Connect with us

Politika

Vekil Transferi: İYİ Parti’ye CHP’den destek

vekil transferi

İYİ Parti’ye CHP’den Vekil Transferi

Bugün tarihi bir gün yaşandı. İYİ Parti’ye CHP’den vekil transferi yapıldı. Yüksek seçim kurulunun İYİ Parti ile kararını Pazartesi günü açıklayacağının ardından muhalefetten karşı atak geldi. CHP’den 15 millet vekili İYİ Parti’ye transfer oldu.


Vekil Transferi Ne Anlama Geliyor?

5 millet vekili olan İYİ Parti CHP‘den 15 vekil transferi ile mecliste grup kurma sayısına ulaştı. Konuyu daha açık söylemek gerekirse Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olması için 100 bin imza şartına gerek kalmadı.

Engin Altay Açıkladı:

Genel Başkanımızın talimatıyla partimizden İYİ Parti’ye 15 vekil transferi yapıldı. Demokrasinin kazanması için Türkiye’ye ve Demokrasimize hayırlı olsun. Arkadaşlarımız gasba, kumpasa zırh olmuşlardır.

CHP ve İYİ parti anlaştı:

İki parti anlaştı ve CHP den 15 milletvekili iyi partiye geçti. 24 Haziran erken seçim şokunun ardından iki partinin aldığı karar gündeme bomba gibi düştü.

Meral Akşener Açıkladı:

“Hukukun ve millet iradesinin aşılmasında devlet iradesinin önüne konulan bu engelin aşılmasında CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu tavır her türlü takdirin üzerindedir.” dedi.

Advertisement

Kritik hamle Akşener ile Kılıçdaroğlu’nun 20 Nisan’da İstanbul’da yaptıkları görüşmenin ardından geldi. İyi Parti seçime girebilecek mi? iyi parti seçime giremeyecek mi? konusunda anlaşmaya vardılar.

Transfer edilen 15 milletvekili İYİ Parti’nin milletvekili çıkarma olasılığı yüksek olan illerden seçildi. Bu millet vekilleri seçimlerde birinci sıra adayı olacaklar.

5 millet vekili bulunan İYİ Parti 15 millet vekil transferi ile mecliste grup kuracak çoğunluğu sağlamış oldu. Bu durum seçim kanununa göre partinin önünü açtı. Ayrıca Akşener’in Cumhurbaşkanı olabilmesi için 100 bin imzaya gerek kalmadı.

Bu transfere istinaden Akşener salı günü mecliste ilk grup toplantısını yapacak ve hazine yardımından da yararlanabilecek.

Tarihi Bir Olay Yaşandı

Geçmişte vekil transferi olayları yaşandı. Ancak bu transferin benzeri gibi değil.

2002: DSP’den ayrılan milletvekilleri Yeni Türkiye Partisini kurdular.

Advertisement

1997: DYP millet vekilleri başka bir parti kurdu.

Geçmişte yaşanan vekil transferlerinin amacı mevcut bulundukları partilerden koparak partilerini hezimete uğratmaktı.

Ancak CHP milletvekilleri kendi partilerini daha iyi yere getirebilmek için bu hamleyi gerçekleştirdiler.

Önümüzdeki günlerde neler yaşanacak hep birlikte merakla bekliyoruz.

 

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler