Connect with us

Ekonomi

Kimyasal Gübrelerin İhracatında kayıt uygulaması getirildi

Kimyasal Gübrelerin İhracatında kayıt uygulaması getirildi

Ticaret Bakanlığı, Kimyasal Gübrelerin İhracatında kayıt uygulaması getirildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bilindiği üzere, 04/09/2021 tarihli Tebliğ değişikliği ile tarım sektöründe bitkisel üretimin olumsuz etkilenmesinin önlenmesi, yurt içi talep durumu ve ihracata yönelik gereken önlemlerin zamanında alınabilmesini teminen bazı kimyasal gübrelerin ihracatının yakın takibi ihtiyacı kapsamında anılan ürünlerin ihracında kayıt uygulamasına başlandığı kaydedilerek, “Bu konuda yapılan değerlendirmeler neticesinde, aynı gerekçelere istinaden bugün yayımlanan Tebliğ değişikliği ile kimyasal gübre ihracatının yakından takip edilerek gerekli tedbirlerin zamanında alınabilmesini teminen ‘Gümrük Tarife Cetvelinin’ 31. Faslında yer alan gübrelerin (GTP: 3101, 3102, 3103, 3104, 3105) tamamı için kayıt uygulaması getirilmiştir” denildi.Rumico

Ekonomi

Merkez Bankası 2021 enflasyon tahminini yükseltti

Merkez Bankası 2021 enflasyon tahminini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın son enflasyon raporu sunumu için kameralar karşısına geçti. TCMB, 2021 sonu enflasyon tahminini, yüzde 14,1’den yüzde 18,4’e yukarı yönlü güncelledi. Faiz inidirimine de değinen Kavcıoğlu, “Politika faizinde yaptığımız aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı kurul tarafından değerlendirilmiştir” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın son Enflasyon Raporu’na ilişkin sunum yaptı.

Kavcıoğlu, Merkez Bankası İdare Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, gıda enflasyonu varsayımlarını uluslararası fiyatlarda gözlenen artışlar ve tarımsal kuraklık gelişmelerini dikkate alarak 2021 ve 2022 yılları için yukarı yönlü güncellediklerini ifade etti.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun konuşmasından satır başları:

“Varyantlara ilişkin risklerin canlı kalması bazı ülkelerde büyüme görünümünü olumsuz etkiledi.

Advertisement

Emtia fiyatları bir önceki rapor dönemine göre artmakla birlikte enerji ve enerji dışı fiyatlar farklılaşıyor.

Ticari kredi faiz oranlarındaki düşüşün etkisiyle önümüzdeki dönemde krediler sabit sermaye yatırımlarını daha fazla destekleyecektir.

Önümüzdeki dönemde rezerv birikiminin devam etmesini amaçlıyoruz.

15 Ekim itibarıyla rezerv miktarımız 126 milyar dolara yükseldi. Para politikasının aktarım mekanizmasını kuvvetlendirmek için rezerv birikiminin devamını amaçlıyoruz.

Önümüzdeki dönemde krediler yatırımları daha fazla destekleyecek.

Advertisement

İhracatın desteğiyle yıllık cari açıkta iyileşme sürecek.

Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki belirleyici etkisi tüm dünyada önemini korumakta. Bu eğilimi Türkiye’de de gözlemliyoruz.

Petrol fiyatlarında son artışlarda arz sıkıntıları belirleyici oldu.

Petrol fiyatı tahminimizi 2021 için 70,8 dolara, 2022 yılı için 77,5 dolara yükselttik.

Enflasyon tahmini 2021 yıl sonu için yüzde 14,1’den yüzde 18,4’e yükseltildi.

Advertisement

Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 18,4 olacağını, 2022’de yüzde 11,8, 2023’de yüzde 7’ye gerileyeceğini, orta vadede yüzde 5’te istikrar kazanacağını düşünüyoruz.

Politika faizinde yaptığımız aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı kurul tarafından değerlendirilmiştir.

Erken Uyarı Sistemi’ni bitirdik. Fiyat gelişmelerinde, ürün rekoltelerinde çalışmalarımız daha sağlıklı sürecek, fiyatlar noktasında önemli katkı yapacak.

Kur değil reeskont kredileri faiz oranlarını düşürerek üretimin artması için destek vermeye çalışıyoruz.

Kur artışı sadece faiz indirimleriyle gerçekleşmedi.

Advertisement

Cari denge sağlandığında kur üzerinde de denge sağlanacaktır. Bir kur hedefi yok; kur kendi dengesini serbest piyasa koşullarında bulacak.

Çok büyük bir yatırım iştahı var. Bu yatırım iştahını yerine getirmek için en önemlisi finansmana erişim. Türkiye’nin bu fırsatı kaçırmaması gerekiyor.

Kredi faizlerinin zaman içinde daha fazla aşağı gelmesini bekliyorum.”

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Arsenal Fan Token ne zaman listelenecek?

Arsenal Fan Token ne zaman listelenecek?

İngiltere Premier Lig takımlarından Arsenal, Socios ile anlaşmış ve Socios CEO’su takımın listelenme tarihinin açıklanacağını duyurmuştu. Paribu’da Arsenal Fan Token (AFC) yatırma işlemleri yapacak olan vatandaşlar için Arsenal Fan Token listesi, fiyatı ve satışı da merak edilen konular arasında. İşte ayrıntılar…

İngiltere Premier Lig takımlarından Arsenal, bilindiği üzere Socios ile anlaşmış ve Arsenal token‘ın üretileceği duyurulmuştu.

ARSENAL FAN TOKEN SATIŞA ÇIKTI MI, NE ZAMAN LİSTELENECEK?

Arsenal token, 27 Ekim Çarşamba günü saat 14:00’te listelenecek.

Diğer takımların listelenme tarihleri ise şöyle:

Advertisement

Aston Villa (AFC token) – 26 Ekim 14.00

Everton (EFC token) – 28 Ekim 14.00

Leeds United (LUFC token) – 29 Ekim 14.00

ARSENAL FAN TOKEN (AFC) NEDİR?

AFC Token, İngiltere futbol liginde yer alan kulüplerden olan Arsenal’in yeni çıkardığı kripto para birimidir. Fan token olan Arsenal Fan Token, Socias.com üzerinde kullanılabilecek. AFC Token satışında toplam arz adedi 2 milyon adet olarak belirlendi.

Advertisement

Arsenal taraftarları, AFC Token sahibi olarak oy kullanma hakkı elde edebilecekler. Socias üzerinden yapılan ilk satışta ise maksimum satın alım adedi 500 olarak belirlendi.

Rumico

Devamını Oku

Ekonomi

IEA Başkanı Birol: Temiz enerji harcamaları coğrafi olarak eşit değil

IEA Başkanı Birol: Temiz enerji harcamaları coğrafi olarak eşit değil

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, “Corona virüs salgınının neden olduğu ekonomik krizden dünyanın dengesiz, eşitsiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlandığına şahit oluyoruz” dedi.

IEA’nın “Sürdürülebilir Toparlanma Takipçisi” veri tabanına ilişkin son güncellemesine göre, hükümetlerin temiz enerji harcamaları son 3 ayda yaklaşık yüzde 20 artış göstermesine rağmen yeterli seviyede gerçekleşmiyor.

Hükümetlerin Covid-19 salgınının etkilerine karşı oluşturduğu 16,9 trilyon dolar büyüklüğündeki ekonomik toparlanma paketlerinin sadece yüzde 3’ü temiz enerjiye ayrılıyor.

Bu rakam hükümetlerin temiz enerjiye bugünden 2030’a kadar yaklaşık 470 milyar dolar harcama yapacağı anlamına gelirken, iklim değişikliğini önlemek için gelecek 3 yılda ihtiyaç duyulan yıllık 1 trilyon dolar yatırım miktarının oldukça altında kalıyor.

TEMİZ ENERJİ HARCAMALARI COĞRAFİ OLARAK “EŞİTSİZ”

Advertisement

Bu yıl fosil yakıt tüketiminin artması ve temiz enerji yatırımlarının yetersiz kalması nedeniyle küresel emisyonlarda tarihin en büyük ikinci artışı bekleniyor.

Öte yandan, ekonomik toparlanma planları kapsamındaki temiz enerji harcamalarının büyük kısmı gelişmiş ülkelerde görülüyor. Fosil yakıt tüketiminin arttığı ve sürdürülebilir yatırımlara daha fazla ihtiyacı olan gelişmekte olan ekonomiler, temiz enerji dönüşümü ve iklim değişikliğiyle mücadelede geride kalıyor.

“GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLERDE TEMİZ ENERJİ YATIRIMLARININ ARTMASI İÇİN POLİTİKALAR GELİŞTİRİLMELİ”

IEA Başkanı Fatih Birol, verilere ilişkin değerlendirmesinde, “Salgının neden olduğu ekonomik krizden dünyanın dengesiz, eşitsiz ve sürdürülemez bir şekilde toparlandığına şahit oluyoruz.

Bu toparlanma, fosil yakıt tüketiminde büyük bir artışı kapsarken, temiz enerji dönüşümünde dünya nüfusunun neredeyse yüzde 80’ini geride bırakan bir toparlanma. G20 Liderler Zirvesi ve Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı arifesinde, büyük ekonomiler temiz enerji yatırımlarını hızla artırmaya ve dünyayı güvenli bir patikaya sokmak için hazır olduklarını göstermeli” dedi.

Advertisement

Temiz enerji yatırımlarının yetersiz kalmasının küresel ısınmayı önlemede başarısızlığa yol açabileceği yönünde uyarıda bulunan Birol, “Ayrıca, gelişmekte olan ekonomilerde sürdürülebilir kalkınma yatırımlarının eksikliği küresel bir problem. Bu ülkelerin, gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi ucuz finansman lüksü yok. Bu nedenle, dünyanın gelişmekte olan ekonomilerde temiz enerji yatırımlarının artmasını sağlayacak politikalar geliştirmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku

Trendler