Connect with us

Politika

“Köylünün merasından elinizi çekin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, imara açılan ve amaç dışı kullanılan meralar nedeniyle çiftçi ve köylünün hayvancılık yapamaz hale getirildiğini vurguladı. Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Altıgöz, Kaynarca ve Bekirli köylerinde yaşayan üreticiler için hayati öneme sahip mera alanında faaliyet gösteren kum ve çakıl ocağına kimsenin ‘dur’ diyemediğini kaydeden Ayhan Barut, mahkeme kararına göre köylünün hakkı olan 600 dönümlük araziden kum ve çakıl alınmaya devam edilmesine bir kez daha tepki gösterdi.
“MERALAR İMARA AÇILAMAZ”
Köylülerin protesto ettiği kum ve çakıl ocağı nedeniyle hayvancılığın bitme noktasına getirildiğini kaydeden Ayhan Barut,  tarım topraklarının betona teslim edilmesi yetmiyormuş gibi meraların da imara ve ranta açıldığını kaydetti. Tarımda ve hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı hale getirilen üretici köylünün, hayvancılık yapmasına da engel olunduğuna dikkat çeken Barut, Türkiye’de yaklaşık 200 bin hektar mera alanının vasıf değişikliği adı altında imara ve ranta açıldığına vurgu yaptı.
“İNEĞİ BİLE HACZETTİLER”
Mera, yaylak ve kışlakların amacı dışında kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade eden Ayhan Barut, zorunlu haller ve alternatif alan bulunmamasını bahane edenlerin; tarımı, hayvancılığı ve üreticiyi hiçe sayarak meraları da yok ettiğini belirtti. Ceyhan’daki köylülerin 600 dönümlük mera alanının parça parça elinden alınması sonucu bölgedeki hayvancılığın büyük bir darbe yediğini söyleyen Barut, mevcut mera alanlarının kullanımı için köylüden zaten para alındığını, bu da yetmezmiş gibi mera alanlarının da yok edildiğini kaydetti. Yerlilik ve millilik edebiyatı yapanların milli tarım ve milli hayvancılığı bitirdiğini aktaran Barut, köylünün, çiftçinin evinin önündeki traktörün, ahırındaki ineğin bile haciz edildiğini belirterek yanlıştan vazgeçilmesini istedi. 

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler