Connect with us

Teknoloji

NASA fotoğraflarını paylaştı: Mars’ta uzaylı yaşamının olabileceğine dair kanıt bulundu

NASA fotoğraflarını paylaştı: Mars'ta uzaylı yaşamının olabileceğine dair kanıt bulundu

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, Mars’ta bir zamanlar uzaylı yaşamına ev sahipliği yapmış olabilecek eski bir nehir deltasını ortaya çıkardı. Bilim insanları deltaya ev sahipliği yapan Jezero kraterinin belirli bölgelerinde, yani Perseverance gezginin bulunduğu yerin yakınında, dünya dışı yaşamın fosilleşmiş kanıtlarını tutabilecek hayati organik bileşikler buldu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) tarafından paylaşılan yeni fotoğraflar, bilim insanlarının bir zamanlar kızıl gezegenin uzaylı yaşamına ev sahipliği yaptığını kanıtlayan fosilleri bulmayı umduğu Mars’taki eski kurumuş nehir yatağını ortaya koydu.
Bilim insanları, Perseverance gezgini tarafından çekilen ve milyarlarca yıl önce gezegende suyun nasıl aktığını gösteren fotoğrafları Journal of Science’da yayınladı.
NASA’nın Persevance gezgini, “Kodiak Butte” olarak bilinen ve ‘dalgalanan su seviyeleri ve sonraki aşamalarda değişen akış stilleri altında kapalı bir göl sistemini gösteren’ bir kaya oluşumunun fotoğraflarını çekti.
Bilim insanları, bu yeni bulgunun, NASA’nın gezegenin daha fazla araştırılmasına ilişkin kararlarına rehberlik edecek “benzeri görülmemiş bir bilgi  noktası’ sağladığını söyledi.
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Gezegen bilimleri profesörü olan Benjamin Weiss, “Gezgin bu inanılmaz ıssız araziye indi ve hiçbir yere gitmeden, sadece uzaktan fotoğraf çekerken, Jezero’nun milyonlarca yıl önce gölün dibi olduğunu doğrulayan kayalar gördük” dedi.
Bununla birlikte, yeni yayınlanan Kodiak Butte fotoğrafları, normal nehir akışının olduğu dönemlerde oluşabilecek ince kil veya kum katmanlarını gösteriyor.
Fransa’daki Nantes Üniversitesi’nden bir jeolog olan Nicolas Mangold,“Kodiak’taki stratigrafiyi* anlamak, yaşamın korunması için en olası olan tortuları belirlememizi sağlıyor. Geçmişte bir noktada suyun yüzeyde aktığını biliyoruz, ancak bu aktivitenin süresini bilmiyoruz” dedi. *Stratigrafi, aynı zamanda katmanbilim ya da tabakabilim olarak da adlandırılıyor. Jeolojinin bir alt kolu alan bilim dalı gezegenlerdeki yer kabuklarından alınan tabakalı kayaların formasyonlarını, bileşimlerini ve korelasyonlarını inceliyor.
Mangold, ayrıca alanın sel olaylarından kaynaklanan küçük kaya tabakaları ile kaplandığını sözlerine ekledi.
Diğer taraftan araştırmacılar, Mars’taki sellere neyin sebep olduğunu bilmiyor, ancak bunların şiddetli yağmur veya ani bir buz erimesinden kaynaklanmış olabileceğini varsaydıklarını açıkladılar.
Weiss, “O zamanlar Mars muhtemelen daha fazla buza sahipti, bu da volkanik aktivite veya meteor çarpmaları ile aniden eriyerek kratere su, kaya ve silt akışı gönderdi. Kraterin etrafındaki bölge, Mars’taki bilinen en eski kayaları içiriyor. Şimdi, kraterden bile ayrılmadan o kayaları da örnekleyebiliriz” açıklamasını yaptı.
Öte yandan bilim insanları, yeni bulguların Kızıl Gezegen’in daha önce göllere sahip olabilecek diğer kraterleri ve potansiyel yaşam biçimleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacağını savundu. Araştırmanın yazarlarından Amy Williams, “Artık net fotoğraflara sahibiz. Kil ve  çamurtaşı bulduğunuza dair tam bir güvenimiz var. Bu resimlere bakmak bir kitabın kapağını okumak gibi. Keşfimiz yeni başlıyor” dedi.

Rumico

Teknoloji

Uçan motosiklet üretildi

Uçan motosiklet üretildi

Japonya’da bir şirket hoverbike yani uçan motosiklet üretti. 680 bin dolarlık etiket fiyatı sahip olan araç satışa çıktı. Sınırlı sayıda üretilecek motosiklet tek kişilik.

Bir Japon girişimi, sürücüleri arabalarını 680.000 dolarlık bir “hoverbike” ile değiştirmeye ikna etmeyi umuyor.
ALI Technologies’e ait XTurismo Limited Edition, Çarşamba günü erken saatlerde Japonya’da satışa çıktı.
Hoverbike yani havada uçabilen bir bisiklet ya da motosiklet gibi düşünülebilecek bu aracı Tokyo merkezli bir girişim üretti.
Projenin destekçileri arasında elektronik devi Mitsubishi ve futbolcu Keisuke Honda bulunuyor.
ALI Technologies, hoverbike’ın tek bir şarjla saatte 100 km hıza kadar 40 dakika uçabileceğini söylüyor.
Şirket, 2022’nin ortalarına kadar 300 kilo ağırlığında 200 adet tek kişilik “hoverbike” üretmeyi hedefliyor.
Girişim kurumları, havacılık şirketleri ve hatta araç paylaşım şirketi Uber de Uber Elevate ile, analistlerin 2040 yılına kadar 1,5 trilyon dolara kadar çıkabileceğini söylediği, gelişen uçan otomotiv endüstrisi alanında pay sahibi olmaya çalışıyor.

Rumico

Devamını Oku

Teknoloji

Youtube Shorts Fonu Türkiye’de: İçerik üreticilerine 100 milyon dolar

Youtube Shorts Fonu Türkiye'de: İçerik üreticilerine 100 milyon dolar

Video paylaşım platformu Youtube’un destek fonu artık Türkiye’deki üreticilere de verilecek. Google’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin aralarında bulunduğu ülkeler 100 milyon dolarlık Youtube Shorts Fonu ayrıldığı bildirildi.

Google kısa biçimli video pazarlama pazarına Youtube Shorts adı verilen bir geliştirmeyle girdi. 

Youtube, üreticileri platformuna çekebilmek için dünya genelinde bir destek fonu oluşturdu. 

Belirlenen ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Youtube Shorts Fonu toplamda 100 milyon dolardan oluşuyor. 

Kuralları karşılayan içerik üreticileri aylık 100 dolarla 10 bin dolar arasında bonus kazanabilecek.

Advertisement

YouTube Shorts Fonu’na nasıl başvurulur?

Kanalların son 180 gün içinde gerekli şartları karşılayan en az bir kısa video yüklemiş olması gerekir.

Kanalların YouTube Topluluk Kuralları, telif hakkı kuralları ve para kazanma politikalarına uyması gerekir.

Üçüncü taraf sosyal medya platformlarına ait filigran veya logolar içeren videolar, orijinal olmayan videolar (ör. filmlerden ya da TV programlarından düzenleme yapılmadan alınan klipler) veya başka içerik üreticilerin kanallarından yeniden yüklenmiş videolar uygunluk ölçütlerini karşılamaz.

İçerik üreticilerin ABD’de 13 yaşından veya diğer ülkelerde/bölgelerde geçerli olan reşit olma yaşından büyük olması gerekir.

Yaşı 13-18 arasında olan içerik üreticiler için şartların bir ebeveyn ya da vasi tarafından kabul edilmesi ve kanala bağlı bir AdSense hesabı yoksa yine ebeveyn ya da vasi tarafından bir AdSense hesabı oluşturulması gereklidir.

Advertisement

Fondan yararlanabilmek için kanalların halihazırda YouTube’dan para kazanıyor olması gerekmez. YouTube İş Ortağı Programı’ndaki içerik üreticiler ve bir Çok Kanallı Ağ (MCN) kapsamında satış ortağı olan kanallar da fondan yararlanabilir.

Shorts Fonu’ndan nasıl yararlanabilirim?

Her ay binlerce Shorts içerik üreticisine, kanallarının bir önceki ay gösterdiği Shorts performansına göre Shorts Fonu’ndan bonus almaları için bildirimde bulunacağız. Kanaldaki kısa videolar, yalnızca videoların yüklendikleri ay değil her ayki izleyici sayısı dikkate alınarak aylık performansta hesaba katılır.

Bonusa hak kazanmak için ulaşılması gereken belli bir performans düzeyi yoktur. Bonus ödemesine hak kazanmak için gereken performans düzeyi, izleyicilerinizin bulunduğu ülke/bölge ve Shorts’un genel gelişimi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak aydan aya farklılık gösterebilir.

Kanalınızın Shorts performansı her ay incelenir. Bu yüzden, bu ay bonusa hak kazanamamış olsanız bile sonraki ay bonus almanız mümkündür.

Shorts Fonu’ndan yararlanmaya hak kazandığımı nasıl anlarım?

Her ayın ilk haftasından sonra, içerik üreticilere e-posta ve YouTube uygulamasındaki bir bildirimle fondan yararlanmaya hak kazandıkları bildirilir. Hem e-posta hem de bildirimde, bonusun tutarı ve nasıl kullanılacağına dair talimatlar bulunacak.

Advertisement

Hak kazanan içerik üreticiler, söz konusu bildirimleri ayın ilk haftasından hemen sonra alacak. Bonuslar, her ayın 25’ine kadar kullanılabilecek, aksi takdirde bonusların süresinin dolması söz konusu olabilir.

Shorts Fonu’ndan ne kadar kazanabilirim?

Şartları karşılayan kanallar her ay 100 ile 10.000 ABD doları arasında bonus kazanabilir. Bonuslar, içerik üreticinin kitlesinin bulunduğu ülkeye/bölgeye göre düzenlenir. Bu nedenle, fona hak kazanmak için gereken izleyici sayısı ve etkileşim, içerik üreticiler arasında farklılık gösterebilir.

Bonus ödemeleri kanalınızın bağlı AdSense hesabına yapılacaktır. Ödemenin alınabilmesi için vergi stopajı ve diğer AdSense politikalarına uyulması gereklidir.

Shorts Fonu’ndan bonus ödememi nasıl alabilirim?

Hak kazanan içerik üreticiler, e-postada veya uygulama içi bildirimdeki BONUSU KULLANIN seçeneğini belirleyerek YouTube Studio’daki Shorts Fonu sayfasına gidebilir. İçerik üreticilerin, bonuslarını alabilmek için bu sayfadaki iki adımı tamamlaması gerekir:
Bonus şartlarını kabul etme.
AdSense hesabı oluşturma veya bağlama.
Etkin veya bağlı bir AdSense hesabı olan veya bir MCN ya da ağ üzerinden ödeme alan kanallara ait bonuslar, bu iki adımın tamamlanmasından sonra alınabilir.
AdSense hesabı oluşturursanız YouTube’un AdSense hesabınızı oluşturup kanalınıza bağlaması birkaç gün sürebilir. Hesap bağlandığında size e-posta göndererek bonusunuzun alınıp alınmadığını teyit ederiz.

Bonus ödememi AdSense’ten nasıl alabilirim?

Gerekli şartları karşılayan ve bonusu kullanarak ödeme almak isteyen içerik üreticilerin, onaylı ve etkin bir AdSense hesabının kanallarına bağlı olduğundan emin olması gerekir. Zaten bir AdSense hesabınız varsa bonus ödemenizi, aylık olarak belirlenen diğer YouTube kazançlarınızla birlikte alırsınız.

Advertisement

İlk kez AdSense hesabı oluşturma
Shorts bonusuna hak kazandıysanız ancak henüz AdSense hesabınız yoksa hesap oluşturmanıza yardımcı olabiliriz. Bonus bildirim e-postasında veya uygulama içi bildirimde BONUSU KULLANIN seçeneğini belirleyerek YouTube Studio’daki Shorts Fonu sayfasına gidin:

  • “1. Adım” bölümünün altından BAŞLAT’ı seçerek bonus şartlarını kabul edin.
  • AdSense hesabınızı oluşturmak için “2. Adım” bölümünün altından BAŞLAT’ı seçin.
  • AdSense hesabınız olup olmadığı sorulduğunda, Hayır, bir hesap oluşturmam gerekiyor seçeneğini belirleyin.
  • AdSense’e gitmek için DEVAM’ı seçin.
  • AdSense için kullanılacak Google Hesabını seçin.
    Not: AdSense’i YouTube’la ilişkili olmayan amaçlarla kullanıyorsanız mevcut AdSense hesabınızla kullandığınız Google Hesabında oturum açın.
  • Şartları kabul edin ve sonra Hesap Oluştur’u seçin.
  • Adresinizi girin ve sonra Gönder’i seçin.

AdSense hesabınızı oluşturmanızın ardından, AdSense profilinizi nasıl dolduracağınıza dair diğer talimatları alacaksınız. Bunlar arasında gerekli vergi bilgilerinin gönderilmesi, kişisel bilgilerinizin teyit edilmesi ve bir ödeme yöntemi belirtilmesi gibi talimatlar bulunur.

Shorts Fonu’ndan ne zaman ödeme alacağım?

Gerekli şartları karşılayan ve bağlı bir AdSense hesabı olan içerik üreticiler, bonusu kullanmalarını takip eden 4-6 hafta içinde ödeme alabilir. Kanalınıza bağlı bir AdSense hesabınız yoksa AdSense’e kaydolmanız veya mevcut bir hesabı bağlamanız istenir.

AdSense hesabı oluşturması gereken kanalların ödemeyi alması daha uzun sürebilir. Bu süre, AdSense hesabının onaylanmasının ve ödeme ayrıntılarının iletilmesinin ne kadar zaman aldığına bağlı olarak farklılık gösterir. Birkaç ay sürebilen bu süreç şu adımlardan oluşur:

Rumico

Advertisement
Devamını Oku

Teknoloji

60 yıldır kayıp olan göktaşı açık artırmada çıktı

60 yıldır kayıp olan göktaşı açık artırmada çıktı

İspanya’da yıllardır kayıp olan göktaşı açık artırmada satışa çıktı. Polis 50 bin euro teklif alan göktaşını ele geçirdi, satıcıyı yakaladı.

İspanya’da jandarma, 1947’de ülkenin kuzeyindeki Leon kentinin Reliegos ilçesine düşen gök taşının bir parçasının internetten 50 bin euroya satılmaya çalışılırken ele geçirildiğini duyurdu.

Jandarmadan yapılan açıklamada, kurum içindeki doğayı koruma departmanının, internetten 27 bin 500 euroya açık artırmaya çıkarılan ve 50 bin euroya kadar alıcı bulan göktaşı parçasına ulaşarak, Ulusal Doğa Bilimleri Müzesine teslim ettiği bildirildi.

Söz konusu göktaşının 1947’de Reliegos ilçesine düştüğü ve üzerinde inceleme yapılıp sergilenmesi için Ulusal Doğa Bilimleri Müzesine verildiği belirtildi.

Göktaşının yaklaşık 60 yıldır kayıp olduğu kaydedilen parçasının internette satışa koyulmasıyla ortaya çıktığı, jandarmanın yürüttüğü soruşturma sonrasında Bask bölgesinin Hernani ilçesindeki operasyonda ele geçirildiği ve sorumlu kişinin yakalandığı açıklandı.

Advertisement

Rumico

Devamını Oku

Trendler