Connect with us

Serbest Bölge

Bilim İnsanlarına Göre Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak Kaç Gün Sürüyor?

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak Kaç Gün Sürüyor?

Bilim İnsanlarına Göre Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak Kaç Gün Sürüyor. Bilim insanlarına göre iyi bir alışkanlığın kazanılma süresi ya da kötü bir alışkanlığın bırakılma süresi, kişiden kişiye farklılık gösteritor. Ancak ortalama bir gün sayısı vermek mümkün.Sabah yataktan çıktığımız andan gece yatağa girdiğimiz zaman içerisinde farkında olduğumuz ya da olmadığımız alışkanlıklarımız mevcut. Bu uyanır uyanmaz bir kahve içmek ya da diş fırçalamak benzeri sıradan bir alışkanlık olabileceği gibi her gün içilen sigara benzeri kötü alışkanlıklardan biri de olabilir.

1960’lı yıllarda çıkan bir psikoloji kitabına göre insanoğlunun bir alışkanlık yaratması ya da bir alışkanlıktan vazgeçmeye alışması tam 21 gün sürüyordu. Fikrin çıkış noktası ise yüz estetiği geçiren hastaların yeni yüzlerine alışmasının 21 gün sürdüğüne inanılmasından geliyordu. Ancak bilimin ve psikoloji alanındaki keşiflerin gelişmesi sebebiyle bu savın tam olarak doğru olmadığı kanıtlanmıştır. Her insanın alışma ve bir alışkanlıktan vazgeçme eşiğinin değişken olduğu kesinlik kazanmış oldu.

Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak Kaç Gün Sürüyor

Tüm bunlara rağmen bir ortalama değer vermek gerekirse, bir alışkanlık oluşturmanın ya da alışkanlığı bırakmanın süresi 66 gün olarak hesaplanmış durumda. Ancak bu yalnızca bir ortalama, kişiler arasındaki alışma süresi 18 ila 254 gün arasında değişiklik gösterebiliyor. Böylesine geniş bir skladan çıkarım yapacak olursak, büyük bir ihtimalle “Bir kerede sigarayı bıraktı.” şeklinde lanse edilen insanların, katlanması gereken sürenin 66 günden daha az olduğunu söylemek mümkün.

Advertisement

Özetlemek gerekirse ortalama bir insanın sigara gibi kötü bir alışkanlıktan tamamen kurtulması yaklaşık 2 ayını alıyor. Eğer bu 2 ay içerisinde hile yapılmazsa süreç çok daha kolay bir hal alıyor. Tabii bu 2 ayın nasıl geçirildiği, bahsi geçen alışkanlığa ne kadar süreyle bağlı kaldığınız ile paralellik taşıyor. Fakat kesinlikle hatırlatmak gerekiyor ki insanoğlu kararlı olduğu sürece her şeyin üstesinden gelebilir. Unutmayın sigara sağlığa zararlıdır.

Bilim İnsanlarına Göre Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak Kaç Gün Sürüyor. Bilim insanlarına göre iyi bir alışkanlığın kazanılma süresi ya da kötü bir alışkanlığın bırakılma süresi, kişiden kişiye farklılık gösterse de ortalama bir gün sayısı vermek mümkün.

Serbest Bölge

16 yaşındaki genç kız babasının silahıyla intihar etti

16 yaşındaki genç kız babasının silahıyla intihar etti

Bartın’da 16 yaşındaki lise öğrencisi evinin banyosunda ölü bulundu. “Özür dilerim” yazılı bir not bırakan kızın, babasına ait silahla intihar ettiği belirtildi.

Bartın’da lise öğrencisi genç kız babasına ait silahla intihar etti.

Olay akşam saatlerinde Bartın kent merkezi Kemerköprü mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre 16 yaşındaki lise öğrencisi İ.K. oturdukları apartman dairesinin banyosunda kanlar içinde bulundu.

112 ekiplerince olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırılan genç kız yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Genç kızın babasının otomobilinden aldığı babasına ait beylik tabancası ile kendini vurduğu ve “özür dilerim” yazılı not bıraktığı iddia edildi.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Serbest Bölge

Evde çıkan yangında 3 kardeş öldü

Evde çıkan yangında 3 kardeş öldü

Kahramanmaraş’ta Suriyeli bir ailenin yaşadığı evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Annelerinin evde bıraktığı yaşları 2,3 ve 5 olan üç kardeş dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş’ta bir evde çıkan yangında üç kardeş yaşamını yitirdi.

Pazarcık ilçesinde, 3 katlı apartmanın giriş katında yangın çıktı.

Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangın ekiplerin çalışmasıyla kısa sürede söndürüldü.

Evde dumandan etkilenmiş halde bulunan 2 yaşındaki Talip Şakir, 3 yaşındaki Abdunnasır ve 5 yaşındaki Muhammet Rida ambulanslarla sevk edildikleri hastanede hayatını kaybetti.

Advertisement

Annenin 3 kardeşi evde bırakarak diğer iki çocuğuyla dışarıya çıktığı öğrenildi. Yangının, çocukların çakmakla oynaması nedeniyle çıktığı şüphesi üzerinde duruluyor.

Rumico

Devamını Oku

Serbest Bölge

Cinsel içerikli fotoğraf davasında beraat

Cinsel içerikli fotoğraf davasında beraat

Ankara’da iş insanı E.Ö.’nün eski çalışanı D.K. adlı kadına sosyal medya hesabından cinsel içerikli fotoğrafını gönderdiği iddiasıyla ‘cinsel taciz’ suçundan 3 yıla kadar hapsi isteniyordu. Ancak davada bilirkişi raporu ile fotoğrafın başkasına ait olduğu belirlenince, D.K. beraat etti.

Ankara’nın Mamak ilçesinde bir mağaza zincirinde çalışan D.K., Mayıs 2019’da işten çıkarıldı. Yaklaşık 1 ay sonra D.K.’ye sosyal medya hesabı üzerinden bir hesaptan, bir erkeğe ait yüzü görünmeyen cinsel içerikli fotoğraf gönderildi.

D.K., söz konusu fotoğrafı eski patronu E.Ö.’nün gönderdiğini iddia ederek şikayette bulundu.

Soruşturma sonunda iş insanı E.Ö., hakkında ‘cinsel taciz’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

“FOTOĞRAFIN EŞİNE AİT OLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Advertisement

Ankara, 52’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, şikayetçi olduğunu söyleyen D.K., “Yanında çalıştığım sürede bana bir kez içki içmeyi, bir kez de birlikte tatile gitmeyi teklif etmişti. Ben bu teklifleri kibarca reddetmiştim. Eşi beni kıskandığı için işten çıkarıldım” diye konuştu.

Başta fotoğrafı kimin gönderdiği konusunda bir tahmini olmadığını söyleyen D.K., “E.Ö’nün eşi, fotoğrafın eşine ait olduğunu ve fotoğrafın çekildiği yerin kendi yatak odaları ile aynı olduğunu söyledi” dedi.

“KOMPLO KURDUKLARINI DÜŞÜNÜYORUM”

Savunmasını yapan sanık E.Ö. de, “Ben bahsedilen fotoğrafı daha önce görmedim. Ancak kendisini aldattığımı iddia ederek boşanma davası açan eşimin, davaya delil sunabilmek için müşteki D.K. ile bana böyle bir komplo kurduklarını düşünüyorum. Bahsedilen fotoğraf bana ait değil, suçlamaları kabul etmiyorum” diye konuştu.

BERAAT KARARI

Advertisement

Davanın karar duruşmasına, sanık ve müşteki ile taraf avukatları katıldı. Dosyaya giren bilirkişi raporunda suça konu olan fotoğrafın, beden muayenesi yapılan sanıkla uyumlu olmadığının tespit edildiği, kullanılan sosyal medya hesabının da sanık tarafından kullanıldığına dair somut bir kanıt elde edilemediği belirtildi.

Rapor konusunda görüşü sorulan D.K., şikayetinin devam ettiğini belirtirken, sanık E.Ö. raporun kendisine kurulan komplonun ispatı olduğunu söyleyerek, beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, fotoğrafın gönderildiği hesabın sanık tarafından kullanıldığına yönelik bir kanıt bulunamaması, suça konu fotoğrafların sanığa ait olmadığı yönünde rapor gelmesi nedeniyle sanığın beraatına karar verdi.

ÖĞRENCİLER OKUL ÖNÜNDE KAVGA ETTİRumico

Advertisement
Devamını Oku

Trendler