Connect with us

Politika

Millet ittifakı kuruldu

Millet ittifakı Kuruldu

Millet ittifakı kuruldu

Demokrasi ittifakı mı olacaktı ? yoksa Millet ittifakı mı? İkisi arasında çok tartışıldı ama sonunda Millet ittifakı adı verildi. 4 parti cumhur ittifakına karşı bir ittifak için Mutabakat sağladı ve Millet ittifakı’nı kurdu.İkinci ittifakın ismi kesinleşti.

  1. ittifak : Cumhur ittifakı
  2. ittifak : Millet ittifakı

24 Haziran seçimlerine 51 gün kaldı.

4’Lü ittifak

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) Millet ittifakı konusunda tam mutabakat sağladı. Partilerin önde gelenlerinden oluşan heyet ittifak konusunda anlaştı.

İttifak, milletvekili seçimleri için oluşturuldu. Bu partiler arasında Cumhurbaşkanlıp için de ittifak oluşturulmak istendi ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener kendisi aday olduğunu belirtti. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanlığı için ittifak kurulamadı. Eğer, Cumhurbaşkanlığı için ittifak kurulsaydı adı “Huzur ittifakı” olacak idi.

Advertisement

Bu ittifak ile her parti kendi Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak. Oluşturulan ittifak Milletvekili seçimleri için oluşturuldu.

İttifak kuran dört siyasi parti ittifak protokolünü yazılı olarak 6 Mayıs’a kadar Yüksek Seçim Kurulu’na sunacaklar.

İttifakta Cumhuruiyet Halk Partisi, İYİ Parti ve Saadet Partisi kendi listeleriyle yer alacak. Ancak Demokrat Parti’nin bu ittifakda nasıl bulunacağı henüz netleşmedi. DP’nin durumu dört partinin yapacağı son grup toplantısında karar bağlanacak. Edinilen bilgiye göre Demokrat Parti’den bazı isimlere İYİ Parti listesinden, Saadet Partisi’nden bazı isimlere de İYİ Parti ve CHP listesinden yer verilebileceği bildiriliyor.

Anketlere Göre Sonuç Nasıl Olur

Piar Araştırma ve Anket şirketi, böyle bir ittifak kurulması durumunda sonuç ne olur diye bir çalışma yapmıştı.

Bu araştırmaya göre Piar’ın oy dağılım beklentisi aşağıdaki gibi olacak.

Cumhur ittifakı: 44.70

Advertisement

4’Lü ittifak: 40.20

HDP: 14.90

Diğer: 0.20

 

Advertisement

Politika

Eski bakan Necmettin Cevheri vefat etti

Cevheri, yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Güven Hastanesi’nde hayata veda etti. 1930’da Şanlıurfa’da dünyaya gelen Necmettin Cevheri, sırasıyla Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yaptı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

İlk duruşma yarım saat

BULGARİSTAN’ın Varna kentinde 84 gündür tutuklu olarak bulunan cezaevi firarisi ülkücü baba Kürşat Yılmaz’ın ilk duruşması yarım saat sürdü. Duruşma, Yılmaz’ın avukatlarının iddianamenin kendilerine zamanında tebliğ edilmediğini bildirmesi üzerine 22 Ekim’e ertelendi.
Türk – Bulgar polisinin ortaklaşa düzenlediği operasyon sonucu geçen temmuz yakalanan Yılmaz ile Ali Oymak, S.S.K ve Hasan Behçetov’un yargılanmasına dün başlandı. Varna Cezaevi’den geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen Yılmaz’ın Varna Bölge Mahkemesi’ndeki duruşmasını izlemek için Türkiye’den çok sayıda gazeteci geldi. Ancak gazetecilerin salona kamera ve fotoğraf makinesi sokmasına izin verilmedi.
Tutuksuz sanık S.S.K’nın avukatı Anton Josef iddianamenin kendilerine geç tebliğ edildiğini bu sebeble usülsüzlük yapıldığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi. Bunun üzerine yargıç Olek Atanasov duruşmayı 22 Ekim’e erteledi.
Yedi avukatla anlaşan Yılmaz’ın ilk duruşmasına dört avukatı katıldı. Bulgaristan’ın eski devlet başkanlarından Todor Jivkov’un avukatı Reni Tsanova’nın duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Dokuz tanıktan yedisinin katıldığı duruşma salonuna kelepçesiz getirilen Yılmaz, adliyeden Ali Oymak adlı adamıyla elleri kelepçeli olarak ayrıldı.

Rumico

Devamını Oku

Politika

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Fransa Senatosu’nda Asuriler ve Keldaniler hakkında kabul edilen bir kararda Osmanlı dönemine ithamlarda bulunulması hakkında açıklamalarda bulundu. Bilgiç, “Türkiye’nin kimseden tarih dersi almaya ihtiyacı yoktur. Hukuki ve tarihi temelden yoksun bu basiretsiz teşebbüsün Fransa Senatosu’nun itibarsızlığını pekiştirmekten başka bir sonucu ya da ciddiye alınacak bir yönü bulunmamaktadır. Fransa Senatosu, başkalarına tarih dersi vermek yerine, kendi tarihine bakmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Rumico

Devamını Oku
Advertisement

HAFTANIN ŞARKISI

Advertisement

Trendler