Connect with us

Ekonomi

Memur, emekli ve asgari ücretliye enflasyon farkı! Merkez Bankası’nın son anketiyle zam hesabı değişti

Milliyet.com.tr/ Piyasa Katılımcıları Anketi’nde cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 67,23 iken, bu anket döneminde yüzde 65,39 oldu.

Piyasa Katılımcıları Anketi haricinde Merkez Bankası’nın kendi yapmış olduğu tahmin ise yıl sonu enflasyonun yüzde 65 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Peki beklentilere göre memur, memur emeklisi, SSK ve Bağkur emeklilerine ne kadarlık bir enflasyon farkı verilecek?

Konuyla ilgili merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Asgari ücret, emekliler ve memurlarımız için enflasyon verisi önem arz ediyor. Yılın ikinci altı aylık dönemi için enflasyon verisi kasım ayına kadar netleşti. Aralık ayı enflasyonu şu an için ne değil ama bununla alakalı Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları anketine göre bazı tahminlerde bulunabiliyoruz.

ABD bitsin istiyor, AB ülkelerinden yerleşimci baskısı

Piyasa katılımcıları anketinde aralıkta aylık enflasyonun 3.26 olarak tahmin edildi, yıllık bazda da yüzde 65.39 üzerinden bir değerlendirme var.

Advertisement

Buradaki enflasyon verisi üzerinden bir işlem yaptığımız zaman maaş zamları da netleşmeye başlıyor. Bununla ilgili bir önceki dönemdeki piyasa katılımcıları anketine göre yıllık enflasyon yüzde 67.23’tü, aralık ayı anketinde yüzde 65.39, olarak açıklandı.

Aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketine göre son altı aylık enflasyon yüzde 38.09 olarak karşımıza çıkıyor. Ortalamaya bakıldığı zaman önceki dönemlerde hep yüzde 65’i konuşuyorduk. Eğer yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olarak açıklanırsa, 6 aylık zam farkı 37.76 oluyor. SSK ve Bağkur emeklilerinin alabileceği zam bu verilere göre belirlenecek.

Milyar dolarlık gelişme! Tatlı mirasta ‘gizli servet’ iddiaları

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI KAÇ OLACAK?

Bu veriler SSK, Bağkur emeklilerinin hatta bunun içerisinde asgari ücretlinin de enflasyon kayıplarını göstermiş oluyor. Ancak buna refah payı eklentisi dahil değildir. Memur ve memur emeklilerinde ise 2023’ün ikinci döneminde toplu sözleşme zammı yüzde 6 olarak açıklanmıştı. 2024’ün birinci döneminde toplu sözleşmeden dolayı yüzde 15’lik bir rakama imza atıldı.

Aralık ayı anketine göre yıl sonu enflasyonu yüzde 65.39 olarak tahmin edildi. Böylece en düşük düşük memur emeklisinin maaşı 14795 TL’ye çıkacak.

Advertisement

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞINA ZAM NE OLUR?

Bekar bir memur ise güncel 20 bin 377 TL maaş alıyor. Yıllık enflasyon yüzde 65.39 olarak açıklanırsa alacakları maaş zammı yüzde 49.81 olacaktır. O zaman da bekar memurun maaşı 30 bin 526 TL olacaktır.

SSK, BAĞKUR EMEKLİLERİNE FARK KAÇ OLACAK?

Aralık anketine göre eğer yıllık enflasyon yüzde 65.39 olursa SSK ve Bağkur emeklisi yüzde 38.09 oranında zam alacak. Böylelikle 10356 TL maaş alacaklar.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI REFAH PAYI İLE KAÇ OLUR?

Advertisement

7500 TL olan en düşük emekli aylığı 10 bin TL-12.500 TL aralığına çıkacağını tahmin ediyorum.

KÖK AYLIKLARA ZAM NE KADAR OLACAK?

Ben bu zam döneminde kök aylıkların en düşük emekli maaşının altında kalacağını düşünüyorum. Bu nedenle kök aylıklar en düşük emekli maaşına tamamlanacaktır. Burada iki alternatif olabilir: Kök aylıklar 7500 TL’ye getirilip 7500 TL’nin üzerinden enflasyon farkı uygulanabilir. Ya da taban aylık dediğimiz 7500 TL’lik alt sınırı 10 bin-12.500 TL bandına getirilebilir.

ASGARİ ÜCRETE ZAM BEKLENTİSİ NE?

Asgari ücretle ilgili minimum yüzde 38 zam üzerinden pazarlık başlayacaktır. Yüzde 38 oranı da 15 bin 734 TL’ye denk geliyor. Buradan başlayıp refah payı şeklinde eklenti olursa yüzde 40-50 arasında yani 16 bin TL ile 17 bin 103 TL arasında olacağını düşünüyorum.

Advertisement

Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu dolar kuru 29.62 olarak açıklandı. Asgari ücret 17 bin 103 TL olursa, dolar bazında 577 dolara denk geliyor. Asgari ücret geçen sene ocak ayında 482 dolara denk gelmişti. Eski Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, 500 dolar hedefini vermişti. Eğer asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yapılırsa bu dolar bazlı rekor demektir.”

Rumico

Ekonomi

TTK’ya 2 bin işçi alımında yüz yüze başvuru olacak mı? Açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Nisan günü Karadeniz doğal gazının devreye alınması töreninde verdiği 2 bin madenci alımında süreç başlıyor. 25 Eylül itibariyle başlayan başvurulan 29 Eylül günü sona erecek.

Başvurular ise Alo 170 ve İş-Kur’un internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecek. Yüz yüze başvurunun yapılmayacağını ifade eden İl Müdürü Okan Şentürk, “Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğüne alınacak 2 bin kişinin 1500 kişisi Zonguldak’a, 400 kişisi Bartın’a, 100 kişide Karabük’ün Yenice İlçesine alınacak olup 35 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Başvurular 29 Ekim Cuma günü de sona erecek. Başvuracak olan kişilerin ilçelerin gelmelerine gerek kalmadan Alo 170 iletişim hattından İş-Kur E-Şube üzerinden başvurularını yapabilecekler. İl Müdürlüklerimize Karadeniz Ereğli müdürlüklerimize manuel fiziksel olarak başvuru gerek kalmadan işlemlerini 3 ilimizde de gerçekleştireceklerdir. Bu yönde vatandaşlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın hiç bir sıkıntı yaşamadan sistem üzerinden gerçekleştirebilecekler” dedi.

Başvuruların Alo 170 ve İş Kur internet sitesi üzerinden yapılacağını ifade eden Şentürk, “Bununla ilgili Sağlık Bakanlığının daha önce alımları oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığının alımları oldu. Belirtilen başvuru hatları üzerinden başvurular yapıldı. Burada da Türkiye genelinde ki başvurularda yoğunluk yaşanmadan herhangi bir mağduriyet yaşanmadığı gibi yapılacak başvurularda da Alo 170 ve internet üzerinden yapılacak başvurularda da sıkıntı yaşanmayacak” ifadelerine yer verdi.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Balıkların toplama işlemi başladı! Denizi olmayan kentten somon ihracatı

Tokat’ın Almus ilçesinde tarım arazilerini sulayan, elektrik üretilen ve bölge turizmine katkı sağlayan baraj gölü kafes balıkçılığı ile ön plana çıkıyor. İrili ufaklı 30’a yakın tesisin bulunduğu gölde yılda yaklaşık 6 bin ton balık üretiliyor. Üretilen balıklar başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine Japonya ve Çin’e ihraç ediliyor. Havaların soğuması ile birlikte bazı balıkçılar ürünlerini deniz kıyısındaki çiftliklere gönderiyor ve vinç yardımıyla toplanmasını sağlıyor. Yaklaşık 350-600 gram ağrılığındaki balıklar denizlerde bulunan çiftliklerde 2-3 kilogram ağırlığa geldiğinde ihraç ediliyor.

“4 bin tonu yurt dışına gidiyor”

50 ton üretim yaptıklarını belirten Balık üreticisi Sadullah Sezer, “Buradan denizlere canlı balık gönderiyoruz, oradan da yurt dışına ve yurt içine dağıtımı yapılıyor. Şuanda bizim gönderdiğimiz balığın miktarı 50 tonu buldu. Almus ilçesi bütün olarak tahmini bir rakam verirsek 5 bin tonu buluyordur. Burada büyük küçük olmak üzere 28 tane tesis var. Aramızda yapılan anlaşmayla her hafta bir firma vinç şirketini çağırıp balık çıkarıyor. Elimizde soman alabalık var, buradan denize gönderiyoruz. En başta Rusya olmak üzere Çin, Japonya gibi ülkelere gönderiyoruz. Bizim için en önemli ihracat ettiğimiz ülke Rusya oluyor. Almus genelinde 5 bin ton üretimin yaklaşık 4 bin tonu yurt dışına gidiyor, geriye kalanı iç piyasada kendine yer buluyor” şeklinde konuştu.

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Ekonomi

Bakan Özhaseki: “Binaların da artık bir kimliği olacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, yapıların kontrolünü sağlamak amacıyla ‘Bina Kimlik Sistemi’ni hayata geçirdi. ‘Bina Kimlik Sistemi’ ile kolon kesilmesi, kaçak kat çıkılması gibi durumların önüne geçilecek. Binaların girişlerine asılacak kare kod uygulamalarının akıllı cihazlarla okutulmasıyla yapı hakkında detaylı bilgiye kolayca erişilecek.

Memur, emekli ve asgari ücretliye enflasyon farkı! Merkez Bankası’nın son anketiyle zam hesabı değişti

‘BİNA KİMLİK SİSTEMİ’ UYGULAMASI 81 İLDE EŞZAMANLI BAŞLADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda binaların da artık bir kimliğinin olacağını belirterek, “Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüzce yapıların kontrolünü sağlamak amacıyla 81 ilde eş zamanlı olarak uygulamaya başladığımız ve belirli periyotlarla denetleyeceğimiz ‘Bina Kimlik Sistemi’ ile kolon kesme, kaçak kat çıkma gibi durumların önüne geçeceğiz. Vatandaşlarımız, telefonlarından QR kodları okutarak o bina hakkında genel bilgi sahibi olabilecekler. Bina sakinleri ise, e- Devlet üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilecekler.” ifadelerini kullandı. Bakan Özhaseki, 144 bin yapıda ‘Bina Kimlik Sistemi’ne geçildiğini bildirdi.

DENETLENEN BİNALARA KİMLİK BELGESİ TAKILACAK

Bakan Mehmet Özhaseki’nin paylaştığı videoda, uygulama ile ilgili değerlendirmelerine yer verilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı Denetim Daire Başkanı Doğan Yorulmaz ise, ‘Bina Kimlik Sistemi’nin AR-GE çalışması sonucu ortaya çıkarıldığını söyledi. Kolon kesilmesi, kaçak kat çıkılması gibi bina içerisinde istenmeyen etkilerin yaşanmaması için belirli periyotlarla kontrollerin yapılacağını ifade eden Yorulmaz, “Denetim faaliyeti sona eren bir binada kimlik belgesi takılması aşamasında ekip arkadaşlarımız dijital kimlik belgesini oluşturuyor, binaya gidip monte ediyor.” dedi. Yorulmaz, 2021’den önceki yapıların da benzer şekilde kimlik bilgileri oluşturulmak suretiyle onların da denetime katılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler