâyesi yazmanın vakti’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Bakü’de düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan’ın Seçkin Gözlemci Günü’ne katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, can Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nde katılımcılarla beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi. Erdoğan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in şahsında can Azerbaycan’ın mümtaz halkına samimi misafirperverlikleri için teşekkür ederek şunları söyledi:

BİR MİLLET İKİ DEVLET: Hazar’ın incisi Bakü’de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. (Şair Bahtiyar Vahapzade’nin dizelerini okuyarak) Bir ananın iki oğlu. Bir ağacın iki kolu. O da ulu, bu da ulu. Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, dilimiz bir. Ayımız bir, yılımız bir. Aşkımız bir, yolumuz bir. Azerbaycan-Türkiye. Bizler melali de sevinci de bir olan, sözde değil, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız. Göklerde nazlı nazlı dalgalanan hilallerimiz gibi bizler aynı inancı paylaşan asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Türkiye gibi, burası bizim de vatanımızdır. Aynı şekilde Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. İki kardeşi hangi hudut ayırabilir?

Erdoğan ve Aliyev, Türk Yıldızları ve Solo Türk ekibinin akrobasi gösterisini izledi

AKINCI’NIN REKORU: Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle bu Akıncı zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul’dan buraya non-stop uçmak suretiyle o da bir rekora imza attı. Tabii çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır çünkü biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değil, tarihiyle, kültürüyle, medeniyet değerleriyle büyük bir milletin evlatlarıyız. Azerbaycan’la birlikte daha nice projelerde gençlerimize yeni ufuklar açmayı ve milli teknoloji hamlemizi birlikte gerçekleştirmeyi sürdüreceğiz. Her alanda olduğu gibi uzay ve havacılık alanında da Azerbaycan’la yakın işbirliği içinde olacağız.

KALICI BARIŞA DESTEK: Vakit artık bu topraklarda başarı, barış ve kalkınma hikâyesi yazmanın vaktidir. Maziden ve geçmişte yaşadığımız acılardan ders çıkararak hep birlikte geleceği inşa etmemiz gerekiyor. Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan’ın yanındayız. Bölgesel barış ve istikrar adına aziz kardeşim Aliyev’in Ermenistan’la kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak güçlü biçimde destekliyoruz. Karabağ’ın dünyaya açılan kapısı Fuzuli Uluslararası Havalimanı’nı geçtiğimiz yıl kardeşim İlham Bey’le birlikte açmıştık. Sırada Zengilan ve Laçin’deki havalimanı projeleri var. Agdam sanayi parkı ve Araz vadisi ekonomik bölgesi de işgalden kurtarılan topraklardaki potansiyelden istifade edilmesine imkan verecek. Bu bölgelerde akıllı kentler, bunların kurulmasına ilişkin projelerde birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Selçuk Bayraktar’dan Azerbaycan TEKNOFEST’te önemli mesaj

16 TAKIMA ÖDÜL VERİLDİ

Advertisement

Programda, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar da konuşma yaptı. Konuşmaların ardından dereceye giren 16 takıma ödüllerini verdi.Programa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra AK Parti’li bazı vekiller de katıldı. Erdoğan, TEKNOFEST’in ardından Aliyev ile birlikte 7 numaralı ASAN Hizmet Merkezi ve Bakü Bilim Merkezi’nin açılışını yaptı.

‘BİRBİRİMİZİN YANINDAYIZ’

Cumhurbaşkanı İlhamAliyev de konuşmasında “İyi günde de kötü günde de her zaman birbirimizin yanındayız. Öyle yapmalıyız ki ileride ancak iyi günler olsun. Türkiye ile Azerbaycan’ın birliği, halklarımız için başlıca yol haritasıdır” dedi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Politika

Altılı masa bugün 4. kez toplanıyor

ANKARA Milliyet – Toplantıda liderlerin, parlamenter sisteme geçiş süreciyle ilgili çalışmak üzere kurulan komisyonların raporlarını değerlendirmesi bekleniyor.Davutoğlu, yapılacak zirve öncesinde sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, beş lideri etiketledi. “Türkiye’nin Masası” başlıklı videodaahşap bir masayı cilalayan yaşlı marangoz ile bir genç arasındaki diyalog dikkati çekiyor. “Değecek mi girdiğin zahmete” diye soran gence marangoz, “Değer”diye yanıt veriyor.

Rumico

Devamını Oku

Politika

‘Dezenformasyona yargı karar verecek’

ANKARA Milliyet –İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Yasası ile ilgili yeni düzenlemelere gidildiğini kaydeden Mahir Ünal, “Çünkü 23 Nisan 2022’de AB, Dijital Hizmetler Yasası üzerinde anlaştı. Bu yasayı esas alarak biz de 5651’i yeniden düzenlendik ve dezenformasyonu da suç kapsamına aldık” diye konuştu.

Ünal, “Bir bilginin ‘dezenformasyon’ olup olmadığına yargı karar verecek. Suçu üç kademeye bağladık ki bunun teşekkülü, niteliği ve hakimin bununla ilgili vereceği kararda bir belirsizlik ortaya çıkmasın. Ayrıca CMK’ya bunu ekleyerek ifade özgürlüğüne temas eden noktalarda temyiz yolunu açtık. İfade özgürlüğü, eleştiri hakkı, basın özgürlüğü herhangi bir şekilde kısıtlanmasın diye böyle bir düzenleme yaptık”ifadelerini kullandı.

Rumico

Devamını Oku

Trendler