Connect with us

Politika

Kocaeli Büyükşehirden Çiftçilere Tohum ve Gübre

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımsal üretimin kesintisiz devam etmesi amacıyla çiftçiye 38,5 milyon TL değerinde gübre ve tohum desteği sağlandı. Kocaeli ekonomisine 156 milyon TL katkı sağlaması hedeflenen gübre ve tohumlar, düzenlenen törenle çiftçilere dağıtılmaya başlandı. Törende konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ‘’Kaynaklarımız vatandaşımıza hizmet etmek için var. Vatandaşın önceliği neyse, biz de onu yaparız. Şu anda mali durumumuz oldukça güçlü. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve çiftçilerin kalkınması için hayata geçirdiğimiz bu projeleri, ancak güçlü bir belediye yönetimiyle yapmak mümkündür’’ dedi.

GENİŞ KATILIMLI TÖREN YAPILDI

Milli İrade Meydanı’nda geniş bir katılımla düzenlenen törende Başkan Büyükakın’ın yanı sıra AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Tarım Kredi Kooperatifleri Sakarya Bölge Müdürü Fırat Sungur, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcıları, ilçe başkanları, ziraat odası başkanları, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

DURMADAN, YORULMADAN, ÇALIŞMAYA DEVAM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeye teşvik ettiği çiftçilerin gelir düzeyini artırmak ve tarımsal kalkınmaya destek sağlamak amacıyla verdiği desteklere bir yenisini daha ekledi. Başkan Büyükakın’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı müjde kapsamında, il genelinde çiftçilere verilmesi planlanan yüzde 50 hibeli gübre ve tohumlar, törenle teslim edilmeye başlandı.

Advertisement

İzmit 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda protokol ve çiftçilerin katılımıyla düzenlenen tohum ve gübre dağıtım töreninde konuşan Başkan Büyükakın, Kocaeli’nin 12 ilçesinde, çiftçiler başta olmak üzere sosyal yardımlardan inşaatların yapılmasına, meydanların, köprülerin, yolların yapılmasına kadar her alanda durmadan, yorulmadan çalışmaya gayret ettiklerini söyledi.

“REKLAM VE ŞOV YAPMIYORUZ, İŞİMİZE ODAKLANIYORUZ”

Birinci önceliklerinin bu kentte yaşayan insanların mutluluğu olduğunu vurgulayan Başkan Büyükakın, devletin ve belediyelerin, hizmet ettiği insanların, vatandaşlarının mutlu olmaları için var olduğunu belirterek, “Hizmet ederken, şartlara bakarak önceliğimizi belirliyoruz. Hatırlarsınız, pandemi bizi iyice boğduğunda, şartlar zorlaştığında çıktık dedik ki; ‘Gerekirse bütün yatırımları durdururuz, o kaynakların tamamını vatandaşımız için kullanırız.’ Çünkü bu kaynaklar vatandaşa hizmet etmek için var. Vatandaşın önceliği neyse, biz de onu yaparız. Vatandaşımız mutlu olsun diye onlara kulak veriyoruz. Kulağımız gözümüz sizlerde. Sizlerin bir sıkıntısı varsa, hemen arkadaşlarımızla toplanıyoruz. Biz ne yapabiliriz belediye olarak, üzerimize düşen nedir, sadece ona odaklıyız. Başka bir şeyle derdimiz yok. Reklam yapalım, şov yapalım, insanlara pembe bir gelecek vadedelim, her şey güzel diyelim gibi bir gayretimiz yok. Sadece ve sadece işe odaklıyız” şeklinde konuştu.

DESTEKLERİN GERİ DÖNÜŞÜMÜ 156 MİLYON OLACAK

Başkan Büyükakın, çiftçilere geçen ilkbaharda tohum, yazın da mazot verdiklerini, şimdi sıranın gübreye geldiğini belirterek, “Kocaeli genelinde 13 bin çiftçimizin her birine 3 ay boyunca 50 litre olmak üzere 150 litre, toplam 15 milyon TL tutarında 2.5 milyon litre mazot verdik. Önümüzdeki baharda gerek olursa yine veririz. Şimdi de bugün burada 11 bin çiftçimize yüzde 50 hibeli 6 bin ton kompoze gübre ve 3 bin çiftçiye 1.278 ton tohum desteği veriyoruz. Gübre 30 milyon TL ve tohum 8,5 milyon TL olmak üzere toplamda 38,5 milyon TL tutarındaki desteğin, bir üretim sezonu sonunda tarım ve hayvancılığa katkısının 155 milyon 827 bin 500 TL olmasını hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Advertisement

“ALLAH RAZI OLSUN DESİNLER YETER”

Kenti halkla birlikte yönettiklerini, vatandaşların ne zaman bir ihtiyacı olsa yerine getirme çabası içinde olduklarını anlatan Başkan Büyükakın, buna benzer hayırlı projelerin bundan sonra da devam edeceğini, vatandaşların bir, ‘Allah razı olsun’ demelerinin, kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdi. Hizmetleri öncelik sırasına göre yaptıklarını, çiftçilere, esnafa, dar gelirli vatandaşa destek vermeye devam edeceklerini kaydeden Başkan Büyükakın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Varsın bir tane projeyi az yapalım. Bizim taahhütlerimiz var. Teleferik yapacağız, millet bahçesi yapacağız. Bunların hepsi bu kente lazım ama öncelik olarak çiftçimize mazot vermek öncelikse deriz ki; ‘Şu millet bahçesi bir sene daha beklesin, çiftçimizin meselesini çözelim.’ Bu bir öncelik meselesi çünkü. Ve şu anda mali durumumuz oldukça güçlü. Biz bunları da diğer işlerimizi de durdurmadan yapmaya gücümüz yetiyor. İçimizde bulunduğumuz meydan inşallah önümüzdeki yılbaşından itibaren yeni bir kent meydanına dönüşecek ve burası kentin, halkın kullanımı için çok güzel daha mekan haline gelecek. Fuar alanımız da aynı şekilde, bu kentin bir çok yerinde çok güzel mekanlar yapmaya devam edeceğiz.”

“ÇOK CİDDİ TASARRUF YAPIYORUZ”

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve çiftçilerin kalkınması için hayata geçirdikleri projelerin ancak güçlü bir belediye yönetimi ile mümkün olduğuna dikkati çeken Başkan Büyükakın, “Bunlar böyle her bir liranın hesabını doğru yaptığınızda oluyor. Çok ciddi tasarruf yapıyoruz. Bütün israfı ortadan kaldırıyoruz. İsraf anlamına gelecek her şeye engel oluyoruz.” dedi. Kocaeli’nin en önemli kırsal kalkınma hamlelerinden biri olan Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştirme Projesi (TABİP) ile katma değeri yüksek biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştiricilerine destek sağladıklarını aktaran Başkan Büyükakın, bu projeyi çok önemsediğini ifade etti.

‘’TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ TESİSİNİ KURDUK’’

Advertisement

Başkan Büyükkaın, “Çünkü orada yetişen ürünler 1 lira kazanıyorsak, yağını çıkardığımızda, ilaç ve kozmetik sanayiinde, takviye gıda maddesi olarak kullanıldığında bire 18 veriyor. TÜBİTAK ile işbirliği yaparak, Türkiye’nin en önemli tesisini kurduk. Yazılımından tesisine kadar tamamen bizim uzmanlarımızın geliştirdiği tesiste bu ürünler işlendiğinde, katma değeri daha da artıyor. İnşallah buradaki bereket daha da artacak daha da yaygınlaşacak. Bu ve buna benzer yaklaşımlarla birlikler kurarak, uçtan uca organik üretimden ata tohumlarının desteklenmesine kadar, hayvancılığa kadar, akıllı dokunuşlarla bunları yapacağız. ‘Herkese süt vereceğiz, şu kadar inek vereceğiz, inekleri yetiştireceksiniz’ gibi hayali projelerle değil. Tamamı patlayan projelerle değil, akıl dolu, mühendis aklıyla hesaplanmış, ekonomist aklıyla hesaplanmış projelerle bunları yapacağız. Çiftçilerimizde bunun örneklerini gördükçe yaygınlaştıracak Türkiye’de örnek olacak güzel projeler yapacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLERE GÜBRE MAKİNESİ MÜJDESİ

Hayvansal gübrenin daha hızlı, daha kolay ve modern bir şekilde toprakla buluşması için çiftçilere modern makineler temin edecekleri müjdesini veren Başkan Büyükakın, “Yeter ki, üretim devam etsin. Pandemi süreci şunu gösterdi ki, üretimi desteklemezsek, özellikle tarım ve hayvancılığı desteklemezsek, yarın ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz. Bize düşen ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak. Ekonominin durmaması gerekiyor. Canlı ve hareketli olması gerekiyor” diye konuştu.

“İKİ YILDA 82 MİLYON DESTEK VERDİK”

“Büyükşehir belediyemiz güçlü bütçesi ile hem işçisinin yanında, hem çiftçisinin yanında, hem ihtiyaç sahibi insanlarımızın yanındadır” diyen Başkan Büyükakın, Kocaeli’de 23 bin aileye destek olduklarını, yakacağından yiyeceğine ve içeceğine kadar gerekli destekleri vermeye devam ettiklerini belirtti. Başkan Tahir Büyükakın, iki yıl içerisinde tarıma ve hayvancılığa toplam 82 milyon 604 bin TL destek verdiklerini ve bu desteklerin devam edeceğini sözlerine ekledi. İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan da üreticilere verdiği desteklerden dolayı çiftçiler adına Başkan Büyükakın’a teşekkür etti. Konuşmaların ardından çiftçiler yetiştirdikleri meyveleri Başkan Büyükakın’a hediye etti. Büyükakın, daha sonra bazı çiftçilere tohum ve gübrelerini teslim etti. Traktörlere yüklenen ürünlere yardım eden Başkan Büyükakın, daha sonra çiftçilerle günün anısına fotoğraf çektirdi.

Advertisement

Rumico

Politika

Toroslar’ın “Engelsiz Tarım Bahçesi” İle Engeller Aşılıyor

Toroslar Belediyesi, Engelliler Akademisi’nde oluşturduğu “Engelsiz Tarım Bahçesi” ile üreterek engelleri aşmanın en güzel örneğini sergiliyor.

Akademide eğitim gören özel gereksinimli bireyler, mevsimin ilk fidelerini ekmenin ve toprakla buluşturdukları mahsullerine can suyunu vermenin mutluluğunu yaşadı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, özel gereksinimli bireyler için her alanda projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

Engelli bireylerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerinin yanı sıra yetenek ve becerilerini ortaya çıkaran Toroslar Belediyesi’nin Engelliler Akademisi’nde oluşturulan ‘Engelsiz Tarım Bahçesi’ de bu çalışmalardan bir tanesi.

Belediye, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Akademide bir etkinlik düzenledi.

Advertisement

“Engelleri birlikte aşalım” sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikte engelli bireyler, Engelsiz Tarım Bahçesi’ne mevsimin ilk fidelerini ekti. Toprakla buluşturdukları fidelere ilk can suyunu da veren özel gereksinimli çocuklar ve gençler, üretmenin ve başarmanın mutluluğunu yaşadı.

Başkan Yılmaz: “Engellerin Farkındayız”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, sevgi ve dayanışma ile engelsiz bir yaşamı hep birlikte inşa ettiklerini söyleyerek; “Bize düşen engelli bireylerimizin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına imkan sağlamak ve onların hayallerine dokunmaktır” dedi.

Başkan Yılmaz; “Engelli bireylerimizin desteklenmeleri halinde neleri başarabildiklerini hep birlikte görüyoruz. Onların mutlu bireyler olarak hayata sarılmalarından dolayı bizler de büyük mutluluk duyuyoruz. Sadece fiziksel değil, duygusal engelleri de ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu bilinçle sporda, bilimde, kültürel ve sosyal alanda ortaya koydukları ulusal ve uluslararası başarılarıyla gurur duyduğumuz engellilerimizin her zaman yanlarındayız. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumsal duyarlılığı güçlendirmesi umuduyla tüm engellilerimize sağlıklı, mutlu ve engelsiz bir yaşam diliyor, onların fedakar ailelerine de sevgi ve saygılarımı sunuyorum ” diye konuştu.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Politika

Büyükşehir’den Tarımda Makineleşmeye Destek

Kırsalda kalkınmayı sağlamak ve çiftçinin daha yüksek kazanç elde etmesi için nitelikli tarım ve hayvancılığı önceleyen Büyükşehir Belediyesi, fide ve fidan dağıtımından ürün toplama merkezlerine kadar her alanda çiftçiyi desteklemeye devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Bursa İli Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) tarafından alınan ekipmanlar, düzenlenen törenle Osmangazi, Nilüfer, Mustafakemalpaşa, Harmancık, Orhangazi, Yenişehir, Büyükorhan, Mudanya, Orhaneli ve İznik ilçelerinde ihtiyaç duyulan bölgelere dağıtıldı. Destek kapsamında 8 adet ceviz kırma makinesi, 4 adet ceviz silkeleme makinesi, 13 adet salça makinesi, çilek sırt makinesi, dal parçalama makinesi, gübre atar çizel makinesi, traktör arkası pistonlu çayır ve ot biçme makinesi, helezon yem ezme makinesi, yem kırma makinesi ve taş kırma makinesi çiftçilere teslim edildi. Ayrıca İnegöl ilçesinde Deydinler Mahallesi mera alanının tel çitle çevrilmesi ile Mustafakemalpasa ilçesi Karaoğlanlar, Camandar, Yenibalcık, Keltas ve İlyasçılar mahallelerine mera karışımı tohum desteği verildi.
Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, partilerin temsilcileri, belediye ve kooperatif yöneticileri ile çiftçiler katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gıda ile tarımın hassas ve önem verilmesi gereken konular olduğunu söyledi. Tarım ve çiftçiye destek olarak doğru bir iş yaptıklarını belirten Başkan Alinur Aktaş, insanların tarımdan kaçtığı ve ziraatın tercih edilmez bir unsur gibi algılandığı dönemde tarıma daha fazla yatırım yaptıklarını ifade etti. Bursa’nın tarım konusunda avantajlar barındırdığını dile getiren Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, HAGEL ve Tarım AŞ marifetiyle birçok çalışma yaptığını söyledi. 2024 seçimine kadar 5,5 milyon fide-fidan dağıtımı hedefi belirlediklerini hatırlatan Başkan Aktaş, “Tarım konusunda ısrarcı olan, yatırım yapan, bilinçlenme konusunda altyapı oluşturan tüm yöneticilere teşekkür ediyorum. Daha yapacağımız çok iş var. Tarım ihracatımızı daha da artırmamız lazım. Yurtdışı kanallarını daha da geliştirdiğimizde, maddi getiriler artacaktır. Üreticimiz de bundan daha fazla memnun olacaktır. Amacımız, şehir adına menfaat ve fayda kazanmaktır. Başka derdimiz yok. Ekip arkadaşlarımızla çiftçimizin ihtiyaçlarını tespit etmeye devam edeceğiz. Toprak analizlerine göre desteklerimizi sürdüreceğiz. Verdiklerimizin hepsi birer değerdir. Heyecanlıyım çünkü birkaç sene sonra geriye dönüp baktığımızda, rakamların nerelere geldiğini hep birlikte göreceğiz. Süreçlerin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa’nın sanayi ve tarım alanında öncü bir şehir olduğunu söyledi. Bursa’nın tarımda verimliliği ve ekipmanı iyi kullanan şehirler arasında yer aldığını belirten Aygül, çiftçinin her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dünyaca Ünlü Akkuş Fasulyesine Büyükşehir’den Tam Destek

Ordu’nun Akkuş İlçesi’nde yetişen ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ alarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesinde üretimin artırılması ve ürünün hak ettiği değeri alması amacıyla çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda nitelikli tarım çalışmalarına desteğini sürdüren Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, DOKA ve DOKAP iş birliğinde Akkuş ilçesine Akkuş şeker fasulyesi paketleme tesisi kuruldu.

AKKUŞ FASULYESİ MARKALAŞTIRILIYOR

Tesisin kurulması ile sürdürülebilir tarımın önünden bir engelin daha kaldırıldığını belirten ORTAR A.Ş Genel Müdürü Sancar Eser, “Tüm Türkiye’ye Akkuş Fasulyesinin online dahil farklı satış kanalları ile satılmasını sağlayan ORTAR A.Ş. yeni kurulan tesisin parekende sektöründe ihracatçı firmalar dahil büyük firmaların kalite denetiminden geçirerek tesisin tam kapasite çalışması sağlayacak” dedi.

Genel Müdür Sancar Eser yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tüm Türkiye’de ünü yayılmış olan organik sertifikalı ve coğrafi işaretli Akkuş fasulyemizin  markalaştırılması yolunda önemli bir adım daha attık. Akkuş fasulyemizin sürdürülebilir kalitede bir paketleme tesisine ihtiyacı vardı. Bunu da Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, DOKA ve DOKAP destekleri ile hayata geçirdik. Akkuş fasulyesinin her kesime ulaşması ve daha da kaliteli üretimin olması için gerekli çalışmalar yapıldı. Üretilen organik Akkuş fasulyelerinin pazarlanması noktasında zincir marketlerle anlaşmalarımızı yaptık. Bölgede üretim yapan 2 bin üreticimiz ürettikleri ürünleri satış sıkıntısı yaşamadan pazarlayacak. ORTAR A.Ş. olarak çiftçilerimizin ve üreticilerimizin tüm ürünlerinde hammadde temininden başlayarak, gıda hazırlama, işleme, üretim, ambalajlama, depolama ve nakliye gibi gıda zincirinin her aşamasında ve noktada tehlike analizleri yaparak, gerekli yerlerde kritik kontrol noktalarını belirleyip ve bu noktaları izleyerek herhangi bir problemi henüz oluşmadan önleyip çiftçimizin ve üreticilerimizin korunmasını da sağlayarak belirli normlara uygun güvenilir gıdaların üretilmesini sağlamış olacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in destekleri ile yaptığımız bu uygulama organik üretim yapan tüm üreticilerimiz için geçerli olacaktır”

Advertisement

VERİLEN DESTEKLER İLE ÜRETİMİ ARTIRIYORUZ

Organik Akkuş Fasulyesinin verilen destekler ile üretiminin her geçen gün artırıldığını söyleyen Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, ilçede üretilen Akkuş fasulyesine taleplerin her geçen gün artığını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Akkuş ilçemizde üretimi yapılan ve Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ olarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesi bizim çok önemli. Akkuş fasulyesi hem şekli hem de içerdiği aroması ile diğer fasulyelerden farklı tat ve lezzete sahip. Onun için oldukça talep görmektedir. İlçemizde üretilen organik Akkuş fasulyemize her geçen gün talepler artıyor. Bizde buna paralel olarak üretimi her geçen gün artırıyoruz. Şuan ilçemizde yıllık üretim 500 ile 600 ton Akkuş fasulyesi üretimi yapılıyor. Bu üretimi artırırken bizlere her alanda destek veren ve üreticilerimizin taleplerine karşılık veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Gerek ürün çeşitliliğinin artırılmasında gerekse üretilen Akkuş fasulyesinin pazarının bulunmasında bizlere büyük destekler veriliyor. Bugün paketleme tesisimizin bir bölümünü hizmete açtık. Bu tesis sayesinde istediğimiz kilogramda ürünlerimizin paketlemesini rahatlıkla yapabileceğiz. Bu tesisin ilçemize kazandırılması noktasında destek veren DOKA, DOKAP, Ordu Büyükşehir Belediyesine ve Tarım İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz”

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler