Connect with us

Cilt Bakımı ve Güzellik

Kadınlara fark attı! Erkeklerin tercih ettiği en popüler estetik uygulama hangisi?

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği 2020’de sunduğu rapor ile sadece kadınların estetik tedavi gördüğüne dair yaygın ve yanlış inanışı ortadan kaldırdı. Bu rapora göre 2020 yılında daha önceki yıllara kıyasla erkek ve kadınlar arasındaki estetik cerrahiye başvuru oranları arasındaki fark yüzde 11 azaldı. Erkeklerin ameliyatsız estetik başvuruları ise yaklaşık yüzde 6’ya ulaştı. Günümüzde özellikle cerrahisiz, kesisiz ve risksiz medikal estetik işlemler sayesinde pek çok alana müdahale edilebilmesinin erkeklerin algısını ve tercihini etkilediğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Dr. Nihat Mustafayev, “Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği’nin 2020 Plastik Cerrahi İstatistikleri raporunda, erkeklerde 1 milyondan fazla kozmetik işlem yapıldığını ve bu sayının artmakta olduğunu ortaya koymuştur. Bu rapora göre ise erkeklerde en çok tercih edilen medikal estetik uygulamaları Botoks (botulinum toksin) ve dermal dolgu oldu” dedi.

Alıntı Metni

Erkeklerin tercih ettiği en popüler estetik uygulama hangisi?

Dr. Nihat Mustafayev, erkekler ve kadınların estetik tercihleri birbiriyle benzerlik gösterse de anotomik farklılıklar nedeniyle uygulamada hassas davranılması ve işlemlerin uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi. Dr. Nihat Mustafayev erkeklerin en çok tercih ettiği popüler işlemleri şöyle sıraladı:

1- Botoks (Botulinum Toksin) uygulamaları

Botulinum toksini (BoNT-A), Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen ve geçici kas güçsüzlüğüne neden olan bir nörotoksindir. Erkeklerle estetik konsültasyon yapılırken çeşitli anatomik farklılıkların olduğunun açıklığa kavuşturulması önemlidir. Erkekler daha büyük bir kas kütlesine sahip olma eğiliminde olduklarından, bu farklılıklar istenen etkileri elde etmek için gereken ürün miktarını da etkilemektedir. Botulinum toksini almaya karar veren erkeklerin birincil amacı, genel olarak daha genç bir görünüm elde etmek veya bazı yaşlanma belirtilerini azaltmak (alın ve kaş arasındaki kırışıklıklar, göz çevresi kırışıklıklar) yani tedavi etmektir.

Advertisement

2-Hyaluronik Asit Dermal Dolgu

Hyaluronik asit dolgu maddelerinin popülaritesi, kullanım alanlarının geniş olması ve hızlı sonuç vermesi nedeniyle farklı yaşlardaki insanlar tarafından tercih edilirliği gün geçtikçe artmaktadır. Hyaluronik asit, cildimizde doğal olarak bulunan, suyu tutan ve nemli, dolgun kalmasına yardımcı olan bir maddedir. Ancak yaşla birlikte azaldığı için yetişkinlerde yüz hacmini kaybetmeye ve kırışıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Hyaluronik asit dermal dolgu maddeleri, sağlıklı ve genç bir görünüm veren kolajen ve elastin üretimini uyararak vücudun ve yüzün çeşitli bölgelerinin hacmini artırır, aynı zamanda nemlendirme sağlar.

Son birkaç yılda erkekler arasında çene çizgisi ve çene gibi erkeksi görünümü vurgulamak ve yüz şeklinde daha açısal bir görüntü oluşturmak için bir tercih olmuştur. Bu maskülinizasyon olarak bilinir ve bu görünümün sağlanmasında hyaluronik asit dolgu maddeleri kullanılır. Diğer kullanım alanları arasında gençleştirme, göz altı kırışıklıklarının ve kaş çatmalarının düzeltilmesi ve doğal bir görünüm korunurken yüz hatlarının genel olarak iyileştirilmesi de yer alır.

3-Cerrahisiz yağ eritme uygulamaları

Liposuction gibi cerrahi yağ azaltma prosedürlerine bir alternatif olarak erkekler arasında popüler hale geldi. Ameliyatsız yağ azaltma prosedürleri, deri altı yağ ceplerinin boyutunu azaltmak için belirli bölgelerdeki yağ hücrelerini parçalayarak çalışır. Hızlı iyileşme süresi ve etkili sonuçları nedeniyle özellikle erkeklerin liposuction tedavisi yerine bu tür bir prosedürü seçmesinin nedenlerinden biridir.

Advertisement

Toplumdaki Estetik Algısı Değişti mi?

Toplumdaki ve özellikle erkeklerdeki estetik algısının değiştiğini söyleyen Dr. Nihat Mustafayev, “Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye ulaşmak kolay hale geldi ve sosyal medya öncesi dönemde var olan pek çok tabu da yıkılmaya başladı. Daha önce ulaşılmaz ve sadece belli sosyo-ekonomik sınıflara ait olduğu düşünülen estetik işlem ve uygulamalar da yine sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte form değiştirerek belli sosyo-ekonomik sınıfların yaptırdığı bir tedavi olmaktan çıkıp sıradan bir insanın da öğle yemeği arasında gidip yaptırdığı bir işleme dönüştü ve ihtiyaç halini aldı. Üstelik bu etki yalnızca kadınların değil erkeklerinde estetik ile ilgili görüşlerini ve taleplerini etkiledi” diye konuştu.

Alıntı Metni

Rumico

Cilt Bakımı ve Güzellik

Cildi nemlendiren ve doğal bir parlaklık sağlayan domates maskesi tarifi

Domatesin maske olarak kullanmanın tam zamanı olduğunu belirten Güzellik Koçu Meltem Demir, maske için gerekli malzemeleri domates, yulaf ezmesi ve yoğurt olarak sıraladı.

Tarifin yapımı ve uygulanışı hakkında ise Demir, “Domatesleri ve yulaf ezmesini karıştırıp daha sonra yoğurt ekleyin ve güzelce karıştırın”diye konuştu.

‘Yenilecek her şeyi sürebilirsiniz’

Demir, maskenin faydaları hakkında şunları söyledi:

Alıntı Metni

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Cilt Bakımı ve Güzellik

Yüz yogası egzersizleriyle cildi gençleştirmek mümkün mü?

Amerika’da Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, günde 30 dakikalık yüz yogası egzersizlerinin, 8 haftanın sonunda yanak ve yüz kaslarını güçlendirerek yüze daha genç ve sıkı bir görünüm kazandırdığını gösteriyor. Uyuyan kasları harekete geçiren, yorulan kasları gevşeten egzersizlerden oluşan yüz yogasının cildin esnekliğini artırarak kırışıklıkların giderilmesini desteklediğini belirten Yüz Yogası Eğitmeni Aysun Köse Somuncuoğlu, “Vücudun yüzden başlayıp omuza kadar uzanan bölgesini kapsayan yüz yogası egzersizleri, düzenli ve doğru tekniklerle uygulandığında cilt yüzeyinde gözle görülür bir dönüşüm yaratabiliyor” dedi.

Yüz kasalarını gevşetirken güçlendiren yoga egzersizlerinin yüze daha esnek, diri ve taze bir yapı kazandırdığını kaydeden Aysun Köse Somuncuoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Alıntı Metni

‘Doğru tekniklerle düzenli olarak yapılmalı’

Yüz yogasının internette ve sosyal medya platformlarında sıkça rastlanan videolardaki egzersizlerle günlük güzellik ritüeli haline dönüştüğünü belirten Somuncuoğlu, “18 yaşın üstündeki herkesin uygulayabileceği egzersizler, uzmanların denetiminde doğru tekniklerle düzenli yapıldığında verimli sonuçlar veriyor. Evde bilinçsizce yapılan bu tür egzersizler, sağlık açısından bir tehlike yaratmasa da maalesef boşa giden bir zamandan öteye geçemiyor. Cildin doğru noktalarına uygulanmayan egzersizlerin rahatlatıcı cilt masajından bir farkı kalmıyor” uyarısında bulundu.

Güzelliğin en doğal formülü

Advertisement

Botoks ve benzeri medikal estetik uygulamalara kıyasla güzelliğin en doğal formülünü sunan yüz yogasıyla 6 yıl önce tanıştığını söyleyen Aysun Köse Somuncuoğlu, “Bu süreçte cildim büyük bir dönüşümden geçti. Bu deneyimi herkesin yaşayabilmesi için kapsamlı eğitimler aldım ve araştırma çalışmalarına katıldım. Daha sonra eğitimci ve danışman oldum. Başta müzisyenler olmak üzere sanatın farklı dallarıyla ilgilenenler tarafından ciddi bir talep gören eğitimler sırasında egzersizlerin erkeklerde daha hızlı bir etki yarattığına şahitlik ettim” yorumunu yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Cilt Bakımı ve Güzellik

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır? Hydrafacial Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Hydrafacial gözeneklerin açılmasına ve cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olur. Her cilt tipine uygulanabilen bir cilt bakımıdır.

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir?

Yaşlanma karşıtı bir bakım olarak bilinen hydrafacial cildi yenileyerek leke ve akne oluşumunu engeller. Tamamen ağrısız ve acısız olan bu cilt bakımı her cilde özel olarak hazırlanan ürünler ile yapılır. 30 dakikadan sonra kısa sürer ve sonucunda cildin nem dengesi sağlanarak gözenekler açılmış olur.

Nasıl Yapılır?

Cilt yüzeyi ve gözenekler vakum uygulanarak temizlenir ve yumuşatılır. İkinci aşamada ise cilt tipine özel olarak hazırlanmış olan solüsyon ile cilt temizlenir. Kullanılan solüsyon cilde iyice yedirilir ve cildin nemlenmesini, aynı zamanda da onarılarak yenilenmesini sağlar. Son aşamada da led terapisi uygulanır ve cilt dokusuna uyarı verilir. Gözeneklerin sıkılaşması ve uzun üreli olarak koruma altında kalması led terapisi ile sağlanır. 4 mevsim boyunca her yaştan ve her cilt tipine uygulanabilen hydrafacial dış etkenleri en aza indirir ve cildin de nem dengesini korur.

Advertisement

Hydrafacial Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Çevresel faktörler ile beraber yapılan yanlış makyaj sonucu cilt gözenekleri kapanır ve cilt yeterince nem alamaz. Cildin alt katmanlarında da ölü hücreler birikir ve daha yaşlı, daha kırışık bir görünüm ortaya çıkar. Hydrafacial uygulamasından sonra herhangi bir bakım yapmak gerekmez. Hydrafacial cilt bakımı ile cilt derinlemesine temizlenir ve ölü hücreler de ciltte atılır.

Uygulanan bakım ve temizlik işlemlerinden sonra lekelenme problemleri de ortadan kalkar. Kurumuş, hassas ya da yıpranmış ciltlerde de hydrafacial cilt bakımı yapılabilir. Genişlemiş gözenekler, cilt kırışıklıkları ve siyah noktalar hydrafacial ile ortadan kalkar. Seansları 30 dakikadan daha kısadır ve her yaştan kişilere uygulanabilir.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler