Connect with us

Dünya

Kongo Hakkında Bilgiler; Kongo Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

1959’da bağımsızlığını ilan eden Kongo, resmi olarak bayrağını bu tarihte göndere çekmiştir. 1969-1991 döneminde komünist rejim, bayraklarını Sovyetler Birliği bayrağına benzeyen orak-çekiçli bir bayrak kullanmıştır. Rejim değişikliğiyle birlikte 1991’de yeşil-sarı-kırmızı renklerden oluşan bayrak kullanılmaya başlanmıştır. Ülkenin öne çıkan ve en çok ziyaret edilen şehirleri de Brazzaville, Ouesso, Owando, Pointe-Noire’dır.

Kongo Nerededir?

Kongo, Afrika kıtasının batısında Güney Atlas Okyanusu kıyısında yer alıyor. Batıda Gabon, kuzeyde Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti, güneybatısında Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyde Angola ile komşudur.

Ülkenin coğrafyasını Kongo nehri oluşturuyor. Ülke, Kongo havzasının kuzeybatı ucunda bulunuyor. Kongo ve Ubangi nehirleri ülkenin doğu ve güneydoğu sınırlarını oluşturuyorlar. Kongo nehrinin oluşturduğu Malebo Havuzunun bir kıyısında Kongo’ya ait Brazzaville, diğer kıyısında Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa bulunuyor. Bu konum itibariyle Brazzaville ve Kinşasa dünya üzerinde birbirine yakın iki başkent statüsünü kazanmış oluyorlar.

Ekvator çizgisi neredeyse Kongo’yu ortadan ikiye bölüyor. Ülke ekvator kuşağında olduğu için tropikal iklim hakimdir. Ülkede yılın her mevsiminde benzer sıcaklık ve nem görülüyor. Ülkenin %65’i kıraç olup, kum ve çakıl içeren iri taneli kumlardan oluşuyor. Geriye kalan bölüm ormanlık alanlardan oluşuyor. Ülke, vahşi yaşam ve doğal ortam hususunda zengindir. Yabancı ziyaretçiler safari, doğal yaşam ve Afrika kültürü için bu ülkeyi ziyaret ediyorlar.

Advertisement

Kongo Nüfusu Ne Kadardır?

Kongo’nun nüfusu 2024 yılının ilk yarısı itibariyle 6,106,869 kişidir. Nüfus değişim oranı %2,56’dır. 341500 kilometrekare alana sahip.

Kongo halkının %98’si kendilerini Bantu etnik grubu olarak kabul ediyorlar. Nüfusun %40’ Bantu’nun bir kolu olan Baskongo ve Vil-Kongo, %25’i %25’i Batéké, ‘si Mboschi, ‘i Kuyu ve %6’sı da Bavili etnik gruplarından oluşuyor.

Ülkenin kuzeydoğusundaki ormanlık ve bataklık alanda yaşayan Pigmeler, nüfusun %1’ini oluşturuyorlar. Ülke genelinde az da olsa Avrupalı yaşıyor.

Kongo Başkenti Neresidir?
Kongo’nun başkenti Brazzaville’dir. Resmi kayıtlarda ve yazışmalarda Kongo’nun ismi, komşusu Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile karışmasın diye Kongo-Brazzaville olarak geçiyor.

Advertisement

Brazaville, Kongo’ya bağlı 12 bölge/şehir içinden en büyük ve gelişmiş olanıdır. Kongo nehrinin bir göl gibi geniş bir havuz oluşturduğu bölgede kurulmuştur. Şehir, 100 kilometrekarelik alanıyla, ülkenin en küçük idari merkezi olmasına karşın 1.400.000’i aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kentidir.

Brazzaville, Afrika’nın en gözde şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor. Kültürel zenginliği, tarihi ve doğal canlı hayatıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Ülkenin en yüksek binası Nabemba Kulesi, Plateau Ville Pazarı, Aziz Anne Bazilikası, Livingstone Şelaleleri, Kongo Nehri Rapidleri, Marien Ngouabi Müzesi gezilecek yerler arasında öne çıkan yerlerdir.

Kongo Para Birimi Nedir?

Kongo’da ortak para birimi olar CFA (Afrika Finansal Topluluğu) Frangı kullanıyor. CFA Frangı; Fransa eski sömürgesi olan 12 Afrika ülkesinin, Portekiz sömürgesi olan Gine Bissau ve eski İspanyol sömürgesi olan Ekvator Ginesi’nin ortak kullandığı para birimidir.

Kongo’nun kullandığı Orta Afrika CFA Frangıdır. Bir CFA Frangı 0,013 Türk Lirasıdır.

Advertisement

Kongo Resmi Dili Nedir?

Kongo, Fransız sömürgesinin getirdiği etkiyle hala resmi dil olarak Fransızcayı kullanıyor. Fransızca dışında, Lingala ve Kituba dilleri de ülke içinde yaygın olarak kullanılıyor. Lingala, ülkenin kuzey bölgesinde nüfusun yarısı tarafından konuşuluyor. Kituba dili de ülkenin güney bölgelerinde nüfusun geneli tarafından konuşuluyor.

Bu resmi ve yarı resmi diller dışında ülkede yaşayan yerel halk arasında Kikongo, Mbosi, Koyo ve Teke dilleri de konuşuluyor.

Kongo ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Kongo’nun doğusu ile Türkiye arasında saat farkı bulunmuyor. Ancak ülkenin batısı ile Türkiye arasında bir saat fark bulunuyor. Kongo’nun batı bölgesi, Türkiye’den bir saat geridir.

Advertisement

Rumico

Dünya

Son dakika… İran’da peş peşe patlamalar

İran devlet televizyonu, İsrail tarafından 2023’ün son günlerinde Şam’daki evinde füzelerle öldürülen general Rıza Musevi’nin mezarı yakınında patlamalar duyulduğunu bildirdi. İlk patlamayı ikincisi izledi.Bölgeden gelen ilk bilgilere göre patlamalar Saheb al-Zaman Camii’sinin hemen yakınında oldu.

Ayrıntılar geliyor…

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Suriye Hakkında Bilgiler; Suriye Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Suriye bayrağı Yemen, Mısır, Sudan, Irak ve Ürdün bayraklarına benzemektedir. Geleneksel Pan- Arabizm renklerinden oluşmaktadır. Bayrakta bulunan kırmızı renk hanedanlığı, siyah renk Abbasi ve Araplığı sembolize etmektedir. Bayrağın üzerinde bulunan iki yeşil yıldızı ise Suriye halkını temsil etmektedir.

Suriye Nerede?

Suriye ülkesi Akdeniz’in doğusunda yer almaktadır. Resmi adı ile Suriye Arap Cumhuriyeti Orta Doğu ülkesi olmaktadır. Suriye’nin kuzey ve kuzey doğusunda Türkiye yer almaktadır. Doğusunda Irak yer alırken güneyde Ürdün, Batıda İsrail, Lübnan ve Akdeniz ile çevrilidir.

Suriye ülkesi coğrafi konumu itibari ile Orta Doğu’da yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda Güney bölgemizden komşu ülkemizdir. Suriye yarı başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. Ülkede yer alan insani endeksi bakımından düşük olan Suriye ülkesi devam eden savaş sebebiyle halın gelişimine de engeldir. Ayrıca dünyada en fazla mülteci gönderen ülke konumundadır.

Ülkenin ekonomisi petrole ve tarıma dayanmaktadır. Ülkede iklim sebebiyle birçok tarım ürünü yetişir. Böylece dış ülkelere de ihraç edilir. Ayrıca ülke tarih boyunca pek çok devlet tarafından da yönetilmiştir. Bağımsızlığını ise Osmanlı Döneminden sonra kazanmıştır. Ülkede Kavak, söğüt ve meşe ağaçları bol bulunur. Bitki örtüsü ise Bozkır ve ormandır.

Advertisement

Suriye’nin Nüfusu Ne Kadar?

Ülkenin etnik yapısı genellikle Araplardan oluşmaktadır. %70 oranında Arap nüfus bulunmaktadır. oranındaki nüfus Kürt, geri kalan nüfus ise Türk, Ermeni, Çerkez ve Filistinlilerden oluşmaktadır. Nüfusu ise 2015 yılından sonra düşüş göstermiştir. 2019 yılında 18.528.105 olan nüfus 2020 yılı nüfus tahminlerine göre 16.9 milyon olarak açıklanmıştır. 2024 yılında Suriye nüfusu tahmini verilere göre 23,227,014 kişidir.

Suriye’nin Başkenti Neresidir?

Suriye ülkesinde birçok eyalet bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, aynı zamanda ülkenin başkenti Şam’dır. Şam şehrinin diğer bir ismi ise Dimask’tır. Suriye’nin başkenti olan şehrin resmi adı Şam antik şehridir. Şam aynı zamanda tarih boyunca uzun süre kullanılmış şehirler arasında yer almaktadır. Ayrıca Şam şehri birçok medeniyetin kültürünü yansıtmaktadır.

Suriye’nin Para Birimi nedir?

Advertisement

Suriye Lirası Suriye’nin para birimidir. Günümüzde Suriye Lirasında kuruşlar artık kullanılmamaktadır. Suriye Lirasının ise kısaltılmış hali SYP olmaktadır. Ayrıca Suriye para biriminin üzerinde ihracat kısaltmaları da bulunmaktadır.

Suriye Osmanlı Egemenliği altında iken Türk Lirası para birimi kullanılmaktaydı. Fakat Osmanlı devletinin çökmesi sonucunda Suriye ülkesi de manda yönetimine girerek Fransız ve İngiliz mandaları ile beraber Mısır lirası kullanılmaya başlanmıştır. 1919 yılında ilk kez Suriye lirası çıkarılmıştır. Böylece 20 Suriye Lirası 1 Fransız Frankına sabitlenmiştir. Ayrıca Suriye ve Lübnan ülkelerinin resmi banka olma özelliğini taşıyan Suriye Bankası Suriye ve Lübnan Bankası olarak değiştirilmiştir. 1924 yılında banka Lübnan-Suriye para birimini basmış, 1939 yılında ise Lübnan ile Suriye para birimleri birbirinden ayrılmıştır.

Suriye’nin Resmi Dili Nedir?

Suriye ülkesinin resmi dili Arapça dilidir. Halkın birçoğu tarafından bilinen Arapça dili dışında Fransızca da ülke içerisinde konuşulan başlıca dillerden birisidir. Ayrıca ülkede birçok kişi Müslümandır. Şii mezhebine sahip olan halk dışında en fazla yaygın olan din ise Hristiyanlıktır.

Suriye İle Türkiye Arasında Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Ülkelerin bulundukları konumlarından dolayı aralarında yerel saat farkı bulunabilir. Suriye ile Türkiye arasında ise yerel saat farkı bulunmamaktadır.

Rumico

Devamını Oku

Dünya

Sudan Hakkında Bilgiler; Sudan Bayrağı Anlamı, 2024 Nüfusu, Başkenti, Para Birimi Ve Saat Farkı

Ülkenin resmi bayrağı yeşil, siyah, kırmızı ve beyaz renklerinden oluşur. Afrika dilinde Sudan’ın sözlük anlamı ”Siyah” olduğu için bayrakta siyah renge yer verilmiştir. Yeşil ve kırmızı ise Pan Afrikan ülkelerinin ortak rengidir. Bayrakta yer alan beyaz, bolluğu, barışı ve bağımsızlığı temsil eder. Sudan bayrağı 20 Mayıs 1970 tarihinde kabul edilmiştir.

Büyük Britanya’nın kolonisi olduğu dönemde (1899 – 1956) yeşil zemin üzerinde bir hilal ve üç yıldız simgesi yer almaktaydı. Ülkenin 1956 – 1970 yılları arasında kullandığı bayrağın renkleri sarı, mavi ve yeşildi. Sudan Cumhuriyeti toplam 16 eyaletten oluşur. En büyük eyaletleri arasında El Cezire, Batı Darfur, Sennar, Kassala ve Nil Nehri Eyaletleri yer alıyor. Ülkenin en kalabalık şehirleri ise Hartum, El Kadarif, Wau, Nyala ve Vad Medeni’dir. Sudan, yer altı kaynakları bakımından oldukça zengindir. Altın, gümüş, bakır, çinko ve kurşun, en çok çıkarılan madenler arasındadır. Ülkenin kuzey kesiminde zengin wollastonit yatakları da bulunuyor.

Sudan Nerededir?

Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Sudan, Kuzey Afrika’da yer almaktadır. Jeopolitik açıdan stratejik bir konumda olan ülkenin sınır komşuları Çad, Mısır, Libya, Etiyopya ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile sınır komşusudur.

Sudan Nüfusu Ne Kadar? (2024)

Advertisement

Resmi olmayan verilere göre Sudan Cumhuriyetinin nüfusu 48,109,006’dır. Afrika kıtasının en genç nüfusuna sahip olan ülkede genç nüfus oranı %40’tan fazladır. %99’u Müslüman ülkede nüfusun yarısını Suud Araplar oluşturur. Ülkenin etnik dağılımında Beriler, Fulaniler ve Nubalar yer alıyor. Sudan’da ortalama yaşam süresi erkeklerde erkeklerde 63, kadınlarda 66’dır.

Sudan’ın Başkenti Neresidir?

Sudan Cumhuriyetinin başkenti Hartum’dur. 1881 yılında kurulan kentin yüz ölçümü 22.142 kilometrekaredir. Başkentte imalat, sanayi, ticaret ve turizm sektörleri gelişmiştir. Hartum’un en ünlü yerleri şunlardır: Ulusal Sudan Müzesi, Tuti Adası, Greek Melkite Katolik Kilisesi ve Nil Caddesidir. Şehrin sınırları içerisinde bulunan Nubian Piramitleri, her yıl 2 milyondan fazla yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Başkentte antik dönemden kalma birçok harabe ve tapınak da yer almaktadır. Hartum’un Asya kıtasında birçok kardeş şehri bulunuyor. Bu şehirler Ankara, İstanbul, Saink Petersburg ve Amman’dır.

Omdurman, Sudan’ın yüz ölçümü bakımından en büyük şehridir. Ülkenin ekonomi ve ticaret merkezi olan kentte Ahlia, Karary, Ahfad ve Omdurman İslam Üniversitesi yer almaktadır.

Sudan’ın diğer yerleşim yerleri ve önemli şehirleri şunlardır: Port Sudan, El Cuneyna, Suakin, Yeni Halfa, Damazin, Bor, El-Hubeyd, Al Fassir, Sennar ve Rabak.

Advertisement

Sudan’ın Para Birimi Nedir?

Ülkenin resmi para birimi Sudan Sterlini’dir. Central Bank of Sudan’ın bastığı ve dağıttığı Sterlin’de en küçük madeni para 50 qirş, en büyük banknot ise 50 cunaih’tir. Sudan Sterlini 2007 yılında tedavüle girdi. Bu tarihten önce ülkede resmi para birimi olarak Sudan Dinarı kullanılıyordu.

Sudan’da Konuşulan Diller

Sudan’ın 2 resmi dili vardır. Bu diller Arapça ve İngilizcedir. Birçok etnik grubun yer aldığı ülkede 130’dan fazla yerel dil konuşuluyor. Toposa, Otuha, Nuer, Murule ve Abukaya, konuşulan yerel diller arasında yer almaktadır. Ülkenin devlet okullarında İngilizce ve Arapça eğitim zorunludur.

Sudan ile Türkiye Arasındaki Saat Farkı Nedir?

Advertisement

Türkiye ile Sudan arasında sadece 1 saatlik fark vardır. Örneğin Sudan’da saat 14.00 iken Türkiye’de 15.00’dir.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler